Upotreba reči medijum u književnim delima


Danojlić, Milovan - NAIVNA PESMA

Za dečjeg pisca detinjstvo je sad tematski okvir, sad medijum, više ovo drugo no prvo; ozbiljnom piscu ono daje podsticaj za tanane analize, i suprotstavljanja naknadnim iskustvima

Ako se stalno boravi u tom prostoru, medijum postaje običan kao i onaj iz kojeg smo dezertirali. Time se, verovatno, može objasniti činjenica da u povećoj hrpi

Tesla, Nikola - MOJI IZUMI

Naknadno istraživanje je pokazalo da efikasnost ostaje ista, bez obzira na medijum koji se koristi, bilo da je to vazduh, vodonik, živina para, ulje ili elektronski snop.

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

Razume se da je jezik medijum književnosti. Nacionalni jezik medijum je nacionalne književnosti. Ali nije sasvim ili bar nije uvek jasno da se njihov

Razume se da je jezik medijum književnosti. Nacionalni jezik medijum je nacionalne književnosti. Ali nije sasvim ili bar nije uvek jasno da se njihov položaj u nacionalnoj kulturi ipak

Pre svega, jezik koji im je zajedno s usmenim stihom nametnut bio je, kao pesnički medijum, krajnje neelastičan. Prema poznatoj Perijevoj i Lordovoj teoriji10, on je pun formula.

je umetnost, tada, počela da razgrađuje svoj tradicionalni umetnički jezik, razumljivo je što se usredsredila i na svoj medijum: ispitivala ga, menjala i širila mu izvore. Kolažiranje u slikarstvu, recimo, u tom je pogledu tipična pojava.

Poezija, opet, nema običan, nego najsloženiji i za ljudsku kulturu u celini najvažniji medijum: ljudski jezik. Jer on, u načelu, pokriva sav obim u našem izrazivom opažanju i razumevanju sveta.

prema tome, reći da se između pesnika i sveta takođe nalazi – i to s pojačanom ulogom koju u poeziji ima jezik kao njen medijum – jezički međusvet: jedna gusta mreža jezičkih znakova koja se teško razmiče.

time dobija, a šta, eventualno, gubi i, posebno, zašto je vama neophodno aktiviranje konteksta nacionalne književnosti? Medijum književne umetnosti je, naravno, jezik. Neki konkretan nacionalni jezik.

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

junakinja dobila: više se ne vidi da je iskaz potekao iz njenoga nemog razmišljanja, ali je zato njeno znanje istaknuto kao medijum za autorovo znanje.

A već u tom svojstvu ona je- u manjoj meri, doduše, i na skriveniji način - medijum kroz koji se propušta u romanu prikazani svet.

Dok se u poeziji sintaksa, tako reći, propušta kroz ritmičko ustrojstvo stiha, dotle se ovde propušta kroz trovrsni medijum: ili kroz autora, ili kroz pripovedača, ili kroz neki od likova.

otvoru od jutra do večeri smenjuju komadi prirode, a junakinjino osetljivo telo, sa svojim oštrim čulima, služi kao medijum za dobijanje pesnički preoblikovanih opažaja.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti