Upotreba reči lazaropolju u književnim delima


Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

U Rosoki su najstarije porodice od Aromuna koji su doseljeni iz Arbanije. U Lazaropolju se jedan od najvećih rodova zove Drakuli: aromunskog je porekla i svi su njegovi članovi jako crnomanjasti.

Još i danas ima drvorezaca u selu Osoju, kao što ima zoografa, ikonopisaca, koji rade crkvene slike, u selu Lazaropolju. Ogromni ikonostas manastira Sv. Jovana Bigorskog, izrađen pre 110—120 godina, delo je dva majstora iz Osoja.

Ali ima dosta crnomanjastih, kadšto garavih, naročito u Galičniku i u Lazaropolju. Ipak preovlađuju smeđi a ovde-onde ima, kao u Tresonču, i potpuno plavih tipova.

U Rosoku su najstariji stanovnici „Vlasi“, koji su došli iz Arbanije. Kao što smo videli, u Lazaropolju ima veliki rod Drakuli, poreklom iz Rosoke, koji se u ovo selo doselio pre 120 godina.

Tako u Lazaropolju ima veliki rod Kokalevići, koji se pre 150—170 godina doselio iz Mata, iz sela Macukala. Oni koji su ostali u tome

Doskora su poislamljeni Kokaji i Kokalevići u Lazaropolju koji su ostali pravoslavni održavali srdačne veze i jedni drugima dolazili o velikdanima i svadbama.

Iz oblasti Bulčize, s one strane Crnog Drima (u izvorištu reke Zvezde ili Vat-Zeze) su Džungulovci ili Hadžijevci u Lazaropolju. Oni koji su ostali u Bulčizi poislamljeni su i poarbanašeni.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti