Upotreba reči jovanu u književnim delima


Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

Taj čas odem s Nedobom grafu [Jovanu] Kapodistriji u kancelariju. Po običnom pokloneniji, kažem: da je narod srpski sada u krajnjej pogibeli i da Turci

Veselinović, Janko - HAJDUK STANKO

Onda Jovica poli Jovanu i Stanku, a Stanko opet njemu. Pošto se umiše, ubrisaše se svojim debelim rukama, pa se okretoše istoku te se bogu

On je dolazio sve bliže... Na drumu se pojaviše Turci. Jovica zadrhta... — Ibro! — reče on Jovanu. — Mir! — reče Stanko, a srce mu zalupa videći Lazara. Turci su išli bezbrižno.

Sremac, Stevan - POP ĆIRA I POP SPIRA

ČETVRTA 191 GLAVA DVADESET PETA 197 GLAVA DVADESET ŠESTA I POSLEDNjA 214 POP ĆIRA I POP SPIRA PRIPOVETKA Svome ujaku Jovanu Đorđeviću profesoru Velike škole GLAVA PRVA U kojoj su opisana dva popa, dve popadije i dve popine ćerke iz jednoga

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

dolazeći iz varoši Debrc – kako piše u jednom pismu Trandafila – devetnaestog oktobra, na dan posvećen prepodobnom Jovanu Rilskom.

Teodosije - ŽITIJA

na gradu Zigu iza velike crkve poče zidati crkvu posvećenu Rođenju presvete Bogorodice, i drugu crkvu posvećenu svetom Jovanu latoustome, a treću crkvu podiže na velikom pirgu, Preobraženja Gospodnjeg.

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Po Jovanu Skerliću* uticaj ruske crkve i književnosti se naročito osećao od 1740. godine do kraja XVIII veka. Jedna vrsta govora

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Jedan Karadžićev dopisnik, Dimitrije Tirol, piše 1827. godine Karadžiću o Jovanu St. Popoviću: »On vas samo brani, vas odobrava i narodnje srpske pjesme traži, da ih čitajući nauči.

devedesetih godina, sa promenom književnog ukusa, a naročito sa promenom ideja, i duhovi i čitaoci počeli su se vraćati Jovanu St. Popoviću.

Radičevića (u Zeti i Crnogorci za 1885) i Zmaja Jovana Jovanovića, protiv koga je napisao celu jednu ružnu knjigu (O Jovanu Jovanoviću Zmaju (Zmajovi), njegovu pevanju, mišljenju i pisanju, i njegovu dobu, Sombor, 1902), ne služe mu nimalo na čast.

Sremac, Stevan - PROZA

A? Seljak ćuti. — A? — Nisi ti mušterija! — veli i sprema se da ide. — Dva i po. — Jok... tri i po. Jovanu su jednako zvonile u ušima rođakove reči: da će prase trajati do Maloga Božića.

Stanković, Borisav - IZ STAROG JEVANĐELJA I STARI DANI

Njeno obasjano i zažareno lice, ugrižena usta, vrele oči, kosa u neredu, jelek raskopčan, sve to učini, te Jovanu sinu misao da je možda ona trudna i baš sad osetila čedo pod pojasom. On spusti motiku i zadrhta radostan.

On spusti motiku i zadrhta radostan. — Pa šta ti je? — Oh ne znaš ti! — grunu ona u jauk i silan plač. — Ne znaš! Jovanu se učini to kao prekor: što je on, ma da vidi kakva je, trudna, opet goni noću da radi. — Ta ne plači!

Kostić, Laza - PESME

KARADžIĆA 80 O ŠEKSPIROVOJ TRISTAGODIŠNjICI 83 SPOMEN JOVANU ANDREJEVIĆU 90 SVETOZARU MILETIĆU 93 SPOMEN NA RUVARCA 94 NA PARASTOSU JELENE BOZDINE 103 DON KIHOTU 105 PROLOG ZA

ZA GORSKI VIJENAC 108 BALADE 111 ĐURĐEVI STUPOVI 112 MINADIR 131 SAMSON I DELILA 138 HIMNE I MOLITVE 174 PEVAČKA IMNA JOVANU DAMASKINU 175 MOLITVA BOGORODICI 178 ЅANTA MARІA DELLA ЅALUTE 179 PESME MESTO PROGOVORA MEĐU

SPOMEN JOVANU ANDREJEVIĆU Ne sudi meni, presuđena seni, ne sudi mi zanesen pokušaj iz onih svetova blagosloveni' u stari te domamit

HIMNE I MOLITVE PEVAČKA IMNA JOVANU DAMASKINU za Srpsko pevačko društvo pančevačko Bogu zefira, bogu oluja, gospodu sfera zvučnoga mâ, bogu slavuja i

Milošević-Đorđević, Nada - LIRSKE NARODNE PESME

Stade munja dare dijeliti: Dade Bogu nebesne visine, Svetom Petru Petrovske vrućine, A Jovanu leda i snijega, A Nikoli na vodi slobodu, A Iliji munje i strijele. 6. Aj đevojko, dušo moja!

Đe Jovanu ljubi vode u čase dobre. Vod’ je, vodi, mladi Jovo, sretnja ti bila! U nju su ti svaka dobra, koja s’ mogu nać’: U nju

djevojaka, Koje su ti zarukavlje vezle; Jedna vezla, dvije tebe klele: “Koliko je na rukavu grana, Tol’ko bilo na Jovanu rana! Koliko je po granama kuka, Tol’ko bilo na Jovanu muka! Koliko je u rukavu žica, Toliko ga ud’rilo str’jelica.

Koliko je po granama kuka, Tol’ko bilo na Jovanu muka! Koliko je u rukavu žica, Toliko ga ud’rilo str’jelica.“ 120.

Pandurović, Sima - PESME

PISMO PRIJATELjU Jovanu Raduloviću Šta da ti kažem, prijatelju mladi? Rečeno je: „Ima vreme kad se seje I vreme kad se žnje;“ — i kad se

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

Bila nam sreća na sastanku kako Ristu i Jovanu na uranku pa vodi Jordanu. Vazda se sastaj ali i vazda se ljubili. I za zdravlje oba plemena, i našega i vašem.

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

Iz Srbije opet će najbolje biti da se imena od prenumeranta pošalju u Biograd G. Jovanu Gavriloviću, načelniku u popečiteljstvu finansije, a iz ostalijeh mjesta na mene, dodavši na pismu auf der Landѕtraѕѕe,

Velmar-Janković, Svetlana - DORĆOL

Jeza, ne od straha, od zgranutosti. Njemu, Gospodar-Jovanu, jeste, jedan jedini put: u avgustu 1842, u Žabarima. Išao je na Vučića i vučićevce a znao da gubi.

Prvih je bilo jako malo, drugih jako mnogo a svi su izgledali ganuti. Onda je svima, pa i Gospodar-Jovanu, zastao dah: njegov brat, Gospodar Jevrem Obrenović, Predsednik Sovjeta ustavobranitelja, prilazio je polako, hrom i

Ranković, Svetolik P. - GORSKI CAR

— Đurđe — poče pisar, gledajući ga oštro i pravo u oči — u Trbušnici je onomad izvršena opasna krađa Jovanu Čupiću: razbijen mu je vajat i odnesene su neke stvari.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

iz Rusije] je pisao na protu Nikolu Popovića, da mu se pošlju gajde, i kad ji je dobio, to o svome krsnom imenu, svetom Jovanu, kad je najveće veselje kod njega bilo, ode u drugu sobu, udesi ji, i onako s mešinom pod pazuvom i prdaljkom na ramenu

izveštava se kako je u ovome mestu, u karnevalsko vreme, priređena svečanost, a uglavnom iz ljubavi prema mesnom parohu Jovanu Čokrljanu, koji se bio vratio u Bečej iz Šibenika, ”gdi je profesorom Bogoslovije bio”; tada su ga meštani „osobito..

” (Javor 1892, 561). Svetozar Miletić je već ranije, 13. decembra 1847, pisao Jovanu Đorđeviću: „Zbilja! da drugu Slavjanku ,Seni Pavla Popovića’ posvetimo — mislim da bi sve ovo na obodrenje drugih

Od sada međutim, nadam se, moraćemo i o njemu povesti računa. 3) Jovanu Pačiću sam sada dao još više prostora, unevše pet njegovih novih pesama.

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

Sofrić, 73. Crkva je tome običaju dala svoje objašnjenje (u vezi sa Jevanđeljem po Jovanu, 12, 13), i lokalizovala ga na Cveti. V. ima veze i sa kultom mrtvih. U ljubinjskom kotaru v.

Vrlo omiljeno cveće u našem narodu. Prema hrišćanskoj mitologiji, ono je posvećeno svetom Jovanu letnjem, ili Bogorodici. Kad je Bogorodica htela da okumi svetog Jovana, ona je uzela kitu i. c.

Kad je Bogorodica htela da okumi svetog Jovana, ona je uzela kitu i. c., i otišla svetom Jovanu, poklonila mu se »krotko i smerno«, i zamolila ga da primi kumstvo (Vrčević, Pomanje, 44 — u pesmi).

Ćipiko, Ivo - Pauci

— Odsječe mi glavu! A da bi zašto? — veli krčmaru, dok je sio za sto. — Dao komšiji Jovanu dvadeset talijera, u nevolji da mu pomožem, a on meni u zalog oranicu; ja uživao oranicu, a on talijere...

Nenadić, Dobrilo - DOROTEJ

Tada ga počeše pozdravljati: 'Zdravo kralju jevrejski.'“ Naposletku po Jovanu: „Tada Pilat naredi da se Isus uzme i bičuje.

Šta će biti sa Jelenom? Mlada udovica Jelena vratiće se ocu, čelniku Jovanu Bardijanoviću iz tvrdog grada Koznika u Rasini, i neće proći ni puna godina, a ona će biti utešena udajom za nekog od

Stanković, Borisav - TAŠANA

I ja ne dam, ja te čuvam! PARAPUTA (smiruje se, kleca, hoće da padne). TAŠANA (pridržava ga da ne padne, Jovanu): Daj vode! JOVAN (odlazi u trem i donosi testijicu vode i sipa Tašani u šaku).

(Umiva ga po glavi): Kako mu biju žile! (Sluškinji): Idi gore i donesi mi kakav ubrus da mu vežem i stegnem čelo. (Jovanu): A ti mi donesi jastuke i jorgan da ga namestim i pokrijem, te da se odmori, spava.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

idu uporedo, a car znade ko su i kako su, pa ih care jedva dočekao, dočekao, oba poturčio, i turska im imena nađeo: Jovanu su ime nađenuli — Mamut-beže Obrenbegoviću; a Maksimu ime nađedoše — Skender-beže Ivanbegoviću.

Šemišljika je nekakva trava, ali Vuk kaže da ne zna da li se po njenom listu može pisati. 52 O Jovanu i Maksimu v. uvod III, 5.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti