Upotreba reči objavljenim u književnim delima


Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

Međutim, u jednoj stvari, mislio sam tad, ja sam im izmicao. Oni nisu znali mnogo o poslednjim događajima objavljenim u časonisu ”Sajentifik Ameriken” i naučnim prilozima nedeljnog izdanja dnevnika “San”, koje sam žudno čitao pomažući se

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

Poći ćemo od putovanja ili lutanja po svetu. Crnjanski nam u tome pomaže svojim sećanjima objavljenim 1929. godine: sudbinu za vreme rata i putovanje iz Rusije, pa preko Japana i Engleske opisuje kod svog prijatelja Siba

“54 U objavljenim komadima velike poeme o vuku gusto su prepletene, a i uzajamno pretopljene, stare mitološke slike s novim, nastalim u

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

Izvinjavajući se zbog mogućih pogrešaka u objavljenim tekstovima, oprezni Slavončević veli u predgovoru: ,,.. ako koji sačinitelj pesmu vidi prorešetanu morebit na redko

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

Prelaz se oseća naročito u romanima objavljenim 1950/51, koji se inače pominju kao prelomni. Najpre je to Svadba Mihaila Lalića (1914-1992), pisana u realističkom

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

»Ako bagrem mnogo rascveta, rodiće sitno žito« (SEZ, 70, 1958, 550, Leskovačka Morava). Beli luk. U verovanjima objavljenim posle II svetskog rata, kao i u ranijim, b. l. ima izvanredno mesto.

l. koliko ostaje živih članova u kući« (GEM, 1962, 178). Kako u ranije tako i u kasnije objavljenim varovanjima b. l. je (v. SEZ, 55, 1953, 230 id) zaštita od svakog zla, u njemu ima 77 lekova. Bogiša.

« (Іgri ta pіsnі, Ukraїnsьka akad. nauk, Kiїv, 1963, 420 id). Bosiljak. U verovanjima objavljenim posle II svetskog rata ima veoma ugledno mesto (kao beli luk, jabuka, pšenica) i istu ulogu kao u Čajkanovićevom

stablo — telo, a lišće — kosa devojke koja se utopila (ibіd., 303, 390). Brest. I u kasnije objavljenim verovanjima b. je demonsko, sveto i lekovito drvo.

, 208). Bukva. Ima neobičnu moć (da učini dobro ili zlo) i u kasnije objavljenim verovanjima. Za međusobnu borbu istržu bukve zduhači (SEZ, 66, 1953, 245).

Vrba. U mnogobrojnim verovanjima objavljenim posle II svetskog rata v. ima ulogu koju je Čajkanović opisao, sa retkim drukčijim pojedinostima u vračanju i gatanju.

Dren. I u kasnije objavljenim verovanjima često se pominje i ima istu veliku moć. U predelu Janj ošišana kosa detinja stavlja se na d.

u uvo (3bornik Etn. muz.,, 265) — kao i svinjama kod Nemaca (Handw. DA, 6, 1083). Kukuruz. Među kasnije objavljenim verovanjima o k. izdvajaju se vračanja i gatanja o svadbi, o Božiću, o Sv. Andreji, o Velikoj Gospođi i pri okopavanju.

« a momci: »Proso sejem, da je prosim!« (SEZ, 86, 1974, 105). Pšenica. I u kasnije objavljenim verovanjima p. ima izvanredno mesto (v. npr. SEZ, 86, 1974, 206), veće čak nego bosiljak i jabuka.

U busu ti busato, U klasu klasato, Na njivi ti složno, A na guvnu plodno!« (SEZ, 65, 1952, 198). Raž. U kasnije objavljenim verovanjima r. ima mnogo važniju ulogu nego u onima koja je Čajkanović uneo u »Rečnik«.

sa račvastim deblom (SEZ, 58, 1948, 346). I u kasnije objavljenim verovanjima ima svetih i znamenitih h.: u Gruži (u Čestinu) dugo se narod na Jeremindan skupljao kod starog h.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti