Upotreba reči neparan u književnim delima


Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

dan u nedelji, u zavisnosti od njegovog naziva (muškog ili ženskog roda), mesta u sedmici, od toga da li je paran ili neparan, kao i njegove veze sa izvesnim paganskim božanstvima ili, pak, događajima iz hrišćanske mitologije — ima svoju osobenu

Ako se dete ne ošiša kad napuni godinu dana, onda se šiša sa tri, pet ili najkasnije sedam godina (mora biti neparan broj).⁶³ Nekada se ovaj ritual obavljao kao i krštenje.

⁶⁵ Ako se istog dana šiša više dece, njihov broj mora biti neparan. Samo ritualno šišanje izvodi kum, predstavnik predaka koji ima glavnu ulogu u domećem kultu, odnosno u svim onim

Milanković, Milutin - KROZ CARSTVO NAUKA

- Razmisli malo pa reci da li je veći broj paran ili neparan“. Satiros razmisli jedan trenutak pa reče: „Kvadrat većeg broja je paran, jer je jednak dvostrukom kvadratu manjeg

„Tačno! - A kako stoji sa samim tim brojem?“ „I on je paran broj, jer neparan broj, dignut na kvadrat, tj. pomnožen samim sobom, dao bi neparan broj“. „Dobro, Satire.

“ „I on je paran broj, jer neparan broj, dignut na kvadrat, tj. pomnožen samim sobom, dao bi neparan broj“. „Dobro, Satire. A sada mi reci kako stoji sa našim manjim brojem?

„Dobro, Satire. A sada mi reci kako stoji sa našim manjim brojem?“ „On je sigurno neparan, pošto, kao što smo utvrdili, nema zajedničkog delitelja sa većim brojem“. „Jesi li siguran da je tako?

„Jasno kao sunce!“ „Da li je taj kvadrat našeg manjeg broja paran ili neparan?“ „Pa sigurno paran, jer je on udvostručeni ceo broj“.

„E, pa zato mora i naš manji broj biti paran, jer kao što si, Satire, maločas rekao, neparan broj pomnožen samim sobom daje uvek neparan broj“. Učenici počeše da se smeše, a Satiros se zbuni.

mora i naš manji broj biti paran, jer kao što si, Satire, maločas rekao, neparan broj pomnožen samim sobom daje uvek neparan broj“. Učenici počeše da se smeše, a Satiros se zbuni. „Je li tako ili nije?“, upita ga Pitagora.

“, upita ga Pitagora. „Tako je“, reče Satiros tihim glasom. „A ti si maločas založio svoju glavu da je naš manji broj neparan!“ Satiros obori ćuteći glavu, a učenici udariše u glasan smeh.

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

naročiti oblik i ime (poskure, poskurice, liturgija). K. se prinose i u većem broju (koji treba da bude neparan). Za božićne k. vezuje se, danas, izvesna simbolika« (Nar. encikl. St. Stanojevića).

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti