Upotreba reči monarhiji u književnim delima


Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Oni su zaista uživali veće slobode nego ostali seljaci u monarhiji; imali su svoju zemlju, a u verskom pogledu su imali vrlo velike povlastice.

Vera ih je od ove države još više razdvajala i činila ih stranim elementom u dvojnoj monarhiji. Kod njih je bila uhvatila duboka korena ideja da sa svojim balkanskim saplemenicima stvore nezavisnu državu.

Shvatanje da država treba da služi interesima naroda nije bilo poznato u dvojnoj monarhiji. Naprotiv, ona je smatrala da su narodi u njenoj službi: u službi dinastije.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

U Beču se najzad uvidelo da se mora popuštati tolikim navaljivanjima i uvidelo da osnivanje jedne srpske štamparije u monarhiji znači prekidanje duhovne veze između pravoslavnih Srba i Rusije i sprečavanje da znatne sume novaca izdavane za knjige ne

Popović, Jovan Sterija - LAŽA I PARALAŽA

Mita: I sad je ostao u kvartiru odgovoriti ministru finansije, koji je navalio da mu preda upravitelstvo sviju kasa u monarhiji. I ja sam mu govorio da primi tako važnu službu, ali on nikako neće.

Sremac, Stevan - LIMUNACIJA U SELU

« monarhiji Braziliji, a živela republika Brazilija! Svi ćute. — Braćo radenici! Ja mislim da ću biti veran tumač osećaja sviju v

Velmar-Janković, Svetlana - DORĆOL

koje je pratilo dvadeset i četiri vojnika, dva podoficira i jedan oficir; bili su optuženi da su u austrougarskoj monarhiji pripremali ustanak koji je trebalo da izbije u turskoj imperiji, istina negde na dnu, u Grčkoj.

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

postepeno a nepovratno ulazio u viševekovnu dijasporu, a posebno njegov i težak i krajnje nejasan položaj u Habsburškoj Monarhiji za vladavine Marije Terezije polovinom XVIII veka, srećno saobrazio sa svojim književnim viđenjem čovekove

Todorović, Pera - DNEVNIK JEDNOG DOBROVOLJCA

Evo uzmimo francusko društvo. Posle velike francuske revolucije monarhiji već više nije bilo trajnoga opstanka u Francuskoj; dolazak republike bio je neminovan.

među moćnim susednim monarhijama ne dozvoljava niti će nam još zadugo dozvoliti da na dnevni red stavljamo pitanje o monarhiji i republici, kao praktično pitanje za rešavanje. No teorijski o ta dva oblika vladavine trebalo bi da se kod nas govori.

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

više je preuzimala Evropa, pre svega zemlje nemačkog jezika, utoliko pre što je to bio dominantan jezik u Habsburškoj monarhiji, bez kojeg se nije moglo napredovati ni u vojnoj ni u činovničkoj karijeri, ni u trgovini ni u zanatu.

Milanković, Milutin - KROZ VASIONU I VEKOVE

Taj je rodoslov, zbog svoje starine i potpunosti interesantan i za istoriju života Srba u habsburškoj monarhiji, zato sam načinio i njegov tačan prepis da se, sa potrebnim komentarom, sačuva u Arhivu Srpske Kraljevske Akademije.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti