Upotreba reči miš u književnim delima


Obradović, Dositej - BASNE

Lav i medved 15 8 Lav i zec 16 9 Lav i čovek 17 10 Lav i divji vepar 18 11 Lav i bikovi i lisica 19 12 Lav i miš 20 13 Lav i bik 21 14 Lavica i lisica 22 15 Kurjak, baba i dete 23 16 Kurjak i ždral 24 17 Kurjak i jagnje 25 18

Papagal i mačka 152 118 Papagal i druge ptice 154 119 Brat i sestra 156 120 Lisica i kurjak 158 121 Lav i miš i lisica 159 122 Jagnje i kurjak 161 123 Krmača i kurjačica 163 124 Lisica, petao, kokoši i psi 164 125 Kovač i njegov

Sojedini sve ljude u ljubavi, pravdi i dobrodjetelji! 12 Lav i miš Lav utruđen legne u hlad počivati, i tu zaspi. Miš tuda hodeći, dođe mu u glavu da pretrči lava.

Sojedini sve ljude u ljubavi, pravdi i dobrodjetelji! 12 Lav i miš Lav utruđen legne u hlad počivati, i tu zaspi. Miš tuda hodeći, dođe mu u glavu da pretrči lava. Lav se prezne i ščepa miša. „Nijedna vero!

Na tolikom polju preko mojih li leđa ti put sebi nađe? Što ćeš cad, kazuj?” „Velikomo|žni lavu”, — odgovori miš s l umilnim glasom, — „vesma sam sagrešio, priznajem i ispovedam, no molim te da mi oprostiš; neću više to učiniti,

u debelu mrežu koju lovci lavom i medvedom stavljaju, iz koje lav ne mogući razmrsiti se stane rikati koliko igda može. Miš čuje, pritrči, vidi i pozna blagodjetelja svoga; ne otlažući vremena, počne gristi mrežu i malo pomalo pregrize jedno

„Čudne stvari što vidim na svetu!” — Sav začuđen rekne lav. — „Ko bi ikada rekao da i miš lava od smrti može izbaviti?” Naravoučenije „Eστί kαι παρά μυσί χάρις: Jest i u miša blagodarnost”.

Onda se mačak učini mrtav i pruži se bez uviženija. „Ne prevari”, rekne mu jedan stari miš. „Mešinu od tvoje kože da vidimo, ne bi k njojzi pristupili, nekamoli tebi jošt neoderatu!

” Bogata si sina ostavio kad si ga razumna i dobra ostavio. 62 Dva miša Miš građanin pođe na selo posetiti drugoga miša, svoga prijatelja.

Nije dosta što nas ljudi love i jedu, što nas psi teraju, što nas orlovi istrebljavaju, nego miš da protrči i lišće da zašušti, strah i trepet napada na nas.

A Greci vele: Tresu se planine, rodiće se miš.| 104 Ribari Ribari, izvlačeći mrežu iz reke, osete da je vrlo teška, počnu vikati i skakati od radosti, ublažavajući

Ibo, slučaj je opšti i vreme budušte ne vidi se.” 121 Lav i miš i lisica Lav u svojej pešteri spavaše. Dođe miš i pretrči mu preko šije: trgne se lav i skoči iza sna.

Simović, Ljubomir - NAJLEPŠE PESME

A mi iz pepela, mi ćemo ostati u pepelu u kome smo i bili. MIŠU Nećeš više, mišu, da budeš miš? Dosadile ti mačke, mišolovke, otrovi protiv miševa, dosadile ti zmije, sove, mišari i druge grabljivice?

veće, Obrenovac, ili još veće, Beograd, a da l se ikad zamisliš, da l se upitaš, zašto Beograd sanja da postane miš? KRUNISANjE BUNDEVE 1. Odvedem ga na poljoprivredno dobro! Bilo je mnogo jesenjih poslova!

Zar je ova sita lenština lav? Zar je slon ovde uveličan miš? Zar se vuk ovde izražava sa „av“? Zar ovde orao razume samo „iš“? Liči li ovde hijena na hijenu?

Glišić, Milovan - PRIPOVETKE

Okisao kao miš, sve se cedi voda s njega. Mrak — jedva se vidi ići. Kašto sene munja. Gore sveće u sobi Savkinoj. Vide se još one

Veselinović, Janko - HAJDUK STANKO

Ali to beše varka. Drugi put mu se učini da nešto grebe u zidu prema njemu... Grebe kao miš. On pregazi onu kalju i stade osluškivati... Jeste, grebe!... Ali to tako oprezno, polako...

Lazarević, Laza K. - PRIPOVETKE

Po koja reč jasno zazvoni kroz večernju tišinu. Jedan se miš usudio već da otpočne grickanje baš ispod panja na kome je Arsen sedeo. Njemu se poče vrteti u glavi.

Sremac, Stevan - POP ĆIRA I POP SPIRA

A trebaće i čerez miševa; nakotila se pogân nos da odgrize...ja ću nataknuti na mišolovku, a znaš da je miš popašan na pečenu kožuricu k’o Vla’ na ribu,« veli joj Nića, pa se okrene malo na leđa da se malo odmori, a ona ga

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

U kolima, sa raskošnim arnjevima, od livenog gvožđa, Garsuli je izgledao, neko vreme, kao miš u mišolovci, i činilo se da mu ode glava.

Odbiće. Kuda da idu? Naviknuće se na svoju ćeliju, na koricu hleba, na samoću, na miševe. Miš je tu jedini prijatelj i posetilac čoveka. Proći će mnogo dana, nedelja, meseci, godina.

u šake, umorno, Pavle je video samo sto, od lipovog drveta, na kom je bilo nešto ostataka jestiva, oko kojih je jedan miš trčkao. Ulazio je i u njegov oficirski trikorn, koji je bio pored tanjira ostao.

Ulazio je i u njegov oficirski trikorn, koji je bio pored tanjira ostao. Miš je, posle, opet, istrčavao, kao da Pavlov trikorn ima rupu.

Miš je, posle, opet, istrčavao, kao da Pavlov trikorn ima rupu. Najzad, u toj igri sa čovekom pri stolu, mali miš beše zastao i zagledao se u Pavla, svojim, malim, crnim, očima. A katkad bi mu, iz šešira Isakovičevog, samo rep virio.

Pavle je sedeo na jedno četiri koraka od stola i činilo mu se da miš zastaje, s vremena na vreme, i gleda u njega, nepomično.

Ćopić, Branko - Doživljaji mačka Toše

Tek ti samo čujem svog čiča-Trišu: — Ovamo, razbojniče brkati, kamo slanina?! — Odnio je miš — kažem ja. — A zašto je nisi oteo? — pita čiča. — Oteo sam je, evo je u trbuhu!

Sira opet, nestane čim se moja sjenka nad njega nadnese, ali šta sam ja tu kriv. Nek bježi kao što radi miš, pa će se spasti. Zašto mi sam skače u usta?

Sastavljen za stolom, čita se na zidu krčme. Ožalošćen: ČIČA TRIŠO, a pomaže mu: KRČMAR VINKO. ŠESTA GLAVA Miš mi se penje uz leđa — Juriš zečeva —Koraci nepoznatog — Dižem se u vazduh (PREPISANO IZ TOŠINA DNEVNIKA) „Izgleda da

Evo ga, zaustavlja se pored samog džaka. — Zdravo, rođače! — čuje se jedan debeli glas. Aha, to je vodeni miš. — Zdravo, zdravo! — cijuče neki tanak glasić. Dobro ga znam, to je sivi poljski miš. — Ima li šta novo? — pita on.

Aha, to je vodeni miš. — Zdravo, zdravo! — cijuče neki tanak glasić. Dobro ga znam, to je sivi poljski miš. — Ima li šta novo? — pita on.

— Ima li šta novo? — pita on. — Ima samo to da je neki čovjek ostavio na obali moje rijeke neki džak — veli vodeni miš. — E, onda je u njemu posigurno nešto za jelo — objašnjava poljski miš.

— E, onda je u njemu posigurno nešto za jelo — objašnjava poljski miš. — Biće, valjda, neko žito ili, možda, čak i samo meso. — Oho-ho, dobro bi bilo da ga onda opljačkamo!

— Oho-ho, dobro bi bilo da ga onda opljačkamo! — uzvikuje vodeni miš i čujem ga kako se lupka po trbuhu. — Hajde da malo popipamo i da omirišemo džak — predlaže poljski miš, a ja već

— Hajde da malo popipamo i da omirišemo džak — predlaže poljski miš, a ja već osjećam njegove sitne šapice kako me golicaju po kičmi. Rđa jedna poljska, penje se na džak baš uz moja leđa.

— Ne bi bilo zgorega da ga progrizemo — reče vodeni miš. — Tako ćemo najlakše saznati šta je unutra. Evo ga, počeo je da grize džak, i to uprav uz moje lice.

Stani, stani... Ovo miriše... — Jest, jest, i meni se čini — propišta vodeni miš. — Ovo je unutra glavom i bradom sam... sam... — Mačak! — dreknuh ja iz svega glasa i poskočih u džaku.

Istog trenutka osjetih kako se džak zajedno sa mnom diže u vazduh.“ SEDMA GLAVA Neobičan vašar — Miš prorok — Prodajem lava! — Prorok u lavljem džaku — Vatru tabanima, narode!

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

Takođe i sama sredstva i postupci ljubavne magije nose htonska, demonska obeležja: delovi nečistih životinja (slepi miš, žaba, zmija, mravi, krtica), smrtna sveća, zemlja s groba, mrtvački prsten, smeće, olovo itd.

digne iznad glave i cvrknute kao miš — ’p’.“¹⁸ Ovde je, očigledno, na delu magijsko razbijanje čini i odbrana od demonskog dejstva dodira metle.

Igre kao što su „slepi miš“, „paun pase“, „most praviti“ itd., pod plaštom igre, dopuštaju fizički kontakt (dodirivanje, ljubljenje, blago udaranje,

Kapor, Momo - NAJBOLJE GODINE I DRUGE PRIČE

rulju koja je može povrediti jednom ružnom rečju, psovkom ili dodirom, među te ljudoždere što ne prestaju da žvaću: ona, miš mamin, maca rođena, izrasla poput čudnog cveta iz zajedničkih kuhinja, zajedničkih stanova, prolaznih soba, bede i

Danojlić, Milovan - NAIVNA PESMA

Živeo u šumi mali, ali veoma snažan miš; na glavi je nosio crvenu kapicu, u njoj mu je bila natprirodna snaga. U istoj šumi boravio je i vrlo proždrljiv zec:

U istoj šumi boravio je i vrlo proždrljiv zec: jeo je sve na šta bi naišao. Da ga nauči pameti, junačina Miš zgrabi ga za uši — one su tada bile normalne, kao i kod drugih.

Siroti miš koji jadikuje nad sudbinom svoga roda: Draga mi je majka na prevari pala, Najela se sira pa se otrovala.

Isti rezultat, poetski još jači jer je slika homogenija, postignut je u tekstu o slovu M: Mamuran miš u memli muzeja merka mrtvog mamuta: majku mu, milenijumi minuše, mraz među mamutima načini masakr

Međutim miš još mrda, mišu su malo i mraz i mačka mišomor. U obe navedene pesme izbor reči bio je veoma skučen, cilj neobičan

Sremac, Stevan - PROZA

Deca se samo gledaju šta se radi, jedan mališan viri iz skamije kao miš iz rupe. Na licu im kao pomešan i strah i humor.

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

Svinja podigne glavu da vidi šta je, a mačka pomisli od njezine surle da je miš pa skoči te svinju šapama za nos. Svinja se uplaši pa rukne i skoči te nada u potok; a mačka se prepadne od svinje, pa

Popović, Jovan Sterija - IZABRANE KOMEDIJE

Pusti i, pa kad se udadu, biće sve drugojačije. MAKSIM: Oće. Vidi se izjutra dan. Ona što se čepi i pogleda kao miš iz trica, što se krivi i prenemaže, i natrkačila na glavi kojekakve komedije, ta da bude pametna, kad se uda?

Ćopić, Branko - Čarobna šuma

A mome mačku također velim: miševa carstvo za njega nije. Zar ne znaš, Tošo, izreku staru: Najdeblji miš se kod mlina krije.

Da se na boljku izvrši atak da l miš pomaže slep, od mečke salo, od žabe batak il neke sove rep?“ A Joca šmrca i čelo pipa pa gunđa: „To ti je gripa.

Ranković, Svetolik P. - SEOSKA UČITELJICA

Proleti slepi miš i zapara tanahnim krilima pored samih njihovih očiju; projuri tiho, bez šuma, vodeni kos, vraćajući se noćištu;

Simović, Ljubomir - PUTUJUĆE POZORIŠTE ŠOPALOVIĆ

A mi hoćemo da se spasemo od potopa penjući se na stolice! JELISAVETA: Ko da je potop miš! SIMKA: I kud ćete sad? VASILIJE: Posle pedeset metara, možda ćemo biti u Engleskoj!

Danojlić, Milovan - KAKO SPAVAJU TRAMVAJI I DRUGE PESME

LIVADE 94 SUSRET SA ZECOM 96 KORNjAČA I ZEC 98 VRANE U SVANUĆE 100 RASPRAVA U PARKU 101 MIŠEVO ROĐENjE 102 ŠTA RADI MIŠ PO KIŠI 104 KAKO ŽIVI POLjSKI MIŠ 106 MAČKA 107 ZALjUBLjENI MAČAK 108 BALADA O ODBEGLOM MAČORU 110 KAKO MI SE KRAJ UVA

I ZEC 98 VRANE U SVANUĆE 100 RASPRAVA U PARKU 101 MIŠEVO ROĐENjE 102 ŠTA RADI MIŠ PO KIŠI 104 KAKO ŽIVI POLjSKI MIŠ 106 MAČKA 107 ZALjUBLjENI MAČAK 108 BALADA O ODBEGLOM MAČORU 110 KAKO MI SE KRAJ UVA OGLASILA

Kad sakrije glavu u mrak, Oseti se srećan, jak, Zaokružen kao broj I na svome gospodar svoj! Miš šmugne pod kućni patos, A kaluđer čak na Atos, Paličnjak se prikrije Pomoću mimikrije: On grančicu oponaša, Oj živote,

Vidiš nešto što dotle nisi video. U stvari Toga dana sve se bilo izopačilo. Miš začikava mačku, a ona Ili neće, ili ne sme: Sedi na pragu, sva prepodobna, I sluša narodne pesme.

Raspadoše u svetlo trunje I mrak se smekša ko pliš, Iz duge napetosti i grča U ponoć sparnu istrča Novorođeni miš. ŠTA RADI MIŠ PO KIŠI Sruči se pljusak iza kuće, I nebo pusti kiši na volju.

ŠTA RADI MIŠ PO KIŠI Sruči se pljusak iza kuće, I nebo pusti kiši na volju. Kroz prozor gledam kako skakuće Poljski miš Po

Kroz prozor gledam kako skakuće Poljski miš Po pustom Polju. Miš ibrišimom ušiva kišu, Šav po šav, i pljusak sav Priši za zemlju.

Kroz prozor gledam kako skakuće Poljski miš Po pustom Polju. Miš ibrišimom ušiva kišu, Šav po šav, i pljusak sav Priši za zemlju. U gustišu Još mokru grivu stresa lav.

Poslednje kapi, zrna bisera, Kiša niz okno prozora tera. Prestade pljusak. Ponosan miš Žmirka u sunce, nikud ne žuri. Blistaju, oprani, Zaječar, Niš; Tanak mlaz ispred Valjeva curi.

Do Čačka, eto, nije se stiglo... Kiša kad pada, miševi sivi Sa ibrišimom jure po njivi. KAKO ŽIVI POLjSKI MIŠ Na rubu šume, u brvnari, preko cele godine Poljski miš neumorno gricka stare novine.

KAKO ŽIVI POLjSKI MIŠ Na rubu šume, u brvnari, preko cele godine Poljski miš neumorno gricka stare novine. Okolo, na sat hoda, nijedne nema mačke: Na miru, on guta upitnike, uskličnike i tačke.

Rakić, Milan - PESME

Nad nama će nebo treptati u sjaju, Grliće nas blago vaseljena nema, Lepršnuće krilom u obližnjem gaju Slepi miš, poslednji što se na put sprema, Pa dok iz daljine grmi gradska jeka I zabave puste što nize čoveka, I bučno vesele

Petrović, Petar Njegoš - GORSKI VIJENAC

Ko izide ispod divne sjenke Prorokova strašnoga barjaka) sunce će ga spržit kako munja. Pesnicom se nȁda ne rasteže! Miš u tikvi — što je nego sužanj? Uzdu glodat — da se lome zubi! Nebo nema bez groma cijenu. U fukare oči od splačine.

Matavulj, Simo - USKOK JANKO

Jednom se i Vira zamjeri starijem bratu. Ovaj je iz nekog starog prirodopisa učio, pa kazivaše da je i miš u istome razredu životinja u kome i lav, jer oba imaju četiri noge.

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

Tako se ne mučio kao prtena žica itd.). Poređenja mogu da budu: a) prava (Ljut kao ris, Ušutio se kao miš u mučnjaku, Pijan kao majka,1 Zasukao brkove kao da će njima amove prošivati!

kazuje se „nečastivi“ za đavo, „vran“ za vrag, „dugačka“ i „nespomenica“ za zmija, „okamenjak“ za vuk, „poganac“ za miš, „kamenica“ za vešticu, „djed“ za mesec itd.

Bježi od ljudi kao divlje pače. Bira kao medved gnjile kruške. Bos kao pas. Vedra noć kao riblje oko. Viri kao miš iz brašna u mutvaku. Vrvi vojska kao čele iz ulišta. Vredan kao pčela. Vrti se kao leptirica oko sveće.

Radi kao krtica. Raširio se kao žaba na vodi. Retko kao bela vrana. Sed kao ovca. Siromah kao crkveni miš. Slabo kao svračiji mozak. Slobodan kao ptica (na grani). Smeli se kao mravi na glavnji.

Miran kao jare. Naudiće mu kao vrabac guski. Pazario kao pas na vašaru. Paze se kao mačka i miš. Pametan kao popino prase. Pliva kô sikira po zemlji. Pouzdano kao kratak štap u dubokoj vodi. Prav kao uže u vreći.

— Palo drvo, gotova klada. — Kom kuća gori, taj bunu pravi. — Grm u nuždi bedem. — U nevolji je i miš junak. — Utopljenik i za guju hvata. — Kad čovek tone, i za vrelo se gvožđe hvata.

— Rekla je lisica kad ga nije mogla dohvatiti. Ko je moj, blizu rupe stoj. — Kazao nekakav stari miš ostalim mišima kad su se negđe s mačkom mirili. Komar stanuo volu ča rog.

Puče trijes iz nebes’, te mene povrh glave. — Kažu da je ovako miš rekao kad ga je lješnik u glavu udrio, — Ovako se reče i onome koji se iz boja malo ranjen vrati.

— Pitao sveštenik babu kaje li se za grijehe, a baba mu odgovori: kajem, sinko, ama po repu (tj. kasno). Pošeta miš po rafu pa obori sunđer te mi razbi glavu.

5. O ŽIVOTINjAMA 1 Miš poseja proju Po ježevu polju; Narasla je proja Mišu do kolena, Žabi do ramena. Miš sazove mobu, Da mu požnje

5. O ŽIVOTINjAMA 1 Miš poseja proju Po ježevu polju; Narasla je proja Mišu do kolena, Žabi do ramena. Miš sazove mobu, Da mu požnje proju, I zakolje mrava — Debeloga brava!

Vidov-dan, Pa ćemo te ženiti: Svraka plete čarape — Oće’ kuma da bude; Vrana pere košulje — ’Oće dever da bude; Miš prepasa kecelju — ’Oće kuvar da bude. Gledi mačak s tavana. Skoči mačak s tavana. Pa ulovi kuvara.

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

Svinja podigne glavu, da vidi, šta je, | a mačka pomisli od njezine surle da je miš, pa skoči, te svinju šapama za nos.

4. Bijela njiva, crno sjeme, mudra glava, koja sije. 5. Bijelo je, sir nije; repato je, miš nije; so liže, vo nije. b. Bjela bjelu ćera preko b'jela polja: daj mi, bjelo! b'jela ljeba ispod b'jela skuta. 7.

Bua. 149. Katanac. 150. Trn. 151. Kantar. 152. Verige. 153. Točkovi. 154. Vitao. 155. Saonice. 156. Mačka i miš. 157. Krmeća surla. 158. Jaje. 159. Konci. 160. Rakija. 161. Zvono na živinčetu. 162. Svijeća. 163. Bunar. 164.

Svinja podigne glavu da vidi šta je, a mačka pomisli od njezine surle da je miš pa skoči te svinju šapama za nos. Svinja se uplaši pa rukne i skoči te nada u potok; a mačka se prepadne od svinje, pa

“ Ostala dvojica pristanu odmah na to, pa kad otvore škatuljicu, a miš kao miš pobjegne te se negđe u brod zavuče. Sad seljaci načnu kukati i lelekati, a jedan odgovori: „Što vam je?

“ Ostala dvojica pristanu odmah na to, pa kad otvore škatuljicu, a miš kao miš pobjegne te se negđe u brod zavuče. Sad seljaci načnu kukati i lelekati, a jedan odgovori: „Što vam je?

Ćosić, Dobrica - KORENI

— Gde si se sakrio kad je zapucalo kod opštine? Gde si bio dva dana, kozo dvonoga? Ti nisi čovek, ti si miš! — krklja u besu. — Kukavice guslaju, a ludi ginu. Prošle noći, usred čaršije, u svojoj magazi zaklan je čovek! Ugledan.

Na kraju Prerova neću stati: tamo Mijat, zviždeći, vuče vodu i mesi blato. Pravi kuću, miš. I oženiće se sada nekom udovicom. Mnogo ih osta u ovom pomoru. Dugo ću stajati na obali.

Olujić, Grozdana - NEBESKA REKA I DRUGE BAJKE

« —pomisli starac i htede da samog sebe utera u san, ali san nikako da dođe. U zidu, kraj peći, cijukao je miš. Na jakoj mesečini crneli se sastavi dasaka na podu, a pravo ka njemu, kao srebrna zmijica, jurila mesečeva zraka,

Popović, Bogdan - ANTOLOGIJA NOVIJE SRPSKE LIRIKE

Nad nama će nebo treptati u sjaju, Grliće nas blago vaseljena nema, Lepršnuće krilom u obližnjem gaju Slepi miš poslednji što se na put sprema.

Vasić, Dragiša - SABRANE PRIPOVETKE

Pred veče jednoga od takvih dana, sasvim kao crkveni miš, čist i olakšan, nisam više imao potrebe da sedim skrštenih nogu, niti da se paštim oko one kockarske psihologije, te

Desnica, Vladan - Proljeća Ivana Galeba

IV Uvijek kad na paviljonu preko puta otvore ili zatvore jedan prozor, mojom sobom preleti miš. I taj me miš podsjeti na jednu svjetlosnu igru iz detinjstva.

IV Uvijek kad na paviljonu preko puta otvore ili zatvore jedan prozor, mojom sobom preleti miš. I taj me miš podsjeti na jednu svjetlosnu igru iz detinjstva.

Samo neznatan pomak ruke, i miš bi hitro prevalio desetke metara, preletio kao velik žut leptir s mirne površine zida na lice slijepca prosjaka na

Na svom luckastom letu, moj je miš oživljavao tačku na koju bi sjeo, podajući pokret ukočenim predmetima i osmijeh tužnim ljudskim stvarima koje ga od svog

” Tišina. Mojom sobom opet je preletio svjetlosni miš – neko je na paviljonu sučelice otvorio ili zatvorio prozorsko krilo. Ali zvuka niotkuda. Tišina.

Ili joj možda moja uobrazilja rado pripisuje tu svjetlosnu ulogu. Taj mi je miš bio sva ljepota i sva razonoda koju mi je život u tom času mogao da pruži.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH PRIPOVEDAKA

— Brže prsten kako god znate, ili ću sad poslati po vojsku! Na to će jedan mali, sakati miš, koji se je bojao ako se vojska pusti da je on prvi na redu: — Ne puštaj, ako boga znaš ,ja ćy ići, pa što god bog

Izlaz̓te da vidimo kakav način odsada bolji no dosada među nama. Vidi ga jedan najstariji miš, pa zaviče družini: — Ko je moj, blizu rupe stoj!

Tesla, Nikola - MOJI IZUMI

Nedavno, jedno novo otkriće je objavljeno uz zaglušujuću buku ali se pokazalo još jednom “tresla se gora, rodio se miš”.

Nušić, Branislav - GOSPOĐA MINISTARKA

ČEDA: Gle, molim te! Ala je to lepo smišljeno. Ha, ha, ha, ala će se uhvatiti kao miš u mišolovku; taman on da lizne slaninu, a ono: hop! Ha, ha, ha!. RISTA (pridružuje se i slatko se smeje): Ha, ha, ha!

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 3

A na ovome položaju ima tušta i tma poljskih miševa. Jednom, kad je spavao, miš mu pregrizao uvo. A i mene su ujeli za prst — komandir mi pokaza ožiljak na velikome prstu leve ruke.

Neki miš je grizao drvo... Sve me to sada zanimalo. Šrapnel nanovo zviznu, i stotinama kuglica sruči se niz padinu.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

” A, tako l’ je, male majstorice? Tud li šibate? Stari se ne hvata miš tom mišolovkom, deco! Dobro! Trčite kad imate i volju i noge. Mlade noge mogu mlada kud zovne pamet.

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

u zadušnu subotu (upor. Glas SKA, 77, ‹1933, 33 idd›) ne valja se o prtenini raditi, »jer će miš izgristi konoplje« (SEZ, 32, 375). Obratno, k. je ponekad iz mrtvačkog kulta isključena, npr.

Nenadić, Dobrilo - DOROTEJ

Dorotej i miš su se dobro slagali, bili su zadovoljni jedan drugim. Dobro, može mi neko prebaciti da sam pakostan, da sam sklon

Neki već na mene pokazuju prstom kao na nadutu, svadljivu, mrzovoljnu neznalicu kojoj sve smeta. I Dorotejev miš. A ja kažem: da, smeta mi. Zato što ga zabavlja. Zato što mu je to način da pred svojom savešću zabašuri svoju krivicu.

Bezglasno se kikotao. Znam to iako sam mu okrenut leđima. Najzad ulazi Dorotej. Okisao kao miš. Otire šakom mokro lice, zalizuje kosu i spušta na sto torbuljinu.

Opačić, Zorana - ANTOLOGIJA SRPSKE POEZIJE ZA DECU PREDZMAJEVSKOG PERIODA

ĐAČKI JADI 30 LjUBOMIR NENADOVIĆ, JUNAČKI ODGOVOR 31 LjUBOMIR NENADOVIĆ, GAVRAN I LISICA 32 LjUBOMIR NENADOVIĆ, LAV I MIŠ 33 ĐURA JAKŠIĆ, SIROČE 34 ĐURA JAKŠIĆ, ORAO 35 ĐURA JAKŠIĆ, LjUBIČICA (IV) 36 ĐURA JAKŠIĆ, POZDRAV 37 MILORAD POPOVIĆ

u almanahu Šumadinče, proisteklom iz časopisa Šumadinka, objavljuje svoje basne u stihu („Gavran i lisica“, „Lav i miš“ i druge).

Kad pojede meso, gavranu besedi: „Svašta imaš, al ne imaš pameti.“ LAV I MIŠ LjUBOMIR NENADOVIĆ Mlada deco! Čujte pripovetku jednu O malome mišu, ali za vas vrednu.

– – posle dugog lova, lav utruđen legne, U debelu hladu bezbrižno s' otegne, I tek što je hteo da zatvori oči, A miš odnekuda na leđa mu skoči, Lav se trgne brzo i miša uhvati, I ljutito poče na njega vikati: „Zar ti, mala rđo, kod

Nađe da se igraš oko mojih leđa; Da mi ne daš mira u snu počivati; Čekaj, sad ćeš dobro ti mene poznati.“ – Miš u lavljoj šapi poče cijukati Pola mrtav od stra' poče se pravdati: „O ti, silni lave, care životinja!

No, pusti me živa, oprosti mi sada, A ja ti zgrešiti već neću nikada.“ Lav se sam nasmeja, pa otpusti miša Miš veseo ode ispod suha lišća.

– Prošlo neko vreme, a lav se uhvati U lovačku mrežu i poče urlati; Od lavove rike ječala sva gora, Miš pozna po glasu svoga dobrotvora; I potrča odmah, u pomoć mu dođe, Pa od zamke uže započe da glođe.

Posle dugog truda, miš k nameri dospe, Te pregrize uže, a mreža se prospe. – Eto vid'te deco! Tog lava silnoga Od smrti spasena od miša

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

Nata sluša kako govori kao da je kuća njegova, ili tek što nije, ali ćuti kao miš — i da kupi ženi srebrn lančić s krstom, oko vrata.

Popović, Jovan Sterija - ROMAN BEZ ROMANA

To isto biva i kod ženskog pola, jer komplimente praviti, savijati se kao lutka, stajati kao na žici, čepiti se i kao miš iz trica, to jest zaljubljeno gledati, i proče i proče, — to sve mora gospodična iz mladosti da sebi prisvoji, ako misli

Devojka oće baš iz tog uzroka da vidi šta je to, dok u škrip ne padne i ne počne i ona kao Dositejev miš: »ci, ci, ci!« »Naš g.

Nušić, Branislav - AUTOBIOGRAFIJA

Stoga što sam bio najmanji u razredu, profesor zoologije mi je dao ime: miš. To je ona domaća životinjica koju žene kad spaze, vrište i zadižu suknje uvis, i to je ona domaća životinjica što gricka

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 2

Ne gledajući me, onako mračan i turoban, odgovori: — Kao miš u rasolu... — Biće bolje, biće bolje — rekoh, tek da nešto kažem.

Olujić, Grozdana - SEDEFNA RUŽA I DRUGE BAJKE

»Kuda?« pomisli Starac. »I, ko je ona?« »Na koga li ga seća?« vrti se Starac u svojim sećanjima kao miš u klopki, nikako da se seti. Možda i zato što, se Sofronije lukavo, iz prikrajka, smeška.

Ni ptice da proleti, ni psa da zalaje, ni lista da zašušti. Kad bi se bar odnekud pojavio neki miš, iz zida izašao patuljak! Imao bi s kim da se poigra, s kim da popriča: dosta mu je da priča sam sa sobom, majko rođena!

— Zato su je ovde i bacili! — zaključi stara miši— ca, ali i ne pokuša da proba stolicu. Ako je mladi miš ostao bez oba prednja zuba, na što ona s veštačkim zubalom da računa? Dok dlanom o dlan rasturi se mišje kolo.

Je li čudo što Carevina ubrzo postade siva kao najsivlji sivi miš? Što je napusti svet leptira i pčela, poče zaobilaziti brbljivi ptičji narod?

Ršumović, Ljubivoje - MA ŠTA MI REČE

reče I kao treće 3emlja se večeras ne okreće Niti šta radi Niti spava Zemlja večeras zabušava Ma šta mi reče DR Miš je dobio grip Pa je seo u džip I prevalio put dugačak Da ga pregleda dr Mačak Doktor pacijenta štipnu Pacijent

HARTIJU I OLOVKU Uzeo sam hartiju i olovku I nacrtao mišolovku U mišolovci parče sira I još jedno parče sira Da miš može da bira Oko sira sam nacrtao čamac U čamcu upalio sveću Da miš bolje vidi mamac Da ne kaže NEĆU Ali čim sam

parče sira I još jedno parče sira Da miš može da bira Oko sira sam nacrtao čamac U čamcu upalio sveću Da miš bolje vidi mamac Da ne kaže NEĆU Ali čim sam nacrtao miša Počela je da pada kiša Celu je hartiju skvasila Sveću

SE POPUT PAŠE Ponašam se poput paše Svi se samo mene plaše Dosta mi je ove slave Priznanja će da me smlave To miš reče ispred mačke Pa pobeže naglavačke Dosta mi je veličine I svega što hrabri čine Hoću malo da se bojim Da

Ćopić, Branko - Orlovi rano lete

Da lav na nj jurne, čini mu se, on s mjesta ne bi mogao da makne. Da mu miš potrči uz nogavicu, ne bi ni onda. Eh, kad baš on izmisli onaj prokleti nadimak?! — Ko je od vas dvojice ono kazao?

Stefanović Venclović, Gavril - CRNI BIVO U SRCU

A eda to što gleda dalje od nosa? I ima li celu pamet u svome mozgu pečeći se što nije: jazavac da bude vuk i miš mačak, te ne hvali Boga u čemu je da nije sasma go i gladan. S rukama da radi, a o duši nek se stara.

Od goreg zlo poteklo. Budite tvorci slovu a ne tek na prazno slušaoci. [Hoće] jazavac da bude vuk i miš mačak. U zlobi i osedesmo! Od sveca prelasno slepac bude. Propadne kroz grane i na cedilu ostane.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti