Upotreba reči knjižestvu u književnim delima


Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

»prirodni govor, krasne riječi i divno pjesmotvorije« i veli da će Osman »najjasnija (najsvetlija) knjiga u srbskom knjižestvu ostati«.

stvorio u Pešti Josif Milovuk, sa ciljem »pisati i izdavati ona dela koja bi našem knjižestvu česti i polze prineti mogla«.

Umro je u Novom Sadu 23. aprila 1869. godine. Jovan Hadžić u »knjižestvu nazvan« Miloš Svetić, bio je jedan od najaktivnijih pisaca srpskih svoga doba.

On nije imao potrebne spreme za jedan ovakav posao, i ovaj pokušaj učinio je »iz revnosti k serbskom knjižestvu i iz ljubavi k maternjem jeziku«, ali potpuno svestan svojih »malih sila znanja«.

on življe počinje raditi, uveren da radi jedan posao od istorijskog značaja. »Rječnik će biti prvo djelo u srbskom knjižestvu; on će biti triumf srbskoga jezika.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

PRVI PRELAZAK CRNOGA ĐORĐA IZ SERBIJE U SREM (str. 192). Preštampano iz Dela Jovana Hadžića u knjižestvu nazvanoga Miloša Svetića. Knjiga I. Pjesne izvorne. Novi Sad 1855, str. 108—13.

197). Prvi put objavljeno u Golubici II, 1840, str. 124—6; bez izmene preštampano u knjizi Dela Jovana Hadžića u knjižestvu nazvanoga Miloša Svetića. Knjiga I. Pjesne izvorne. Novi Sad, 1885, str.

Popović, Jovan Sterija - ROMAN BEZ ROMANA

— O, vi ste vesma dobri. Vašu krasotu i ljubov ko knjižestvu u prvoj ću odi spomenuti. Malo je teška? O, ništa, ja poznajem vaše ostroumije; od onog dana kako ste se dosetljivo

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti