Upotreba reči njutnov u književnim delima


Milanković, Milutin - KROZ CARSTVO NAUKA

važio stari julijanski kalendar. U spomenutim knjigama preračunat je Njutnov rođendan na novi kalendar, u kojem je, zaista, pao na 4 januar 1643. godine.

Ubrzo zatim sedoše svi za trpezu i ostaše tu u svojskom razgovoru dogod Njutnov časovnik mu ne dade znak za polazak. On se srdačno oprosti sa svima, obeća da će opet skoro doći, sede na svoja kola i

Taj prepis nađen je posle njegove smrti u njegovoj zaostavštini i pomoću te kopije mogao je kasnije biti utvrđen Njutnov prioritet u pronalasku infinitezimalnog računa. Ta Njutnova rasprava otštampana je tek 1711 godine.

i Sunce u pokret, daleko iznad shvatanja Kopernikovog mišljenja svoga doba o položaju Sunčevog sistema u prostoru. Njutnov genije nije se zaustavio ni na ovom.

Tu silu koja dejstvuje između tela vasione nazva Njutn gravitacijom, zbog čega se ovaj, sada saopšteni zakon zove Njutnov zakon gravitacije.

Tako se Njutnov zakon, najveličanstveniji što ga je ikad smrtni čovek mogao da dokuči, pokazao kao opšti zakon prirode kojem se pokorav

Toliko daleko je prodro genije Njutnov. Rezultate svojih ispitivanja izložio je Njutn u svom besmrtnom delu „Philosophiae naturalis principia mathematica“.

„To je lako razumljivo!“ „Da, on se zaljubi preko ušiju. Zamislite samo: on, učenik Njutnov, poče da kuje stihove. On htede da se oženi Katarinom, ali se njegova gospodska porodica tome usprotivi.

„Čim Njutnove kočije“, nastavi Hemfre, „projure ulicom, odjezdiće vratar kovnice i lični poslužitelj Njutnov ovamo k meni“. „Šta kažete?“ Hemfre podiže glas: „Da svi zajedno ispraznimo ovu bocu u Njutnovo zdravlje.

No tek je Štal, savremenik Njutnov, izgradio potpunu teoriju sagorevanja i doveo je prividno u sklad sa posmatranim činjenicama.

„Onda znate najbolje da je ono što sam Vam rekao istoriska istina“. „To ne osporavam! Ali imajte u vidu da Njutnov i moj slučaj nisu istovetni.

„Slušamo napetim interesom što ćete nam o tome reći“, dodaje gospođa Lavoazije. Počinjem ovim rečima: „Njutnov zakon gravitacije prvi je paragraf u zakoniku vasione i našeg planetarnog sistema“. Svi prisutni klimnuše glavom.

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

Ona se zove elastična reakcija. Otkrio je Huk, savremenik Njutnov pre dve stotine godina. Treća je reakcija trenja, koja je poznata od davnina.

Milanković, Milutin - KROZ VASIONU I VEKOVE

Izgleda kao kakva prangija. Aha! To je slavni teleskop Njutnov. On ga je svojom vlastitom rukom načinio pre petnaest godina i poklonio Udruženju. Zvonce zvoni.

No, pokazalo se da se ona ne vlada kao što treba. Dok se ostalih šest planeta kretalo kao što zahteva Njutnov zakon i njegove konzekvencije, dotle je ova, najnovija, vrdala levo i desno.

Njima se nisam više bavio. Nasta perioda razmišljanja. Tada uvideh ovo. Njutnov zakon gravitacije, to je samo prvi član zakonika vasione i zakonika našeg planetskog sistema.

Odmah iza ovoga člana dolazi i drugi, ne manje važan. Dok Njutnov zakon govori kako Sunce svojom privlačnom snagom prisiljava planete da se oko njega kreću, dotle ovaj drugi zakon

po planetskim površinama po zakonu koji se dade obuhvatiti matematičkim obrascem, sličnim onom koji izražava Njutnov zakon. Zato je moguće ispitati i opisati taj raspored. No, taj se raspored menja bez prestanka.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti