Upotreba reči manastiru u književnim delima


Jakšić, Đura - PROZA

Ni reči ne govoreći, išao sam dalje. Kad smo bili u manastiru, reče nam jedan duhovnik da nas arhimandrit u svojoj ćeliji čeka... Ta ćelija beše na gornjem boju.

Obradović, Dositej - BASNE

Zaisto (bez hvale), ja po višoj časti volim više slušati nego govoriti, ali bih opet volio u manastiru Krupi s ćuskijom kamenje krčiti, kaono sam i onda kad sam iz Hopova utekao, ili po kamenitoj planini Vučjaku za Jariće

Evo što je ovoj reči povod dalo. Jezuiti u Rimu načine u svom manastiru statuu Hristovu, u koje glavu metnu sunđer, pa kad bi hoteli da Hristova statua učini čudo i da plače — vode u sunđer,

Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

Posle smrti popa Stanoja otac moj zaponi brata njegovog Panteliju, koji je učio malo u manastiru Studenici, i popa Matu, koji je učio kod Snetogoraca putujući.

nemam pisara ni drugi̓ učeni̓ ljudi, no ću ići od manastira do manastira i kazivati svakom kaluđeru i popu, da u svakom manastiru zapišu, da više nikad tko je Srbin Nemcu ne veruje.

naći ćete, deco, jednu polovinu u mojim pismima a druga polovina izderala se; a to je sačuvao du̓ovnik Jeremija u manastiru Grabovcu, gde je moj otac onda vojsku iskupio.

) Vezir se zatvori u beogradskom gradu. Međutim moj otac skupio je bio vojsku u manastiru Grabovcu i čuje da su Vidinlije varoš beogradsku osvojili.

Knezovi i paša tukli su se s janičarima od 1795. godine. — U manastiru Bogovađi u jednoj knjizi stoji ovako napisato: „Ljeta 1801. januarija 26.

Ja sam onaj pismeni odgovor sačuvao, i kad smo, 1805. leto, Srpski Sovet ustanovili, najpre u manastiru Voljavči, nahiji rudničkoj, a posle premestili zbog nedostatka ̓rane nama i konjma u monastir Bogovađu u valjevskoj, pa

Ja pređem na Kupinovu. Čujem da je Verhovni Vožd u manastiru Feneku. Otiđem njemu, gde su bili i sveti kralj studenički i svi kaluđeri.

”) Dok se moj otac u Kaleniću oko Kolubare sa Crnim Đorđem i Jankom Katićem igrali klisa, dotle dočuje u manastiru kaonskom Jovan Vrbica, povrati se natrag.

Veselinović, Janko - HAJDUK STANKO

Tek samo čujem pucanj... To sam, braćo, video ovim mojim starim očima i zakleću se u kom hoćete manastiru da je tako. — Ali ti lažeš, skote turski! — riknu Aleksa i otrže se od ljudi što ga zadržavahu. — To si sam izmislio!..

A ja ponešto natucam u knjizi, iako nisam bio u manastiru... Evo šta je tu!... Turčin ne može besposlen sedeti, treba mu nešto da radi!...

Lazarević, Laza K. - PRIPOVETKE

Kazao mu je još da će mu može biti zelenilo u manastiru i „prirodi” donekle zadržati, pa i popraviti boljku, itd, itd. Mama je za celo to vreme tiho plakala.

Afrika

Kad bacim crnu hartiju kojom je obavijen film, starci, je, sa ustezanjem ali ipak gramzivo, dižu za sebe. U manastiru inače ničega nema; nijedne stvarčice, nijedne tkanine.

Srednjovekovno i feljtonski, okovani mučenici, u manastiru što je na domak veličanstvenog plavog Okeana, kojim plove brodovi na sve strane, put zlata, sreće i bogatstva.

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

On joj ne brani. U tom manastiru, Hrist, za vreme noćne mise, tako gospoža Montenuovo tvrdi, uzima kaluđerice na svoja, probodena, rebra, pa ih mazi.

Nije više trčkarala bosa, a nije više smela ni da se kikoće. Ućutkali su je na hodnicima u jednom, budimskom, manastiru Klarisa. Bila je sedamnaest godina kad su je udali za Božiča.

Teodosije - ŽITIJA

I videše ga u manastiru gde hoda s nepostriženim vlasima i s mekim haljinama, jer su ga stigli brzo goneći, a nije ni strahovao da će ga hteti

Gospodu, pošto ga blagoslovi iguman, i uze jednoga starca, odlikovana svešteničkim činom, te uziđe pa veliki pirg u manastiru. Zatvorivši ga za sobom, reče blagodarivši Boga: „Uzneću, te Gospode. jer si me podigao!

i kada su svi ustali, potražiše čuvari go spodara svojega, i gle, nigde ga nisu mogli videti Svuda po crkvi i u manastiru tražeći ga i uzbunivši se, i ne našavši ga, stadoše grditi igumana i biti monahe.

svetoga napisaše njemu picmo, moleći i nagovarajući ga da dođe i da ih vidi, govoreći da će se opet moći vratiti svome manastiru.

Poslaše mu i zlata, više nego prvi put, a priložiše zasebno i manastiru Vatopedu, gde je sin njihov odlučio da živi, zlato mnogo, a crkvi svete sasude, zlatne i srebrne, i časne zavese,

Dovedoše i konje izabrane i mnogo drugo što je manastiru potrebno, tako da su svi koji su To videli zavideli Vatopedu, pa čak i sam prot.

I mnogo drugo u manastiru učini što nije moguće nabrojiti, zbog čega ga zvahu drugim ktitorom. Kada je sve ovo tako svršio, napisa pismo

Jer ako hoćeš da uzmeš krst Hristov, onda te molimo da sediš u svojemu manastiru, da nas prisustvo tvoga časnoga dika teši.

Višespomenuti otac Simeon monah, ostavši u manastiru Svete Bogorodice u Studenici, sa inocima koji su od ranije tu bili posni kanon svršavaše.

Prepodobni i blagorodni koji su s njim došli, odmorivši se, odmah prinesoše manastiru svete sasude, zlatne i srebrne, i zavese skupocene, a dovedoše i konje izabrane i mazge za rad, i dva kabla srebra

I kada su blagorodni, koji su dopratili svetoga, već odlazili kući, mnogi od njih ostadoše u manastiru i protiv volje prepodobnoga, koji nije hteo da ožalosti siva samodršca, a oni k njemu govorahu: — Kod tebe, u zemaljskoj

Pošto su mnogi dolazili da vide prepodobne, i kako je ovo dosađivanje manastiru i njima neugodno padalo, rekoše: — Da ne bude nevolja bratiji zbog nas!

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

U ovu vrstu spada i to, što se pred katastrofu 1813. god. po Srbiji proneo glas da sanduk, tj. ćivot, svetoga kralja u manastiru Studenici škripi, hoće da se seli, znak da će Srbija propasti.

god. sretali smo seljake i seljanke visokih kopaoničkih sela koji su išli u posetu manastiru Studenici, Nemanjinoj zadužbini iz XII veka. Govorili su da idu da se mole studeničkim svecima da spasu Srbiju.

Vrlo su česti brakovi između Rekanaca i Mavrovaca. Rekanci pokazuju veliko poštovanje prema pravoslavnom manastiru Jovana Bigorskog, koji su pored Mijaka i oni branili.

Jovan Bigorski, čije je ime više puta pomenuto. Oni su ga obnovili i izdržavali. Po jednoj istoriji koja se čuva u manastiru kao da je osnovan 1020. godine, a napušten i porušen za vreme Turaka. Tek 1743.

Božja služba se u njemu uvek služila na slovenskom jeziku, i pre nego što je osnovana egzarhija. Zahvaljujući ovome manastiru održala se slovenska služba kod hrišćana u Maloj reci koji govore arbanaški. Mijaci su vrlo odani pravoslavlju.

njihovi su kaluđeri umeli održati potpunu slobodu prema novoj crkvi i sačuvati sve srpske starine kojih je bilo u manastiru. U mijačkoj istorijskoj svesti i predanjima nema ničega bugarskoga.

Mentalitet ovih poislamljenih veoma iznenađuje: njihove žene i njihova deca još uvek dolaze i traže leka u Bigorskom manastiru. Samo hrišćanski svetac može po njihovu shvatanju da izleči muhamedanske bolesnike.

Oko 1700. godine spomenici pominju prepisivače Račane, po manastiru Rači u Srbiji, gde se živo radilo na tom prepisivanju. Mnogi su kaluđeri bili takođe naučili štamparski zanat u srpskim

g.), blizu Cetinja, u Goraždu i Mileševu, u Bosni, u Skadru, u predelu Starom Vlahu, u manastiru Gračanici (na Kosovu), u Beogradu, itd.

Maksimović, Desanka - TRAŽIM POMILOVANJE

rana, jedan da u vinogradu kopa; jedan po žezi, uza letnju jaru, da kamenje nosi na drum caru; jedan da na žrvnju melje manastiru; jedan da popravlja vlastelinu sleme, jedan da mu sprema za setvu seme; a što ostane u nedelji dana da radi za sebe

Sa svecima i kraljima ja sam u srodstvu, o mom poreklu iz knjiga starostavnih vladar na dalekom dvoru i letopisac u manastiru čita.

Matavulj, Simo - USKOK

i doglavnike, ma kako to skromno bilo, a ono sada doznade da je vladika u vrijeme mira skroman bogomoljac, koji živi u manastiru, koji gotovo nema nikakve svjetske vlasti.

Ali u manastiru naći ćete i talijanskih i francuskih i njemačkih knjiga, što je ostalo od pokojnoga obata, ako već nijesu uništene!

Toga maha bilo je u manastiru tijeh vojnika glasonoša svega šestorica, tri iz Katunske nahije, jedan iz Riječke, jedan Lješnjanin, jedan Crmničanin —

Đak dodade: — Uz glavare je došlo dosta Crnogoraca i deset vojnika koji će ostati u manastiru. A došao je, gospodaru, i onaj princip što je pobjegao iz Kotora, te zgodan đetić u crnogorskoj nošnji!

1793. i 1794.; kalendara itd. Janko se trže na brujanje zvona i na tutnjavu koja nastade u manastiru, te se ogrnu strukom, zaključa ćeliju i pođe. Vladika i stariji glavari bjehu već na dnu stepenica.

Poslije večernje Cetinjani odvedoše većinu „izvanjaca“ na večeru i noćište; u manastiru ostadoše Njeguši, dva Primorca, ostroški iguman, vojvoda Bošković i serdar Plamenac; ostadoše razumije se i onijeh

Sjutradan rano glavari se ponovo skupiše u manastiru. Toga jutra potvrdiše zakonik od godine 1803, u kome se ponajviše potvrđuju kazne za zločinstva; ukidoše

Janko bješe jednako mrzovoljan pošljednjih desetak dana; on se usilovao da to prikrije, ali se to opažalo, a svi u manastiru propisivahu njegovu sjetu nemilom događaju, kome je bio svjedok.

Ja sam tvrdila da hoćeš, a njeki govorahu da nećeš! Kako si? Jesi li se obikao u manastiru? — Hvala bogu, zdrav sam i dobro mi je. — A što stojiš? Hodi na jednu kaficu, znaš, na moju kaficu? Nije bilo druge.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Srpske štamparije su u XV, huj i XVII veku postojale u zapadnim krajevima: u Mlecima, Skadru, u manastiru Mileševu, Goraždu, kod Mrkšine crkve u sadašnjem užičkom okrugu; samo jedna, i to vrlo kratko vreme, radila je u

Oni su se tako nazivali po manastiru Rači u Srbiji, kraj Drine, koji je bio jedan od retkih zaostalih rasadnika srpske pismenosti, i u kome su se kaluđeri

bio je u Feldvarcu u Bačkoj. 1704, preko Srbije i Makedonije, išao je u Jerusalim. Još 1721. živeo je u fruškogorskom manastiru Velikoj Remeti.

Umro je 18. septembra 1753. u Moskvi, u Bogojavljenskom manastiru. Iako neizvesnoga porekla, Žefarović je radio kao Srbin, osećao se kao Srbin, i na jednom mestu piše: »otečestvo

ode u Temišvar, pa u Novi Sad, gde je predavao bogoslovske predmete na »Duhovnoj kolegiji«. 1772. bude zakaluđeren u manastiru Kovilju, kome uskoro bude postavljen za arhimandrita.

Ceo ostatak svoga života proveo je u manastiru, kao čuven bogoslovski pisac, pišući bogoslovske knjige i udžbenike i spremajući svoju veliku istoriju.

Razbolevši se na putu za Svetu goru, on je do početka 1764.30 učiteljevao pri manastiru sv. Petke u Mainama, u Boki Kotorskoj, i tada ga je crnogorski vladika Vasilije Petrović rukopoložio za sveštenika.

Ta prva čitanja u Hopovu od velikog su uticaja na njegov duhovni razvitak. U manastiru se zaneo i opio crkvenim legendama i verskom mistikom; tu se upoznao sa ruskom skolastičkom teologijom, koja je pored

U manastiru je uvideo nesigurnost i nedovoljnost svoga crkvenog obrazovanja i rešio se da se prosveti. On je u prvi mah pomišljao na R

godine, učio je samo osnovne škole i odao se na trgovinu. Ostavši udovac, pokaluđeri se 1786.42 u manastiru Feneku, mesto svetovnog imena Vasilije dobije ime Vićentije, a odmah zatim i zapopi se.

On stiče književan glas, u vezi je sa svim srpskim i mnogim stranim piscima, ali se u manastiru pokazuje kao rđav administrator. Pošto mu je oduzeta uprava nad manastirom, on se oko 1822. našao u teškim prilikama.

1837. stupio je u karlovačku bogosloviju, koju je svršio 1840. 1841. pokaluđerio se i do 1843. ostao kao iskušenik u manastiru Kuveždinu. Od 1843. bio je pridvorni kaluđer u mitropolita Josifa Rajačića. 1848.

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

Onda đak najumiljatijim glasom reče: — Dela, duhovniče, bogati, da kupimo onoga jednog đavolka, pa da ga povedemo manastiru. SNAŠINA PESMA Imala mati jedinca sina pa jedva čekala da ga oženi.

Ilić, Vojislav J. - DEČJA ZBIRKA PESAMA

Prezreo sam carske dvore, carsku krunu i porfiru, I sad, evo, svetlost tražim u skromnome manastiru. Otvr'te mi, časni oci, manastirska teška vrata, I primite carskog sina k'o najmlađeg svoga brata...

Pavlović, Miodrag - Srbija do kraja veka

S RAZBOJNICIMA Digli su me od obeda oskudnog, izveli u vetrovitu noć i pokazali mi rukom maslinastom: dveri na manastiru razvaljene i talasi preko zidina — pohara, na dan toplih hlebova! Koledari su pevali pod smokvama.

Nerodimlje Zvečan Dafine cvetaju oko hrama I peva neko večan Pođoh uzbrdo od ruske Lavre ka malom srpskom manastiru u brdu, u sumrak, da prespavam na drugom mestu, kao oni što uzimaju za svoj podvig pešačenje, i čitavog života idu od

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Da mu je brat bio pop, i stric pop, a mlađi brat kaluđer. Taj kaluđer, Teodosija Cernjanski, sahranjen je u manastiru Vojlovici, kod Pančeva, gde mu se nalazi nadgrobni spomenik, i slika. On je putovao do Rusije.

A moja ujna, Bečlika, setila se sestričine moje matere, koja je, zaista, bila kaluđerica u jednom manastiru u Beču. O kojoj, da postoji na svetu, ni pojma nisam imao.

Ranković, Svetolik P. - PRIPOVETKE

U manastiru opet nastade tišina, koju prekidaše strahovita lomljava, brujanje i šuštanje guste manastirske šume, pomešano sa besnim zv

«... Život se još javlja, da bi što jače izneo na videlo svoga protivnika, crnu smrt. Mrak je pokrio celo dvorište ; u manastiru je zavladala mrtva tišina, samo što vetar još jače vitla i, jureći kroz otvorenu zvonaru, zabruji pod razjapljenim

Sremac, Stevan - LIMUNACIJA U SELU

ću, dakle, zamoliti čitaoce da ne poveruju odmah onome što se po selu pronosi: kao da je ona ne znam šta bila u nekom manastiru.

jer je otud-odovud pa sve nekako pod njegovo područje i »vjedomstvo« spadala, bilo kao rođaka i »domostrojiteljka« u manastiru, bilo kao »vešerka« u selu, odnosno kod Sretena.

Rakić, Milan - PESME

ćerka gospodara Drame, I žene despota Uglješe, u miru, Daleko od sveta, puna verske tame, Veze svilen pokrov za dar manastiru.

Stanković, Borisav - NEČISTA KRV

Nije laž. Živi ljudi još to pričaju i kunu se. Naskoro žena umrla, brat u manastiru, Svetom Ocu Prohoru, | umobolan svršio. A on opet otišao na ta svoja putovanja i lutanja.

Govorilo se da je sama njihova kuća čitav sprat u manastiru podigla, česme popravljala i sve što trebalo davala manastiru, a naročito svoje ljude iz bratstva, sela, da zajedno sa

Govorilo se da je sama njihova kuća čitav sprat u manastiru podigla, česme popravljala i sve što trebalo davala manastiru, a naročito svoje ljude iz bratstva, sela, da zajedno sa kaluđerima brane manastir.

I to se voleli toliko, da su se on i Ahmet, iako ovaj Arnautin, tuđe vere, u manastiru pred kaluđerom pobratimili i to pijući iz rasečenih ruku krv jedan od drugog.

I čak poslao je da i ona uči u manastiru. Docnije, nije je tako brzo udavao, jednako merkajući kakvu za nju zgodnu priliku.

Matavulj, Simo - USKOK JANKO

Za danicom pružaše se rujne trake zorine. Tada mjesec naže putem svojim. U manastiru kokoti zalepećaše krilima, pa oglasiše prozoricu. U taj mah, skrajni prozorak na pročelju naelak otvori se.

“ odgovori Vladika. „Imao si šta nositi, igumne!“ reče neki. „Bogme, dijete, breme, ama milo breme. Svi su ti bili u manastiru božićnijeh poklada.

On im je povijedao sve potanko. Govorio je već lijepo srpski iako je malo zanosio. Kaza im u kratko kako je zimovao u manastiru, kako se sprijateljio s Krcunom te iz njihovijeh razgovora i dogovora poteklo je to da i on krene u četu.

Za đakonom izađe iz manastira perjanik jedan i taj otrča, kao zvijerac, put Bajica. Veliko zvono na manastiru zazvoni. Nekolike puške zapucaše u polju put sjevera. Ljudi preblijeđeše, i stadoše se mukom zgledati.

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

— Bolje na uvratnicama dogovarati, nego se na sred njive karati. — Svađa bratstva — iskop manastiru. — Bolje s mirom nego s čirom. — Prkos kola lomi. — Od inata nema gorega zanata. O ŠTEDNjI — Štednja je prva dobit.

Ako je i Bogu, mnogo je!“ Anatemate đavola (i njegova imena)! — Đaci u nekakvome manastiru uzmu živijeh raka, pa prilijepivši svakome upaljenu voštanu svjećicu na leđa, puste ih noću po porti da bi poplašili

Opravio posao kao Petronije na Braićima. — Iguman u nekakome manastiru, naređujući uveče mlađe šta će koji sjutradan raditi, reče nekakome Petroniju: „Ti ćeš, Petronije, sjutra ići na

Išao je onaj dan i k manastiru sv. Jakova (oko ½ sahata od grada). ČOROJE, VILA I TURICA U Dubrovniku čoroje, vila i turica išli su za vremena

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

Jovan Živanović, profesor; — u Karlovcu (Gornjem): Nikola Begović, prota; — u Kotoru: pop Vuk Popović; — u Manastiru Hodošu Bodrogu: Samuilo Brašovanov, jeromonah; — u Neuzini: Mladen Telečki, svećenik; — u N.

Sveti Sava - SABRANA DELA

(1199) godine od Hrista. † Od svih poslednji Sava grešni. HILANDARSKI TIPIK ISPISIVANjE I UKAZ ŽIVOTA U MANASTIRU PRESVETE BOGORODICE NASTAVNICE, PREDANO MNOME GREŠNIM I SMERNIM MONAHOM SAVOM VAMA, U GOSPODU VAZLjUBLjENA ČEDA I

Zapovedamo da bude određeno vreme: posle početka jutarnjeg slavoslovlja, kada će se ispovedati svi oni koji žive u manastiru i oni koji lečeći se ne brinu za druge poslove, a posle pavečernice oni koji su spoljni i unutrašnji rabotnici.

I ne samo ovo, nego i krstove blaženih careva, koji bogoljubivom voljom napisaše hrisovulje, slobodu dajući manastiru. Triput je taj jadan i triput proklet, kogod da je, ko ovo pogazi ne pozivajući se ni na šta.

i umolih blagoverne one careve kako ne bi odlazili igumani k njima radi naznamenovanja, nego uzeh od njih štap da je u manastiru umesto pojavljivanja carevog.

Ako se igumanu dogodi da iziđe bilo svojom voljom ili radi nekih ovih stvari, to neka se poštuje u manastiru kao i prvi brat iza igumana, i neka ima stajanje i sedište u crkvi kao i za trpezom i na ostalim skupovima, a u jelu i

Neka vam je i ovo znano: Bilo iguman, bilo ekonom ako šta stekne živeći u manastiru, i kaže: „Ovo je moje!“, zapovedam mu da tako ne bude, nego svakom dovoljno sledovanje od manastira da bude.

Nikakve štete manastiru od toga ne može biti, „jer može Bog i od kamena podignuti decu Avraamu“, (Mt. Z, 9) i slepima dati premudrost, i reč

Ni ti, opet, igumane, rođacima i drugima svojim koji ne budu od potrebe manastiru, nemoj razdavati, ili pak sabirati i uzimati sebi govoreći: „Ako ne budem zatim iguman, da ovo imam!

ako se dogodi nevolja zbog požara manastira, te se zapali, ili padne od zemljotresa, ili štogod drugo što može da bude manastiru od pomoći, a druge nikakve ne može imati pomoći, tada da se pokreće ovo, ali da to tajno ne čini iguman, nego po

Najpre crkvenjaci da su neizostavno u kaligama, a u noćnom ruhu ako bude manastiru moguće. Još i ovo: po litra ulja da im se daje na godinu za ćelijsko osvetljenje.

Ovu, pak, zapovest dajem ne samo crkovnicima nego i svoj bratiji koja su u manastiru, osim onih koji izvan manastira borave. O čitanju.

Ako li bude gost manastirski, onda treba iguman, ako li ne bude iguman, onda ekonom, ili kogod bude od prvih u manastiru, da spremi gostu kako treba. Jedino zbog toga neka kod igumana budu različita jela.

Obradović, Dositej - ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA

Hopovo nam je u srcu bilo; k njemu smo se taštili. Oko podne dođemo u Irig i uputimo se k manastiru. Kako nam je god rekao Todor kalpagdžija, kako pređemo na manastirsku zemlju, učini nam se kao da smo u edemsku bašču

Ne zna ko kako tom blaženom dolinom prođe, kako li k manastiru dođe. A kad dođosmo k mom ljubimom [H]opovu, šta će ko pre gledati, šta će razmatrati?

Bio je zadovoljan mojim čitanjem. Kaže mi da će on spavati, a da ja mogu hodati po manastiru i okolo kud mi drago, ili, ako [h]oću, mogu uzeti koju knjigu s astala i što čitati.

On, polazeći u rečeno mesto, dade mi petnaest dukata (malo je više imao za svoju osobitu k svom manastiru vernost). Pri našem rastanku, ovi mi razgovor učini: „Moj sinko, čini mi se da se nećemo više u životu viditi; ja

Žao mi je što ti više ne mogu dati; živeći u jednom manastiru imuć[n]u, nisam želio da moji[h] osobiti[h] novaca imam. A sad žalim što nisam koliko-toliko zaštedio, te bi te sad

I čini mi se“, priloži, „da ćeš u manastiru Komogovini naći jednoga sveštenika otuda s kojim možeš tamo poći. I samo ime Dalmacija poljubi mi se, aki bi

Blagodareći blagoj promisla desnici na izbavljeniju, s užasom pobegnem napolje. U tom manastiru nađem nekoliko Bolgara monaha, od kojih jedan odvede me kroz Kareje u Hilendar.

— starogrčki slikar aramija — razbojnik aratos — proklet arenda — zakup, najam arhimandrit — prvi sveštenik u manastiru arhitekton — neimar, zidar aspida — zmija Astreja — grčka boginja pravde blagovoljenje — prijateljsko raspoloženje

— mlađi crkvenjak, zvonar parasiti se — odustati Parnas — sedište muzâ paruka — perika parusija — najveći poklon manastiru pasažir —— putnik pasaporat — pasport, pasoš, putni LIST patenta — povelja, potvrda Patmo — Patmos patron —

— ruski rukodelije — zanat ruspija — mletački dukat saviše — najviše sâd — vrt, bašta salandar — manji poklon manastiru samoljubije — samoljublje saprlotirati — psovati saraj — dvor, palata satrap — persijski oblasni upravitelj svemiran

Matavulj, Simo - BAKONJA FRA BRNE

Taka se plemena zovu: svete loze. Taka je sveta loza Jerkovića u Zvrljevu, koja je, do danas, dala manastiru V. dvadeset i pet fratara.

Za njegovo vrime umra je jedan mladi Jerković u manastiru kao dijak, a drugi Jerkovića ditić pobiga je iz manastira, te se samo treći zaredija...

Kad je jopet bila glad (1756), on je zakupija žito i proda ga dobro puku, a za dobit kupija je, u gornjem kraju, manastiru vinograde, koji danaske vride priko 30.000 f.“ „Fra-Vićenco (1774, † 1793, †† 1835).

Bija je kod krune na ručku i razgovara se s njom... Kada Francezi zabraniše naš s(veti), red, on osta sam u manastiru za 8 godina a redovnici se razbižahu po župah...

Samo da znate koliko je puta s njim jeo, baš s njim za jednijem stolom, i u manastiru i po župama! S njim je i putovao. Dva puta idoše zajedno čak do Zadra!

On je tako dvaš-triš besjedio u manastiru, a njekoliko puta u gradu prilikom općinskih izbora, i uvijek bješe potresen najviše on, pa svi oni koji bi ga najmanje

Viganj je bio na njekoliko koraka odatle. Najzad otidoše u novu mađupnicu. Njekada su sluge jele u manastiru, ali prije desetak godina fratri sagradiše za naličjem manastirskim kuću za mlađe.

Cijela se kuća zvaše novom mađupnicom. U staroj mađupnici u manastiru zimi se grijahu fratri, kao god što stari mlječar pridadoše ka riznici.

Striko Balegan namignu Bakonji, kao da hoćaše reći: „Viš da dobre šake pomažu i u manastiru, više nego pamet!“ Poslije večere Naćvar zovnu Balegana: — A, Grgo, a di je ono moje dite?

Pošto se sasvim razdani, Bakonja uzjaha na kulaša, a otac pođe pred njim, te se krenuše ka manastiru. Gotovo svi Zubaci i Krkote i Brzokusi bijahu po dvorištima, kad otac i sin prođoše, ali se niko ne javi, niti se

Na rastanku reče Bakonja: — Ćaćo, kupićeš mi još ove nedilje dvi priobuke novi dijački aljina, jer ja neću da služim po manastiru u benevrecima i opancima! — Ma moj sinko, i to je na tebi novo... Pritrpi se za viko vrime!

Ovo će biti junačina, dobar vojnik sv. Frane!“ Tako se Bakonji nizao dan za danom u manastiru. S njime rastahu „lipos, kripos, bogoljubnos, milos“, kako je ono govorio stric Čagljina; ali je on slabo napredovao u

Ćosić, Dobrica - KORENI

— A ti baš ocu Metodiju — šiljak u nos! Za tvoju kuću ništa nije da kupiš manastiru zvono. — Neću, Milunka, da savijam šiju pred mantijaši— ma! Ni pred kojom zemanjskom silom.

Onda je rekao: „Kupiću manastiru zvono... Milunka sutra nek ide Metodiju da ga moli. Sve ću im dati samo da tebe puste da prenoćiš pod grobnicom.

“ pridigao se na laktove, nije joj video oči. Po licu ga udarao smeh, čudio ga i zbunjivao, jer, otkako je prenoćila u manastiru, druga je žena postala.

Devojku je mogao da uzme. Može i sada. Već bi imao veliku decu. Zašto je manastiru dao sto dukata za zvono, zašto je vodenicu zatvorio izgovarajući se pred seljacima da se mlinsko kamenje istupilo,

ranije, znak od Boga, koji se sažalio na njene muke i već sada ukazuje na sreću koja će doći posle noći provedene u manastiru.

U prvi sumrak, čista i uzbuđena, uvijena u kafeni kaftan s dugim resama, pošla je s majkom ka manastiru. Nisu ništa govorile, samo je majka, suljajući se po zaleđenoj prtini, često opominjala: „Lakše, nisu meni tvoje godine.

Bog sve zna. Svuda je on. I u vetru. Iako je poslednjih meseci svake nedelje po celu službu odstajao u manastiru, ne u crkvi popa Velička, i to je svetogrđe, i po dinar stavljao na izdužene Hristove slabine, noćas je počelo izvršenje

Velmar-Janković, Svetlana - DORĆOL

tarabama i gustom blatu, po opštoj zebnji, šćućurenoj pod pragovima, Dobrača slušao priču o tome kako u sremskom manastiru Feneku izbegli Vožd plače, pred kaluđerima, dok u izrovanom Beogradu nema više ki jednog jedincatog Srbina.

Leto je, traje 1819. godina, meseci su prošli kako je utekla iz svoga doma. U jarko avgustovsko podne okuplja se, u manastiru Kaleniću, silan svet. Slavi se praznik, Velika Gospojina.

Pred tom pitom, koju je prvi put okusio kod braće u manastiru u Hormovu, mogle su se, tvrdio je Dositej, sakriti i talijanske paštete i ingliske pudinge.

Popović, Bogdan - ANTOLOGIJA NOVIJE SRPSKE LIRIKE

“ „Gledaćemo lišće i drveće, Brati ćemo jagode i cveće; Diveći se planinskome miru, Stići ćemo belom manastiru; Pa u hramu, gde su rajski zraci, Molićemo s' Bogu“ - „I Božijoj majci.

ćerka gospodara Drame, I žena despota Uglješe, u miru, Daleko od sveta, puna verske tame, Veze svilen pokrov za dar Manastiru.

Milanković, Milutin - KROZ CARSTVO NAUKA

Vratar, natmureni kaluđer, otvara mi kapiju. Krstim se i ulazim. Na samom ulazu, pored zida, stoji tas za priloge manastiru. Vadim iz džepa jedan zlatnik i bacam ga ravnodušna lica, no darežljivim pokretom ruke, u tas. Vrataru se ozari lice.

On je bio taj koji je pri osvajanju Toleda prikupio knjige koje su se ovde zatekle, smestio ih u ovom manastiru i načinio od njih dobro uređenu biblioteku.

„Evo dragi moj zemljače, ovo je prepis mog testamenta. Moja poslednja želja je da budem sahranjen u Kremoni, u manastiru Svete Lucije.

„U lavri našeg benediktinskog monaškog reda“. „U Monte Kasinu! - Pričaj mi oče, o tom slavnom manastiru!“ Opat pričaše.

Mladi Kopernik ostade u gostoljubivom manastiru do iza Uskrsa, jer mu opat ne dade pre otići, ali mu za to vreme nađe posredstvom svojih poznanika udoban stan u Rimu.

Vasić, Dragiša - SABRANE PRIPOVETKE

o njemu i njegovom zanimanju, a naime: da je on, Ilija Vasić, nekad samo kaluđersko zvanje imao, dakle kaluđer bio (i to u manastiru Draču), pa se — poznato je mnogim očevicima, kaže se u toj tendencioznoj izjavi — kao takav za dinar i po, i to u onoj

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH PRIPOVEDAKA

— Kakvu? — Bogme, da vama svak plaća mise, a vi nikome. KREĆI, OČE IGUMANE! Umirao jedan stari iguman u zenđilu manastiru. pa od žalosti, kad vidi da će umrijeti, počne plakati.

Onda ga otac počne ćešiti i kazivati da to tako valja davati na slavu božju crkvi i manastiru, ali dijete rekne: — Ma kako ga ne bi stid i strah od boga da nam od petoro odnese jedno?

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

Prinston nije bio nalik ni na jedno mesto koje sam do tada video. Čitao sam o Hilendaru, čuvenom manastiru na Svetoj Gori, na Egejskom moru, koji je osnovao sv. Sava u dvanaestom veku.

Kakva šteta, govorili su, skupio je toliko znanja u velikoj Americi, a sada treba da se sahrani u manastiru. Moja majka se nije osvrtala na ova govorkanja. Ona je znala bolje od svih o čemu se zapravo radi.

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

Čekalo je ono, kao što vidimo, u kosovskoj uskršnjoj pesmi o manastiru Gračanici – kao moguće, ne i kao stvarno. Ako ovu pesmu posmatramo u krugu bliskih joj pesama i varijanata – sa

Božović, Grigorije - KOSOVSKE PRIČE

NEOBIČAN MUČENIK Petrovdanski je sabor u manastiru Crnoj Rijeci. Iznad Ribarića, u jednom stravičnom ždrelu što ga izdubila plaha planinska reka, visoko iznad njena

Ćelije, odaje za posetioce, velika trpezarija, skrivnica, konjušnica i kao što pristoji celiteljnom manastiru, dabogme i ludnica.

K manastiru se ne bi nikako moglo prići da preko uzanoga ponora nije prebačen na drugu stranu laki mostić, Ograđen i pokriven šindr

Krvavo je na duši junaku. Pre tri godine na Veliki petak osvanuo je u ovom istom manastiru po pozivu kneza i prote kolašinskoga Ivan Vojinović iz sela Voćnika u Drenici, na glasu čovek i junak i još iz

Na svojem derviškom i podvižničkom pragu. I u najčudni– jem manastiru na svetu... REČNIK MANjE POZNATIH REČI avdes — očišćenje, versko umivanje muslimana, nepo– sredno pred molitvu

Petrović, Rastko - AFRIKA

Kad bacim crnu hartiju kojom je obavijen film, starci, je, sa ustezanjem ali ipak gramzivo, dižu za sebe. U manastiru inače ničega nema; nijedne stvarčice, nijedne tkanine.

Srednjovekovno i feljtonski, okovani mučenici, u manastiru što je na domak veličanstvenog plavog Okeana, kojim plove brodovi na sve strane, put zlata, sreće i bogatstva.

Todorović, Pera - DNEVNIK JEDNOG DOBROVOLJCA

no u tom slučaju, kad ste već tako miroljubivi, T...... meni se čini da bi vaše najprirodnije mesto bilo u kakvom manastiru! A? Da se zakaluđerite napriliku?.. — Tako i ja mislim, samo ne znam da li bi me hteo primiti mitropolit.

Jovanović, Jovan Zmaj - ĐULIĆI I ĐULIĆI UVEOCI

“ Gledaćemo lišće i drveće, Bratićemo jagode i cveće, Diveći se planinskome miru, Stićićemo belom manastiru; Pa u hramu, gde su rajski zraci, Molićemo s’ Bogu — „I Božijoj majci.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

124). Tekst je uzet iz Mušickoga Stihotvorenija, Pešta 1838, I, 15—8; Mušicki je označio da je pesmu napisao u manastiru Rakovcu, pet meseci posle Dositejeve smrti. Do sada najpodrobnije i najpouzdanije komentare uza stihove Mušickoga v.

128). Tekst je uzet iz Mušickoga Stihotvorenija, Pešta 1838, I, 29—34, a pesma je napisana u manastiru Šišatovcu. Pročitavši je, Vuk je 24. novembra 1816. iz Beča ovako zahvaljivao Mušickom: „Prebogato pismo vaše od 3/15.

III, 118—9, u svome odgovoru na Svetićev Utuk, godine 1843), pisao ovako: „A oda ona Mušickoga postala je ovako: u manastiru Šišatovcu jedanput (1816) za ručkom Mušicki je vikao na naše hajduke govoreći, ne samo da hajdukuju po Turskoj, nego i

GRIGORIJU GERŠIĆU (str. 135). Tekst je uzet iz Mušickoga Stihotvorenija, Pešta 1838, I, 75—6, a pesma je napisana u manastiru Šišatovcu.

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

Zanimljivo je da je u blizini lipničke l. bio manastir, i da je tome manastiru po klonio aga zemlje »koliko je hvatao lipin hlad« (a to je, s obzirom na dužinu senke pri zalasku i izlasku sunca,

Nenadić, Dobrilo - DOROTEJ

Lauš, gospodar župe moravičke, naredio mi da napišem neke povelje, pa kako sam to obavio valjano i brzo, darovao je manastiru stado od trideset ovaca i nekoliko vreća žita.

Ovaj je ćutao. Ništa nije rekao ni kad je Lauš pomenuo svoju najoštriju zamerku, da je manastiru preče zdravlje meropaške žgadije nego život jednog vlastelina, čuvara kraljevstva, zapovednika odreda kraljeve konjice,

Proveo je neko vreme kod nas u manastiru gde smo ga lečili od uboja kako smo znali i umeli. Kad se malo oporavio i odobrovoljio, ispričao mi je kako se sve to

Jelena Dorotej već šest nedelja ne dolazi na Kulu. Posle događaja koji se dole zbio, svi monasi u manastiru izdržavaju pokoru po episkopovoj zapovesti. Ne znam dokle će to trajati. Lauš se oporavio.

Jelena Naprezala sam vid ne bih li odavde, sa Kule, videla što se zbiva dole u manastiru. Ljudi su izgledali suviše sićušni, njihove crne rize bile su slične, i uzalud sam pokušavala da među njima prepoznam

Kajanje zbog Prohorove smrti i pokora koja im je naređena zadržala ih je u manastiru, iako je grozila opasnost da budu potopljeni. Lauš je naredio Dadari da pokuša spasavanje kaluđera.

Za sve vreme koje smo zajedno proveli u manastiru Vratimlje nismo progovorili jedan s drugim ni dve reči. Kad smo god mogli, trudili smo se da se ne nađemo na istom

glavne ljude sred gluvog doba noći na suđenje monahu Doroteju, a zatim ga oslobodio kazne i krivice, prepustivši to manastiru.

I tako su lepi mlađani crnorizac izvukao. Kažu da će mu suditi u manastiru. Dole, ipak, ne skidaju glave. Kad je izbegao osudu u Kuli, za njega više nema nikakve opasnosti, jer svaka kazna koju

Ostave nam po komad raženog hleba i ćasu neposoljenog, bljutavog variva pred vratima ćelija. Ne znam da li iko ovde u manastiru saoseća sa nama. Možda jedino ona dva bogalja: grbavi Dimitrije i ćopavi Artemije.

Sve vreme dok sam bio u manastiru žudeo sam za jednim ovakvim jutrom, i sad kad sam se našao u njemu, osećam se kao da mi je duša prazna mešina iz koje

— Koji to oni? — upitao sam ravnodušno. — Oni u manastiru, ko drugi — odgovorio je. — Oni u manastiru?! Dokad mi da vodimo računa o tome šta će reći oni u manastiru.

Ilić, Vojislav J. - PESME

Prezreo sam carske dvore, carsku krunu i porfiru, I sad evo svetlost tražim u skromnome manastiru. Otvor'te mi, časni oci, manastirska teška vrata, I primite carskog sina kô najmlađeg svoga brata ...

Milanković, Milutin - KROZ VASIONU I VEKOVE

Upotrebio sam za nju istorisko gradivo. U jednom grčkom manastiru u Carigradu čuva se jedan stari rukopis, jedan hrišćanski molitvenik iz trinaestog veka.

Poslednjih dana moga boravka u Carigradu učinio sam svoju posetu manastiru Metohionu, gde se čuva onaj slavni rukopis. Bratija manastirska, obaveštena o mojoj poseti, dočeka me vrlo srdačno,

Stanković, Borisav - TAŠANA

TAŠANA Dedo, ja znam šta je to samoća, pustoš!... MIRON I znati, unapred znati, da ćeš biti večito sam. Jer, i u manastiru sam ja bio sam, jer i znanjem i poštenjem bio sam najbolji, pošto sam znao da će me samo to moći održati i uzdizati iznad

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

Srednji sin je u padu s konja ogluveo, otišao u kaluđere, i u manastiru, kao dobar ekonom, učinio dobra. Ali je pio prekomerno, i nije ni srednji vek dočekao.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

Milutina: „Milutine, vjerna moja slugo, ti upregni konje u hintove, pak ti trči, što gođ brže možeš, Krušedolu, b̓jelu manastiru, te mi zovi mog rođenog brata, moga brata Maksima vladiku, i kaži mu, ništa ne zataji, da sam se ja na smrt

Stefanović Venclović, Gavril - CRNI BIVO U SRCU

ILI GLASONOŠA OD SUDIJE DO SUŽNjA 244 RASKOL CRKAVA 246 BROD NESLOGE 247 TRUS U CARIGRADU 249 BUNA U PRICARIGRADSKOM MANASTIRU 250 DVOR U EFESU 252 TIRSKA BLUDNICA 255 ISPOVEST MARIJE EGIPĆANKE 257 OSLOBOĐENI CARIGRAD 260 SOLUNSKE

I da polučimo vazdanije večnoga blaga. BUNA U PRICARIGRADSKOM MANASTIRU Svemu promotriljivi i staralac se Bog, pobolje hoteći mu proslaviti i na bolji glas izdignuti ono mučeničasko sveto

A otnud ništa ne imahu zahire u manastiru; ne imadoše ništa ni večerati, te zato brižni i srditi bijahu. A štono se veli, glad je bezočna, ne zna stida ni

A Grgur onako slep ode u Svetu goru, te se pokaluđeri u srbskome na granici manastiru Filandaru. Ama Stefan ako i slep bijaše, al' primi na sebe tu despotovinu; vojevaše i bijaše se već s Turci koliko

Potom pak otseli se dole u Srem da se već boravi u svome manastiru što ga je bio sam i spravio za sebe. Al' onaj nevera novi despot i opet protera ga i nedopusti mu onde obstajati.

Njegova spomena godištna a i svagdašnja dokonava se i svršuje saborno svetkovanje mu u njegovu od njega sazdatome manastiru Krušedolu.

Ta to se nama ne piše, nego kaluđerom kojino u manastiru bez brige borave te ih ljudi hrane. A mi smo ljudi svetski; kaluđerom se to pristoji činiti, našto su se sami dali i

Niti je u manastiru toliko mnogo učenje za potrebu koliko je tebi, kojino na tuštene dušepagubne mamce dolaziš i u mnoge zamke se prepinješ,

Sremac, Stevan - ZONA ZAMFIROVA

— A kakvo je samo srebrno kandilo izradio za Svetog Panteleja; pa srebrnu ručicu za ikonu Bogorodičinu u divjanskom manastiru!

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti