Upotreba reči porez u književnim delima


Obradović, Dositej - BASNE

No to znam da ne bi dosta bilo. Dakle neka se učini porez na govordžije. Prvo, ko hoće u vreme jela da govori, kad svi drugi jedu, načast mu, — nula.

Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

Osim toga plaćalo se veziru, porez na mešćemsku glavu po sto groša, a katkad i poviše, a caru plaćalo se arača po 3 groša i 2 pare.

Dođu knezovi o Mitrovu-dne od sviju nahija da porez porežu; vezir, Šašin-paša, prouči taj ferman, i kaže da je car pomilovao age, i dopustio da opet budu kao što su i

Tako su opet polazili i Poreč uzeli. Beogradski vezir nema dosta vojske, zato počne kupiti i on pod platu vojnike. Porez je bio 7 i po do 8 groša na po godine kako je u hatišerifu; sad vezir podigne porez na 15 i na 18 groša na po godine.

Porez je bio 7 i po do 8 groša na po godine kako je u hatišerifu; sad vezir podigne porez na 15 i na 18 groša na po godine.

o hatišerifu ne spomenu, no odu posle toga mitropolitu Metodiju, požale se kako je vezir preko hatišerifa podigao porez i kako već sirotinja ne može da daje, niti ima otkud, i kažu da je i njemu poznato, ̓odajući po eparhiji, kako i on

ti u grad veziru, i kaže mu kako knezovi hoće da uzmu od njega hatišerif, i da njemu (veziru) donesu, da po hatišerifu porez udara a ne više, zato neka se pripravi šta će im odgovoriti i pročaja.

, pokretan DEVLET, Tur., vlada, dvor DENGI, rus., novac DIVITAR-AGA, tur., šef pisarnice, pisar DIMNICA, porez za vladiku, koji se uzimao od svake kuće (po dimu) DIN, tur., vera DLjA, rus., zbog, radi DOROGA, rus.

Glišić, Milovan - PRIPOVETKE

— Ne mogu, bogami, ne mogu. Evo radnja ne ide, daj ovo, daj ono, daj na momke, plati porez, plati prirez... para ide, ide, ide. A ne pazari se, brate! Nego po šest, pa neka je sretnje! — Ne možemo!

Veselinović, Janko - HAJDUK STANKO

Čak je i Surep pričao zašto se odmetnuo u hajduke... Kad ispriča kako je ubio poreždžiju, što je „išitru” (porez u siru i kajmaku) kupio, zato što mu je ženu pomilovao, Zavrzan mu reče: — More, pa ti si čitav ženskaroš!...

Lazarević, Laza K. - PRIPOVETKE

Osim njih troga niko se ni za šta u kući ne pita, nego sve lepo sluša i pokorava se. Ako je Matija odneo porez, Radojka otišla crkvi, a Blagoje da polaže stoci u kući je kao u školi odakle je izišao učitelj.

Matavulj, Simo - USKOK

— A Crnogorci ne plaćaju porez? — Ne. Prije devetnaest godina, poslije boja kod Spuža, sazva vladika glavarski zbor na Cetinje i tu se dogovore i

Sjutra još ostaje da se postave sudije po plemenima, da se utvrdi zakonik, koji je već bio, i porez kakav je u zakoniku i da se svrgne guvernadur i od njega uzme polovina pečata.

guvernardustvo i pismeno potražiše od Radonjića povraćanje polovine pečata; izabraše plemenske sudije; udariše daciju (porez) po šezdeset dinara (parâ) godišnje na kuću.

mu iz svijeh plemena dolažahu glasovi da se mir utvrđuje, da se narod pokorava sudovima, da su dobri biljezi e će se i porez moći prikupljati; predade se starac svome milom nadanju da će dajbudi u svakom plemenu moći otvoriti po jednu školu.

Sremac, Stevan - PROZA

— Ama... — veli seljak, pa gleda još jedared prase. — Dede, dede, govori! Znam da ti treba porez da platiš! — Pa četiri, rođače! — odgovara seljak. — Je l’ groša? — pita Jova. — Ama kaki’ groša, rođače! Dinara!

Ćopić, Branko - Bašta sljezove boje

Jedini stric Nidžo gleda kobilicu poprijeko i gunđa uoči svakog pazarnog dana: — Heh, porez neplaćen, a ovamo se oko kuće utrkuju dokona ždrebad. Vala ću jednom ...

Ćopić, Branko - Čarobna šuma

“ Ne sluša Ćira što starac priča, već viče, preti: „Daj kožuh čiča! Ja sam činovnik staroga lika, sakupljam porez od prolaznika. Nikoga tako ne puštam lako. Ja sam strog, znate, svi meni plate.

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Kao da plaća porez. Dok polazim u Pariz, susrećem, poslednjih dana, na kaldrmi Beograda, i onog Birimca, koga je čitalac poznao na početku

Jakšić, Mileta - HRISTOS NA PUTU

Pekar je bio neka mrzovolja i čovek ljut. — Gle sad! — mišljaše on — ište od mene hleba!... Ja plaćam porez na svoju radnju, a on, kažu, na čudotvoran način umnožava hlebove i deli ih besplatno narodu.

Domanović, Radoje - MRTVO MORE

Ako otadžbina treba što više građana, podići će se fabrika dece. Čl. 14. Porez ne plaća niko. Čl. 15. Plaćanje dugova i poreze strogo je kažnjivo, a to vredi za svakog, sem ako se utvrdi da je taj

Sremac, Stevan - LIMUNACIJA U SELU

Došljak je, istina, ali tu plaća i porez i prirez. Štaviše, u poslednjem našem ratu dao je i komoru, pošto mu se tom prilikom nekako omakla iz ruku grčka

— »Ovo je ustavna zemlja, i ja plaćam porez ka’ svaki podajnik! — Nisam ja«, veli on, »jedan gurbet i niko, ja sam jedan čovek radenik, majstor; ja pošteno

— »He, he!« smeje se ćir Đorđe, »i onda teško bilo za ljudi za porez; da beše jošte ostao Milisav, ća’ i ja pritegnem opanci pa u hajduci! He, he!« — »Ne bi bio sam«, vele mu drugi.

to i vole da se narod zamaje tim a batali svoja sveta građanska prava; pa što veće blagostanje u narodu, biće mu veći i porez! A ja to ne dam! — Šta nedaš ti, budalo jedna?! — reče Radoje. I zar si nas zato sazv’o?! — Zato, jakako!

Petrović, Mihailo Alas - ROMAN JEGULJE

Činovnik, koji svake godine dolazi sa kopna na ostrvo da naplati porez, uvek je bio priman sa negodovanjem od strane urođenika koji su mu pretili da će zlo proći ako još koji put dođe.

Obradović, Dositej - ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA

bespoleznost — nekorisnost besporedačan — neuredan beščislen — bezbrojan beščislenokratno — mnogo puta bir — porez, namet biskot — dvopek bitije — biće, život blagovestiti — javiti dobar glas aber — glas Agresijal (401-361.

Ćosić, Dobrica - KORENI

Ovde je sloboda pravo da hajdukuješ, da haraš, da zauzimaš opštinske utrine, a demokratija i samouprava da ne plaćaš porez, svejedno što te sreski kapetan batina i psuje ti majku.

Slušaš samo što ti pretpostavljeni kaže i ponekad mu deci kupiš fišek šećera. Bio sam pandur, špijun, porez naplaćivao, stajao pred Garašaninovim vratima, Do knjaževog konjušara dogurao, ali dalje ni makac.

Kočić, Petar - IZABRANA DELA

Satra mi svake godine ljetinu. Doču to nekako slavni sud. Eto ti jednog dana onog šikucije što kupi miriju i porez: „Davide, veli, dočuo sud da te snašla bijeda, pa me je poslô da...

― veština, lukavost; podvala, šala merak ― želja, volja medžlis ― veće, skupština, sednica mir ― svet mirija ― porez, danak misirača ― bundeva mliti ― misliti mrlinaš ― strvinar muktar ― starešina mahale (reona) u gradu, seoski

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

Otud su mogli nastati i motivi u pesmama kako Marko ukida porez koji su nametnuli Turci na udaju srpske devojke, otud motiv o vešanju tlačitelja naroda Đeme Brđanina.

Stanković, Borisav - GAZDA MLADEN

Ako je kakav namet, porez, kuluk, pa ako ima da se otkaže, kako da se odgovori paši. Ako kakva stvar ima u medžlisu, s Turcima, da se rešava,

Ćipiko, Ivo - Pauci

—Eno ti Vase. —Ali ja bih, — i počeša se po glavi, ja bih nešto i gotovih para, treba mi platiti porez, i za neke potrkušice. — Otkud sada gotovih para, bog s tobom?! Dadoh sve za sijeno.

Ravno Vojkana pogleda u oči: —Nemam gotovih para. — Pomozi sada ili nikada, gospodaru! ... Porubalo me za porez. —Nemam gotovih, a žao mi te: daću ti kukuruza. —Imam, gospodaru, žita u kući. —Čekaj, budalo!

Plativši porez i gdješto još u varoši, ne da mu se poći kući, već najposlije svrne u gospodarevu krčmu. Ponajviše u njoj pije i

letina opremila i u kuću sanijela, duhan predao na vagu, i s tim novcima podmiruju seljaci trgovce u varoši i plaćaju porez, zadovoljni što ova zima obećaje da će biti sitija od ostalih.

Plati porez, šumske globe, poljske i druge, pa nikada kraju... „Ali ipak preturila bi se godina, i lijepo bi se živilo” pomisli.

A ove gladne godine ni porezni rubač nije zadocnio. Došao je u selo jutrom nekoga dana da naplati porez i da pokupi pobilježenu živinu.

Za njih nije bilo druge nego pustiti živinu da je gone i prodadu. U Jurinoj kući te večeri nisu se brinuli da plate porez. Svi bijahu u velikoj brizi radi starješine, kojemu je danomice sve to gore bilo, a te večeri zvali su i popa.

Nenadić, Dobrilo - DOROTEJ

se svi digoše i odvedoše ga k Pilatu, te ga počeše optuživati: 'Ustanovili smo da ovaj buni narod i zabranjuje davati porez caru a o sebi tvrdi da je Mesija, kralj.' Pilat ga zapita: 'Jesi li ti judejski kralj?' 'Ti kažeš' odgovori mu.

Ilić, Vojislav J. - PESME

Pa dnevni žurnali... Čega nema tuna! I narodna prava, potrebe i buna. Pa porez, pa prirez, pa različne trice, Da ti srce plače i crveni lice. Moj amice slatki!

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

bilo više, fond za grčku školu, redovno oporezivali svakoga trgovca prema količini uvezene robe, redovno plaćali taj porez, još i darivali fond.

Nušić, Branislav - AUTOBIOGRAFIJA

Rude kažu takođe da su postojale, ali, kako se tada uredno plaćao porez, nije postojala nikakva potreba da se kakve druge rude istražuju.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

Kad to viđe crni Arapine, đe junaka u Solunu nema da iziđe njemu na mejdana, na Solun je porez udario: sve na dvora po jalova ovna, po furunu ljeba bijeloga, i po tovar vina crvenoga, i po kondir žežene rakije, i

Sav je Solun porez izredio, redak dođe dvoru Dojčinovu, ali Dojčin nikoga ne ima, do imade ljubu vijernicu i Jelicu, svoju milu seju; one

dođe dvoru Dojčinovu, ali Dojčin nikoga ne ima, do imade ljubu vijernicu i Jelicu, svoju milu seju; one jadne porez sastavljale, al' ga niko da odnese nema, jer ga Arap privatiti neće bez Jelice, lijepe đevojke.

A kad viđe crni Arapine, on udari porez na Soluna: sve na dvora po debela ovna, po furunu ljeba bijeloga, i po tovar crvenike vina, i po kondir žežene

Sav je Solun porez izredio, redak dođe na tvoje dvorove: ti ne imaš brata nikakvoga da sastavlja porez Arapinu, no smo jadne same

Sav je Solun porez izredio, redak dođe na tvoje dvorove: ti ne imaš brata nikakvoga da sastavlja porez Arapinu, no smo jadne same sastavljale, i mi jesmo porez sastavile, al' ga niko odnijeti nema, jer ga Arap privatiti

dođe na tvoje dvorove: ti ne imaš brata nikakvoga da sastavlja porez Arapinu, no smo jadne same sastavljale, i mi jesmo porez sastavile, al' ga niko odnijeti nema, jer ga Arap privatiti neće bez Jelice, baš tvoje sestrice; a ču li me, bolestan

Jošte li si, more, u životu? Hodi, joldaš, da lijemo vino, a prođi se kavge i đavola, džaba tebe porez od Soluna“. Al' govori bolani Dojčine: „Iziđ', kurvo, crni Arapine!

njemu crni Arapine: „Bogom brate, vojvoda Dojčine, ti se prođi kavge i đavola, no odjaši — da pijemo vino, džaba tebe porez od Soluna i džaba ti solunske đevojke; kunem ti se bogom istinijem da ti ovđe nikad doći neđu“ Kad to viđe bolestan

: na Soluna porez udario; ali — o analogiji — i kad je isti broj slogova u genitivu i akuzativu, npr.: čuvaj, care, ti gospodstva

za Sarajevo, Vlasenicu i Rogaticu“ glasovita puška — čiji se pucanj daleko čuje globa — novčana kazna, nezakonit porez Glumac Osman-aga — turski junak za koga ne zna istorija gnjizdo — gnezdo Godomin — polje od ušća Morave u Dunav do

u turskoj carevini (plaćali ga muškarci počev od sedam godina pa do smrti) haračlinski (aga) — onaj koji skuplja porez (harač) harčiti — trošiti hatar, hater — dopadanje, volja hatlija — konjanik hadžija — poklonik svetom mestu.

Sremac, Stevan - ZONA ZAMFIROVA

, pa opet nešto kao šamari, posle objašnjenje, — čuju se reči: „Ja sam, bre, vojnik, poreska glava, plaćam, bre, porez!“ a zatim opet: „Aj si, kelešu nijedan, teb’ ću te gledam“, ili: „A ti si pa neka devojka!“ i tome podobni razgovori.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti