Upotreba reči kumstvo u književnim delima


Lazarević, Laza K. - PRIPOVETKE

Ninko otpoče: — Kume moj i oče, srećna da ti je Marija i naše kumstvo! Dabogda svako dobro i radost od nje da dočekaš; da te utješi i podvori pod tvoju starost, da se dičiš i po nosiš njome,

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

On tada daje detetu ovako „isturenom“ ime Istorija ili Najden.⁵⁶ Ovaj starinski običaj naziva se „slučajno kumstvo“, „kumstvo na sreću“ ili „kumstvo na sreću“ ili „kumstvo na raskrsnici“.

On tada daje detetu ovako „isturenom“ ime Istorija ili Najden.⁵⁶ Ovaj starinski običaj naziva se „slučajno kumstvo“, „kumstvo na sreću“ ili „kumstvo na sreću“ ili „kumstvo na raskrsnici“.

⁵⁶ Ovaj starinski običaj naziva se „slučajno kumstvo“, „kumstvo na sreću“ ili „kumstvo na sreću“ ili „kumstvo na raskrsnici“.

⁵⁶ Ovaj starinski običaj naziva se „slučajno kumstvo“, „kumstvo na sreću“ ili „kumstvo na sreću“ ili „kumstvo na raskrsnici“.

U srpskom narodu postoji izuzetno poštovanje, gotovo obožavanje kuma. Kumstvo se smatra za najveće srodstvo, a kum se poštuje više nego i rođeni otac. („Kum se poštuje na zemlji, a bog na nebu.

(S obzirom da se narod strašno boji kumove ljutnje i kletve, ustanovljen je običaj da se pomoću jednostavnog obreda kumstvo privremeno raskine u vreme dok su kumovi zajedno na nekom poslovnom putu, kada postoji realna opasnost da se jedan

Čajkanović, V., „Vračanje, Narodna enciklopedija, 1, Zagreb 1926. Čajkanović, V., „Kumstvo u kapi“, u: Mit i religija u Srba, SKZ, Beograd 1973. Čajkanović, V.

Radičević, Branko - PESME

Na kumstvo i Murto-beg uiti, Kulu svoju glavam' i(m) okiti; Čula jade sestra Anđelija, Pociknula kâno ljuta zmija, Te povadi od

Ranković, Svetolik P. - SEOSKA UČITELJICA

Velji se već znalo kumstvo i bez dogovora. Ali se nešto obe učiteljke u početku opirahu, dok njihovi muževi ne izjaviše, da će se to sve svršiti

Matavulj, Simo - USKOK JANKO

U našem je narodu rodbinski osjećaj snažan i među daljom svojtom. On se prenio u pobratimstvo pa čak i u kumstvo. A u Crnoj Gori, u ono doba, cijelo brastvo (ponegdje i svekoliko pleme) živjelo je kao jedna obitelj.

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

— Svaka ptica k svome jatu. — Bliža je košulja nego li haljina. — Bez dece — bez ruku. — Umre kumče, raskinu se kumstvo. — Ako smo i braća, nismo družina. O PRIJATELjSTVU — Prijatelj se hita u volji, a kuma u nevolji.

Vasić, Dragiša - SABRANE PRIPOVETKE

budeš, Miliću“, i sve tako uporno da Mija nema kud niti sme da pomisli pogaziti onako zadatu reč, nego odlazi da se za kumstvo i put u Čevrntiju pripremi.

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

Zato u bugarštici, opet ostajući veran svojoj religiji, Makro, po majčinom savetu, ide prvo na venčano kumstvo ("Tamo pođe Kraljeviću u te crkve svete Petke"), pa tek onda odgovara na sultanov poziv za vojevanje protiv Arapa,

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

c., i otišla svetom Jovanu, poklonila mu se »krotko i smerno«, i zamolila ga da primi kumstvo (Vrčević, Pomanje, 44 — u pesmi). Uoči Ivanjdana, ili na sam Ivanjdan (24. juna po st.

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

Frau Roza, kao i njen sin, imala je vrstu poštovanja za ljude s kojima bi se vezala dobročinstvom. — To je kod vas Srba kumstvo. — Jova graničar se prekrsti od nerazumevanja. Frau Roza se naljuti. — Tebi teško ulaze stvari u glavu.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

na vojsku poziva, na arapsku ljutu pokrajinu; koja knjiga od Budima grada, kralj ga u njoj u svatove zove, u svatove na kumstvo vjenčano, da ga vjenča s gospođom kraljicom; koja knjiga od Sibinja grada, Janko u njoj na kumstvo zaziva, da mu krsti dva

zove, u svatove na kumstvo vjenčano, da ga vjenča s gospođom kraljicom; koja knjiga od Sibinja grada, Janko u njoj na kumstvo zaziva, da mu krsti dva nejaka sina.

“ Veli majka Kraljeviđu Marku: „O moj sinko, Kraljeviću Marko, u svate se ide na veselje, na kumstvo se ide po zakonu, na vojsku se ide od nevolje: idi, sinko, na carevu vojsku; i bog će nam, sinko, oprostiti, a Turci

(v. bel. E, b) zazor — stid zaklonjati — zaklanjati zakon — vera, običaj: Na kumstvo se ide po zakonu zamandaliti — prevući mandal ili zasovnicu preko vrata zametati (kavgu) — započinjati zametnuti —

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti