Upotreba reči prošlog u književnim delima


Jakšić, Đura - PROZA

Kod kuće sam se u živopisanju upražnjavao. I mirno sam po vas dugi dan molovao. Behu to po većoj česti crteži iz prošlog ustanka — dosada su svi već upropašćeni; sâm sam tome uzrok, a između njih moralo je i lepih biti.

Sremac, Stevan - POP ĆIRA I POP SPIRA

Tera Pera Tocilov preko vašarišta, pa i njemu došlo teško; setio se Pera prošlog vašara i jednog vranca za koga se cenkao, pa ga ispustio, a bio je još iz martonoške ili bašahidske ergele!

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

sam“, govorio je Garsuli, „akta koja su ostala, od obersta Vuka, iliti Volkana, što će reći Volfganga, Isakoviča, iz prošlog rata. To je, u stvari, čitav istorijat pobuna i izdaja. Trebalo ih je povešati još za vreme rata na Franceza.

Da li sa zvezda? Ili, iz našeg prošlog života i naših uspomena. Ili su vesti iz budućnosti, koja nam se sprema, bez našeg znanja, protiv naše volje i sasvim

Ko zna, da li je njegova švalerka i živa, ko zna da li je u Beču. Ali se i ona sad pojavi u Pavlovom sećanju. Pri kraju prošlog rata – za austrijsko nasleđe – posle zaključenja mira u varošici Eks, godine 1748, jedna pozorišna trupa, iz Beča,

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Ceo se svet divi njihovim civilizatorskim sposobnostima. Oni su oličenje balkanskog genija. Od početka prošlog rata nisu prestajali govoriti o dubokom poštovanju koje prema njima ima car Viljem; stalno su ponavljali da ih on smatra

Olujić, Grozdana - GLASAM ZA LJUBAV

- Prilog vremena prošlog od pisat, to je, na primer: pisavšij! Bilo je tačno to što sam rekao, ali je već zvonilo za izlaz i Bagricki ga nije

ona reče da ne veruje u te priče: da je Baronica uistinu baronica i da ima zlata, ne bi hodala unaokolo u haljini iz prošlog veka; jela bi i nešto drugo sem povrća, i ne bi spavala u onoj kući od naboja niže groblja. - Pravih barona više nema!

Prilog vremena prošlog! Gospode, zar ću zbog nečeg takvog morati da provedem čitavo leto nad knjigom? Osećao sam se kao tele određeno za

Počinjao sam da se preslišavam: Puškin, Ljermontov, Gogolj, prilog vremena prošlog, sveze i stari Barabančik. Ljermontov me je obarao na izvestan način, ali sam zbog nečega stalno ponavljao dečju pesmicu

- Čuješ li ih i ti, Rašida? - rekao sam. Čuješ li, na primer, profesora engleskog koji se prošlog leta udavio u Tisi? - Ja ga nisam poznavala, Bodo, a i da jesam, on nije sahranjen na ovom groblju. Sedi, šta skačeš!

Otac je za večerom, za doručkom i svaki put kad bismo se sreli govorio o gramatikama. - Prilog vremena prošlog, sunce žarko, zar nisi mogao toga da se setiš? Zar ne znaš šta je to prilog vremena prošlog?

- Prilog vremena prošlog, sunce žarko, zar nisi mogao toga da se setiš? Zar ne znaš šta je to prilog vremena prošlog? Znao sam i na sto načina pokušavao da Bagrickom podmetnem to pod nos, ali se on jednostavno pravio da ne primećuje,

Crnjanski, Miloš - Seobe 1

U NjEMU, ZVEZDA 129 SEOBE I BESKRAJNI, PLAVI KRUG. U NjEMU, ZVEZDA Magloviti vrbaci isparavaju se još od prošlog dana, oblaci se kovitlaju sve naniže. Dubina, kroz koju protiče reka, mutna je i neprohodna.

Vuk Isakovič beše otišao, a za njim nestajahu i slike njenog prošlog života, već mutne, i sva ona brda što ih vide poslednji put, na rastanku sa njime.

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

Primarna funkcija poslovice nije da podučava i priprema za buduće delovanje, već je prerada i svođenje prošlog iskustva. U novom, paremiološkom pristupu (koji su razvili ruski naučnici) poslovica se više ne tretira kao

Kapor, Momo - NAJBOLJE GODINE I DRUGE PRIČE

zna dobro da drži Makija u pat poziciji: — Mislim da vas ne moram upozoravati kako da se ponašate sa malom... Prošlog meseca je pokvarila stomak jer ste joj kupili dva sladoleda, u decembru ste izazvali tuču u luna-parku: ne, ne, molim

Onda je došao ponedeljak. VIKEND – Ovo mi je poslednji put da sam bila u onoj prokletoj kućerini! – To si rekla i prošlog vikenda. – Jesam, i ispala sam budala! Ali više neću... – Čekaj samo da je završimo: onda ćeš da uživaš!

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Njegoševa dela, ne sva, i to nekritično priređena, izišla su osamdesetih godina prošlog veka u izdanju Braće Jovanovića u Pančevu. Njegove manje pesme prikupio je dr Milan Rešetar i kritički izdao 1912.

Ćopić, Branko - Bašta sljezove boje

Tamo mi, valjda, ni pokojni ćaća nije stiga, a on je prošlog rata, u Sedamdeset devetoj Jelačić-regimenti, obigra pola Evrope. — A živ li je ćalac? — priupita neko iz družine.

Lalić, Ivan V. - PISMO

u nesanici drugog sna je koren: Sposobnost da si drugačije budan — i novi dan, po slici prošlog stvoren, dobije senku, nije uzaludan; Oblačiš kaput, pališ motor: tačnost Pokreta tvojih inorodna biva; Na semaforu

Kapor, Momo - BELEŠKE JEDNE ANE

Sve. Ulazim, dakle, u staru kabinu preko bivše krme i trpam požutele novine od prošlog leta u malu limenu: furnu. Pravim najpre malo reda unutra, kupim otpale daske i bacam ih preko onih novina, a zatim

nešto o ostavljanju, o suzama, o oblacima i tim fazonima — moglo bi mirno da ufura naglavačke u bilo koji spomenar iz prošlog veka. Prosto neverovatno! Ne možete da dođete sebi od čuda!

ovakav pasus u knjizi Istorija srpske književnosti dvadesetog veka (Tom VI, strana 546): „Početkom sedamdesetih godina prošlog veka zamire uticaj jednog od najznačajnijih književnih centara Srbije, poetične kafane „Tri šešira“.

od strane moljaca, stoji sa šeširom na glavi i belim rukavicama pred ogledalom i jodluje u ritmu čuvenog hita iz prošlog veka „Vino, pesma i žene“.

Ćopić, Branko - Čarobna šuma

U svakom lovu, igri i borbi taj ti je bio spretan . . . Kad prošlog leta, primetih jasno, postade Žuća setan. Povazdan ćuti, pa istom pita, oči mu tužno kruže: — Nekad je bilo

Ranković, Svetolik P. - SEOSKA UČITELJICA

Šta je to, kmete Ćiro, i vi ljudi! Prošlog ljeta pustiste mi ovo dete da me nadgleda ovako starog i da me što posluša, a sad ga opet tražite. Ne grešite se, ljudi !

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Posle rata, u Beogradu, one su odjeknule kao bomba. Međutim, JEZIVO aktuelne postale su tek u toku ovog prošlog rata, bez ikakvih pesnikovih zasluga. U tome je bila njihova tajanstvena sudbina.

Međutim, pošto ova zbirka obuhvata i političke pesme jednog, prošlog, vremena, pesnik je mišljenja da će čitaoca zanimati nešto podataka iz života pesnikovog i nešto komentara o tim prošlim

Ženske su se za kupanje oblačile kao glumice za predstavu u „Follies Bergères“. Za vreme prošlog rata, Mađari su ubijali Srbe i Jevreje u tim kupatilima kao u klanicama.

A drugi je poznata činjenica, koju svaki semanticist zna, da veterani iz prošlog rata one iz pretprošlog, neće ni da čuju.

Domanović, Radoje - MRTVO MORE

U ime pet stotina potpisa (potpis jednog trgovca).” Ili izjave, obično ovakve: „Do danas sam bio privrženik prošlog režima, ali kako sam se danas, dolaskom novog kabineta, potpuno uverio da je prošla vlada radila na štetu zemlje, i

Nušić, Branislav - NARODNI POSLANIK

Pozornica na sredini podeljena Leva (od gledalaca) polovina je Ivkovićeva soba, a desna Jevremova, deo sobe koja je prošlog čina igrala. Na obema sobama prozori na zadnjim zidovima.

Danojlić, Milovan - KAKO SPAVAJU TRAMVAJI I DRUGE PESME

Odonda neprestano mrštim veđe, Jer olovke pišu bledo, sve bleđe. DVA SAPUNA U Prnjavoru Prošlog juna Kupala se Dva sapuna. Skinuli su košuljice od liskuna I s police upali u pun lavor.

Pandurović, Sima - PESME

Te seni igraju se mnome i ja sa njima. Al’ sve to stvara život opao, crn i mrzak. Sve što od svega prošlog u mome duhu ima, To je žalosna sreća da budem pust i drzak I sagorelih snóva da gledam pramen dima.

Stanković, Borisav - JOVČA

(s ćemanima) i seoski (zurlaši, bubnjari) DECA, SLUGE, PRIJATELjI Događa se u Vranju, osamdesetih i devedesetih godina prošlog veka. I U dnu dvospratna kuća, s tremom i od pola s doksatom na stubovima, pod širokom strejom.

Velmar-Janković, Svetlana - DORĆOL

Može se pretpostaviti da to ipak nije sasvim tačno, jer su, u usmenom predanju Beograda s kraja prošlog stoleća, sačuvana kazivanja koja su se i onda, samo retkima, činila zanimljivim.

A u Annagaѕѕe, knjižara je ostala gotovo nepromenjena: u izlogu te knjižare i danas, kao i na kraju prošlog i na kraju pretprošlog veka, na mrkoj kadifi, istkanoj od pretamne svetlosti, leže stare knjige, sa crnim i zlatnim

Kad je to čuo, stari Knez je, u Beču, pobesneo. Krajem prošlog i početkom ovog veka istoričari su, proučavajući bečki arhiv otkrili i ovu zanimljivu pojedinost: da prepiska koja je

mnogi uglednici, u kojoj je umro Dositej, postala je, u toku decenija koje su sledile, tekija, i srušena je krajem prošlog stoleća. Na mestu gde se nalazila, danas Studentski trg 18, uređen je mali prostor sa popločanim stazama.

Tridesetih godina prošlog stoleća prvi je ovu svetlost primetio Duka Pešika, trgovac od ugleda i Cincarin, koji je u Staroj čaršiji imao magaze,

i utiče u onaj krug što se, svako podne, razaznaje na središtu dorćolskog raskršća (tada, a to su kasne četrdesete prošlog stoleća, sokaci koji ga čine zvali su se Vidinski i Dubrovački) i da neprekidno kruži padinom.

Vasić, Dragiša - SABRANE PRIPOVETKE

Jer po znacima moralne pometenosti koje sam na njemu primetio, prilikom prošlog viđenja, ništa drugo i bolje nije se od njega moglo ni očekivati.

povremeno pojavljivalo i uzalud pokušavalo da rasturi i odagna ovaj dosadni dnevni mrak što napadaču tako ide naruku. Prošlog dana borba je svršena sa jedinstvenim našim uspehom i neprijatelj je odbijen sa velikim gubicima.

Desnica, Vladan - Proljeća Ivana Galeba

Koliko li nijeme istine na tim licima ! Za vrijeme prošlog rata, poslije Marne, Verdena, Iperna i drugih golemih kasapnica, kao član nekog odbora pohodio sam ranjenike i

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

je možda slučajno, možda i ne – sva potiče iz zapisa koje je Ivan Jastrebov, taj veliki prijatelj našega naroda, krajem prošlog veka objavio u Petrogradu.

od Vranja, kum, starojko, dever i svekar prstenuju nevestu, oni joj – prema Jastrebovljevom svedočenju iz 70tih godina prošlog veka – vele „Ispruži prste! Tvoj te je otac nama dao, mi te nećemo uzeti silom“.

Danas su nazivi ponovo odvojeni. Početkom prošlog veka Vuk Karadžić je kao osnovicu za novi srpski književni jezik uzeo novoštokavske govore.

prešlo u običaj da se govori o pobedi Vukovih jezičkih ideja, o konačnoj pobedi „vukovskog jezika“ u drugoj polovini prošlog veka, a pri tome se previđa da je – naročito kad gledamo iz književnosti – paralelno teklo složeno i mučno

Prednosti i nedostaci takvog izbora pokazali su se vrlo brzo: sam dalji razvoj, već u drugoj polovini prošlog veka, prevazilazio je nedostatke i koristio se prednostima.

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

Vranje Stankovićevo zapravo jeste i u isti mah nije što i zbiljsko Vranje s kraja prošlog veka. Jer je ovo drugo građa iz koje je stvoreno ono prvo; drugo je pomoću književnih pogodbi modelovano u prvome.

III Čim smo, pri kraju prošlog poglavlja, prešli sa unutarnjeg sklopa rečenice na ulogu koju ima u pripovedanju, odmah su se pojavili likovi i autor.

332 Rečenica kojom Seobe počinju glasi: „Magloviti vrbaci isparavaju se još od prošlog dana, oblaci se kovitlaju sve naniže”.

Krakov, Stanislav - KRILA

Najzad je bataljon stigao na kamenitu kosu, onu na kojoj se prošlog jutra razbijen skupljao. Mali zakloni na kosi bili su posednuti.

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 3

Ali na najmanji šušanj trzao sam se. Ispred nas nema naših vojnika. Mi smo prvi na koje oni treba da nalete. A scene od prošlog dana kovitlaju po mojoj svesti, pa mi ne daju mira. Ovo svoje raspoloženje krio sam od vojnika.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

Ignjatović. Na jednom mestu u svojim memoarima (Rapsodije iz prošlog srpskog života, Novi Sad 1953, 95) on piše i ovo: „Tek što se preobučem, a zvoni na podne.

” (Jakov Ignjatović, Rapsodije iz prošlog srpskog života. Memoari, Novi Sad, Matica srpska 1953, 31) Pavlovićeve Narodne novine od Z. decembra 1842, č.

Jakšić, Đura - JELISAVETA

oku iznosi Davno umrlih žive kosture, Koje ti glasom ispodzemaljskim Ušima nežnim priče krvave Iz davno prošlog doba pričaju, Pokazujući suvim prstima Rebara belih oštre škrboti, Britkoga noža hrapav spomenik!...

Bojić, Milutin - PESME

I kad izbledi tvoj osmeh i oči I sve se biće u sen Prošlog stoči I smešna bude suza što se proli I podsmeh mnome prospe dah svevlašća, Čuću, kô šumor nabujalog hrašća,

No tvoj pogled luta, jer on Prošlo želi. Izvan duše svoje ti se sreći nadaš; Sadašnje ne pojmiš, a zbog prošlog stradaš. Ja, dovoljan sebi, ne znam pesmu jada.

O, čemu sjaj taj što dan očarava Kad moja sreća na dnu Prošlog spava? I tiho jecam sred večeri pozne. XXIV Sav sjaj što neću kraj mene se jati, Sva prazna laska strasno me

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

), svrstao se među nacionalne klasike. U poslednjim decenijama prošlog i u prvoj deceniji ovog veka Srbija je bila zemlja pripovedača.

postromantičarskim pravcima, posebno parnasu i simbolizmu, izvršivši veliki uticaj na skoro sve naše pesnike s kraja prošlog i početka ovog veka. Drama ovog razdoblja dala je jednog od klasika srpskog teatra, Branislava Nušića (1862-1938).

U srpskoj književnosti slične pojave zapažamo ne samo u pojavi parnasovske lirike Vojislava Ilića, koja je 90-ih godina prošlog veka imala veliki broj sledbenika i dominantan uticaj, nego i u književnoj kritici.

Ali očigledno postoji i izvestan paralelizam u razvoju. Tako se ceo period koji obuhvata od 90-ih godina prošlog veka pa do Prvog svetskog rata označava terminom koji je zajednički za većinu srednjoevropskih i južnoslovenskih

Ćosić će se zatim, u Korenima (1954), tematski vratiti na kraj prošlog veka i u više obimnih romana (serije romana) daće dramatičan razvoj i obrte u društvenom, ideološkom i političkom

Ćipiko, Ivo - Pauci

Djevojka ide nizbrdicom i gleda preda se. U glavi nižu joj se slike iz prošlog joj života, pa se s njima tužno oprašta. Zasve što ne ostavlja u selu nikoga od srca i ljubavi do svoje majke, — koja će

Nenadić, Dobrilo - DOROTEJ

Svi ostali su pali na postelju. I Dorotej. Dok je imao trava, lečio je i sebe i ostale, ali ono što je skupio prošlog leta po livadama Vratimlja potrošio je ili mu se ubuđalo od preterane vlage.

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

Osnovno stanovništvo varošice bilo je u to vreme, pre više od osam decenija, šezdesetih godina prošlog veka, uglavnom dvojako: Srbi i katolici. Jedni su se nazivali po narodnosti, drugi, brojniji, po veri.

Ćopić, Branko - Orlovi rano lete

— A ni ja još ne znam da crtam. Posao na kolibi nastavljen je sa istim žarom kao i prošlog dana. Građevina od jaka kolja i vitka pruća brzo je rasla uvis.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti