Upotreba reči noveli u književnim delima


Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Ali u to doba, sem Jovana Subotića, niko nije radio na noveli, i čitalačka publika je bila željna radova te vrste. Njegovi đački pokušaji, ma koliko da su bili slabi, zadovoljavali su

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Imam posla sa jednim od onih oficira, u Komandi mesta, za koje je Uskoković napisao, u jednoj svojoj noveli, da sav sretan nosi u čakširama, čitalac već zna šta.

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

Jer, neposredno nam u Andrićevoj noveli, kao što znamo, nije dato ništa osim opisa okolnosti pod kojima je nastao most na bosanskoj reci Žepi.

a raspon od Jusufovog zatočenja pa do ovoga trenutka nije ništa drugo do unutarnje vreme, vreme zbivanja same radnje u noveli.

a uvodi se jedan drugi kalendar: on beleži događaje u životu likova, i to one događaje koji su značajni za radnju u noveli, za njenu priču. Kad započne priča, uključuje se njen sopstveni časovnik; kad se ona završi, taj se časovnik zaustavlja.

Ali o tome ćemo kasnije nešto reći. Sad bi trebalo bliže razmotriti onu radnju ili priču u Andrićevoj noveli koja se, u školi, obično prepričava kao sadržaj. Njen su sastavni deo, dabome, likovi kao učesnici radnje.

I on je takođe jedini koji u noveli neposredno govori, sa primetnim dijalekatskolokalnim koloritom. Ove su pojedinosti izabrane prema zadatku ili funkciji

su likovi, ali novelistički: njihove su uloge strogo određene kompozicijom novele, pa bi se moglo reći da njihove u noveli istaknute osobine služe kao motivacija za zadatke koje treba da izvrši.

Tu istu borbu naslućujemo i u besprekorno izvedenoj noveli „Most na Žepi“. Njen skladan, uravnotežen i čvrst ukupni kompozicioni sastav – sam po sebi nas vodi ka poretku koji

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

sklopu visoko je stavljana srazmernost delova, uravnotežena i čvrsta kompozicija, koja je inače pre svojstvena noveli nego romanu.

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

Duhovita verbalna nadigravanja, podvale, mudri odgovori na postavljena pitanja, koji u noveli često vode radnju, u šaljivoj priči su osnovno motivsko tkivo.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti