Upotreba reči publiku u književnim delima


Ignjatović, Jakov - VEČITI MLADOŽENJA

Kad su ušli sve na njih gleda. Šamika pregleda publiku, pa kako se gošće na stolicama stáne, on odmah uzme Lujzu, pa igra. Baš su valcer svirali.

Urednik će već to naći. Pa zašto ne bi to štampali? Nikom ne škodi, a neće time svoju publiku uvrediti. Posle nekoliko dana dođu novine u varoš U. Čitaju, svakom se dopada. Dive se Šamikinoj domišljavosti.

Kapor, Momo - NAJBOLJE GODINE I DRUGE PRIČE

Opet ima neophodnu publiku čijim se divljenjem hrani! Zastide se ljubomore koju oseća prema jednom robijašu, ali gotovo da je mrzela tu njegovu

Danojlić, Milovan - NAIVNA PESMA

Sva ta dela se pozivaju na dečju čitalačku publiku, ali s različitim motivima, i s različitim stepenima iskrenosti u tom pozivanju.

Tek pre dva veka prvi put je u istoriji obraćena ozbiljnija pažnja na decu kao čitalačku publiku, tek tada je započet razgovor o deci i detinjstvu uopšte. Razvoj školstva je u tome odigrao odlučujuću ulogu.

to ovako obrazložio: Umetnost za decu nikada neće biti istinska umetnost (jer je) dovoljno i samo pozivanje na dečju publiku, kao utvrđeni razlog koji stalno valja imati na umu, pa da se naruši umetnikov posao i da se u nj unese nešto suvišno i

Iako književnost kod nas ima prilično ograničen uticaj na čitalačku publiku, njenim stvaraocima to nimalo ne smeta da u sebi i u svojoj okolini razvijaju osećaj samovažnosti i misionarstva,

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Ovde je pisano slobodnije, i za publiku već upućenu u književnost. Između školskog i ovog izdanja ove knjige isti je odnos kao između izdanja u Larusovoj zbirci,

u ono doba radili u ruskoj popularnoj književnosti i kakvi su se kod Srba tražili u doba kada su gotovo celu čitalačku publiku sačinjavali popovi i kaluđeri.

i književni ukus kod Srba promenio, u doba romantizma, tako suprotnog njegovim idejama, on je ipak čuvao svoju čitalačku publiku, duhovno i moralno uticao na cele naraštaje srpske.

najranije srpske pozorišne predstave, obilno liferovao komade za novu srpsku pozornicu, zainteresovao srpsku publiku za pozorišne predstave i dramsku književnost. MILOVAN VIDAKOVIĆ ŽIVOT.

On piše tečno, čitko, na način vrlo pristupačan široj publici. On je osvojio srpsku čitalačku publiku, zabavljao je za nekih pedeset godina, još 1852.

bio Dimitrije Davidović, oko 1840. Teodor Pavlović, oko 1865. Svetozar Miletić. On je stvorio čitalačku publiku srpsku, bio jedan od glavnih buditelja narodne svesti u teškim vremenima, i organizator književnog rada srpskog

Sve to moglo je zanimati poluknjiževnu publiku, kod koje je on kroz ceo svoj život ostao vrlo popularan, ali kao poezija nije se moglo održati. PUTOPISI.

Medaković je svojim Srbskimъ dnevnikomъ stvorio čitalačku publiku poznijim političkim listovima srpskim. Šezdesetih godina javlja se nekoliko dobrih političkih listova srpskih,

dve knjige; drugo izdanje druge knjige Beograd, 1907), možda jedina istorijska monografija srpska koja je prodrla u širu publiku, sadrži više poezije i literature no roman Jakova Ignjatovića istoga imena, i imao je više čitalaca no mnoga dela iz

Negovi sudovi o pojedinim piscima prešli su ne samo u školu no i u veliku čitalačku publiku. Oko 1880. godine on je obarao i stvarao reputacije u srpskoj književnosti.

Za dugi niz godina on je uspešno upoznavao talijansku publiku sa srpskom i hrvatskom književnošću. Najveći deo njegovih književnih studija izišao je u tri knjige Mojih simpatija (1895,

počeo rad isključivo u hrvatskoj književnosti, ali potpuno prešao i na srpske motive i stao pisati i za srpsku književnu publiku.

Kapor, Momo - BELEŠKE JEDNE ANE

kako bilo, fini svet taman zauze svoja mesta kad neki odrpani Francuzi, ravno s pozornice, počeše da šljagiraju i pljuju publiku! Strašno zezanje, na časnu reč!

Kao, oni su protiv, a publika nije, pa su zbog toga vređali publiku, a publika, sve neki fini svet, posle je govorila za vreme pauze kako je stvar „odlično postavljena“ i kako je sve

Kada bi ga izvodili pred publiku; sipali bi mu u oči pola litre atropina da što lepše svetle. Išao je ležerno savijene glave, sav nakovrdžan i

Simović, Ljubomir - PUTUJUĆE POZORIŠTE ŠOPALOVIĆ

Sofija, posle plivanja, briše kosu. U mraku, sa strane, u prvi mah nevidljiv i za publiku, stoji Drobac. Netremica, i ne pomerajući se, gleda Sofiju. Ne zna se da li je vreba, ili je njom opčinjen.

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Državi je tada bilo potrebno pero i hor, koji će pevati, kako su Dučić, Rakić, Bojić, Jelić, pevali. Za čitalačku publiku. Državotvorno.

Sremac, Stevan - LIMUNACIJA U SELU

Tako lepa depeša, pa da propadne! Kad joj nije bilo suđeno da ide preko mora, mora se bar ovde čuti. Čitalačku publiku naših novina neće mimoići ta depeša, jer Sreta ne dâ da propadne ni kakav manje značajan sastav njegov, a kamoli ovaj.

Petrović, Mihailo Alas - ROMAN JEGULJE

su 1913 godine, i za manje dubine doveli su do rezultata koji su odista bili iznenađenje i za prirodnjake i za široku publiku.

Sve do poslednjeg vremena ta stanica je bila zatvorena za širu publiku; u nju su imali pristupa samo stručnjaci kojima on to odobri.

Vasić, Dragiša - SABRANE PRIPOVETKE

“ i baš tu kod Hrvata ponajviše se isticao i nastradao Jaćim Medenica, i na publiku se okolnu stao ljutiti što ga žešće i svesrdnije ne pomaže: „Šta je, veli, šta je, narode, što stojiš?

Nušić, Branislav - GOSPOĐA MINISTARKA

XII ŽIVKA, ANKA ŽIVKA (ostaje zaprepašćena i gleda glupo čas na vrata na koja je Ninković otišao, a čas u publiku, kao da bi htela reći: „,Vidite li vi šta ovo mene snađe?”). ANKA (dolazi spolja.

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

tržište i bogatiju kulturu, i osim toga da se menjanjem jezičke norme i unošenjem mnoštva novih reči unosi zabuna u publiku čije se jezičke navike iskorenjuju i zamenjuju drugima.

smeha, najpopularniji naš pozorišni pisac, koji je prodro i na strane scene i u mnogim zemljama stekao zahvalnu publiku. KNjIŽEVNOST 20. VEKA (AUTOR NOVICA PETKOVIĆ) Moderna Na prelazu iz 19. u 20. v.

Milanković, Milutin - KROZ VASIONU I VEKOVE

Ali mene ovde ne smatraju za publiku i zato ćemo ući i nesmetano pregledati što nas god bude interesovalo. Pođimo na desno.

Opačić, Zorana - ANTOLOGIJA SRPSKE POEZIJE ZA DECU PREDZMAJEVSKOG PERIODA

veka, književnost za decu u drugoj polovini veka zadobija širu književnu publiku kroz časopise za decu, antologijske izbore različitih priređivača i pisaca i prve originalne pesničke zbirke/cikluse.

Sremac, Stevan - ZONA ZAMFIROVA

a posle da po svetoj novinarskoj dužnosti — kao pravi služilac istine, pravde i poštenja — obavesti i svoju čitalačku publiku. Imao je već i gotov naslov koji je glasio: „Roditelji, pazite na svoju decu!

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti