Upotreba reči pravoslavnoj u književnim delima


Veselinović, Janko - HAJDUK STANKO

vode mučnjak — sanduk za brašno ispod vodeničnog kamena navora (nafora) — kockica posvećenog hleba koji se deli u pravoslavnoj crkvi posle liturgije nemirosan — koji nije pomazan svetim mirom (osvećenim uljem u pravoslavnoj crkvi) novaka

hleba koji se deli u pravoslavnoj crkvi posle liturgije nemirosan — koji nije pomazan svetim mirom (osvećenim uljem u pravoslavnoj crkvi) novaka (nafaka) — sudbina, volja božja oašlučiti se — dobiti novac za ašluk, trošak ovavestiti se — doći k

Sremac, Stevan - POP ĆIRA I POP SPIRA

nego drugi neki, trukovan kod nekog Švabe (i to bez titli, bez titli, Sido) koji, upravo, ne bi ni smeli držati ni u pravoslavnoj porti, a kamoli u tutorskoj kancelariji crkve našega blagočestija!

Teodosije - ŽITIJA

koliku smelost prema njemu sveti stekoše, i proslavljaše ovim znamenjima i čudesima one koji cy ce mnogo puta dvoumili o pravoslavnoj vepi, da budu pokorni i poslušni njihovu učenju o Bogu.

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Znajući koliko su ovi dinarski doseljenici odani pravoslavnoj veri i kolika bi pogreška bila dirati u njihovu veru, bila je pažljiva i zaštićavala ih je od pokušaja obraćanja (u

po nekoj staroj ikoni, po starom krstu, haljetku ili oružju, koji se ponekad čuvaju u muhamedanskoj kuć, dok su se u pravoslavnoj, siromašnoj i potištenoj, te srodničke veze odavno zaboravile.

Pet šestina stanovništva pripada sada katoličkoj veri, a ostatak pravoslavnoj. Novi doseljenici su se raširili po svima jadranskim oblastima i sada čine vrlo znatnu većinu stanovništva u

Ali su na Slovene često imali presudnog uticaja Grci i Cincari ili Aromuni, utoliko pre što su pripadali istoj pravoslavnoj veri i bili pod uticajem vizantijske civilizacije.

Većina od ovih Aromuna bili su u tom smislu pogrčeni što su znali grčki, bili u vizantijskom smislu jako odani pravoslavnoj crkvi i ponosili se grčkom mudrošću i jelinskom i vizantijskom istorijom.

U Novijim krajevima koje su zauzeli panonski Srbi su bili bliže slovenskoj i pravoslavnoj Rusiji. Izloženi verskim progonima, tražili su potpore.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

I zato je on štitio Srbe od mađarskih županijskih vlasti i spahija, činio ustupke pravoslavnoj crkvi i mislio da još veći broj Srba sa Balkana prevede u Austriju.

Jovan Muškatirović piše naročitu knjigu potiv praznika, pravdajući carevu naredbu o ukidanju silnog praznovanja u pravoslavnoj crkvi.

i trajali su sve do kraja XVIII veka, kada se i državna vlast u njih umešala, ali više iz neprijateljskih osećanja prema pravoslavnoj crkvi.

i kaluđera, što je Josif II uveliko i s uspehom izvodio u katoličkoj crkvi, a u malome i bezuspešno pokušavao u pravoslavnoj crkvi.

imala je čisto praktičan značaj: ona je pravdala korake državne vlasti za ukidanje silnih prazničnih i neradnih dana u pravoslavnoj crkvi.

Sveti Sava - SABRANA DELA

Prosvetli, bogonošče, od Trojice svetlošću duhovnom oblistavajući srca vernih, tamu neverja prognav, crkvi pravoslavnoj veru držeći, veru kao oklop, krst kao oružje, ljubav kao štit, kao mač reč Božiju, Simeone, pojaše: Deco, blagoslovite!

Obradović, Dositej - ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA

miran pokrov — krov polezan - koristan polza — korist polzovati — koristiti polijelej — vrsta velikog svećnjaka u pravoslavnoj crkvi; vrsta pravoslavne crkvene pesme (psalm) Polonija — Poljska polučiti — dobiti, postići pone — bar poneže —

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

” U pravoslavnoj crkvi nema muzičkih instrumenata. Oni koji su imali sreće da slušaju ruske horove, znaju snagu i čari takvog pevanja.

” U pravoslavnoj crkvi nema muzičkih instrumenata. Oni koji su imali sreće da slušaju ruske horove, znaju snagu i čari takvog pevanja.

Božović, Grigorije - KOSOVSKE PRIČE

turske vojske paftalija — puška sa više karika pezevenk — svodnik, pokvare– njak (turski) poskurnik — obredni hleb u pravoslavnoj liturgiji, nafora prikojasa — povod, krivica rezil — osramoćen, obrukan, ponižen, posramljen sahtijana — uređena

Kočić, Petar - IZABRANA DELA

molitvu koja se obavlja pet puta na dan u određeno doba sinđelija — službena isprava; sinđel — sveštenik u pravoslavnoj crkvi sovra (sofra) — „nizak okrugao sto za kojim se jelo sadeći na dušecima; sto, trpeza uopšte“ subaša — pomoćnik

Stefanović Venclović, Gavril - CRNI BIVO U SRCU

oni sotim kaniti da se turče ni im što dirati u veru: kako si drže da drže, s mirom u svome zakonu neka obstavaju u pravoslavnoj Hrista Boga neporočnoj veri.

I dati će nam pak od njega dostati svete care naše, i sačuvati će njihovu gospodu u pokorstvu i u strahu i u pravoslavnoj veri.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti