Upotreba reči pjesna u književnim delima


Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Iz doba od 1825—1827. pominje se jedna njegova nesačuvana »presmiješna i više satirična no istorična pjesna o nekakvim ćeklićkim svatovima«.

do 1832 (Nova pjesna crnogorska o vojni Rusah i Turakah početnoj u 1828-om godu, Mali Radojica, Boj na Martiniće g. 1832, Bjelice, Kavajka).

stihova Liek яrosti turske, sa četiri pesme ispevane u narodnom duhu, u kojima se slave suvremena junaštva crnogorska (Pjesna za Vida i Mirčetu, Udarac na Martniće, Vuk prijatelj ovči i akrostih Nahije).

Sremac, Stevan - LIMUNACIJA U SELU

Al’ šta ćeš, sad je tako. Treba se boriti; »Bez muke se pjesna ne ispoja; bez muke se sablja ne sakova«. — Nema više mehandžilak, nema staro vreme; beše mu!

Petrović, Petar Njegoš - GORSKI VIJENAC

VOJVODA MILIJA Čujete li kolo kako pjeva? Kâ je ona pjesna izvedena, iz glave je cijela naroda. I imaju razlog Crnogorci na nas dići prokletu gomilu.

Bog da prosti Uroševu dušu! Krasne žertve što joj učiniše. VUK MIĆUNOVIĆ Bez muke se pjesna ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova!

Hulitelje imena Hristova da krstimo vodom ali krvlju! Trijebimo gubu iz torine! Nek propoje pjesna od užasa, oltar prâvi na kamen krvavi! SVI GLAVARI SKOČE NA NOGE S VELIKOM GRAJOM: Tako, već nikako!

SERDAR VUKOTA A misliš li, serdare njeguški, da bi bio ovakvi s očima? Pjesna dobra spava u slijepca, pogled smeta misli i jeziku.

IGUMAN STEFAN Od te pjesne, Bože me sahrani! Teža bi mi bila no plakanje; plakanje je pjesna sa suzama! Idu da spavaju. DIŽU SE PRED ZORU I IDU U CRKVU. SVRŠILA SE LETURĐIJA, IZLAZE.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

86 PJESNA NA INSUREKCIJU SERBIJANOV 87 GLIGORIJE TRLAJIĆ 91 RUSKA ZIMA 92 PAVLE SOLARIĆ 100 ZAVIČAJNE RADOSTI 101 JA SAM HTEO JUG

1793. Dositej Obradović PJESNA NA INSUREKCIJU SERBIJANOV Serbiji i hrabrim jeja vitezovom i čadom i bogopomagajemu ih Vojevodi Gospodinu Georgiju

Svaki bi rad da se poje žar njegove grudi, Ovome su javor-gusle, tom svirjel po ćudi. Jedan ište da se pjesna s nravom ljube slaže, Drugi — da mu ja pogodim šta joj serce kaže.

Jovan Pačić TUŽBA Liru moram, jadan, ostaviti, Smutno-glasne pokidati žice, Pjesna vrste mojih zagladiti, Podret pjenik, bacit il’ u trice: Jer ji ljuba i ne sluša moja.

75, 1846, 119, piše da ovu Dositejevu „pesmicu i danas mnogi i mnogi pevaju”. PJESNA NA INSUREKCIJU SERBIJANOV (str. 79). Pesma je izašla u posebnoj knjižici koju je St.

Novaković, po Šafariku (kod koga je, uostalom: Serbianov), zabeležio ovako: Pjesna na insurrekciju Serbianom, Serbii i hrabrim jeja vitezovom i čadom i bogopomagaemomu ih voevodi G.

Knjiga I. Pjesne izvorne. Novi Sad 1855, str. 108—13. Kao podnaslov stoji da je „pjesna epijska”. Stihovi iz Horacije navedeni kao moto uzeti su iz Oda IV, 8, 29—30. STRADANIJE SRPSKO GODINE 1813 (str.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti