Upotreba reči pojemo u književnim delima


Sveti Sava - SABRANA DELA

A Časove pojemo različito. Prvi čas sa jutrenjem bez psaltira. Na trećem času, i na šestom i na devetom pevamo po tri katizme psaltira,

A ovo pevamo na agripijini: kada se kaže „Trisveto“ i „Pomiluj me, Bože“, i potom pojemo kanon agripnije. I potom se čita jedna glava tetrajevanđelja. Ako li bude nemoguće, onda prepolovi.

Ovo ovako držimo kada ne pojemo „Bog Gospod“ na jutrenju. Ako li je „Bog Gospod“, ovo treba činiti u crkvi: tri niza poklona i u sebi govoriti kao

Najpre od svega, u prve velike postove, u prvi dan, to jest u ponedeljak prve nedelje, niti liturgiju pojemo, niti se brinemo za trpezu i jelo, a u ostale dane ove nedelje treba se brinuti i o trpezi i o jelu.

Ako li se u veliki post dogodi pomen ovaj rečene bratije naše, tada samo subotom pojemo panihide za mrtve. A onima čije se panihide dogode u posne dane, treba im pre mesopusta otpojati panihide za pokoj.

U prve velike postove, u prvi dan, to jest u ponedeljak prve nedelje, niti liturgiju pojemo, niti se brinemo za trpezu i jelo, a u ostale dane ove nedelje treba se brinuti i o trpezi i o jelu.

TRINAESTOG DANA, PREPODOBNOG OCA NAŠEG SIMEONA NOVOGA SRPSKOG Večernja, na „Gospodi vazvah“ iz oktoiha, šest, i pojemo stihire glasa petog, po dvaput, podoban „Raduj se“.

Jedina, jednog od Trojice rodila jesi u dva suštastva, u lice jedino vidljivo, Devo, kome pojemo: Blagosloven Bog! Pesma osma Irmos Sedmostruko većom silom haldejski mučitelj ljuto raspali peć bogočastivima.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

Ništ’ je ravno voshiščen’ju Viditi po razbijen’ju Razbegati vraga svog. Pobedu slavjašč pojemo, Jednoglasno i zovemo: Jako s nami bogov bog! Jovan Pačić PRI KONCU LETA 1825 Skorbno kopčam staro doba leto.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti