Upotreba reči mesi u književnim delima


Simović, Ljubomir - NAJLEPŠE PESME

da onaj koji bi mogao pri sjaju zvezda koje sam pali Jerusalim da zida, narode da budi, truljevinu gori, mekinje mesi, međ svinjama spava.

Glišić, Milovan - PRIPOVETKE

čapur — panj od isečenog drveta časni post — veliki uskršnji post koji traje sedam nedelja česnica — pogača koja se mesi na Božić, a u nju se stavlja zlatan ili srebrn novac čekalo — parče drveta što odskače od vodeničnog kamena i svojim

Sremac, Stevan - POP ĆIRA I POP SPIRA

Puši tako, i samo izvoleva. A Savka, sadašnja njegova baba, kao mesi u naćvama hleb, pa mu okrenula leđa. Malo-malo pa se tek okrene na nj, pa ga lepo pogleda, a jednako mesi živo i

Malo-malo pa se tek okrene na nj, pa ga lepo pogleda, a jednako mesi živo i žustro, a sve se na njoj trese, a Nića je zadovoljno gleda kako je vredna.

Ta biće tebikana, makar ni Arsi ne doteglo, jerbo si mi ti bliže rod!« A Nići milo, bože, kad je gleda kako mesi, kako se brine za njega, i kako se nadnela nad naćve pa mesi hleb, pa se sve na njoj trese.

« A Nići milo, bože, kad je gleda kako mesi, kako se brine za njega, i kako se nadnela nad naćve pa mesi hleb, pa se sve na njoj trese. Milo mu, pa je gleda jednako, i jednako se smeši!

i kožuricu s vatre (što svi u njegovoj familiji rado jedu), i gledeći s leđa jedru i okruglu svoju Savku kako živo mesi i kako se sva trese! I sve će te krasne slike domalo, za trenut jedan, nestati i iščeznuti!

Afrika

da gledam kako veliki i dečaci tkaju šarene asure, na grdnim razbojima; kako se u podrumima, na slami, kao u štalama, mesi hleb, i kako dečaci čak do nasred ulice drže konce, čije krajeve pamudžije prošivaj u kroz jeleke i anterije; ili kako

Teodosije - ŽITIJA

A on poklonivši se ocu, ne htede da ga žalosti pa se odmah obu i uzjaha konja. A došavši u Mesi, to jest u središte Svete Gore, u mesto zvano Kareja, ušavši u crkvu prečiste i sveneporočne Bogomatere, pokloniše se

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

’“24 U slučaju pomenute nevolje, detetu se još, kao magijska pomoć, mesi kravaj. „Ispečen kravaj iznesu pred dete, a njemu dadu drenov prutić.

U svakoj većoj zadruzi žene se nedeljno smenjuju na dužnosti reduše, a ova ima obavezu da za celu zadrugu mesi, čisti kuću, kuva, nosi vodu itd.²² Zadrugari.

Popović, Jovan Sterija - IZABRANE KOMEDIJE

KUM: Biće moja kuma. MAKSIM: Nisi venčao ženu, nego đavola, vampira, vukodlaka. Po vas dan gotovi, po vas dan mesi, sad ovo, sad ono. KUM: Blago tebi, kume. MAKSIM: Lepo blago, kad žena razmeće kuću. KUM: A moja ne da ni jesti.

KUM: Moja je najvrednija, kad razbija po kući i lupa. MAKSIM: I moja kad kuva i mesi. NIKOLA: Samo da se oće za vremena obući; jer ona više puta misli u crkvu otići, pa dok se obuče, a ono izišli iz

Nušić, Branislav - NARODNI POSLANIK

JEVREM: Pa da se ispeče. SRETA: Da se ispeče, jest', al' dela ga umesi ako si majstor. A znaš li ti: kako se mesi javno mnenje?

Sremac, Stevan - LIMUNACIJA U SELU

česnu, besprekornu i bogobojažljivu ženu udovicu, kao jednu dobru dušu, koja je kao takva dugo počastvovana bila da mesi poskurice za crkvu i da pere stihare, a i gospodin popa se osobito hvalio s njom. To je sve što se sme tvrditi.

Danojlić, Milovan - KAKO SPAVAJU TRAMVAJI I DRUGE PESME

pranje veša Po dva sata žvaće, čija i češlja Zalogaj od pet kila: tkanine Služe joj mesto sira i slanine, Kuva ih i mesi kao pogače.

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

Dokle on vrlja onamo ovamo, dotle onaj kod „košnica“, koje stoje onako kao i prvi put i zuje, sedi i mesi od blata kolačiće, ili čupka travu ili drugo što božem sprema sebi za ručak.

— glupan muka — brašno muselez — medovina; alkoholno piće začinjeno medom mutvak — kujna; deo pekarnice gde se mesi hleb i stoji brašno mučnjak — sanduk u vodenici u koji pada brašno ispod kamena muštulugdžija — onaj koji donese

Obradović, Dositej - ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA

i na konac, kad upazimo slavnog Fociona da sam iz bunara vodu čerpe i sebi noge pere, dok mu pritom žena njegova hleb mesi i večeru gotovi, a, u isto vreme, poslanici Velikog Aleksandra od jutra do mraka za njim pristaju, mole ga i zaklinju da

Ćosić, Dobrica - KORENI

Sve ovo što vidiš, ja sam zaradio. Deda je, sine, samo držao govore. Deda nije radio. Ni nana. Nana mesi hleb i kuva ručak. To što ona uradi, to se pojede. Kuća od toga nema vajde.

Na kraju Prerova neću stati: tamo Mijat, zviždeći, vuče vodu i mesi blato. Pravi kuću, miš. I oženiće se sada nekom udovicom. Mnogo ih osta u ovom pomoru. Dugo ću stajati na obali.

Popović, Bogdan - ANTOLOGIJA NOVIJE SRPSKE LIRIKE

ili nema sveta, Nema sunca, ni rose, ni cveta, Već sve tmina što je pak'o mesi, A po tmini vitlaju se besi, A međ' njima prabesina spava Moju ljubav u snu izmišljava! J.

Petrović, Rastko - AFRIKA

da gledam kako veliki i dečaci tkaju šarene asure, na grdnim razbojima; kako se u podrumima, na slami, kao u štalama, mesi hleb, i kako dečaci čak do nasred ulice drže konce, čije krajeve pamudžije prošivaj u kroz jeleke i anterije; ili kako

Jovanović, Jovan Zmaj - ĐULIĆI I ĐULIĆI UVEOCI

ili nema sveta, Nema sunca, ni rose, ni cveta, Već sve tmina, što je pakô mesi, A po tmini vitlaju se besi, A međ njima prabesina spava — Moju ljubav u snu izmišljava.

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

za desno uvo, a muški za kapu s desne strane (SEZ, 19, 20); isto tako b. za uvo meće žena koja mesi kolač na Veliku subotu (іb., 44). B. se kiti domaćin kad uđe u kuću i čestita Božić (іb.

naročito M. Murko, Daѕ Grab alѕ Tіѕch ‹Wörter und Sachen, II› Heіdelberg, 1910, 86 id); đurđevski kolač mesi se ćuteći; za ostale kolače stvar je jasna s obzirom na dan o kome se prinose.

po grobovima (SEZ, 19, 61). Možda ovde treba računati i običaj da se b. zamešuje u takozvanu »šarenu proju«, koja se mesi o svadbi: ostali sastojci koji se u proju mešaju, mogli bi imati htonični značaj, i to su, pored ostaloga, orasi,

I vatra na kojoj je parena kudelja i celo ognjište na neki način opoganjeni su. Na toj vatri ne mesi se i ne kuva (SEZ, 32, 133); da bi se moglo na njoj kuvati, potrebno je da se ona »obžeže« (SEZ, 17, 537), ili da se

Sa brašnom ima jednako posla, po ceo dan ga seje i mesi, i »divija baba« u svojoj jami (SEZ, 32, 1925, 378, № 112). Upor. i činjenicu da je p.

kao što se u pesmi o Gilgamešu (‹XI› tablica) demon sna i smrti ima da savlada na taj način što Utapištimova žena mesi (brašnene) hlebove. Ako se u pušku metnu tri zrna p. i uskršnja sveća, može se iz nje ubiti veštica (Karadžić, 3, 186).

U Aleksinačkom Pomoravlju j. je sastavni deo obreda sa kolačem zvanim »sabornik«, koji mesi uoči svadbe u mladoženjinoj kući devojka čiji su roditelji živi i koji se, kad padne mrak, iznosi na drvljanik (mesto gde

župa); (zbog njegove božanske prirode) grančica sa duba (granice) zabada se u obredni hleb koji se na Badnji dan mesi za »mladog boga« (GEM, 42, 1978, 419, okolina Zaječara). Na različite načine traži se lek od h.

upotrebljava se umesto vatralja dok ne dođe polaženik i za šaranje česnice (koju mesi donosilac b.); grančica od b. poveže se povesmom i zadene za streju; polaženik cara vatru komadom b.

su veoma složeni, i sa različitim pojedinostima u raznim krajevima. Postoji niz obaveznih propisa o tome ko k. mesi, kad se mesi, kako se lomi ili seče.

Postoji niz obaveznih propisa o tome ko k. mesi, kad se mesi, kako se lomi ili seče. — O Božiću, na primer, u okolini Zaječara (GEM, 42, 1978) domaćica »mesi veći broj obrednih

mesi, kad se mesi, kako se lomi ili seče. — O Božiću, na primer, u okolini Zaječara (GEM, 42, 1978) domaćica »mesi veći broj obrednih hlebova«.

Nenadić, Dobrilo - DOROTEJ

Kad je posle dužeg pažljivog proučavanja grnčarske veštine seo, zasukao rukave i stao da mesi glinu, ispalo je iz toga jedno straobalno čudovenije veliko čitava dva hvata.

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

A sutra, s petlovima na noge. Siđe u avliju, u donju kuću, gde se hleb mesi i gde mlađi spavaju, tu joj ispeku komad mesa, donesu salatu, samo malo posoljenu, jede je list po list, iz ruke,

Uh, kakav mi je amrel, sav se usukao dok sam bolovala. A badava ga i otvaram: prska odgore, prska odole, mesi se blato na blato. Šta je ovde Bog navaljao puste zemljurine! Nigde šljunka, nigde koštice, propadaš kao u testo.

Olujić, Grozdana - SEDEFNA RUŽA I DRUGE BAJKE

Što vide da ne razume ljude oko sebe? Već se izgubili i poslovi koje je volela: ko još mesi, ko tka? Nema mesta za razboj u stanu, i ona je tu suvišna. — Prokleto ogledalo! — šapnu jednoga jutra u sebi.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti