Upotreba reči porođaju u književnim delima


Crnjanski, Miloš - Seobe 2

A sad se, eto, javlja, u njegovoj misli. Ona je bila mrtva već više od godinu dana, umrla na porođaju, kao i njeno dete, što je trebala, u sedmom mesecu, da rodi.

Mesecima, dakle, ta mlada žena, koja mu je umrla na porođaju, nije u njegovim mislima, u njegovom sećanju, u njegovom životu, imala nikakva mesta.

A što se tiče njega, on je, kaže, nesretan. Udov je već godinu dana, a imao je dobru, i lepu, mladu ženu. Umrla je na porođaju. Život mu je dosadio.

A on se, kaže, bio trgao, pa mu kaza da je udov, da mu je prošle godine umrla žena, na porođaju, a sa kojom je bio sretan, pa na žene i ne misli, niti mari za njih. Sekretar mu na to pritrča.

Pa su ipak svi oficiri ludovali za njom i dvojica to platili, smrću. Poružnjala je tek na sedmom porođaju. Za sve to vreme, Pavle je, ćutke, zamišljen, sedeo. Petar ga je, ispod oka, posmatrao.

Pavle mu onda ispriča da je, pre godinu dana, sahranio svoju ljubljenu ženu, koja je umrla, sa detetom, mrtvim, na porođaju. Nju ne može da zaboravi – druga mu žena ne treba.

On se onda setio svoje žene, umrle na porođaju. Napad na nju, ima Višnjevski, životom, da mu plati. Preizrjadne, prekrasne, preslatke – kaže – čekaju Varvaru, radosti.

To, da Đurđe nije hteo da ostavi Anu, da se nađe Varvari, pri porođaju, ujelo ga je za srce. Bila je novost u bratskoj ljubavi – koja je kod Isakoviča bila duboka – novost, koja je vređala,

Sasvim iznenada, i vrlo čudno, Varvara je, pri svom porođaju, imala pomoć jedne žene, kojoj se zaista nije nadala. To je bila gospoža Julijana, žena Višnjevskova.

Gospoža Julijana, svu umešnost pri porođaju, tumačila je samoćom u kojoj se ona, godinama, nalazila, u životu. Njoj, kaže, kad je rađala, nije bio došao niko.

Petar je tu ženu pratio veselo, zahvalan za njenu pomoć pri porođaju. Uostalom, taj Isakovič, nije, kad mu je žena prisutna, drugu ženu, nikad, ni ovlaš, pogledao.

U strahu da mu žena ne umre, na teškom porođaju, Petar nije mogao da je gleda, kako se muči, nego je vikao da Bog da umro on, a ona nek mu živi.

Crnjanski, Miloš - Seobe 1

Koji trgovac želi da oženi svog sina, a koji da uda svoju kćer. Kojeg sa kojom i koju za kojeg. Kad se govorilo o porođaju, čula je koliko ih ima koje će da rode ovog meseca, a koliko ih ima za idući.

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

PORODA 37 (I) TABU-PROPISI U TRUDNOĆI („NE VALjA SE“) 38 (2) VRADžBINE U TRUDNOĆI („VALjA SE“) 44 ROĐENjE I NEPOSREDNO PO POROĐAJU 45 VREME ROĐENA I SUDBINA DETETA 47 NEOBIČNO ROĐENjE I OSOBINE, SPOSOBNOSTI I SUDBINA DETETA 53 VEROVANjA O POSTELjICI I

⁶⁶ Kada žena posle porođaja želi da duže vremena nema dece, treba prvog dana po porođaju da pod strehom izbroji onoliko dasaka koliko želi da ne rodi.

istom ovom kraju, žena može, još uoči porođaja za koji želi da bude poslednji, posteljinu da zastre sa paprati, a da po porođaju legne u nju (pošto je, po verovanu, paprat bez roda, onda će i žena, po principu imitativne magije, takođe biti bez

legnu u postelju, muž treba da raskopča na nevestinom odelu svako dugme, kopču i vezicu, da se ne bi žena mučila na porođaju.

valja da vadi vodu iz bunara, ni da obrće čekrk, ni motovilo, niti da gleda u vodenično kamenje, jer će joj se onda pri porođaju obrnuti dete u trbuhu“.

U istom kraju, trudnici je zabranjeno da dodiruje pušku i pištolj, „da je pri porođaju ne bi napadali jaki rasponi“. U Bosni trudnica ne sme da gleda kada se plot plete i kada se kolje pobija, jer će se

U boljevačkom srezu trudnica ne sme da okreće prase na ražnju, da joj se pri porođaju dete ne bi okrenulo naopako.¹¹ Mnogi od ovih obreda koji se izvode sa porodiljom zapravo simbolišu lakoću izlaska

Porodilju koja se muči na porođaju muž malo ponese, pa kaže: „Ja ti breme natovarih, ja ga i stovaram.“¹⁸ Pri porođaju, porodilja u Homolju se krsti i

Porodilju koja se muči na porođaju muž malo ponese, pa kaže: „Ja ti breme natovarih, ja ga i stovaram.“¹⁸ Pri porođaju, porodilja u Homolju se krsti i govori: „Otvori Bože!

ROĐENjE I NEPOSREDNO PO POROĐAJU U ljudskom veku postoje tri glavna događaja kojima pojedinac i društvena zajednica u svim kulturama i svim vremenima

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Ja sam u toj marškompaniji imao dva druga. Jedan je bio veliki ljubavnik, Koka Višnjički, a drugi je ostavljao ženu na porođaju. To je bio inženjer Čolaković, iz Pančeva.

Ćosić, Dobrica - KORENI

— Takve kao Simka ne umiru. A ti ne bi morala to sada da zboriš. — U njenim godinama nije jedna umrla na porođaju. — Ako ne zaćutiš, iščupaću ti nos! — Kratka ti je ruka za mene. Misliš da ja ne znam od koga joj je dete?

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

(SEZ, 19, 262). Porodilja odmah po porođaju treba da se okupa u vodi sa z. (SEZ, 19, 93). Ako su je »savladale babice«, onda se treba da okrene istoku, pa je u

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti