Upotreba reči jelen u književnim delima


Obradović, Dositej - BASNE

Magarac u lavovoj koži 55 45 Magarac, petao i lav 56 46 Magarac i žabe 57 47 Konj i magare 58 48 Konj i konjušar 59 49 Jelen 60 50 Jelen 61 51 Jelen i vinograd 62 52 Jelen i jelenče 63 53 Mačak divji i petao 64 54 Mačak i miševi 65 55 Petao,

lavovoj koži 55 45 Magarac, petao i lav 56 46 Magarac i žabe 57 47 Konj i magare 58 48 Konj i konjušar 59 49 Jelen 60 50 Jelen 61 51 Jelen i vinograd 62 52 Jelen i jelenče 63 53 Mačak divji i petao 64 54 Mačak i miševi 65 55 Petao, pas i

Magarac, petao i lav 56 46 Magarac i žabe 57 47 Konj i magare 58 48 Konj i konjušar 59 49 Jelen 60 50 Jelen 61 51 Jelen i vinograd 62 52 Jelen i jelenče 63 53 Mačak divji i petao 64 54 Mačak i miševi 65 55 Petao, pas i lisica 66 56

i lav 56 46 Magarac i žabe 57 47 Konj i magare 58 48 Konj i konjušar 59 49 Jelen 60 50 Jelen 61 51 Jelen i vinograd 62 52 Jelen i jelenče 63 53 Mačak divji i petao 64 54 Mačak i miševi 65 55 Petao, pas i lisica 66 56 Pešlovi i prepelica 67 57

Krtina i mati njena 118 97 Zmija i pila 120 98 Apolon i čovek lukav 121 99 Medved i majmun 122 100 Ovan i jelen 123 101 Zecovi i lisice 124 102 Kosu kavezu 125 103 Lovac i drevosečac 127 104 Ribari 128 105 Stara lisica i

i hrast 189 136 Konj i zolje 191 137 Stara klisura i vrapci 193 138 Lisica i poda 195 139 Orlić i sova 197 140 Bik i jelen 199 141 Magarac i Ezop 200 142 Bakarna statua 202 143 Herkules 204 144 Dete i zmija 207 145 Bik, tele i

Mogaše ga lasno spačati, no videći podalje jelena, pusti se za njim. Zec se probudi i pobegne, a jelen uteče. Onda se lav vrati k zecu, al' nađe mesto čisto.

Dar i poklon kad si naumio činiti, ne odlaži. „Bis bene facit qui cito facit: Dvaput dobro čini ko brzo čini.” 49 Jelen Jelen dođe na reku piti, i tu gledajući svoje rogove hvaljaše ih za veličinu i lepotu, a noge, čineći mu se odveć

„Bis bene facit qui cito facit: Dvaput dobro čini ko brzo čini.” 49 Jelen Jelen dođe na reku piti, i tu gledajući svoje rogove hvaljaše ih za veličinu i lepotu, a noge, čineći mu se odveć tanke,

A kad ni ženi ne pristoji u samoj lepoti svu cenu svoju polagati, mužeskom polu mora to biti sasvim sramotno.| 50 Jelen Jelen đorav pridomisli se pásti pokraj mora, zdravim okom na suvo okrenut, od strane morske ne bojeći se ništa.

| 50 Jelen Jelen đorav pridomisli se pásti pokraj mora, zdravim okom na suvo okrenut, od strane morske ne bojeći se ništa.

Razumno je, dakle, vsegda čuvati se. 51 Jelen i vinograd Jelen, bežeći od lovaca, sakrije se u zelen vinograd. A kad prođu lovci, onda on počne čupapi lišće i jesti.

Simović, Ljubomir - NAJLEPŠE PESME

Je li jelen i u kavezu jelen? Može li lav biti lav bez savane, u kojoj, kroz povetarac i pelen, prati kretanje svoje žive hrane?

Je li jelen i u kavezu jelen? Može li lav biti lav bez savane, u kojoj, kroz povetarac i pelen, prati kretanje svoje žive hrane?

Veselinović, Janko - HAJDUK STANKO

I njegov pogled sve ih prikova za mesto na kome stojahu. — Čekni malo, čiča Jovo, čekni! — reče on oštro. I hitro kao jelen otrča u kuću... Za nekoliko trenutaka vrati se naoružan do zuba: pištolj i jatagan za pojasom, a u ruci šara.

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Taj traktir se zvao „Zlatni jelen“, a bio je pun oficirskih porodica i glumica iz Teatra. Spolja je ličio na austrijske dvorove u Beču, sa velikim,

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

sestrinim rukama“, one koji spavajući pod drvetom „tako snažno dišu da se grane sa drveta nijaju“, one „koji laki kao jelen mogu stići i uteći“. Hajduk u četi je morao biti u stanju da podnosi muke svakojake.

Crnjanski, Miloš - Seobe 1

Katkad, u njenim uspomenama, on će joj se javljati na nekom brdu, u nekoj šumi, u snu lep kao jelen u proletnom sutonu, ali biće dana kad će joj biti odvratan, kao neki medved u smradnoj pećini. I ona zaplaka opet.

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

zatim su se uzajamno šibali s mladićima vrbovim grančicama i izgovarali: ’da si zdrav(a) kao dren, da si brz(a) kao jelen i da rasteš kao vrba’.“²⁴ Ovim obredima inicijacije podsticana je plodnost devojaka i mladića.

Maksimović, Desanka - TRAŽIM POMILOVANJE

izašle kamenjarke, dok zemlja ko dete okupano diše, dok ne navuku oklope fazani, dok se kreje ne stanu da oblače, dokle jelen rogove ne razmrsi iz granja pod kojim je prenoćio, dokle ris ne naoštri kandže.

Danojlić, Milovan - NAIVNA PESMA

– posla , Brisla – smisla , misle – kapisle , dušicu – mušicu , Kosta – mosta , Slovac – lovac , kerove – zverove , jelen – zelen , novac – lovac , leska – peska , družine – užine , nikom – kikom , Apate - čapate , kokte – nokte , Grčka –

Tešić, Milosav - U TESNOM SKLOPU

- Mi smo Budim grad, što tek se žutne u četvrtak ran, kad zrakom - jao!— svetli jelen mlad, a s vilin-konja slazi Dojčin-ban.

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

Zasukô brkove kao vilaš rogove. Zateže se kao kobila u vršaju. Zgrčio se kao jež. Zdrav kao jelen iz gore. Izgubljen kao brav u tuđem krdu. Izišao kao mara (u proleće) na sunce. Ide kao guska u maglu.

je vrana, ili druga kakva tica; ako li je živ ovan s rogovima, a on, kao plašeći se od njega, pita: šta je to, ili je jelen ili vo ili drugo što itd., a uza svaku naposljetku mora kazati: „Sebi na glas, a svoj braći na čast!“ (tj. donio).

Obradović, Dositej - ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA

našej, ako kad vide koga siromaška i oskudna, kako što sam i sâm bio, koji uprav nauku želi, traži i k njojzi kao žedan jelen k vodnim istočnikom teži, da se ne odreku pomoći mu.

Olujić, Grozdana - NEBESKA REKA I DRUGE BAJKE

Prelivena mesečevim sjajem livada je bila sva plava, a kroz plavu travu hodao je plavi jelen. — Pa, ja to sanjam? — dečak se zamisli. — Ne postoji plava trava, ni plavi jelen! — A Srebrna ruža? Postoji li?

— Pa, ja to sanjam? — dečak se zamisli. — Ne postoji plava trava, ni plavi jelen! — A Srebrna ruža? Postoji li? — Iznad same svoje glave dečak ču nečiji kikot i trže se.

Osim jelena na livadi nikoga nije bilo. Samo je kroz retke oblake lutao mesec. — Da nije to plavi jelen govorio? — Dečak se okrete ka jelenu, ali umesto životinje vide samo plavičasti stub magle, i u čudu raširi oči.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH PRIPOVEDAKA

A jelen će mu: — Nemoj, ako znaš za boga, nego ubi aždahu, ne bih li ja živ ostao. Mališa se stade misliti, misli, misli: e,

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

O zlatoje proleće! Polja krasna radujut se imajuć zelenjeti, i sve na njim' čto nasut se načinu s veseljeti. Jelen v gorah poskakuje, sova hitro vozljetuje. O zlatoje proleće!

I v polunošči utroba ječi, il' zora staje, moj voplj traje, uvi mnje! Idu bez tebe kak' jelen, v sebe imeja celu smrtnuju strelu gluboko.

sam u mraku, kod pendžera stav, Ibo preko dvora, ot vsjeh v domje odjeljen, Živih sam u domiću k'o u šumi jelen; Al' eto ti opet, ko iz grozne tuče, Sa svih strana kao grom strašni tresak puče, Da se čedna poda mnom veja zemlja

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

Devojka je pasla jelene, pa je preterala stado preko neke vode, a sama nije mogla preći. Onda je jedan jelen svojim rogovima prebaci na drugu obalu, i gde je devojka pala, tu je nikla b. Od te b.

Nenadić, Dobrilo - DOROTEJ

Šta ti je trebalo da njuškaš? Šta se tebe tiču tuđi mirisi. Nisi ti taj jelen kome je košutica okrenula stražnjicu, digla repić i poslala poziv. Što tebe besovi spopadaju? Što ti oštriš rogove?

Što tebe besovi spopadaju? Što ti oštriš rogove? Najzad. Tu je dakle gospin jelen našao svoju pitomu dolinicu, zaturenu u zabiti, sklonjenu od hajki, i tu će se dogoditi njihov susret.

Ilić, Vojislav J. - PESME

Tamo na surom visu kroz maglu, tanku i plavu, Jelen je, u skoku svome, nad ponor spustio glavu, I rujni večernji zračak, što zemlji sunašce prati, Sa lakim trepetom i

Čuj! U dolini tamnoj zatutnji nedeljno zvona... Jelen se u gori prenu i žurno podiže glavu, I pošto okrete pogled na zračno purpurni istok, On žurno u skoku naže i ode u

Al' je panu snažna volja, A ljubavne muke teške, I Ljubecki jurnu peške Kao jelen preko polja! Začudi se pana mlada I ne može da se seti, Šta Ljubecki čini sada? A Ljubecki već na meti.

Opačić, Zorana - ANTOLOGIJA SRPSKE POEZIJE ZA DECU PREDZMAJEVSKOG PERIODA

O zlatoje proleće! Polja krasna radujut se imajuć zalenjeti, i sve na njim' što pasut se načinu s' veseljeti. Jelen v gorah poskakuje, sova hitro vozljetuje. O zlatoje proleće!

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

Visok, tanak, gibak, tamnosmeđ, malo bademastih očiju s kojih se kapci dizali polako, zanosno — Hodao je kao jelen — zagrevala bi se gospa Nola u pričanju o svom ocu, ruke mu gospodske, od malih koštica, a kretao ih pri govoru nekako

Olujić, Grozdana - SEDEFNA RUŽA I DRUGE BAJKE

Carstvo je bilo maleno: sa tri zamaha krila ptica da ga preleti, u lakom kasu jelen da ga pretrči. A Car? E, pa u malom Carstvu i Car je bio mali: u trku zec da ga doskoči, žaba preskoči!

Kroz guste podvodne šume, kao beli jelen, probijala se Srebrenka, dok nisu stigli do dna obraslog koralima i morskim krinovima, posutog zvezdama i školjkama

Ali, i Nebeski Strelac poruči da na raspravu neće doći. U Nebeskome čestaru pojavio se zlatorogi jelen: njemu je važniji lov... Velikog Medveda nije vredelo ni zvati.

Šantić, Aleksa - PESME

Gdje li je rasla ta ruža što gori? Visoko, tamo gdje se jelen krije, Gdje vjetar tiho s jasikama zbori I bistra voda iz kamena bije.

Mir. Ne pjeva slavuj sa noćišta svoji', Samo hučna voda kroz ždrijelo reže, Dok crn krupan jelen nad ponorom stoji.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

Đe zadobi boljeg gospodara, boljeg nego starog Džafer-bega“. Otidoše gori Romaniji. Kad su bili blizu Romanije, riknu jelen, a riknu košuta, progovori tridest Sarajlija: „Gospodaru, robe dragokupe, eto riknu jelen i košuta“.

bili blizu Romanije, riknu jelen, a riknu košuta, progovori tridest Sarajlija: „Gospodaru, robe dragokupe, eto riknu jelen i košuta“. Al̓ govori dijete Grujica: „Ne ludujte, mlade Sarajlije!

Al̓ govori dijete Grujica: „Ne ludujte, mlade Sarajlije! Nije ono jelen i košuta, već je ono Novak i Radivoj, a ovo je dijete Grujica!

poniče Daničiću Vide, već poskoči na noge lagane, a dovati laka dževerdana, raskaka se s njime niz planinu kao jelen od sedam godina, ode pravo ka Lijevnu gradu.

Epitet bijela upotrebljen je u ovoj pesmi (neobično) uz imenice: avlija, čaršija, riznica. Riknu jelen, a riknu košuta, tj. Novak i Radivoje su se javili Grujici imitirajući riku jelena i košute.

mala čašica, poveliki naprstak od mesinga lulu pije — puši ljevaka — leva ruka ljevše, ljevši — lepše, lepši ljeljen — jelen ljeto — (znači i:) godina: Evo ima sto i šeset ljeta Lješnica — varošica navrh Mačve, blizu Jadra i Drine ljubi — ljuba,

Stefanović Venclović, Gavril - CRNI BIVO U SRCU

GRAD 175 INDIKT SEPTEMBRA 176 SEJANjE SOLI 177 KĆI IPODIJADIHA 178 O TIRANIMA 179 KODRUSOV ŽIVOT 180 APELES I ZLATNI JELEN 181 KOKOŠ SA ZLATNIM JAJIMA 182 MUDRI ARISTOTEL UČITELj JELINSKI 183 JASEN 184 JUPITER 185 ENEJ 186 IZ VERGILIJA 187 IZ

na zemlji, ti, naš grad velikoga cara, mesto tvrdo koje će nas od svakoga zla zakloniti, i skoro trčiš nam u pomoć ka jelen. Kade te zovemo na vodi, to taki plavaš nam slobodu na lađi.

Taki razbiše onu neprijateljsku vojsku i njihovu zemlju oni dostaše. APELES I ZLATNI JELEN U neko dobi bijaše veliko na glasu neki izugraf imenom Apeles i sastaše se kod njega mnogi poniži ikonopisci i počeše

I ždrebe tvoje ti berićetne sreće dobrokobljive i jelen dragovolje ti tvoje, da se s tobom razgovara. A i ti sobom ne budi tuđ potok niti drugim pašti se ugodan biti većma

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti