Upotreba reči košnica u književnim delima


Veselinović, Janko - HAJDUK STANKO

, itd. Pa iako su te kućice izgledale siromašne, po spoljašnosti svojoj, opet je svaka bila puna kao košnica. Svaki, pa i onaj najmanji kućerak, imao je xpane dovoljno za svu porodicu i usev; sem toga, imao je belog smoka; o

Turci halaknuše i jurnuše... Konji se propinjahu da uskoče u šanac... U taj mah pade nekoliko košnica među njih. I nasta nov lom... Razljućene pčele činiše svoje.

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Ali se ostale košnice izvrnuše, pa pčele izlete iz košnica i malo ko ostade, da ga nisu izujedale. A vi ste, kurve, tražili, od Vuka, da pronađe ko prevrnu košnice. Da ga vešate!

Radičević, Branko - PESME

Valjda med se po zemljici lije, Jer košnica ne mož' ga da skrije. Skoči brže s Pegaza lakoga, Dovati se uljanika toga, Pa u jednu košnicu zagleda, Kad al' u

Simović, Ljubomir - HASANAGINICA

Nego šezdesetpetorici vojnika! Evo dolaze, raspitaj se šta misle! Svaki zuji kao košnica! Ajde, opipaj bilo askerima! Ljudi su sasvim ozlojeđeni, ne kriju šta misle! HUSO: Nisu to askeri, nego Hasanaga!

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

Kad ja bijah u mlado doba stari čoek, onda mi imadijasmo mnogo košnica, pa bi ih ja svako jutro brojio, i sve bih čele prebrojio, a košnica ne mogu.

u mlado doba stari čoek, onda mi imadijasmo mnogo košnica, pa bi ih ja svako jutro brojio, i sve bih čele prebrojio, a košnica ne mogu.

Popović, Jovan Sterija - IZABRANE KOMEDIJE

LjUBA: E, majka, menja se svet. STANIJA: Ja! Svet treba da se menja na bolje, a ne na gore. Kakva ti beše ono košnica na glavi? LjUBA: Šešir. STANIJA: Ja se prepado, kad te vide. LjUBA: A što? Zar nije lepo? (Metne šešir na glavu.

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

(da skaču vernice), govoreći): „Ovoliko goveda, ovoliko konja, ovoliko koza, ovoliko ovaca, ovoliko krmača, ovoliko košnica, ovoliko sreće i napretka!

Onaj pak koji nije nikako ni legao, uzme dva drveta u ruke, pa, oštreći njih jedno o drugo, kao nož o nož, obilazi oko košnica. Gazda (kao kroza san pita): — Ko to tuda tapa? — Ja, kume, ja — (odgovara onaj). — Ne ukradi ’čela mojih!

Pođe da traži čele. Dokle on vrlja onamo ovamo, dotle onaj kod „košnica“, koje stoje onako kao i prvi put i zuje, sedi i mesi od blata kolačiće, ili čupka travu ili drugo što božem sprema

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

sve ništa; stani da ja tebi kažem jednu pravu istinu: Kad ja bija u mlado doba stari čovek, onda mi imadijasmo mlogo košnica, pa bi i ja svako jutro brojio, i sve bi čele prebrojio, a košnica ne mogu.

u mlado doba stari čovek, onda mi imadijasmo mlogo košnica, pa bi i ja svako jutro brojio, i sve bi čele prebrojio, a košnica ne mogu.

Kad ja bijah u mlado doba stari čoek, onda mi imadijasmo mnogo košnica, pa bih ih ja svako jutro brojio, i sve bih čele prebrojio, a košnica ne mogu.

mlado doba stari čoek, onda mi imadijasmo mnogo košnica, pa bih ih ja svako jutro brojio, i sve bih čele prebrojio, a košnica ne mogu.

Ćosić, Dobrica - KORENI

— Sâm sam. Pa šta? — Namešta gunj i popravlja bradu. — Ništa. Sam si. A bila je puna kao košnica. — Očima obuhvata celu ćeliju. — Ne vala da je čovek sam. Samo na zlo misli. — To si hteo da mi kažeš? — Aćim ustaje.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH PRIPOVEDAKA

Kad ja bijah u mlado doba stari čoek, onda mi imadijasmo mnogo košnica, pa bih ih ja svako jutro brojio, i sve bih čele prebrojio, a košnica ne mogu.

mlado doba stari čoek, onda mi imadijasmo mnogo košnica, pa bih ih ja svako jutro brojio, i sve bih čele prebrojio, a košnica ne mogu.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

posle Orfelinove osme strofe Vladisavljević je dopisao sledeće dve potpuno nove, sasvim orfelinovske: I pčelice iz košnica sada izleću, i padaju po travica i ranom cveću. Med i vosak sabiraju, divno saće sočinjaju. o zlatoje proleće!

Kod podnožija njenog stojala je košnica, u ruci desnoj imala je svjetilnik a u levoj knjigu Letopis, jerbo je predstavljala Maticu srpsku.

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

O. ne daje čelama da pobegnu, i zato ga, u Nevesinju (Hercegovina), rado sade ispred košnica (GZM, 1. s.). O. se upotrebljuje i u ljubavnim divinacijama i vradžbinama.

Kad se to desi, uzme se gornji kraj u ruke (na kojima moraju biti rukavice), obnese se oko košnica, pa potom ugasi i ostavi na kakvu mladu šljivu ili jabuku. B. može biti dva ili tri (b. i njihovo dete). — B.

ovce (i ovčarnik), krave (i kravarica, krava i tele, krave u jarmu), konji i kobile, krtica, kuče, guska, golub, košnica, bačva, srp, kosir, kosa, mesec, sunce itd.

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

Da se oženi, i može, ali dece — nipošto!...” Tako kažu Srbi, i tako i jeste. Kuća bez dece, jalova košnica. Dvoje starih bez dece, dve mrtve pčele u stvrdnutom vosku... Znaš li šta mi reče Morfidis jednom prilikom?

Ćopić, Branko - Orlovi rano lete

na putu za školu (išli su na nedjeljni izlet) nebo pad njihovim glavama odjednom poče da bruji kao uznemirena pčelinja košnica. Taj neobičan zvuk brzo se pojačavao i uskoro se pretvori u snažno metalno zvrjanje od koga zatreperi čitav kraj.

Stefanović Venclović, Gavril - CRNI BIVO U SRCU

I ribari tanje ogledaju i čiste ih, Te mreže za lovljenje spraljaju. Sad već i dragoposlene pčele iz košnica izlaze, svoju mudrost ukazujući im; po cveću svuda obleću tražeći medenu slast, te jedne prave satove, pune š njima

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti