Upotreba reči jezici u književnim delima


Obradović, Dositej - BASNE

Sad kad se već približujem k pedesetoj godini vo|zrasta, ovakova spisanija na različni jezici mila su mi. Dakle to što je meni najdraže, najradiji sam ljubimim mojim spriopštiti, a uzdam se da se ne varam misleći

Sad na različni učeni jezici mogu se imati, ne na stotine nego na hiljade, preizrjadne knjige, zato onde gdi se može izbirati, pametan izbira što je

Naravoučenije Ovo se događa onima koji sa svoji zmijski jezici nauku i prosveštenije naroda zloslove, klevetajući i posmejavajući im se misle da njima vrede, ni|ti znadu bedaci da

Za preživiti jošt koji dan dok bude božija volja, s ovi jezici što mi je bog dao te sam naučio, mogu u mnogi lepi mesti i gradovi u Evropi pošteno i spokojno živiti.

Simović, Ljubomir - NAJLEPŠE PESME

HLEB I VINO Na stolu hleb i vino, i jevanđelje, a pod stolom stružu, gamižu, grebu, rogovi, zubi, kandže, račvasti jezici, brkovi, repovi, pipci, čekinje, šape!

Sremac, Stevan - POP ĆIRA I POP SPIRA

poglédaju kradom ispod očiju, samo se poglédaju, ali ti pogledi mnogo više kažu nego najdeblje knjige i najbrbljaviji jezici. Još malo pa porta ostade skoro prazna.

Vasić, Dragiša - CRVENE MAGLE

Opet ih otvaram, a malo čas snevam moju kuću svu u plamenu. Crveni jezici ližu, sikću, vitlaju i plamte visoko, a ja znam da moja kuća gori. Ja sumnjam.

Afrika

U šest i četvrt imamo jedinstven zalazak sunca, nagao i usplamteo. Veliki plameni jezici penju se uz nebo, zapaljujući ga skoro do zenita, a onda se odjednom sve crvenilo vraća odande, slivajući se kao krv.

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Pop Mikailo, kad to ču, blago se smeškao. To, kaže, zavidljivci, zli jezici, o njemu pričaju. Nema za sveštena lica škopice!

A zanemeli su, kad su čuli da se seku jezici, i da je i žena Bestuševa zagatila Sibir. Đurđe je tih dana bio doneo u kuću knut.

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Konstatovali su da se neosetno razlikuju jezici kojima se govori od Ljubljane do Soluna i od Izonca do Crnog mora. Slovenski lingvisti su prvi grupisali ove narode pod

Kao što su jezici istovetni ili vrlo slični, isto tako i osnovni običaji i narodna shvatanja, na koje je docnije razviće manje uticalo,

Stanković, Borisav - IZ STAROG JEVANĐELJA I STARI DANI

Kao što rekoh, po komšiluku počeše već da zuckaju, pričaju o nama i da nas, iako besmo još deca, iznose zli jezici. Da, bili smo deca. Ali ne! Samo si ti bila dete a ne i ja. Ja sam bio već zreo. No ti beše pravo dete.

Obradović, Dositej - PISMO HARALAMPIJU

| Francuzi i Italijanci nisu se bojali da će latinski jezik propasti, ako oni počnu na svoji jezici pisati; kako i nije propao.

Kapor, Momo - BELEŠKE JEDNE ANE

Nepravedno, na časnu reč! Inače, strani jezici nam baš nisu najjača strana u familiji. Moj matori je 1955. godine video živog Žerara Filipa, mislim u prirodi, na

Popović, Jovan Sterija - LAŽA I PARALAŽA

JELICA: O, molim vas, tatice, u Beču se retko čuje srpski; sve nemecki i francuski. To su vam jezici! Kad govore, mislite med im teče iz usti. Ja jednako žalim što me niste dali da i francuski učim.

Domanović, Radoje - MRTVO MORE

Razvijanje nauke o jeziku uopšte II Naš jezik i zakoni njegova razvijanja 1. Stara postojbina (istorija) 2. Srodni jezici z. Zajedničke osobine i razlike srodnih bratskih jezika našem jeziku 4.

Obradović, Dositej - ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA

na san rosijsku cesaricu na prestolu, svu kao u sunce obučenu, koja mi dâ iz svoje ruke jednu knjigu otvorenu s razni jezici, govoreći mi: „Uči se!” Probudivši se od sna, tolkovao sam moj san po mojem želaniju.

se biti s njim svu zimu, samo iz Livorna da me otpravi na proleće u Carigrad, gdi znam da se franceski i [i]talijanski jezici, navlastito kad i[h] ko s grečeskim ume predavati jezikom, dobro plaćaju.

Desnica, Vladan - Proljeća Ivana Galeba

Na Gejši i Matschitschima obnavljali su se tekstovi, smenjivali se jezici svijeta i oprobavale artikulacije raznih ljudskih rasa.

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

Kažem periferiju zato što je stilsko područje, doduše, u jeziku potrebno i neophodno, jer ga imaju svi prirodni jezici, ali jezik bez njega ipak može obavljati svoju osnovnu funkciju u intersubjekatskoj komunikaciji.

u srcu, koje je karakteristično za sve krugove koje sam na samome početku pominjao: krugove koje opisuju nacionalni jezici i nacionalne tradicije.

jezik mogao da dobije funkcionalne stilove kao što su naučni, žurnalistički i slično – za koje znaju svi moderni jezici – tek u Beogradu kao administrativnom, obrazovnom, naučnom, umetničkom, odnosno uopšte kulturnom i privrednom centru.

Postoje, razume se, južnoslovenske književnosti, kao i južnoslovenski jezici. Srpska književnost u HH veku razvijala se u bližem kontaktu s bivšim jugoslovenskim književnostima.

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

nacionalnog jezika na socijalne dijalekte, kaže Bahtin, „maniri pojedinih grupa, profesionalni žargoni, žanrovski jezici, jezici pokolenja i uzrasta, jezici pojedinih pravaca, jezici autoriteta, jezici kružoka i trenutnih moda, jezici

jezika na socijalne dijalekte, kaže Bahtin, „maniri pojedinih grupa, profesionalni žargoni, žanrovski jezici, jezici pokolenja i uzrasta, jezici pojedinih pravaca, jezici autoriteta, jezici kružoka i trenutnih moda, jezici

dijalekte, kaže Bahtin, „maniri pojedinih grupa, profesionalni žargoni, žanrovski jezici, jezici pokolenja i uzrasta, jezici pojedinih pravaca, jezici autoriteta, jezici kružoka i trenutnih moda, jezici socijalno-političkih dana i čak časova

„maniri pojedinih grupa, profesionalni žargoni, žanrovski jezici, jezici pokolenja i uzrasta, jezici pojedinih pravaca, jezici autoriteta, jezici kružoka i trenutnih moda, jezici socijalno-političkih dana i čak časova (svaki dan ima svoju

profesionalni žargoni, žanrovski jezici, jezici pokolenja i uzrasta, jezici pojedinih pravaca, jezici autoriteta, jezici kružoka i trenutnih moda, jezici socijalno-političkih dana i čak časova (svaki dan ima svoju krilaticu, svoj rečnik,

jezici, jezici pokolenja i uzrasta, jezici pojedinih pravaca, jezici autoriteta, jezici kružoka i trenutnih moda, jezici socijalno-političkih dana i čak časova (svaki dan ima svoju krilaticu, svoj rečnik, svoje naglaske) - ova unutarnja

Moderni nacionalni jezici znaju za široku i gustu mrežu govora. Postoji, pre svega, normirani oblik govora, takozvani književni ili standardni

Jovanović, Jovan Zmaj - DRUGA PEVANIJA

— Gle! ja se smejem to! 1891. DUHOVSKA PESMA Danaske je onaj danak, Kad se seća veliki i mali Da su razni jezici Baš sa neba dole pali.

Zato jezik makar koji Ima s neba svoje pravo: Ko mu krati ovo pravo Taj se Bogu greši zdravo. Svi jezici neka žive, Raznim zborom Boga slave. To nek’ čuju, to nek’ znaju Svi narodi, sve države. Sveti duše, ti pomozi!

Krakov, Stanislav - KRILA

Duško je verovao da je to što oseća čežnja za borovima i smrekama iznad kojih izleću jezici dima, a ispod kojih uvek poneko pogine. Zaželeo je opojnosti kada se poguren juri u fijuku zrna. Hteo je pokreta.

Petrović, Rastko - AFRIKA

U šest i četvrt imamo jedinstven zalazak sunca, nagao i usplamteo. Veliki plameni jezici penju se uz nebo, zapaljujući ga skoro do zenita, a onda se odjednom sve crvenilo vraća odande, slivajući se kao krv.

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 3

Sa strane se vide snežni jezici, sa kojih otiču potoci šumoreći. Priča mi Gruja da je jednoga ovakvoga dana išlo municiono odeljenje baš ovom stazom.

Vatreni jezici su sukljali, da su neprijateljski rovovi pretvoreni u užareno ognjište. Najednom tajac... Bilo je tačno šest časova.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

jezičke tvorevine kakve su volapik, esperanto i slična bezlična i bezdušna saobraćajna sredstva — jer, naravno, jezici to nisu.

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

Slovenski jezici su uzajamno znatno razumljiviji od romanskih ili germanskih. U ranom srednjem veku razlike među slovenskim jezicima bile

su i Sloveni ovladali pojmovnim arsenalom koji je mnogo ranije latinski preuzeo iz grčkog, a kasnije zapadnoevropski jezici iz latinskog.

Tokom vremena jezici tih naroda razvijali su se divergentno, ali je jezik bogosluženja i književnosti ostajao u osnovi isti.

Stanković, Borisav - TAŠANA

se, jer zna kakav je svet: da dobro zaboravlja a zlo pamti, pa se boji, ako počne kod tebe da dolazi, da ne počnu zli jezici... TAŠANA (razrogačeno): Kako »zli jezici?« Zašto »zli jezici?« KATA (odmahuje rukom.

TAŠANA (razrogačeno): Kako »zli jezici?« Zašto »zli jezici?« KATA (odmahuje rukom. Više za sebe): Ne znaš ti, čedo!

TAŠANA (razrogačeno): Kako »zli jezici?« Zašto »zli jezici?« KATA (odmahuje rukom. Više za sebe): Ne znaš ti, čedo!

Nušić, Branislav - AUTOBIOGRAFIJA

ŠKOLA 36 HRIŠĆANSKA NAUKA 41 SRPSKI JEZIK 44 ISTORIJA 50 GEOGRAFIJA 56 JESTASTVENICA 61 STRANI JEZICI 65 MATEMATIKA 69 FIZIKA I HEMIJA 77 MRTVI JEZICI 82 PRVA LjUBAV 88 PRVA I POSLEDNjA PESMA 93 DRUGA LjUBAV 100 OD TREĆE DO

JEZIK 44 ISTORIJA 50 GEOGRAFIJA 56 JESTASTVENICA 61 STRANI JEZICI 65 MATEMATIKA 69 FIZIKA I HEMIJA 77 MRTVI JEZICI 82 PRVA LjUBAV 88 PRVA I POSLEDNjA PESMA 93 DRUGA LjUBAV 100 OD TREĆE DO ZAKLjUČNO DVANAESTE LjUBAVI 104 Q. B. F. F. F. S.

STRANI JEZICI Nekako u to doba je uveden francuski jezik kao nastavni predmet u naše srednje škole, te je bila velika oskudica u

I tako je i bilo: poginuo sam, a reči nisam izustio. MRTVI JEZICI Kao ostaci izumrlih naroda, rimskoga i jelinskoga, žive još i danas, rasuti po raznim gimnazijama, profesori

Latinski i jelinski smatraju se danas kao mrtvi jezici. Meni ni danas još nikako ne ide u glavu taj pojam: mrtav jezik.

Stefanović Venclović, Gavril - CRNI BIVO U SRCU

Otvoren je grob njino grlo; sa svoji jezici lagahu, sudi im za to, bože! kroštono je aspidski jad pod njinim ustnami! I na me su šaptali svi moji vrazi i na zlo

Da i smišljeni slavići crkovni lepo slatko popevaju! Leto je vruće; tadar Sveti duh s vatreni jezici s neba na zemlju sihodi, te sve grešljivo strnjište sažiže i trnje zločinstva pali.

Oni u Judejskoj zemlji im čistu pšenicu zasejaše, a mi s vernim srpom klasove pšenične žnjemo. Verni jezici božastavni cvetak sebi uskidoše...

rasejasmo se na sve strane i razlučismo, preovladaše s nama Turci i Tatari, i svaki razliki drugoverni nepravoslavni jezici gaze i satiru pod noze. Za jedan čpot, rugu i ukor ostasmo pred njima.

Kamo tadar oštroumnim hitlenstvo i parba, brzi jezici mnogogovorljivi, musevedžije i telbizi? Zaludni im biše svi poslovi. Teško se smetoše i pobuncaše kano pijani u blatu.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti