Upotreba reči kvadrat u književnim delima


Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Kuće su u grupama pod istim krovom: to su mali stanovi jedan do drugoga i tako poređani da obrazuju kvadrat ili pravougaonik sa zajedničkim „dvorom“ ili „avlijom“, usred koje je visoka agina kuća, čardak, sa koga on nadgleda

Osim malog kvadrata u sredini, sva je darpna ukrašena vezovima višnjeve boje. Na novijoj darpni se postepeno uvećava kvadrat (belo polje) u sredini, dok izvežene ivice postaju sve uže. Vrlo je interesantan i „prevez“ koji se ovde zove sokaj.

Olujić, Grozdana - GLASAM ZA LJUBAV

Na mesečini od čitave Rašide video sam samo njenu svetlu kosu i beli kvadrat bluze. Trčala je brzo i nečujno i ubrzo više ništa od nje nisam uspevao da vidim.

Ćopić, Branko - Bašta sljezove boje

Pred njima je rakija, bokal s vodom i otvorena školska sveska. Sva trojica zabrinuto bulje u taj čisti kvadrat hartije kao da će otud svakog trena iskočiti vrag zna kakav prestupnik, možda čak i sam komunista, daleko mu lijepa

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

I da za najliterarnije gluposti služi uvek ona dedukcija: da je sve u prirodi „šar, kvadrat, i cev“. Uspeli su da ga popularišu. Sve je ovde njegovo i niko još nije uspeo da ode dalje od njega. Možda, malo, Pikaso.

Milanković, Milutin - KROZ CARSTVO NAUKA

njene ivice stojati upravo jedna na drugoj, tako da osnova hrama bude tačan pravougaonik, a osnova piramide tačan kvadrat. Kako se to postiže, pokazaću vam. No za to mi treba jedno uže kanap ili vrpca“.

Palo mi je u oči da 3, pomnoženo sa samim sobom, tj. dignuto na kvadrat, daje 9; 4 podignuto na kvadrat, daje 16, a 5 daje 25.

Palo mi je u oči da 3, pomnoženo sa samim sobom, tj. dignuto na kvadrat, daje 9; 4 podignuto na kvadrat, daje 16, a 5 daje 25. U ovom slučaju je kvadrat hipotenuze, dakle, jednak zbiru kvadrata obeju kateta.

dignuto na kvadrat, daje 9; 4 podignuto na kvadrat, daje 16, a 5 daje 25. U ovom slučaju je kvadrat hipotenuze, dakle, jednak zbiru kvadrata obeju kateta.

Grk, bio vičan da računam samo sa celim brojevima, a sada ubrzo uvideh da zbir kvadrata dvaju celih brojeva ne daje kvadrat jednog trećeg celog broja.

time da vidim mogu li da pronađem takva tri cela broja koja, isto tako kao brojevi 3, 4, 5, imaju tu osobinu da je kvadrat najvećeg od tih brojeva jednak zbiru kvadrata ostalih dvaju.

„Tada mi je sevnulo kroz glavu: ne samo kod ovih trouglova koje sam složio, već i kod svih pravouglih trouglova, kvadrat hipotenuze jednak je zbiru kvadrata trouglovih kateta.

Taj trougao je za njihove praktične ciljeve dovoljnom tačnošću pravougaon, jer ovi brojevi, podignuti na kvadrat, daju 289, 196, 484, tako da se poslednji ovih triju kvadrata razlikuje samo za jedinicu od zbira prvih dvaju.

opšte pravilo pomoću kojeg se mogu pronaći sve grupe onakvih celih brojeva kod kojih zbir kvadrata dvaju manjih daje kvadrat najvećeg. Svi trouglovi, konstruisani pomoću tih brojeva, bili su pravougli. Tim sam se približio na domak svome cilju.

„Sa tim oruđem u rukama, uspeo sam, naposletku, dokazati da je u svakom pravouglom trouglu, bez razlike, kvadrat hipotenuze jednak zbiru kvadrata obeju kateta.

ravnokrake pravougle trougle, jednake zadatom trouglu, od kojih kvadrati nad katetama imaju po dva takva trougla, a kvadrat nad hipotenuzom njih četiri, tako da je dokaz moga pravila očigledan.

„Onda“, nastavi Pitagora, „predočava nam svaka kateta broj 3. Koji broj predočava sada hipotenuza trougla?“ „Kvadrat hipotenuze“, reče Satiros, „jednak je zbiru kvadrata obeju kateta, dakle jednak 18.

Milanković, Milutin - KROZ VASIONU I VEKOVE

se međusobno, silama koje su utoliko veće ukoliko su zamašnije mase tih tela, a koje slabe u istoj meri u kojoj raste kvadrat otstojanja centara tih nebeskih tela.

Nušić, Branislav - AUTOBIOGRAFIJA

— Ili ma šta drugo, ma kakvu pesmu, reci šta znaš? Dečko se domišlja, domišlja, pa tek zapne: — Kvadrat od hipotenuze, To zna svako dete, Ravan je kvadratima Od obe katete.

— Pa šta onda znaš? 'Ajde reci mi da čujem šta ti znaš, kad već ne znaš ni odakle si rodom? — A plus b na kvadrat ravno je a na kvadrat plus ab plus b na kvadrat! — odgovara Spira kao iz topa.

'Ajde reci mi da čujem šta ti znaš, kad već ne znaš ni odakle si rodom? — A plus b na kvadrat ravno je a na kvadrat plus ab plus b na kvadrat! — odgovara Spira kao iz topa.

— A plus b na kvadrat ravno je a na kvadrat plus ab plus b na kvadrat! — odgovara Spira kao iz topa. I dok se profesor zgranjavao pred pojavom što je Spira zaboravio svoje mesto rođenja,

Tako isto i Pitagorino pravilo glasilo je u stihu: Kvadrat od hipotenuze, To zna svako dete, Ravan je kvadratima Od obe katete.

A nesretna Karnova teorema glasila je: Kvadrat nad jednom stranom — Veli Karno, ćorava mu strana — Jednak je kod trougla, Sa zbirom kvadrata drugih dveju strana

stihova, ko je taj koji bi se smeo poduhvatiti da nauči napamet taj isti Karnov princip, koji u prozi glasi ovako: „Kvadrat nad jednom stranom trougla jednak je sa zbirom kvadrata drugih dveju strana smanjenim za dvostruki proizvod iz tih

— navalila majka na mene, ne bi li izgladila uvredu. — Nemoj da ćutiš, nego reci šta je to? — Kvadrat od hipotenuze ravan je zbiru kvadrata od oba kateta! — Eto, eto, kažem ja da je to neka stonoga!

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti