Upotreba reči pesničkih u književnim delima


Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

“), sinegdohom („Crni barjak mu se na kući pobio!“) i drugim stilskim figurama. Zbog svojih izvanrednih pesničkih kvaliteta i snažnog emocionalnog izraza u njima sadržanog, kletve se često nalaze u mnogim lirskim i epskim narodnim

Danojlić, Milovan - NAIVNA PESMA

Ova vrsta pesničkih iskaza kvalitetno je drukčija od izvornih dečjih izjava u kojima ima poetičnosti: estetska vrednost tih izjava je

Ocenjujući ovu, delikatnu vrstu pesničkih tvorevina, kritičari su od početka postupali grubo i površno, sputani davno utvrđenim kategorijama i kriterijumima.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Lukijan Mušicki, koji je tridesetih godina bio na vrhuncu svoga književnoga glasa, takođe je jedan od njegovih pesničkih učitelja. Primer »mitronosnog« pesnika, plaškog vladike, uticao je na mladog cetinjskog vladiku. 1833.

Od 1850. do 1857, sa prekidima, izdavao je u Beogradu vrlo popularnu Šumadinku, gde je izišao veliki deo njegovih pesničkih radova i putopisa. Izdao je takođe i dve knjige almanaha Šumadinče (Zemun, 1852. i 1853).

Najveća tekovina srpskoga romantizma bila je na polju lirske poezije. Ali nabrzo dolazi se do pesničkih zloupotreba. Odmetnuvši se sasvim od kontrole razuma, pesnici padaju u orgije mašte i reči, u bolesna fantaziranja ili

Ta romantičarska lirika dala je nekoliko pesnika od vrednosti, ali i znatan broj stihotvoraca i pesničkih simulanata. Ograničivši se na uzdisaje, prenemaganja, izjave ljubavi, alkoholičarske zanose, retoričke kletve,

OPŠTI POGLED. — Poezija Branka Radičevića imala je zanimljivu sudbu u srpskoj književnosti. Novinom pesničkih motiva, smelošću ideja, oštrinom ličnih sudova, ona je izazvala veliko nezadovoljstvo u konzervativnim krugovima

napisao je on karakterističnu novelu Efrosina, »obrazac svakidašnjeg života«. Posle 1848. on napušta carstvo mašte i pesničkih fikcija i ulazi u suvremeni život.

On tu nije pevao poetska opšta mesta i vežbao se u varijacijama starih pesničkih tema; on je tu opevao svoju veliku ljubav i tužnu smrt žene koju je voleo.

i koji je u dobrim trenucima davao vrlo glatke i lepe stihove, ima pogrešnih slikova, nemogućnih i nedopuštenih »pesničkih sloboda«, samovoljnih skraćivanja reči, grubih jezičkih grešaka, sasvim slabih pesama, nedostojnih velikog pesnika koji

Jakšić, pesnik, nije gledao svet onakav kakav je, no kroz veo svojih pesničkih iluzija, sa visine svojih pesničkih ideala.

Jakšić, pesnik, nije gledao svet onakav kakav je, no kroz veo svojih pesničkih iluzija, sa visine svojih pesničkih ideala.

čisto realističke poezije, onakve kakvu je zamišljala publicistička kritika sedamdesetih godina, u nedostatku pravih pesničkih talenata, nisu uspeli.

pesnikom novije ruske književnosti«, sebe naziva »dobrim đakom Žukovskog i Puškina«, od kojega mu ostaje puno ideja, pesničkih navika i motiva, osećanje čiste umetničke i savršene forme, ljubav za klasičnu starinu, pesnički rečnik, katkada i cele

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Bez prepirke o versifikaciji, ja ću, prosto, da ispričam kako dolazi do tih pesničkih, hipermodernih, buncanja, kao što je Sumatra. * Osetih, jednog dana, svu nemoć ljudskog života i zamršenost sudbine naše.

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

Faradej je bio pionir nauke i izlaganje njegovih istraživanja čita se kao priča iz novog sveta fizičkih pojava, punih pesničkih vizija, stvorenih u njegovoj mašti na osnovu ovih otkrića.

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

linija književne evolucije u srpskoj poeziji XX veka mogla bi da se označi kao sve potpunije odbacivanje nasleđenih pesničkih konvencija. To je poznati proces u evropskim razmerama.

Filon je saobrazno sa svojim učenjem o odnosu između logosa i telesnih pojava izradio i posebnu veštinu tumačenja bilo pesničkih (kao što su Homerovi epovi), bilo religioznih (kao što su biblijske knjige), bilo nekih drugih tekstova pomoću

Jer u književnosti do stvarnih promena dolazi na drugoj ravni, gde se zajedno s evolucijom pesničkih oblika pomera čisto vremenska tačka s koje pesnikovo oko gleda.

Opšta težnja ka pomeranju ugla (sve do obrtanja) pod kojim se gleda na stvari svakako je uticala na izgled pesničkih slika. Zato se ponekad čini da su iskošene, pa čak i s naličja date.

) neba u ruci, kao i pretakanje neba u more (provala kiše?), to je u srpskoj poeziji morala biti potpuno nova vrsta pesničkih slika, višeznačnih i zato što su podrazumevale uzajamno mitološko preslikavanje zemaljskog (ljudskog) i nebeskog

Čini nam se, najpre, da nije teško složiti se da je od jedanaest Drainčevih pesničkih knjiga najvažnija Bandit ili pesnik, iz 1928. godine. Knjiga je naslovljena po uvodnoj i, dobrim delom, programskoj pesmi.

Kao što je poznato, ona je postala neiscrpni izvor pesničkih slika. Samo što se pri tome i sami tropi menjaju, pa stari nazivi više ne podrazumevaju i stare sadržaje.

Nije li, međutim, i ta lirska melodija pre u određenim tipovima pesničkih struktura uspostavljena, nego što su je svi navedeni pesnici istoga jezičkog istočnika crpli?

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

Bepa u te skrivene saglasnosti što, skupa uzete, tvore opšti, neobjašnjivi i samo pomoću pesničkih slika dokučivi smisleni poredak u prirodi (u celoj vaseljeni), eto to i jeste sumatraizam.

od dinamičnog (neposrednog) opažanja do simbolizacije dobijene predstave, čini nam se da predstavlja put nastanka većine pesničkih slika u Seobama, pogotovu onih ključnih.

što u lirskoj pesmi događanje predstavlja već samo kretanje pesnikovog oka, a sadržaji opažanja daju gradivo za izradu pesničkih (simboličkih) slika.

Miljković, Branko - PESME

lenjost proždiranja Za vreme ljubavi jedan ludak ždere dugu I peva, mladi čuvar zore, kloakom slavuja Na nizbrdici pesničkih poređenja SUDBINA PESNIKA Sada je to još uvek opasnost koja peva Plamen koji prozirnost proglašava za

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

knjižice (od 1847—52), štampao množinu kalfinskih pesama, kako ih on dobro naziva, za razliku od narodnih pesama n „pesničkih proizvoda učenih ljudi”. Slavončević-Ilić-Oraovčaninova verzija Vidakovećeve pesme glasi ovako: AKO ZA ME I NIJE!

Šišatovcu; jedna je od najpopularnijih pesama epohe među školovanim svetom i đačkom omladinom, a izazvala je čitav niz pesničkih odziva i svečanih zaricanja da će se poći putem njenih saveta.

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

i ljubavne čežnje, i zato se pojavljuje u toliko različitih oblika: obrednih i porodičnih, mitoloških i hrišćanskih, pesničkih i ljubavnih.

u kojoj su obuhvaćene sve pesničke forme i svi vidovi crnogorske stvarnosti i istorije, jedna od onih izuzetnih pesničkih tvorevina u koje kao da se sleglo sveukupno iskustvo pojedinih naroda.

Polemiku je izazvalo i narušavanje pesničkih normi. Crnjanski je zatim ritmički izmenio srpski stih: potisnuo je metar, a veću ulogu dobile su intonacija i sintaksa.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

I kod nas i kod Homera stalni epiteti se pokadšto — to je jedna od tzv. pesničkih naivnosti — stavljaju i tamo gde su neprirodni (npr., kod nas belo grlo u crnog Arapina).

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti