Upotreba reči lijepu u književnim delima


Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

Ko se razboli u utorak, teško će preživeti. U jednoj narodnoj pesmi se kaže: „Lijepu Katu zubak zabolio, u utorak u najgori danak, u ponoći, u najgore doba.

(Pavićević, 1937, s. 214) — Djetić je kratkovid, starac dalekovid. (LMS, 1859, knj. 99, br. 73) — Đe si vidio lijepu babu i mirno dijete? (Šaulić, A., ZNŽOJS, 1971, s. 688) — Đeca su kao rosa (ako ih i ima mnogo odmah mogu pomrijeti).

Za ženu domaćicu se kaže: „Ne stoji kuća na zemlji nego na ženi“. Za suprugu, naročito lijepu, međutim, narod nema mnogo lepih reči: „Bolje da je slijepa, no što je lepa“, „Koja se često ogleda, slabo kuću

(„Đeca se čude svačemu, a ljudi ničemu“; „Đe si vidio lijepu babu i mirno dijete?“ itd.) Vaspitne mere i postupci u tradicijskoj kulturi sračunati su na to da ugledanjem na

i zagonetkama dete je predstavljeno kao nejako, neposlušno, nerazumno, slabo, nedoraslo, nezrelo biće (Đe si vidio lijepu babu i mirno dete; Djeca su nervna dužina).

V poslovicah i zagadkah rebenok predstaet kak suщestvo slaboe, neposlušnoe, nerazumnoe, nezreloe, sr. Đe si vidio lijepu babu i mirno dete? (Gde tы videl krasivuю staruhu i smirnogo rebenka?

Matavulj, Simo - USKOK

Kad bi mu se o tome pomenulo, govoraše: „Božja ti vjera, jedva čekam, ali čekam da otmem česovu mladu, lijepu, od dobre kuće Turkinju; neka se halak digne kad se ja oženim!“ Taj prvi dio povorke završavaše knez na svome Putalju.

Na, viđi što će ti đed dati, ako mu lijepo sjedneš na koljeno i ako ga celiš! Dragić se obazrije i, vidjevši lijepu oblu jabučicu, htjede prijeći ka djedu, ali se namah sjeti da je uvrijećen, te se opet okrete.

Sad, može se reći, nema više gladi u Crnoj Gori, jer dobro rodi, a, bogami, uzme narod i lijepu paru za nju u Primorje.

Ćopić, Branko - Bašta sljezove boje

Na ovako lijepu vremenu ni njega nije držalo mjesto, pa dunuo od kuće da traži društva i razgovora. Stric Nidžo već duže vremena bio je

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

TRI ČUDA Bio tako jedan mladić, pa jedne noći usnio nekakvu djevojku, lijepu kao vilu, čak iz druge nekakve carevine.

Onda ućutka kojekako dijete pa ode u lov. Idući tako naiđe u planini kod jednog izvora na neku lijepu i zdravu ženu koja zahvata vode, u dvanaest tikava.

Milošević-Đorđević, Nada - LIRSKE NARODNE PESME

je lijepo Sunašce, Ugleda je kroz jelovo granje — Kol’ko se je ašik učinilo, Triput je se Sunce zaigralo, Pa odvuče lijepu djevojku, Da je uzme sebi za ljubovcu — Od nje posta zvijezda danica. 8.

166. Gdjeno sinoć na konaku bjesmo, Gospodsku ti večer’ večerasmo, Lijepu ti djevojku vidjesmo! Za glavom joj od bisera lale.

Petrović, Petar Njegoš - GORSKI VIJENAC

Kakva vjera da se s ovom mjeri? Kakav oltar bliže neba stoji? KNEZ JANKO Efendija, ovako ti hvala! (podiže kapu) Lijepu ni iščita prediku: što tražili, ono smo i našli!

Matavulj, Simo - USKOK JANKO

Tako su išli nekijeh dvjesta koraka, dok stigoše u neku lijepu dugodolinu. Na sred nje Otaš se ustavi pa mahnu svojima da pohitaju. Navrsta ih duž nji a on stade u srijedi.

On pođe zadovoljan, jer ponese lijepu nagradu, a ostavi lijepo mišljenje o svojoj vještini. Veći dio Njeguša bješe već pošao sa stokom na Lovćen, pa i

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

— Pripovijeda se da u moru ima nekakva tica, koja na ružnu vremenu pjeva (jer se nada lijepu), a na lijepu plače (jer se boji zla). Ja sam lanjski i onomlanjski! — Kazao vrabac kad su ga pitali kako će prezimiti.

— Pripovijeda se da u moru ima nekakva tica, koja na ružnu vremenu pjeva (jer se nada lijepu), a na lijepu plače (jer se boji zla). Ja sam lanjski i onomlanjski! — Kazao vrabac kad su ga pitali kako će prezimiti.

U gumnu mu mnogo, u kući mu sporo! Brat domaćin na svoje sjeme tu svoje pleme dočekivao na lijepu prosuru i mnoge dobre i izabrane kumove i prijatelje — na čast i pošteni glas!

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

23. LIJEPE HALjINE MNOGO KOJEŠTA UČINE. Imao nekakav car jedinicu šćer, preko mjere lijepu, pa od više sile i nje ljepote proglasi u svijet: koji se mladić nađe daj | pogodi kakav biljeg ima ova đevojka i na

Ovi glas začu i jedan mladić, siromah no provrtan i domišljat, pa se slakomi na lijepu đevojku i na polovinu carstva, te ode k đevojci, ali ne da je prosi, nego samo da je vidi i da je nešto pita.

kriva nijesam, nego me tvoja mati evo ovoliko vremena ovđen | u tamnici zakovala, i podmetnula dvoje štenadi, a moju lijepu đecu negđe obestrvila; nego se smiluj na mene!

đe u jednu torbu nosi punu kruva a u drugu gusle, pak sjede pred kućom jednom i uzme slijepac gusle te uza njih mlogo lijepu i krasnu pjesnu ispjeva.

Matavulj, Simo - BAKONJA FRA BRNE

Ne ćaše dati prst jedan njegov za koje od njih, a pregorjeti ćaše sve skupa za njegovu lijepu glavu. Planula bi kad bi i malo što skrivile curice, iskalila bi se na svima u kući kad bijaše ljuta, a Bakonji ne samo

Jedan trak rastoke bijaše modar, a drugi zelenkast. Bakonji bi žao, pomislivši da voda mrvi zemlju, onu lijepu crnicu što se nakosila kao da bježi od svoga neprijatelja.

— Dobro jutro, Ive! Jevo čizme i jevo topla voda, a ladnu ću doniti odma! — reče dijete, proseći očima lijepu riječ od Bakonje. — Dobro, moj Butrice, dobro!

“ I pop Ilija (tako se zvao) poče da priča o njihovu drugovanju. Hvalio je fra-Brna kao duševna čovjeka, koji je lijepu uspomenu ostavio i među pravoslavnima. Raspita se za njegovo zdravlje i za događaj sa Pjevalicom.

Djevojka naherila lijepu glavu i prati očima njegove pokrete. — Šta ste izgubili? — zapita ona najposlije. — Izgubija?

Popović, Bogdan - ANTOLOGIJA NOVIJE SRPSKE LIRIKE

Zatim bi otac, vedar k'o sjaj dana, Uzeo gusle u žilave ruke, I glasno poč'o, uz ganjive zvuke, Lijepu pjesmu Strahinjića Bana...

Desnica, Vladan - Proljeća Ivana Galeba

Možda je dugo lutao kud ga noge nose premišljajući šta da sad počne i kako da iziđe pred oči ženi (a ima lijepu no opaku ženu, crnih zlih očiju i tankih obrva pomičnih kao dvije zmijice).

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH PRIPOVEDAKA

Brže carev sin dade uhvatiti konje pod kočiju, uzme novaca dosta, pa sjede s malarom da ide tražiti onu lijepu đevojku. Kad su već cio dan putovali, sretu jednoga čoeka, a to je bio Oštar Dan. On ih upita kamo idu; oni mu kažu.

Ćipiko, Ivo - Pripovetke

Čak tih dana ne dopušta joj ni one dvije koze izvesti u pašu, što joj služe za lijepu izliku da se po školju prođe: neka gladuju, samo da mu je ona na očima!

Jakšić, Đura - JELISAVETA

A žnate, đeco, i Latinka je, pa je srce po đešto i za svojima priboljeva... Veli da su joj Turci napali na lijepu domovinu, te bo’zna ako joj nema naše pomoći, bog da prosti Veneciju, ni kamena joj se neće žnat!... BOŠKO: Pa?

Ćipiko, Ivo - Pauci

Sada, kada je Niko u kući, bilo bi ludo pustiti ovako lijepu zgodu. Nagovara sina Radu da mu spomene kako bi od časa na čas mogao umrijeti, pa bi dobro bilo da se zna komu će

—I ne treba nam... — omrsićemo se ovnovinom! — zaveza stari. Ali Rade, videvši ga razgovorna, prihvati ovu lijepu zgodu i napomene mu za sestrin đerdan. Sestra i majka toliko su ga puta za to zamolile.

Šantić, Aleksa - PESME

Zatim bi otac, kô vedar sjaj dana, Uzeo gusle u žilave ruke, I glasno počô, uz ganjive zvuke, Lijepu pjesmu Strahinjića Bana...

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

u polju livadu, jal' je kosi, ja drugome daji, da ne biju slane ni šnjegovi po livadi cvijet rascavtio; kad zaprosiš lijepu đevojku, jal' je vodi, jali je ne prosi. Naravno, i ovakva naša poređenja veoma se razlikuju od Homerovih.

Već vi id'te, vodite đevojku, ja ću ovđe čekati Balačka, ne bih li ga kako ustavio“. Otidoše kićeni svatovi, odvedoše lijepu đevojku; osta Miloš u gori zelenoj i sa njime tri stotine druga.

Prizrena, grada bijeloga, zadužbinu kralja Dečanskoga; da vidite Raču prebijelu kod Sokola, ukraj vode Drine; da vidite lijepu Tronošu kod Loznice, na r'jeci Tronoši, zadužbinu braće Jugovića; da vidite slavnu Ravanicu u Resavi, niže

na noćcu po jalovu ovcu i furunu leba bijeloga, jedan čabar žežene rakije, po dva čabra crvenoga vina, i po jednu lijepu đevojku, te mu služi crveniku vino, a noću joj b'jelo lice ljubi, dnevi daje u zemlju Taliju, te uzima nebrojeno blago.

Vrati Marko lijepu đevojku, odvede je u careve dvore, pa govori caru čestitome: „Eto, care, lijepe đevojke, a eto ti od Arapa glave, a

furunu ljeba bijeloga, i po tovar vina crvenoga, i po kondir žežene rakije, i po dvadest žutijeh dukata, i po jednu lijepu đevojku, ja đevojku, ja nevjestu mladu, kojano je skoro dovedena, dovedena, jošte neljubljena.

furunu ljeba bijeloga, i po tovar crvenike vina, i po kondir žežene rakije, i po dvadest žutijeh dukata, i po jednu lijepu đevojku, ja đevojku, ja nevjestu mladu.

50 ŽENIDBA VLAŠIĆA RADULA Kad se ženi Vlašiću Radule, zaprosio lijepu đevojku, prsten daje, svadbu ugovara: „Ova svadba do petnaest dana, dok ja odem dvoru bijelome i sakupim gospodu

Tamo su ih l’jepo dočekali, svakom svatu po boščaluk dali, mladoženji konja i sokola, i dadoše lijepu đevojku. Čauš viče, dabulana riče: „Hazur, hazur, kićeni svatovi! Hazur svati, i hazur đevojka!

ŽENIDBA MAKSIMA CRNOJEVIĆA Podiže se Crnojević Ivo, te otide preko mora sinja, i ponese tri tovara blaga da on prosi lijepu đevojku za Maksima, za sina svojega, milu šćercu dužda od Mletaka.

u polju livadu, jal’ je kosi, ja drugome daji, da ne biju slane ni šnjegovi po livadi cvijet rascavtio; kad zaprosiš lijepu đevojku, jal’ je vodi, jali je ne prosi: ti mi prosi milu šćeru moju, ti je prosi, i ja ti je dadoh, i mi onda svadbu

52 SMRT JOVA DESPOTOVIĆA Razbolje se Despotović Jovo u Srijemu, u toj zemlji ravnoj, u lijepu selu Kupinovu; na smrt je se Jovo razboljeo, pa dozivlje slugu Milutina: „Milutine, vjerna moja slugo, ti upregni konje u

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti