Upotreba reči jerine u književnim delima


Sremac, Stevan - LIMUNACIJA U SELU

Tom prilikom je Sreten držao kao neko malo predavanje o birokraciji u državi proklete Jerine i žigosao, kao neumitan kritik, sve što je za žigosanje.

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

PONIKVE U doba „proklete“ Jerine visoravan iznad Užica bila je kulukom obrađivana od okolnih stanovnika na korist ove naše zloglasne vladarke.

Ćipiko, Ivo - Pauci

Doktor crkovnoga prava, ljušteći jabuku, potvrdi fra—Jerine nazore uglavnome, ali se njemu čini da iskvarenost u našem narodu još nije uhvatila maha, ali bojati se!

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

onoj u kojoj je prikazan Starina Novak u pesmi Starina Novak i knez Bogosav: tamo nepodnošljivi zahtevi proklete Jerine, ovamo obesni turski mladoženja, nije dobro ni jedno ni drugo.

nama dvoje đece ludo, pa ti idi Smederevu gradu, tamo su ni naši gospodari: Bijeliću i Zlatokosiću, u tavanici gospođe Jerine, pa ih hoće mlade da pogubi; no se moli gospođi Jerini nek ih pusti iz tavnice klete“.

“ To katane jedva dočekaše, pustiše mu dvije vojevode. Al̓ eto ti Jerine proklete, s njome ide dvanaest dvorkinja, te joj nose skute i rukave.

Pa se niđe zdržati ne mogoh u državi Jerine proklete, već pobjegoh do studene Drine, pa se maših Bosne kamenite. A kad dođoh blizu Romanije, tu sam turske svatove

Kuzun Janjo je, po jednom mišljenju, Jovan Kantakuzin, rođak despotice Jerine. Po pesmi, on ima sto i pedeset godina i „kad on paši na divan iziđe, pred njim paša na noge ustane“.

grohotom — glasno Grocka — varošica na dunavu, niže Beograda Grčić Manojlo — Manojlo Kantakuzin, bratanac despotice Jerine (a postoji i mišljenje da je to car Manojlo Komnen ili Manojlo Paleolog) davori (davor’) — uzvik koji najobičnije

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti