Upotreba reči petnaesti u književnim delima


Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

gdekoji se knezovi prikriju a moj otac, pod izgovorom da račune pregleda, dogovarao se neprestano sa Hadži-Mustafom. Petnaesti dan od toga dana, dotrči tatarin iz Stambola, i donese nov ferman.

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Sujeverje, išlo je, kod Isakoviča, uz slatko pravoslavlje! To je bio dan prepodobnog Pahomija Velikog. Maj petnaesti. Đurđe je odlazio, sa svojih pet husara, a imao je troja kola, koja su sad vukla tri konja – trojke.

Ignjatović, Jakov - VEČITI MLADOŽENJA

Prođu devet dana. Ne zna se još šta će biti. Nastupi petnaesti dan. Lečnik mu kaže da je već bolje, nade ima da će se izvući, ali treba čekati još dvadesetprvi dan.

Popović, Jovan Sterija - RODOLJUPCI

Ulica. Na sredi vidi se zastava madžarska. ŽUTILOV: Iljen a sabadšag! SVI: Iljen! ŠERBULIĆ: Da živi petnaesti mart! SMRDIĆ: Vivat! ŽUTILOV: Nije slobodno vikati: „vivat“. U slobodi samo ima „iljen“. SVI: Iljen!

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

I da su, treba reći, od renesanse amo, jedino Francuska i njeni đaci znali da slikaju. Oživeli su francuski petnaesti vek, i ne samo avinjonsku školu. Žan Fuke je proglašen velikanom a Čovek sa čašom problemom. Imaju pravo.

Sremac, Stevan - LIMUNACIJA U SELU

je neumitna; ispod njenog suda neće izbeći ni Milisav, kao što nije ni Neron, Kaligula, Đesler, Luj Četrnaesti, Petnaesti i onaj Šesnaesti.

Obradović, Dositej - ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA

i njihovi[h] sojuznikov neprijatelja; zato u takovi mesti davali su nam po nekoliko momaka s oružijem za pratnju. Petnaesti dan dođemo doma i nađem mojega druga vesela, zdrava i rumena. No on se meni počne rugati da sam od sunca pocrnio.

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

Četrnaesti april 1896. godine zabeležen je u mom kalendaru kao srećan dan. Petnaesti je osvanuo kao divno sveže prolećno jutro puno sunčevog sjaja.

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 3

Pera kao da se prene, i obraća nepoznatnom: — Druže, iz koje ste komande? — Petnaesti puk — govori ovaj malo glasnije. — Kako? — i Pera zine, kao da hoće bolje da čuje.

— Kako? — i Pera zine, kao da hoće bolje da čuje. Novajlija povišava glas za oktavu: — Petnaesti puk. — A... pekarski puk... — Petnaesti, petnaesti — viče ovaj da mu gotovo žile pucaju. — A, tako. Milo mi je.

Novajlija povišava glas za oktavu: — Petnaesti puk. — A... pekarski puk... — Petnaesti, petnaesti — viče ovaj da mu gotovo žile pucaju. — A, tako. Milo mi je. Onaj se okreće zbunjen, hteo bi da ide.

Novajlija povišava glas za oktavu: — Petnaesti puk. — A... pekarski puk... — Petnaesti, petnaesti — viče ovaj da mu gotovo žile pucaju. — A, tako. Milo mi je. Onaj se okreće zbunjen, hteo bi da ide.

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

ponekad isplivavaju kao samostalne celine, svedočeći i o formiranosti sopstvenog, usmenoumetničkog sistema. Petnaesti vek donosi već obilje podataka o postojanju gotovo svih usmenih radova i vrsta, kao i njihove ocene. Od kraja 15. do 19.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti