Upotreba reči narodni u književnim delima


Obradović, Dositej - BASNE

” Ovi besporedak u oni mesti ne biva gdi su poglavari narodni prosvešteni i opšte polze pravi revnitelji i želatelji; a tu gdi po nesreći biva, po višoj časti iz zavisti proizlazi.

U takovim dakle želajemim opstojatelstvam namah ispočetka dužni su narodni poglavari sve popečenije svoje polagati da se junosti, koliko za graždansku toliko i za cerkovnu službu opredeljenoj,

Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

Ceo taj prostor mog života i narodni’ zbitija stoji mi jošte živo u pameti; i što je stariji koji događaj, tim ga se lakše i točnije opominjem.

Da od vas koga narod njegov strada i da vas sebi u kakvu nibud pomoć zove, bi li vi koji odbacio narodni poziv ili bi poslušali glas naroda svoga?

biti, no to je služba celoga naroda našega, „jerbo je Đorđe sviju nas vrhovni vožd, a vi njega čuvate kao jedan amanet narodni; i koji odsad ne bude u najvećoj opasnosti sa njim, veće od njega odustane, taj će se zvati izdajica narodni, i mi ćemo

amanet narodni; i koji odsad ne bude u najvećoj opasnosti sa njim, veće od njega odustane, taj će se zvati izdajica narodni, i mi ćemo onoga, koji bi ga izdao u čem, iznaći i ufatiti, pak ne samo njega no i njegovu celu familiju jošte i od

Glišić, Milovan - PRIPOVETKE

Ako smemo pitati, ljubopitni smo znati... — Sa suve granice sad, a bio sam svud po narodu. Ja spisujem narodni život...

Lazarević, Laza K. - PRIPOVETKE

Aksentije sa Stanojem pokunjio se, pa se samo primakoše postelji. — Prije svega, braćo, evo u ovom su kovčegu ovdje narodni novci, a ključ je na trpezi, pod plaštanicom — zna Mićo. Unutra ima hiljadu i sto i jedan dukat. Oni se zgledaše.

Sremac, Stevan - POP ĆIRA I POP SPIRA

došli u selo, kao svršeni klirici, bili su obojica suvi i mršavi kao bogoslovsko blagodejanje, a sad obojica debeli kao narodni fondovi. Ne znaš ko je deblji, pop ili popadija.

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

antropogeografija ne treba da zanemari i druge uzroke: istorijske, etničke i socijalne, koji doprinose da se formira narodni mentalitet i koji se prepleću sa geografskim uticajima.

Naposletku, većina južnoslovenskih pripovedača je takoreći fotografisala narodni život. Najdarovitiji među njima su odlično zapazili osobine nekih etničkih grupa.

On se trudio da uvede narodni jezik kao književni namesto oblasnih dijalekata i namesto jezika tadašnje srpske književnosti, u kome su prevlađivali

Kod dinarskih ljudi se ova mistična logika naročito razvijala u doba najteže turske vladavine. Tada su raznovrsni narodni proroci imali veći uticaj no ikad.

javila se u novoj državi velika figura Vuka Karadžića, koji je, napuštajući stari slovensko-ruski književni jezik, digao narodni jezik na visinu književnog i stvorio potpuno fonetsku azbuku.

Hajdučki starešina je određivan opštim pristankom ili izborom. Manastirske starešine su birali narodni predstavnici pre nego što su ih imenovale visoke crkvene vlasti.

odlika šumadijskog stanovništva kao i stanovništva stare Raške: gajiti nadu i veru u budućnost i nikada ne napuštati narodni ideal.

Naročito se kod njih održavaju predanja i narodni običaji, koji su deo zajedničkog nasleđa. Cenjeni od svih, oni služe kao primer selu i kraju.

Pesma veli: „Svaki je rođen da po jednom umre, čast i bruka žive dovijeka.“ Narodni ideali, junačko ime i čast su dragoceniji od života.

Smatraju sebe za srodne Arbanasima. Da bi se postigao ovaj narodni ideal, svako pleme treba da bude što mnogobrojnije. Žena nerotkinja mogla se promeniti, naročito ako je udata za junaka

Široki narodni slojevi kod Ličana su sačuvali dinarske osobine: vrlo razvijeno saučešće, osećajnost i blagorodnost. Podilaze ih žmarci

Jasno su uvideli da nisu bili ništa drugo do „panduri“. Bilo bi interesantno pratiti ovaj narodni duhovni pokret za poslednjih desetina godina. Kad su se 1871.

Olujić, Grozdana - GLASAM ZA LJUBAV

Sve tri crkve, narodni odbor i gimnazija raspoređeni su oko trga i, sedeći na bilo kojoj od klupa, možete da čujete nekog klinca kako

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

I ODRASTANjA 206 SVETOVNI MODEL DETETA I RAZVOJA LIČNOSTI 213 MEĐUSOBNI ODNOS DVA NARODNA MODELA RAZVOJA DETETA 218 NARODNI I NAUČNI MODELI RAZVOJA DETETA 220 REČ NA KRAJU: ANTROPOLOŠKI SMISAO ISTRAŽIVANjA NARODNOG MODELA DETINjSTVA 224 UMESTO

⁵⁸ Narodni jezik u pesmama dostiže svoj najzreliji pesnički oblik i zato, kaže s pravom Vuk, može poslužiti za ugled književnicima.

jezika: kad bi književnici naši to poznavali, onda oni ne bi kvarili i grdili najveću dragocenost svoga naroda, svoj narodni jezik, nego bi se trudili naučiti ga iz narodnijeh pjesama.

identifikacijom i direktnim podučavanjem, ovladava znanjima, veštinama i kada usvaja sistem vrednosti vlastite kulture. NARODNI I NAUČNI MODELI RAZVOJA DETETA Budući da je narodno shvatanje dečjeg razvoja daleko od razrađene teorije (ono je

takođe prisutno u narodnom poimanju odrastanja deteta, kao i verovanje u presudni uticaj nasleđa, onda će nam se narodni model razvoja ličnosti deteta pokazati kao velikim delom suprotan bihejviorističkom.

Dakle, delimično, narodni svetovno-svakodnevni model sličan je humanističkom „modelu biljke“.¹⁷ (4) Kulturno-istorijski model (Vigotski, Valon).

Zato je od nesumnjive praktične važnosti pažljivo konstruisati i proučiti ovaj skriveni narodni model deteta i detinjstva koji usmerava onu vidljivu socijalno-pedagošku praksu.

13—14; Đorđević T. R., „Srpski folklor“, u: Naš narodni život, tom 4, Prosveta, Beograd 1984, s. 7—9. ² Bogišić, B., Pravnі običaji Slovena, Zagreb 1866; Kraus, F.

634. ⁷ Grđić Bjelokosić, L., Iz naroda i o narodu, Prosveta, Beograd 1985, s. 205. ⁸ Petrović, A., Narodni život i običaji u Skopskoj Crnoj Gori, SEZ, knj. VII, Beograd 1907, s. 387. ⁹ Bota, Đ.

205. ⁸ Petrović, A., Narodni život i običaji u Skopskoj Crnoj Gori, SEZ, knj. VII, Beograd 1907, s. 387. ⁹ Bota, Đ., Narodni život i običaji u selu Jarkovcu (u Banatu), separat Zbornika Matice srpske, sv. 10, Novi Sad 1955, s. 34.

255. ¹⁷ Milićević, M. Đ., isto, s. 120. ¹⁸ Milićević, M. Đ., isto, s. 121. ¹⁹ Filipović, M. S., Život i običaji narodni u Visočkoj Nahiji, SEZ, knj. LXI, Beograd 1949, s. 189. ²⁰ Dragičević, T., „Gatke bosanske mlađarije“, GZM, knj.

³⁹ Filipović, M. S., Običaji i verovanja u Skopskoj Kotlini, s. 525. ⁴⁰ Đorđević, T. R., „Mandragora“, u: Naš narodni život, SKZ, Beograd 1923, s. 158. ¹ Frejzer, Dž. Dž., Zlatna grana, tom 1, BIGZ, Beograd 1977, s. 29. ² Đorđević, T.

Danojlić, Milovan - NAIVNA PESMA

Štiti ih poseban izgovor služenja velikoj stvari. Dečji pisci, kao i narodni predvoditelji, nastupaju u ime nemuštih stvorenja, čija je sposobnost formulisanja nerazvijena, kritička svest niska,

Dečji i narodni pesnik razmenili su iskustva. Otuda tolika nežnost zasnovana na goloj čaroliji zvuka, na uspavljujućem smenjivanju sedmera

Popović, Jovan Sterija - RODOLJUPCI

ŽUTILOV: To je od čoje što sam na licitaciji prodao. NANČIKA: Ne znam, no čini mi se da ovi narodni komisari dobro prolaze. Kod Milopića toliko se vuče da svima već pada u oči. ŽUTILOV: Taj mnogo pljačka.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Ali, privilegije se nisu poštovale, obećanja se nisu držala, i zalud su srpski crkveno-narodni sabori žalili se zbog nepravde i gonjenja. 1723. slobodni seljaci srpski u užoj Ugarskoj postali su spahijski kmetovi.

izvesno odabiranje: imućnije, građansko i otpornije stanovništvo, varošani, popovi, kaluđeri, trgovci i zanatlije, narodni prvaci, napustili su staru domovinu, u kojoj su ostali seljaci i pastiri, stanovnici brdskih i zabačenih krajeva.

Između njih i naroda dolazilo je stalno do sukoba, gotovo na svim crkveno-narodnim saborima. Narodni predstavnici i varoške opštine tražili su da se vlast mitropolita i vladika ograniči, da se prestane sa nametima i

Ali odmah po svome dolasku u kulturnu sredinu Srbi su uvideli potrebu škole i obrazovanja, i prvosveštenici i narodni sabori stalno su tražili škole i prosvetne ustanove.

U polovini XVIII veka prosvetni rad kod Srba se organizuje, ustanovljava se jedan narodni fond za izdržavanje škola, i veća mesta srpska dobijaju svoje škole i učitelje. Od 1770.

I mitropoliti i narodni sabori u svima svojim molbama i predstavkama carskoj vlasti tražili su pravo da u svojoj sredini dižu jednu ćirilovsku

ali ona dobro pokazuju »kako bi se prema starome srpskoslovenskom književnom jeziku (da nije bilo prekida) srpski narodni književni jezik razvijao« (Stojan Novaković).

»Hebski sužanj«, »Poslednji despot« postao je narodni heroj i mučenik, simbolična ličnost, koju su istoričari, pesnici i besednici za gotovo dva veka stalno pominjali.

Isto tako on se sam sobom nametnuo i u književnosti. Srpski narodni jezik bio je nerazvijen, i prevodioci i pisci su bili prinuđeni ili da pišu ruskoslovenskim, ili da iz njega čine

Taj jezik pustio je duboka korena, i docnije, kada je preovladao narodni jezik, u današnjem srpskom književnom jeziku ostao je veliki broj ruskoslovenskih reči, naročito apstraktnih.

hteo da u korist škola ukine nekoliko manastira, i protiv njega je ustala srpska jerarhija kao i neprosvećenji slojevi narodni, koji su u svemu tome gledali početke unije.

Tu, živeći u čistoj narodnoj sredini, imao je prilike da izbliza pozna narodni život, da prouči sve narodne potrebe, i izmeri sve zlo koje dolazi od neznanja i bede.

Radičević, Branko - PESME

polete malko unapreda, Pa ti nešto kâ njivu ugleda, A po njojzi neko tumaraše, Tumaraše, vako ziparaše: „Amo, kupuj narodni novina, Sve šenice, da te je milina, Dragoljuba i drugi cvetova, I selena narodni listova!

vako ziparaše: „Amo, kupuj narodni novina, Sve šenice, da te je milina, Dragoljuba i drugi cvetova, I selena narodni listova!

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

Karadžića i njegove borbe za narodni jezik. U tom vremenskom razdoblju, ne mali a često i odlučujući doprinos oceni i poštovanju narodne poezije uopšte a

Čitave planine i carstva, pa i čitave decenije, narodni pripovedač zna da pređe u jednoj rečenici, često umetnutoj; i taj prelaz da bude prirodan i neosetan.

Zatim, narodni pripovedač po pravilu ne orijentiše se na obradu ličnosti, već na ocrtavanje pojedinih opštih ljudskih osobina.

115). 17. M. B. Milićević: Život Srba seljaka, Beograd 1894 (drugo izd.) 18. Kićine priče — narodni humor — sv. 1, Beograd (1923?). 19.

a u celoj se priči govori „đevojka“, čime je V. K. svakako hteo da istakne kako je čuvao originalni narodni izgovor čak i kada je lično mislio da poneku reč treba drukčije i pisati i izgovarati. 6.

rečenici; ta karakteristika upućuje na vreme kad su kaluđere u Srbiji sačinjavali pretežno Cincari i Grci, što je narodni pripovedač tako duhovito markirao. 95. ĐAVOLAK: Zabeležio Vuk St.

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 1

— Je li, učitelju — pita kapetan Stanojčić narednika Milutina — ti si narodni čovek i prosvetitelj, pa ćeš znati da mi objasniš šta znači reč: konjosati!

Milošević-Đorđević, Nada - LIRSKE NARODNE PESME

koji su u XVI i XVII veku služili u turskim pograničnim gradovima, hrišćanski graničar u turskoj vojsci moba - narodni običaj uzajamnog pomaganja suseda (obično momaka i devojaka) pri većim seoskim radovima; učesnici u takvom radu su

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

PESNIK 58 NOVA SERENATA 59 MOJA RAVANICA 61 ŠALA 63 DOSADA 65 POD KRKOM 66 NA ULICI 67 SMIRAJ 69 PESMICA 71 NARODNI VEZ 72 LjUBAVNICI 74 MOLITVA 76 ODA VEŠALIMA 78 PRIČA 81 MRAMOR U VRTU 82 VOJNIČKA PESMA 84 VEČNI

Ili bih i tad kao sad morao da se smešim i razbolim, i da umrem? Kad bih još jednom osetio da volim, volim? NARODNI VEZ Krv mi veze vez po duši, strašću me životinja guši, i tka mi u život tlo: zavičaj moj, ravnicu što zre gde pijan

Domanović, Radoje - MRTVO MORE

zemlje, a rasipalo se na sve strane, a svaki zelenaš i nitkov mogao je sebi kupiti za nekoliko groša titulu: „veliki narodni rodoljub“.

jezik u našem narodu, i da čak neki građani toliko daleko teraju te su, zaboravljajući odredbu zakonsku koja glasi: 'Narodni jezik nijedan građanin ne sme kvariti, niti izvrtati red reči u rečenici i upotrebljavati pojedine oblike protivno

Prema svemu ovome, prirodno je da se to zovu slobodni izbori. Tako izabrani narodni predstavnici okupljaju se u glavni grad Stradije da rešavaju i većaju o raznim pitanjima zemaljskim.

jaka da sam najzad, ne mogući objasniti ovo čudo sâm, morao prići onom starcu, te iz razgovora s njim doznam da je narodni poslanik i da mu je određeno u klubu da nauči govor, od koga je maločas ponavljao prvu rečenicu...

Poslanik se nasmeja i dodade: — Naša se zemlja, gospodine, graničila nekad sa dva mora, a naši su narodni ideali da Stradija bude ono što je nekad bila. Mi na tome, vidite, radimo.

I naši su stari junaci, i oni su umirali na kolu za slobodu; i mi imamo junačku prošlost i Kosovo. Svega me obuze narodni ponos i sujeta da osvetlam obraz svoga roda, i jurnem pred sudnicu, pa viknem: „Šta hvalite vašeg Leara?...

Nušić, Branislav - NARODNI POSLANIK

KNjIŽEVNOSTI Antologija SRPSKE KNjIŽEVNOSTI Branislav Nušić NARODNI POSLANIK „Antologija srpske književnosti“ je projekat digitalizacije klasičnih dela srpske

Originalno izdanje dela nalazi se na Veb sajtu www.ask.rs. 2009. Antologija SRPSKE KNjIŽEVNOSTI Branislav Nušić NARODNI POSLANIK Sadržaj ČIN PRVI 3 ČIN DRUGI 38 ČIN TREĆI 74 NARODNI POSLANIK KOMEDIJA U TRI

KNjIŽEVNOSTI Branislav Nušić NARODNI POSLANIK Sadržaj ČIN PRVI 3 ČIN DRUGI 38 ČIN TREĆI 74 NARODNI POSLANIK KOMEDIJA U TRI ČINA LICA Jevrem Prokić Pavka, njegova žena Danica, njihova kći Spira,

SRETA: Čekaj... čekaj... drugo: brate si mi moj, kaži ti meni, što će tebi da budeš narodni poslanik kad ti ovde više zarađuješ od sitnih interesa no što će ti dijurna doneti? JEVREM (zbunjen): Pa...

JEVREM: I ti misliš? SRETA: Ja mislim, brate i prijatelju, da ćeš ti i niko drugi biti narodni poslanik! JEVREM: I to baš... ovaj... onako, da budem izabran? SRETA: Pa izabran, dabome! JEVREM: ...

SEKULIĆ: Ama, kako nećeš? JEVREM: Tako, neću! Zašto da potpišem? SEKULIĆ: Kako zašto? Pa je l' hoćeš da budeš narodni poslanik ili nećeš? JEVREM: Dobro, al' zašto da potpišem? SEKULIĆ: E, pa kako ti to misliš?

Pa onda: hoće li narod da gucne štogod ili neće? A? E, moj brate, kad bi sve to bilo besplatno, i ja bih bio narodni poslanik, a ne bih tebe pustio. Deder, deder... evo ovde! (Stavlja menicu na sto i pokazuje mu gde treba da potpiše.

E, to, neću! SRETA: Kako nećeš? JEVREM: Pa... ovaj... on je, brate, moj zet! SRETA: Ako je tvoj zet, nije narodni zet; a ako hoćeš, pravo da ti kažem, bolje bi bilo da nije ni tvoj zet.

Stranac te, na primer, pita: ko je onaj čovek što čuči na krovu? — A ti mu kažeš: to je naš narodni poslanik! Može li to da bude?

JEVREM: Nije za izbore, nego se brinem ako budem izabran. Znaš, otkako sam se rešio da budem narodni poslanik, a mene sve onako neka tuga podilazi. Nije upravo ni šala!

srce i preplaši se; zatim se pribere, pa se svečano diže iskašljuje se i zauzima govornički stav): Poštovana gospodo, narodni predstavnici ove kuće!... Ja... ovaj... ja... Na primer... (Zapeo, ne ume dalje, očajno razmišlja.

JEVREM (diže se, govori malo odvažnije): Poštovana gospodo i braćo predstavnici narodni, u našoj zemlji ima raznih nepravilnosti. Budžet, na primer, nije u ravnoteži prema svima građanima... Dok... ovaj... .

Sremac, Stevan - LIMUNACIJA U SELU

Sistem higijene, sve sveske, Šta priča ne znam koji broj u Sibiriji, Nova nauka o javnoj nastavi ili Omladinski i narodni dobrotvor, Još jedan prilog za privrednu nastavu i još jednu knjigu posle koje se opet onako isto trže i stade zverati

Među njima beše, naravno na prvom mestu, Narodni učitelj. Jer kao što se za Aleksandra Velikog priča u istoriji da je vazda sa sobom Omira nosio i pod glavu (jastuk) ga

— Pa vlast — veli mu čiča Milisav — kapetan, zar ti ne reko’ otoič? Vlast. — Valjda si hteo reći: sluga; sluga narodni? — reče Sreten udarajući glasom na poslednje reči. — Ama, bog s tobom, gospodin-učitelju, kakav sluga, kad je ono vlast!

Niko ne odgovara. Sreta nastavlja. — Braćo učitelji, jedini napredni elementi i jedini prijatelji narodni! Smemo li mi biti ravnodušni!? Mi, koji smo i sami ponikli iz slobode?!

! More, negda su se narodni borci kao Hus, Savanarola i drugi, sami spaljivali za ideju i za načela, — a ti danas nećeš ni jedno bure da zapališ za

Stanković, Borisav - NEČISTA KRV

Za svaki narodni posao, bilo za kakvu novu školu i crkvu, ili za kakav manastir koji je trebalo podići, opraviti; ili, još gore i

Matavulj, Simo - USKOK JANKO

Priča se da je neki Iličković u davno doba služio u Medikovića u Paštrovićima. Ti Medikovići bjehu također narodni vidari. Gazda, kod koga je služio, imao je više sinova, ali svi bjehu neuredni ljudi i raspikuće.

Kad starac umrije, on se povrnu doma u Crmnici. To je bio prvi Iličković, narodni vidar, a možda je otada više od dvijesta godina. Od njega do danas neprekidno bivali su i još su to.

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

fraza i frazeološke građe bespojmovne i pojmovne, onomatopejske i imitativne, tonske i stilske kakvoće, kojima se narodni čovek služi kao govornim klišeima, kako bi što bolje i jače, lakše i brže — ekonomičnije — izrazio svoj spoljašnji i

) — naročito se izdvaja svatovski čauš — reditelj svatovskog ceremonijala i pokretač svatovskog veselja, pravi narodni glumac, koga „odmila“ zovu i „čaja“.

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

S. PREDGOVOR Ja sam prije nekolike godine dana ćeo da izdam malu knjižicu narodni Srpski pripovijetki i zagonetki, i bio sam im ovaj predgovor napisao: Neka rodoljubivi Mušicki leti za Pindarom i za

i 1843 godine dvije knjižice: „narodne Srbske pripovedke”, ali šteta što jezik u ovijem pripovijetkama niti je čist narodni niti je jezik našijeh narodnijeh pripovijedaka, nego u njima ima i gramatičnijeh pogrješaka u našemu narodnom jeziku

Ćosić, Dobrica - KORENI

— I to je slobodna Srbija! Čim ne misliš kako misli pandur, zaverenik si protiv krala i glavu ti skidaju. Ja, učitelj narodni, apsandžiji moram da se pokorim. Zar sam za ovo ceo život utrošio?

Velmar-Janković, Svetlana - DORĆOL

) Kad nema snegova i kiša, na mermernom podnožju spomenika sedi mladež, mali autobusi dovode male đake u Narodni muzej, da ih zbune oblici prošlosti koji su im nerazumljivi, na uglu, u prepunoj poslastičarnici koja se zvanično i

Baš u taj čas onaj se nesigurni i mlohavi konjanik Čupić pretvara u sigurnog i mahnitog Zmaja od Noćaja o kome narodni pevači, skloni preterivanju, kažu da mu ni, sablja, ni koplje, ni kubura nikad ne omanu.

Milanković, Milutin - KROZ CARSTVO NAUKA

čast i slava što ste pronašli prirodnu jedinicu mera koja će, kao simbol jednakosti, biti nova veza među narodima. Narodni konvent prihvaća sa zahvalnošću to vaše delo i poziva vas da prisustvujete njegovoj sednici“.

je nekada zbog pronevere od 200 000 livara i falsifikata bio osuđen i strpan u zatvor, ali je odande pobegao i postao narodni tribun. „Ti potkazivači primljeni su raširenim rukama, a njihova ponuda prihvaćena.

Vasić, Dragiša - SABRANE PRIPOVETKE

Dugačka figura moga starog školskog druga, koji mi pruži ruku, uozbilji se usiljeno: — Ti znaš da ja, kao narodni poslanik kome pucaju leđa od narodnih briga, treba da putujem neuznemiravano.

prepad (što se tiče mene ja se nisam mešao jer su meni i mojoj nervozi baš godili ovaki sukobi) — gospodo, ja sam narodni poslanik, a ovaj kupe rez... — Ništa ne znam, karta je tu — oteže ljudina lupkajući se po džepu.

Pravo je sad da je odvedem na njeno mesto. Pa uze stvari i pređe u treću klasu. Sa ostalima za kragujevački voz ode i narodni poslanik, a ja ostah sam u onoj istoj vreloj atmosferi u kojoj je, posle njihovog odlaska, još zadugo brujalo od burnog

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

je taj brod da bi prevezli svoje članove i prijatelje u Karlovce, gde je sledećeg dana trebalo da se održi veliki narodni zbor.

je taj brod da bi prevezli svoje članove i prijatelje u Karlovce, gde je sledećeg dana trebalo da se održi veliki narodni zbor.

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

je pred nama svakako valja obratiti pažnju na smenjivanje zameničkih oblika u poređenjima: što su granama listovi, veli narodni pesnik u prvom licu, to su meni listovi crkvenih knjiga, i što je za njih crveno cveće, to je za mene sabor u crkvi, pa

je sasvim jasno da se i pčela kao i jela može harmonizovati s novim, hrišćanskim sadržajima, a oni su duboko proželi narodni život na Kosovu.

Individualna inovacija podvrgava se kolektivnom overavanju. Naši narodni pevači obično odbijaju da su oni sami nešto novo sazdali, nego su to, kažu, od starijih nasledili i zapamtili.

Do promene je došlo tek kada je, jednostavno, napušten narodni stih. Pri tome je, kao što je poznato, Vojislav Ilić taj stih zamenio antičkim heksametrom.

Ali ni u drugim stihovnim oblicima kojima se služio ne prepoznajemo narodni stih, kao da se na njega sasvim zaboravilo ili kao da uopšte nije postojao kod prethodnih pesnika, romantičara.

narodni stih, kao da se na njega sasvim zaboravilo ili kao da uopšte nije postojao kod prethodnih pesnika, romantičara. Narodni stih zamenili su stranim – dvanaestercem i jedanaestercem iz francuske poezije – i pesnici koji su došli posle Ilića:

Moglo bi se stoga reći da je narodni pesnik, očigledno, iz neke druge pesme preuzeo tri stiha kao gotov obrazac, kao formulu, i uklopio ih u novi tekst.

Za razliku od prethodne, Vuk je ovu pesmu svrstao među mitološke, verovatno zato što je narodni pesnik opis pastirke proširio nebeskim telima iz repertoara mitoloških pesama: Rasla trava đetelina, U nju pasu dva

Kratko rečeno, narodni pesnik je slike iz „Anđe kapidžije“ ponavljao i po analogiji umnožavao služeći se svojim repertoarom iz mitoloških

godine nalazi se pod brojem 388. Narodni pesnik je bio dosta nevešt,26 ali se i pored toga raspoznaje ista kompoziciona shema kao u „Anđi kapidžiji“.

pomeranja kao da je u samome osnovu pukla društvena, kulturna, pa i stilskoknjiževna i jezička čak piramida: sam se njen narodni, onaj večno delotvorni a često zapretani osnov, obelodanio.

Stoga ni narodni ni usmeni stih nije svež i elastičan, nego kanonizovan i teško prilagodljiv. I tek nam sada postaje jasna druga velika

Nušić, Branislav - GOSPOĐA MINISTARKA

I uopšte, recite mu da je to naš narodni običaj da psujemo oca jedno drugom. Pa dabome! 'Ajde, molim vas, pa otidite odmah a dođite zatim da mi javite šta ste

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

Biramo naš najviše proučavani stih, čiji je metar jednostavan i naširoko poznat: epski narodni deseterac. Metar njegov postavlja sledeća ograničenja: stih ima dužinu od deset slogova, deli se na polustihove od

Todorović, Pera - DNEVNIK JEDNOG DOBROVOLJCA

u daljini ukaza se u vinogradima jedno odeljenje konjice, pa se kao vijor ustremi našem šancu, vitlajući sablje u zraku. Narodni vojnik, komandant nad dva topa u šumatovačkom šancu, tek viknu samo: »Konjica napada, puni kartečom«.

Dočepamo po jedan snop pšenice (to su nam bili fotelji), pa bež' za brdo. Otac M. bio je narodni poslanik na skupštinama koje su većale o ovome ratu. Između nas se otvori ovakav razgovor. — E, moj oče M.

da se buni protiv onoga poretka koji je utvrđen zakonima što su građeni bez pitanja i učešća narodnog i ako vi takav narodni pokret hoćete da nazovete nekim drugim imenom, a ne bukom (jer vam se ta reč čini pogrdna), onda krasno, ja pristajem;

tpeba da se bije. To my je dužnost i pravo. Tada je rat pravedan, jep je neopxodan; razumem po narodni boljitak. Ali opet napominjem ono što rekoh malo pre: takvi ratovi uvek imaju na sebi karakter revolucije, i ja sve

oni kobni trenutci, gde međusobna krvava borba postaje neminovna, postaje uslov za dalji opstanak i pravilan razvitak narodni. Ali šta ću, kad je pri današnjem stanju civilizacije to neminovni istorijski zakon.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

Jedan od jezika, kao što je poznato, bio je narodni jezik srpski — prostoserbski. Njega niko valjano nije poznavao, niko se njime valjano nije umeo ni služiti, iako je o tome

i sredinom prošloga stoleća najbolje pokazuje slučaj Nikole Borojevića, koji je u pesmi Ogledalo sadašnjosti, Serpski narodni list od 22.

) zato nagradio. Eto ti materijalne hasne za njega i za nas moralne, jer bi se tako naše pesme i naši narodni glasovi po stranom svetu rasprostirali i u salonima i pojedinim privatnim družbama mesta našli.

onu pesmu u Zagreb poslao, onako isto i mislio i čuvstvovao, kako god što od onog vremena, to jest od kako sam Serpski narodni list, Serpski ljetopis i knjige Mušickoga čitati počeo, u krugu prosvešteni nikako drugčije nego neposredstveno serpski

Pored košnice sedilo je takođe dete, Narodni list, a pored njega devojčica zvezdom na glavi ukrašena, kotarčicu cveća i Danicu zagrebačku u rukama imajući.

njegovu pesmu Večernja šetnja, Serpski narodni list od 19. septembra 1846, č. 36, str. 281a; zatim, Tugovanje za Srbijom, isti list od 2. marta 1847, č. 9, str. 65.

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

JEZIK KAO INSTRUMENT KULTURE I PRODUKT ISTORIJE NARODA (AUTOR PAVLE IVIĆ) 6 Srednjevekovne prilike 6 Crkvenoslovenski i narodni jezik 7 Ruski uticaj 10 Kretanje ka narodnom jeziku 11 Reforma Vuka Karadžića 12 Ekavica i ijekavica 12 Moderni književni

, dok ćirilica ima jedno slovo za taj glas, i to isto svugde gde se ta azbuka upotrebljava. Crkvenoslovenski i narodni jezik ajednički crkveni jezik i zajednička azbuka u Bugara, Srba i Rusa omogućili su lako prelaženje književnih i učenih

Ipak, postoji domen u kojem je narodni jezik bio široko zastupljen i u srednjevekovnoj pismenosti u srpskim zemljama. To su povelje vladara i magnata i drugi

Od 15. veka romanima se pridružuju i letopisi, istorijski spisi laičke sadržine. Najzad, narodni jezik je bez sumnje bio izražajni medij usmene književnosti, za koju imamo dokaza da je u srednjem veku cvetala iako ne

Zalažući se, u teoriji i praksi, za narodni jezik u književnosti, on je ostavio netaknute one crkvenoslovenske i ruske reči, mahom apstraktnih značenja, koje nisu

Početkom 19. veka u srpskoj književnosti ostala su praktično samo dva jezička izraza: slavenosrpska mešavina i narodni jezik kakav je uveo Obradović.

susret s velikim bečkim slavistom, Slovencem Jernejem Kopitarom, ponesenim romantičarskim oduševljenjem za autentični narodni duh, otelovljen u čistom narodnom jeziku i u folkloru.

Njegov životni cilj da postavi narodni jezik u osnovicu književnog umnogome je diktirao i njegove stavove prema vrstama usmene književnosti. Već u Rječniku 1818.

Kod nekih pisaca oseća se uticaj rusko-ukrajinskog baroka, a u književni jezik, više nego ranije, prodire živ, narodni govor.

Dok je narodne pesme rodoljubivo prigrlila, Vukov narodni jezik činio se većini primitivan i nedovoljan za najviše kulturne potrebe.

Počeo je kao narodni pevač pesmama o crnogorskim borbama s Turcima, zatim se priklonio klasicističkom maniru, gde su mu učitelji bili više

Najveće domete ostvario je u komediji, zatim u humorističkoj prozi. U svojim velikim komedijama (Narodni poslanik, Sumnjivo lice, Gospođa ministarka, Pokojnik i dr.

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

Beograd 1912. TRĐ, KNR; NNŽ — Tih. R. Đorđević, Kroz naše Rumune, Beograd, 1906; Naš narodni život, 1—10, Beograd, 1930—1934.

mrca pred očima, da pije seme božurovo pređe sunčeva istoka i da ga nosi kod sebe i u vode i na svako mesto dobro je« (narodni lek, v. Sofrić, 17). B. se nosi o vratu kao sredstvo protiv padavice, ludila, promuklosti i vratobolje (GZM, 4, 138).

Takav običaj postoji i po drugim krajevima. Uopšte, osvećivanje v. grančica na dan Vrbice veliki je narodni praznik, koji je u vezi sa nošenjem litije.

Ali se d., ponegde, upotrebljuje i u vradžbinama za dremanje (v. npr. Sbornikъ ‹za narodni umotvorenilj, nauka i knižnina, Sofilj, 1893› 9, 583). D. je i vrlo popularan apotropajon.

ŽUČENjICA Wegwarte (cіchorіum іntybuѕ). Žučenjica; ženetrga; vodopija. U Šuleka 39 naziva. Narodni lek kod hemoroida, i kad je rđava krv, i mokraća odveć žuta (GZM, 12, 1900, 152).

, »pa mu ne more nikakva basma ništa učiniti« (SEZ, 41, № 186. Upor. i Marinov ‹Narodna vra i religiozni narodni običai, Sbornikъ za narodni umotvoreniя i narodopisъ, 28, Sofiя, 1914› 43, i Marcel, Handw. DA, 1, 236).

Upor. i Marinov ‹Narodna vra i religiozni narodni običai, Sbornikъ za narodni umotvoreniя i narodopisъ, 28, Sofiя, 1914› 43, i Marcel, Handw. DA, 1, 236).

ga onda vršu u prvoj polovini avgusta — i zbog toga su im vratovi očupani, jer su bili vezani za stožer (Sbornikъ ‹za narodni umotvoreniя, nauka i knižnina› 1, 72 id).

puca (BV, 10, 364, narodna pesma). TETIVIKA Stechwіnde (ѕmіlax aѕpera). Tetivika, titivika (Šulek). Tej od t. je narodni lek kod bolesti želuca (GZM, 12, 1900, 152), i kada kome krv »stane« (kome je krv »debela, pa ne može u žilama da

Jovana ili Usjekovanije, a danas se na njoj održava veliki narodni sabor« (SEZ, 84, 1972, 192). U okolini Leskovca lincura, koja se tamo zove: orven ili raven — osim kao lek (u rakiji)

O tome ima podataka i podataka svuda gde su opisani narodni običaji i verovanja, i na mnogim mestima u Rečniku i Dodatku, a posebno o vencu v.

Opačić, Zorana - ANTOLOGIJA SRPSKE POEZIJE ZA DECU PREDZMAJEVSKOG PERIODA

Potpisivao se kao „Srb Milutin“ (Milutin mu je svetovno ime) i pokazivao je interes za narodni jezik i poeziju. Pisao je rodoljubive i sentimentalne pesme i prevodio poučne knjige (Pripovetke mojoj kćeri i Saveti

Popović, Jovan Sterija - ROMAN BEZ ROMANA

trenu«, u ovom magnoveniju »u ovome trenu«, za nekoliko magnovenija »za nekoliko trenutaka« MAZUR — mazurka, poljski narodni ples, a nekada pomodna salonska igra MAJDANSKI — u izrazu majdansko vino: iz oblasti Majdana, dela vršačkog vinogorja

Nušić, Branislav - AUTOBIOGRAFIJA

Dok uredbe i zakoni jedne reduciraju, dotle narodni poslanici, šefovi klubova, tetke i metrese uvlače druge u službu, te redukcija liči na ono čišćenje državnik vagona od

Upamti, srešćemo se. Ja, ako ne doguram da budem narodni poslanik ono doguraću sigurno da budem predsednik upravnog ili nadzornog odbora kakve banke.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

To nije izolovana individua sa svojim izrazom, nego individua koja zna dobro da prikaže narodni način osećanja, individua koja još nije dostigla stupanj duhovne i moralne nezavisnosti koji dopušta da se misli i

Uspomene na patnje od domaćih feudalaca mogu se još nazreti i u izvesnim negativnim osobinama koje narodni pevač pripisuje nekim velikašima (na primer, Dušan hoće da se oženi sestrom, itd.).

države (na primer, u pesmama: Miloš u Latinima i Smrt vojvode Kajice), ona pruža junački otpor turskim zavojevačima. Narodni pevač se ponosi tom državom kao sopstvenom. Borbu domaće vlastele protiv Turaka pevač ne odvaja od narodne borbe.

Od toga narodni pevač ne odstupa. On gleda sa simpatijama na krala Vukašina kao na učesnika u boju na Marici, ali ga bez milosti

ime svih onih feudalnih gospodara što su, držeći se više ili manje pasivno, potpadali pod Turke i gubili se među njima. Narodni pevač kao da govori: imali smo nekad moćnu državu, njenoj propasti najviše su doprineli velikaši izdajnici; ako sad svi

On je hitar, lukav, domišljan, neustrašivo bezbrižan i pomalo šeret kao oni poznati i omiljeni narodni tipovi iz narodnih pripovedaka.

koji može da se podvede svaki prestup prema otadžbini i, sa druge strane, dali heroizmu kosovske epopeje određeniji, narodni karakter. To je bilo u punom skladu sa zahtevima završne faze borbe protiv Turaka.

Ali naš narodni pevač bio je, izgleda, u mnogo većoj meri paganin nego hrišćanin. Upravo, za njega se može reći ono što je Kocjubinski

I čovek ne može da se otme utisku da je narodni pevač — u XVI, i u XVII, i u XVIII, i u XIX veku, kad god je izgovarao stihove: „krstaš mu se po Kosovu vija, još

Prema tome, narodni pevač bio je prinuđen da postavi Marka Kraljevića u Osnovi istorijski verno — kao turskog vazala. Ali u narodnom

Tu sablju i topuzinu dao je narodni pevač u ruke Marku Kra ljeviću. Ostavljena na milost i nemilost Turcima, vešana na čengele, nabijana na konje, pljačkana

U stvaranju ovakvog Markovog lika narodni pevač naročiti udeo pripisuje majci Jevrosimi, koja kletvom goni sina da sudi „ni po babu ni po stričevima“ i da po

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti