Upotreba reči sedam u književnim delima


Jakšić, Đura - PROZA

Katkada je po sedam-osam stotina kola zastalo da se u kakvome ritu ili šumi odmore. Izgledaše kao četa divljih Avara, s tom jednom razlikom

To tako izgleda u pročelju, a u začelju — e, tu je sasvim drugi svet: pet-šest penzionera, sedam-osam trgovaca, i oni koji niti prodaju svilu ni čelik, nego lepo daju novce na zajam...

, naročito onaj u beličasto-žutom kaputu, on koji svih sedam kraljeva za po minuta izređa, koji zna i šta je pokojni knez Miloš 1831. god.

Obradović, Dositej - BASNE

Ovo ću samo reći za primer: nejma od hiljadu glava jedna da nije kadra na dan barem sedam vrsta zapamtiti, a svaki dan po toliko, svak vidi kako to rasti i umnožava se.

158 Vran i slavuj Vran upita slavuja koliko godina slavuji živu na zemlji: „Sedam godina”, odgovori mali pjevčik — „kad manje, kad više.

strahovitih pustih planina i peskovitih polja; dođem u tuđu zemlju, gdi, za ne umreti od gladi, najmim se i služio sam sedam godina. Umre mi gospodar, a ja se — u zli čas po me!

Simović, Ljubomir - NAJLEPŠE PESME

o slavnom despotu Stefanu, Lazareviću, sinu Lazarevu, Konstantin Filozof je despotov grad Beograd nazvao gradom sa sedam vrhova.

I svih je sedam vrhova pobrojao, i, pobrojavši ih, opisao ih ovako: prvi je nalik na višnji Jerusalim; a drugi, sličan Jerusalimu

DIM Šta se ono dimi nasred póljā? Ono tamo, pod onim oblakom? Iza onih sedam žutih slama? Zar je ono nasred póljā peć?

dočekujem je pun nade; imam četiri oblice, i ćebe do brade; imam pola sveće, paklo duvana; hleba i slanine imam za sedam dana. DORUČAK Rekoh li ja sinoć da će da presneži?

Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

Međutim neki Guša, poglavica bačevački, skupio je bio svoju četu i došao u Leskovice, odveo sedam roba i oterao mlogo ovaca.

Svi ti begunci zli i gori kod njega se skupe. Siroma sultan Selim sedam je vezira na Vidin s vojskama slao, da pobede Pasmandžiju, a i Hadži-Mustafa-paša iz Beograda išao je na Vidin i žestoko

Jošt i to smo uredili i svaki sveštenik svoju nuriju popiše žensko i muško do sedam godina u jedan tefter. I zapovedimo starešinama (kućevnim), da svako mora dovesti na ispovest a starešina mora

” Al̓ ko čuje, ko ne čuje, i tako naši ispadnu na brdo, a Turci na brdu čekaju, pak se povrate i naše zaokupe, te još sedam osam glava odseku. „A, kojekuda, po duši vas, viče vama Đoka: ne idite dalje, prevariće Turci, al̓ vi Đoke ne slušate!

Ostave Popovića ranjena i jošt dva momka, a drugi zdravi se odbrane. Dođemo u Železnik, vidimo sedam bez glava, a Karađorđe: „Ha, po duši vas, čuvaj dobro stražu, čuvaj!

Rano ujutru iskupljaju se Krajišnici, sve sa mizdracima, krivi̓ kapa na glavi, skoro na svakoga kapi po dve i po sedam čelenaka. Ove čelenke daju veziri onome koji kaursku glavu donese.

Zapitaju me čiji sam; ja se kažem da sam sin Aleksin; dok jedan meni ruku u džep, izvadi kesicu, u njoj sedam koje petaka koje marjaši, pak sebi u nedra.

pozatvarati bili u apsove, koje suma iznosi zatvoreni̓ ljudi kojegdi u turskim apsovima čislo u malu ruku uzeti se može sedam do osam stotina. u Kragujevcu koji su bili zatvoreni i posečeni 86. — U Čačku također 78.

17. januara po nemeckom. budemo na audijenciji kod Jego Veličestva Imperatora austrijskoga. 5. januara u sedam sati dođemo u Burg (carev dvor). Uđemo u salu, gdi stoje na redu oni koji su pređe nas opredeljeni.

Glišić, Milovan - PRIPOVETKE

Dva sinčića i jedna kći. Sve jedno drugom do uveta. Najstarijem, Ognjanu, beše tek sedam godina. Seosku kuću ne može zadesiti grđa nesreća nego kad ostane bez muški glave.

čangriza — zajeda, svadljiv ton govora čapur — panj od isečenog drveta časni post — veliki uskršnji post koji traje sedam nedelja česnica — pogača koja se mesi na Božić, a u nju se stavlja zlatan ili srebrn novac čekalo — parče drveta što

Dučić, Jovan - PESME

ljubavi gorčinu, Lepotu i tajnu; mračna sumnja moja: Sav prostor i užas; kob i očaj: njinu Svemoć; zadnja suza: neba sedam boja.

III Ti si luka gde se saviju sva jedra, Put kud bespovratno pređe noga naša, I sedam vlašića jednog jutra vedra, Poslednja molitva i poslednja čaša.

S društvom svojim glumac Dobrosav iz Huma Dade tri predstave: sedam dana šuma Prođoše u gozbi svetlijoj od išta. Kad daleko beše gost od Radovišta, Za prvom trpezom, sam u svome

— Otruj ga, sveštenice ljubavi, jer mi se ruga. Ako ga otruješ, daću ti zlatan pojas i sedam najlepših paunova iz moga parka, i moga konja, i moga kuvara.

Gde su naše vojske i zastave danas: Za brodolom beše dovoljna i bara! Slavni Nemanjići, gde su vaše kule, Sedam vaših kula groša i dukata? Riznice se vaše u sitno rasule — Na tvrđavi sva su otvorena vrata.

Lazarević, Laza K. - PRIPOVETKE

opazio da dolazi u moju sobu, ja sam odmah trpao moju cigaru u usta i tražio žigice, dok mi ona naposletku ne izbroja sedam kutija koje su mi stajale pod nosom na mome pisaćem stolu.

Pred kućom za koncert, iako je bilo već četvrt posle sedam, ustaviše se jedna gospodska kola. Ćirica skoči sa svojega sedišta i otvori vrata od kola S druge strane iskoči jedan

Sremac, Stevan - POP ĆIRA I POP SPIRA

i somotski kaput i lakovane cipele, a kosu očešljao onako, što kažu, »na larmu«, pa bi se šetao po selu, pevucao »Sedam šori, sedam dika moji’« i pogledom unesrećavao sve devojke i levo i desno, sa čega je navukao na sebe ne malu mrzost i

kaput i lakovane cipele, a kosu očešljao onako, što kažu, »na larmu«, pa bi se šetao po selu, pevucao »Sedam šori, sedam dika moji’« i pogledom unesrećavao sve devojke i levo i desno, sa čega je navukao na sebe ne malu mrzost i opasnost od

— Ta obiđe ga pokatkad moj Aca. — Da, vid’la sam ga kanda tu odonomadne. — Jeste, ’râno, nema ga već sedam osam dana.

Biće na vormu što peva Giga Bačvanin svirac: »Sedam déra, četrnajst švalera!« Aja neće on da sluša mene, ’oće on da je pametniji od mene. E, moj Aćime, moj Aćime!

Bože, poznaje se da je već jesen... dan kraća! Dok opereš sudove i pospremaš, a ono se već smrklo! A imam još sedam kuća da obiđem. Adije! — reče i poljubiše se i rastadoše. Gđa Gabriela udari u Kabaničarski sokak.

Kako pusto i žalosno izgleda to mesto sada, a kako je veselo i živo izgledalo pre sedam nedelja, kad je tu bio trodnevni vašar, na kome je Rada Karabaš (sa još nekima čikošima iz Bačke) šest dana ostao pod

Nisam ni zaglédo u firmu. — Baš da vidim je l’ te prevario? A kol’ko si rifi uz’o? — Dvadeset i sedam. — A je si l’ drž’o ti sâm rif? — E, još ću i rif držati.

Dosta što sam otvorio četvore oči, a držalo je jedno Čifuče. Još je popustio nešto preko dvadeset i sedam... — Baš da vidim! — reče gđa Persa, pa uze rif i izmeri. — Šta ja kažem!... Dvadeset i šest i dritl...

A za mladoženjinim kolima sijaset kola. Iz same Bačke je došlo skelom sinoć devet i jutros sedam kola rodbine Šacine, a suvim opet toliko. Zakrčila kola sokak, i onako pun radoznala i pozvana i nepozvana sveta.

izvali na prvu klupu, pokri se kabanicom, i poče po svom običaju da broji zvezde na nebu (da bi pre zaspao); izbroja sedam osam zvezda, pa zahrka junački i taj »poslednji Mohnkaner« iz današnjih svatova.

Ignjatović, Jakov - PRIPOVETKE

Vredi li rif čoje sedam forinti, on ga proda lepim rečima po deset, pa još koliko ostane s rifa na prstima! Iznenadno piše mu mati da se što

— pita čika-Gavra. — Moja Persa ima šildgerehtikajt, pa onda veliku trafiku i sav dućan je njen; pored toga ima sedam motika vinograda, jedno na drugo vredi devet hiljada šajna. — A šta ima dete? — zapita Gavra.

Ljuba svršava vizitu. Kao sreće radi, ostavi dva talira i obeća da će sutra opet doći. Sutradan eto Čekmedžijića već u sedam sati u posetu. Mileva još spava. Probude je. Ljuba je nešto zamišljen. — Pa šta, zar frajla-Mileva još spava?

— To je lepo; a kad počinje taj život? — Vidite, sad ću vam dati sedam stotina forinti šajna, a docnije drugo. — Ne mogu čekati. — Dužni su mi, ne mogu da inkasiram. — To je baš žalosno.

Ne, davno se oženio jedan njegov prijatelj kom je tast obrekao hiljadu forinti, a kad tamo, a on dobio samo sedam stotina, te zbog tri stotine ima sada sa tastom proces. Ljuba neće proces. Opet mu nude devojku u B.

„Dva — osam — četrnaest — osamnaest . . . sedamdeset — nula — ostaje mi sedam; sedam i dva devet — jedanaest — dvanaest . . . triest i četiri — ostaje mi tri; tri — četiri — pet — šest — deset . .

„Dva — osam — četrnaest — osamnaest . . . sedamdeset — nula — ostaje mi sedam; sedam i dva devet — jedanaest — dvanaest . . . triest i četiri — ostaje mi tri; tri — četiri — pet — šest — deset . . .

Lepa plavojka nosi u srcu crnopurastog jurata, no ovaj se samo titra. Od sedam jagma ne zna koju da bira. Valjda neće najlepšu, već najbogatiju. Srećna Mica, ona dobi muža po srcu!

Vidićemo. Milivoj Svilokosić, to je taj crni jurat, nesuđenik Ćirkovića Alke. Na Svilokosića jagma od sedam devojaka. Ne zla koju da uzme. Jednu bi voleo i drugu bi voleo; ona opet ima velik miraz.

Vasić, Dragiša - CRVENE MAGLE

— Tako je, tako je, — potvrđuje opaka baba. Tako i ona moja propalica. — ...Vidim ja: pola sedam, a ona nervozna kao na iglama: o vrti se, o gleda kroz prozor, o šta ne radi. Pa tek šešir na glavu — op, ode negde.

Afrika

U pola sedam ulazi moj boj da me probudi. Ne pitajući ništa, i veštije no što bih to činio sâm, on skuplja i pakuje moje stvari,

Celoga dana ova mešavina vode i vina bila je moj san i moja uteha; sada, vidim da ni njom neću ugasiti žeđ, sedam na prag, na granici da zažalim što sam i došao u ovu zemlju.

derana sede ispred kolibe na asurama i udaraju u bubanj i u kalbase pokrivene mrežom po kojoj su nanizali perle. Sedam kraj njih. Oni ne prekidaju svoju tužnu, ritmičnu pesmu čiji se motivi neprestano ponavljaju.

Vuijea sustižem u momentu kada se sprema da se utovari na kola. Sedam kraj njega, i gladan i žedan; počinjem odmah svoju priču o Komoi i šalupi.

Lupa tam–tama, i gomila, larmajući veselo, prate me do izlaska iz sela. Produžavam, odatle na sedam kilometara, u planinu, u selo Zegele. U trenutku had se pojavljujem, uplašeni stanovnici beže u svoje kućice.

su bronzanim grivnama svih oblika, svih šara; oko vrata su takođe kolajne i đerdan sa libričkim gri–griima. Sedam ispred nje, punim krilo novcem i dajući joj grupicu po grupicu, skidam sa nje jedan po jedan nakit Vrlo je zadovoljna.

Silazak sa bregova ka Banfori neobično je živopisan. Na sedam kilometara pred njom, Samba zastaje da vidi svoju porodicu i da je pozove da mu dođe u Banforu.

Dok smo se vraćali, seljaci jednog sela kraj koga prolazimo, i koje je na sedam kilometara od Banfore, kažu nam da će oko deset časova biti neka svadba.

Beli se vređaju što im kvarim zabavu; oni me ubeđuju da se izlažem pravom samoubistvu što idem. Nov put od sedam kilometara navući će mi groznicu a na putu je ovih dana primećeno masa zmija–pljuvačica koje se sad pare, zbog čega su

Od trideset sedam godina slavne vladavine ovoga crnca, petnaest je ispunilo krvavo ratovanje sa Francuskom. Bio je nemilosrdan: jednoga

Posle večere idem sam u šetnju, gubim put, nalazim ga, zabavljam se tako do mile volje. Na nekom proširenju sedam pod ogroman fromaže i slušam život sela oko sebe. Sve je radosno što je sunce najzad otišlo.

Ja sam onda plakao i moja verenica je zajedno sa mnom plakala. Danas, pišu mi, ceo svet puši, dečaci od sedam godina puše!

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Pa bi se vraćao doma, pognute glave, stidno. Kad se vratio iz rata, na Franceza, pre sedam godina, Trifun se još nadao da će daleko doterati u togda slavnom, Podunavskom polku.

“ Taj glas je bio iznenadio Trifuna. Ali je to bilo pre sedam godina. Pogledav ženu ispod oka, Trifun pomisli da je među njima počela da protiče nesreća, kao neka reka, koja ih

Jahao je, kaže, tim putem, u ratu, pre sedam godina, kad su franceski husari bili doprli do Praga. Poznaje, kaže, svaku orijentacionu tačku na vidiku, svako brdo,

I u Budimu. U toj varoši, kroz koju beše prošao, pre sedam godina, u ratu, sve se bilo promenilo. Svet koji je tu, u svojoj mladosti, video, u tim strmim ulicama, pod tim

Kad Božič zapita Pavla, koliko mu je godina, i Pavle reče da je trideset i sedam, Božička se osmehnu. „Mnila sam da smo istih godina“, reče, tiho, skoro nečujno, Pavlu.

koji su bili ženski, i čiji je šum ličio na šum labudovih krila, koji je, u ratu, u Pragu, na jednom jezercu, pre sedam godina, bio čuo. Isakovič je imao pamćenje, za čudo.

Trudio se da što pre, u senci kuća, odmakne. Isakovič je bio, pre sedam godina, prošao kroz Beč, kada su se slavonski husari vraćali, po strašnoj zimi, iz okoline Praga, dokle je franceski

U njemu je sada bilo zatvoreno trideset i sedam ljudi, Črnogoraca, sa dvadeset žena i decom. Bili su pošli, za vladikom Vasilijem, u Rosiju, kao prvi transport,

Ni ovu nije tražio. Ni ona nije tražila njega. Susreli su se iznenada. To je Božija volja. Unazad sad ima šest‑sedam godina porođaja, dosade, dečje dreke, siromaštva, ženinog brbljanja. Skoro i ne govore, posle poslednjeg deteta.

Ona je u Zekoviča bila nerotkinja, ali eto, u Trifuna, zanela je odmah, a kako joj baba Ananijeva tumači, rodiće, kroz sedam meseci. Pa kuda da ide takva? Dok ne kaže Trifunu, ne bi se ni usudila. A boji se da mu kaže.

Bez matere. Bez oca. Dete. Tri, četiri, godine – sedam, osam godina, starosti. Kad nije mogla da odoli, u kuhinji, nagonu, da ne zagrize pogačice na vatri.

A došlo je do strašnih tuča, između onih, koji idu, i onih, koji ostaju. Najzad je pušten i otišao. Odveo je sa sobom sedam kola i četrdeset duša. Njegov pogled, pri polazu, nije više gledao u Bečej, nego nekud u oblake, mrko.

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Površine za obrađivanje postale su prostranije za sedam ili osam puta. Sela koja su ranije bila naročito po brežuljkastom zemljištu i u planinama spuštala su se sve više u

Ali mnogo govore, a o svadbama, krsnom imenu i na ostalim velikim gozbama „piju upravo samo po sedam zdravica: u slavu Božju, u slavu svijeh svetijeh, u zdravlje domaćinovo, u zdravlje crkveno ili svešteničko, u zdravlje

njegova je trgovačka flota imala 300 brodova; grad je imao 40.000 stanovnika. Republičina blagajna je raspolagala sa sedam miliona cekina. Njegova trgovina sa balkanskim zaleđem je bila vrlo uspešna.

Još pre pola veka je Pavić u svojoj istoriji dubrovačke drame nabrojao ništa manje od dvadeset i sedam dramskih pisaca. Lista se docnije jako povećala i vrlo je daleko od toga da bude potpuna.

merak (od ljubavi) kaže, da bi mu bilo milo i drago na Struga dućan da imam, na Struga dućan da imam, na ćepencite da sedam i da se ubavica prošeta ispred njegova dućana. Kadšto su ove pesme indiskretne i sensualne (odviše slobodne i hulne).

U toku od 40 godina vlaško je stanovništvo sedam puta bežalo“. U oblasti severno od Moriša Rumuni su zauzeli mesta onih Srba koji su otišli u južnu Rusiju.

Ćopić, Branko - Doživljaji mačka Toše

Imam pet godina službe, sedam puta borio sam se s vukom. Prije mjesec dana prekomandovan sam ovamo i otada počinje moje stradanje.

Nušić, Branislav - POKOJNIK

svežnjem rukopisa vezanih između kartona, po obliku fascikula): Ovo je, mladi prijatelju, moja najveća dragocenost. Sedam punih godina ja radim ovo naučno delo iz oblasti hidrografije, radim ga sa verom da će učiniti naročiti utisak u

SPASOJE: Pa šta hoćeš tim da kažeš? ANTA: Ta krivokletstva, sedam lažnih uverenja, četiri advokata i nasledstvo. Pogledaj ti u ta tvoja uputstva, pa vidi šta tamo piše za takve

sam pošao na put, ja sam tome mladom gospodinu poverio na čuvanje veliki rukopis moga naučnog rada, na kome sam punih sedam godina kapao.

Olujić, Grozdana - GLASAM ZA LJUBAV

Oni su uvek u pravu! Sedam minuta pre završetka časa čovek ne može očekivati od profa da se ponašaju lafovski. Oni se tako ne ponašaju ni sedam

Sedam minuta pre završetka časa čovek ne može očekivati od profa da se ponašaju lafovski. Oni se tako ne ponašaju ni sedam minuta posle završetka časa. Oni se tako ne ponašaju nikad! - Zašto si bacio tu knjigu, Slobodane?

solunskim ratovima i činovnike kako istrčavaju iz kancelarija da kao ribe popiju gutljaj vazduha i opet nastave ono od sedam do dva, a otac je već dojurio do mene i seo na klupu prebacivši ruku preko naslona kao da se ništa ne dešava i kao da

Mislim da se pravila važna: za pola sata, dok smo se izvlačili prema drumu, pronašla je sedam komada. Ja sam uspeo da pojedem samo dva, iako sam tvrdio da su božanstvena, daleko bolja nego kuvana, itd.

Pre nekih ludih pet godina nabavila je dva, sada ih ima već dvadeset i sedam. Tamo, u šupi, oni smrde kao đavoli, ali ona ne da ni jednog da ispečemo, a što je najčudnije stari joj pri tom

Upitah se šta je to s ljudima oko pedesete. Moj otac, apotekar, svih sedam karanovskih advokata, dr Jovanović i čitav čopor pedesetogodišnjih trbonja mogao je da se sretne skoro svake večeri na

Tu nisam mogao da je pratim. Posle šest ili sedam sekundi ja sam gubio dah i voda me je, kao pivo zapušač, sama izbacivala na površinu.

Ako se okrenem samo malo, možda neće primetiti? Tri... četiri... sedam... Samo pet santimetara? Osam... — Nisi izdržao! — viknula je pobedonosno i počela da igra po pesku.

Jedan, četiri, sto četiri! Kažu da brojanje pomaže da se stvari zaborave. Brojao sam do hiljadu i sedam stotina. Nije pomoglo. - Hajde, Greta! - strpah kornjaču u torbu, mada nisam bio siguran kuda bih mogao da pođem.

Ignjatović, Jakov - VEČITI MLADOŽENJA

Devojčice kao tri ružina pupoljka, između petnaest i deset godina. Šamiki je sedam godina. Na znamenju nadenuli mu ime Samuil, a kad su ga krstili, dobio je ime Aleksandar, no gospodar Sofra skopčao je

Četiri čoveka i pet instrumenata. Počinje se u sedam sati; tako je bar na bileti zakazano. Već udarilo sedam sati, počnu svirati „polonesmarš”.

Četiri čoveka i pet instrumenata. Počinje se u sedam sati; tako je bar na bileti zakazano. Već udarilo sedam sati, počnu svirati „polonesmarš”. Šamika čuje muziku, već je obučen, ali neće pre osam na bal.

Već pola devet, a nema nikoga. Gospođe i frajle već su obučene u sedam sati, pa se još ne miču. Gospođa kasnarica Šepsovica, sa svojom ćerkom, gotova, tako isto Krauzovica i Gajzingerovica,

— Ako gospodin Kirić hoće, onda ćemo i mi. Gospodar Sofra pokloni se. Privoleo se. — A u koliko sati? — Opet u sedam. — A mogu i ženske doći? — pita mladi Polaček. — Dakako, banda će opet svirati. Sve je u redu, kucaju se.

One su gotove. Mesojeđe su, pa jedan dan može se propustiti. Neće se kod kuće večerati. Spreme se i odu Čamči; baš je sedam sati. Kad dođu, Čamča je za njih spremio u uglu jedan sto, odakle sve mogu videti, a ne mogu im dosađivati.

Crnjanski, Miloš - Seobe 1

svađi s bratom, koji se bio naselio u Zemun, a rešio da se kupi jedna velika kuća u Budim gradu, on je želeo da izvuče sedam stotina dukata i da se odseli u Rusiju.

“ Još iste noći Berenklau poče da gradi most do ostrva i tamo pogiboše još jedanaestorica, a sedam ih se rani. Tako započe, bez nekih naročitih priprema, da gine i umire Podunavski polk, na Rajni, nit znaš zašto, ni

Oko sedam sati zaiska da odgrnu zavese i da puste unutra vazduh letnjeg večera, u kom se stišavaše napolju sve, i lađe, i stada, i

Oni behu došli iz Serbije za patrijarhom, tek pre sedam godina. Oca Aranđelovog, Lazara Isakoviča, dobro su znali, terajući mu stada i prodavajući mu goveda, svud tragom

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

Često se izvode magijski postupci kada je mlad mesec, odnosno kada počinje da „raste“. Od sedam dana u nedelji, u ljubavnoj magiji koriste se gotovo isključivo utorak, petak i subota, a doba dana je — veče.

Za to vreme, veruje se, dete i porodilja pripadaju donjem svetu.²⁹ Babine obično traju prvih, negde tri, negde sedam, a ređe čak i 40 dana od porođaja.

Zato se prvih tri ili sedam dana od rođenja čuvaju porodilja i dete, i ovo neprekidno čuvanje i bdenje nad porodiljom i detetom jeste osnovna funkcija

Vuk to dobro zapaža u svom opisu ovog običaja: „Susjedi za sedam dana dolaze svako veče u kuću porodiljinu, jedu, piju i pjevaju cijelu noć, kad im se zadrijema, smenjuju se, tako da je

cijelu noć, kad im se zadrijema, smenjuju se, tako da je jedan dio uvijek budan jer se vjeruje da se porodilja za sedam noći od porođaja mora čuvati, inače bi djetetu vještice ili zli dusi mogli nauditi.

POVOJNICA Po rođenju — obično posle tri, sedam ili četrdeset dana — detetu se daruje pojas u koji se ono povija, i po tome je običaj dobio naziv „povojnica“.

U normalnim slučajevima uobičajeno je da se dete krsti posle tri, negde sedam ili posle deset dana od rođenja.⁴⁷ Kada će se dete krstiti često zavisi i od dana kada mu otpadne pupak (to je obično

Tu paricu dete nosi na uvetu jednu, tri, pet, a najviše sedam godina. Nakon tog vremena babica u zoru jednog „svetačkog dana“ skine paricu i baci je u bistru tekuću vodu ili u

U trećoj knjizi Mojsijevoj se kaže: „Kad žena zatrudni i rodi muško, nečista je sedam dana, kao u dane kad se odvaja radi nemoći svoje, biće nečista (...).

Ako se dete ne ošiša kad napuni godinu dana, onda se šiša sa tri, pet ili najkasnije sedam godina (mora biti neparan broj).⁶³ Nekada se ovaj ritual obavljao kao i krštenje.

„zaveže mati ili babica novorođenom djetetu na onom komadiću pupka što će otpasti mrtvi uzao, pa kad djetetu bude sedam godina, daje mu da uzô odriješi i dijete će biti mnogo naprednije i jače“.

U Otoku, svezan pupak čuvaju dok dete ne napuni sedam godina, a onda mu daju „da samo razveže pupak, ne bi li se i ditetu pamet razvazala“, piše Lovretić.

Maksimović, Desanka - TRAŽIM POMILOVANJE

GROBLjA 19 ZA ONE KOJI SU HRABRI SAMO KAD GINU 21 ZA JERES 23 ZA POSLEDNjE DANE 25 ZA SMRTOMRSCE 27 ZA VAŽNE 29 ZA SEDAM GLADNIH GODINA 31 O POREKLU 33 O ŽENIDBI SINA 35 O DRŽAVNOJ IMOVINI 37 ZA ŽIR 40 O OBORENOJ CRKVI 41 O OLTARU 43 O

ZA SEDAM GLADNIH GODINA Za sedam poslednjih godina zime, za sedam gladnih krava bez mleka koje popasu i pobrste sedam najlepših

ZA SEDAM GLADNIH GODINA Za sedam poslednjih godina zime, za sedam gladnih krava bez mleka koje popasu i pobrste sedam najlepših prvih proleća, pogase

ZA SEDAM GLADNIH GODINA Za sedam poslednjih godina zime, za sedam gladnih krava bez mleka koje popasu i pobrste sedam najlepših prvih proleća, pogase sve što bukti i tinja, poharaju

ZA SEDAM GLADNIH GODINA Za sedam poslednjih godina zime, za sedam gladnih krava bez mleka koje popasu i pobrste sedam najlepših prvih proleća, pogase sve što bukti i tinja, poharaju sedam majskih škrinja; za sedam glečera koji

gladnih krava bez mleka koje popasu i pobrste sedam najlepših prvih proleća, pogase sve što bukti i tinja, poharaju sedam majskih škrinja; za sedam glečera koji slede sedamdeset i sedam ranih vera, sedamdeset sedam zanosa; za skamenjenih

popasu i pobrste sedam najlepših prvih proleća, pogase sve što bukti i tinja, poharaju sedam majskih škrinja; za sedam glečera koji slede sedamdeset i sedam ranih vera, sedamdeset sedam zanosa; za skamenjenih sedam java bez ushita i bez

prvih proleća, pogase sve što bukti i tinja, poharaju sedam majskih škrinja; za sedam glečera koji slede sedamdeset i sedam ranih vera, sedamdeset sedam zanosa; za skamenjenih sedam java bez ushita i bez snova, bez gejzera i bez duga, bez

bukti i tinja, poharaju sedam majskih škrinja; za sedam glečera koji slede sedamdeset i sedam ranih vera, sedamdeset sedam zanosa; za skamenjenih sedam java bez ushita i bez snova, bez gejzera i bez duga, bez kolibara, bez prolećnih gromova

majskih škrinja; za sedam glečera koji slede sedamdeset i sedam ranih vera, sedamdeset sedam zanosa; za skamenjenih sedam java bez ushita i bez snova, bez gejzera i bez duga, bez kolibara, bez prolećnih gromova i odjeka; za sedam gladnih

sedam java bez ushita i bez snova, bez gejzera i bez duga, bez kolibara, bez prolećnih gromova i odjeka; za sedam gladnih krava bez mleka, za sedam godina bez sunca i žara, za ohlađenih sedam vulkana, za sedam prašuma suhoga

bez snova, bez gejzera i bez duga, bez kolibara, bez prolećnih gromova i odjeka; za sedam gladnih krava bez mleka, za sedam godina bez sunca i žara, za ohlađenih sedam vulkana, za sedam prašuma suhoga granja, za pogašenih sedamdeset i sedam

Kapor, Momo - NAJBOLJE GODINE I DRUGE PRIČE

učili da se opijamo i igramo engliš valcer, traži se Megi Friza, Desa Kesa, Lili Petobanka, koje su plesale igru sa sedam velova pod lažnim imenima Kora Kent, Beti Bup, Lulu Brekfast, traže se ma gde bile, ma za koga srećno udate. Traže se.

O nama. Mislim, o Mikiju, Burzi, Kostici i meni, i o tome kako godinama odvajamo ćošak od sedam do deset. Naravno, igrali su nas neki drugi momci; mene je igrao onaj plavi, slavni Kakoseonozvaše, ali inače, sve je

« Bila je to najduža putanja jednog kuršuma u istoriji balistike. Tane je putovalo dvadeset i sedam godina, sedam meseci, četrnaest dana i šest i po sati, od Trusine iznad Dabrovog polja, preko Gacka.

« Bila je to najduža putanja jednog kuršuma u istoriji balistike. Tane je putovalo dvadeset i sedam godina, sedam meseci, četrnaest dana i šest i po sati, od Trusine iznad Dabrovog polja, preko Gacka.

Na licu ti se sve do jutra gasila i palila reklama za pivo. Za tri meseca promenila si sedam kreveta. U tuđim kupatilima hvatala se plesan po umivaonicima. Nečija kosa u tvom češlju.

– rekla je devojka koja nije nosila grudnjak. – Posle ... – Posle čega? – Posle ovoga... Probudio se oko pola sedam uveče i u prvi mah nije znao gde se nalazi.

– Jeste li već igrali negde? – Nisam. – Koliko imate godina? – Dvadeset i sedam... Znala je i sama da je prestara za prvu godinu studija, a premlada da se pomiri s ostalim stvarima.

Dan kada mu kći pripada od deset pre podne do sedam naveče. Praznik! — Niko ne tvrdi da vi nemate pravo jedanput mesečno na svoju kćer...

—Ljiljana, idemo kući! — naređuje i pruža ruku. —Ali zašto, vidi šta su mi tete dale zauvek! Smesta! —Dovešću je u sedam... — izvlači se Maki mucajući. —Nećete je dovesti ni u sedam niti ikada više! Ne želim da mala postane drolja!

Smesta! —Dovešću je u sedam... — izvlači se Maki mucajući. —Nećete je dovesti ni u sedam niti ikada više! Ne želim da mala postane drolja!

« Odmaranje i doterivanje frizure i toalete, od dva do sedam. Buduću mis bole kolena. »Bože« — rekla je majka »šta bih sve dala da imam tvoju lepotu i tvoje godine!

—Je l' mora sa lisicama? — upita mladić. —Ne mora — reče Čile i ponovo ih vrati u džep. NEDELjA Ustala si u pola sedam. On je još spavao. Jutro je bilo neutešno mračno, dok si kupovala nedeljne novine, hleb, pogačice, jogurt.

Matavulj, Simo - USKOK

Najgore izgibosmo mi, u sedam plemena; ponajgore se ubiše Bajice i Donjokrajci, mi i Bajice! — Aoh, doboga — učini Primorac uzdahnuvši, pa poslije

— A kolika misliš da je Crna Gora? I to ne znam. E, evo ću ti ja kazati, koliko ti treba. Prava Crna Gora ima sedam plemena: Cetinje, Njeguše, Ćekliće, Bjelice, Čevljane, Cuce i Pješivce. To je sve Katunska nahija.

— U što se rani? — pita pop. — Probi mi zrno obje bedre, ali ne slomi kosti, te se izliječih za sedam-osam nedjelja. — A ko te je liječio? — pita Rako. — Oni. U vojnoj bolnici, u Beču.

Drvene stube što izvode u kamaru počeše škripati pod nječijim koracima. Janko sjede i dohvati časovnik. Bješe oko sedam. Njeko lagano otvori vrata i pomoli se glava Krcunova. Obojica se nasmijaše. — Dobro jutro, Janko! Hristos se rodi!

„Ne damo harača!“ rekoše Crnogorci. „Ako ćemo ga davati, davaćemo ga Turcima, pa s njima u miru živjeti!“ Poslije sedam godina opet je vladika skupio glavare zbog iste stvari i opet načiniše zakon, bolji i veći od prvoga, ali ništa ne

— Tako je, razumijem! — popravi Janko. — Dakle, ti veliš, to su sitnice? Kad vas je dva mrtva i sedam ranjenih!? — Pa sitnice, no što?

Ima nas od svakoga plemena po jedan, po dva! — A koga još ima uz vladiku? — Imaju dva kaluđera, đakon, sedam-osam đaka i momci. — A nema pisara? — Glavni je pisar đakon Ivo, a kad ustreba pišu i kaluđeri.

Mirko Jokašev, udovac, najličniji od sviju brastvenika, najzadružniji, imađaše sedam sinova, najstarijeg za ženidbu. O tome se i povede razgovor.

Tada razumjede da je to sudba i da ne može ništa protiv nje! I tako ti ostade sadašnja, Kusa, i sada u kući sedam kćeri, bogami, svakojakih, i lijepijeh i ruželjavijeh!

“ Markiša skoči i viknu: — Izlaste, đevojčine, brzo, rš!... Vaistinu rodi! Sedam cura, jedna za drugom, iskakaše mimo njih. Kusa je gotovila cicvaru. Obojica jedoše cicvare...

klupi, nalažahu se: vladičin poslužitelj Milo Savov Njeguš, kuvar Lazo, konjušar Miraš Bjeloš, govedar Zeko Ugnjanin i sedam đaka, nejednake dobi, bilo ih je od dvanaest do sedamnaest godina.

Prema krevetu bješe mali ikonostas, šest-sedam ikona, zlatom i srebrom okovanijeh. Pred njima višaše kandioce, u kome još tinjaše plamičak.

Popović, Jovan Sterija - ŽENIDBA I UDADBA

drugi jedan crnomanjast drži se smrtan. (Broji.) Jedan, dva, tri, četiri, pet, pet, šest, sedam, osam, devet, deset - jedanaest, dvanaest - trinaest, cela istina. Gledaj, kako se karte krste; nešto friško.

Popović, Jovan Sterija - RODOLJUPCI

LEPRŠIĆ: Ha, ha, ha! Trideset hiljada Serbijanaca dolaze nam u pomoć, i sedam miliona dukata. ŠERBULIĆ: Sedam miliona dukata?! LEPRŠIĆ: E, kako sad stojimo? Vidite da je tu politika rusijska.

LEPRŠIĆ: Ha, ha, ha! Trideset hiljada Serbijanaca dolaze nam u pomoć, i sedam miliona dukata. ŠERBULIĆ: Sedam miliona dukata?! LEPRŠIĆ: E, kako sad stojimo? Vidite da je tu politika rusijska. Slavjansko carstvo, i ništa drugo!

ŽUTILOV: Biće sve, biće, samo se malo pretrpite. Znate li da ne spavam više od sedam sâti? Ovaj ovo, onaj ono, aratos ti i službe! Eno, ni Čivuti jošt nisu proterani.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Zato što je nejasna, dugo vreme mislilo se da je duboka, kao neka knjiga »sa sedam pečata«. Danas Serbianka, uvek mnogo hvaljena a malo čitana, ostaje kao delo hladno, slabo, promašen pokušaj za

U doba od 1845. do 1851, poslednjih sedam godina života, izišla su glavna njegova dela: Luča mikrokozma (Beograd, 1845), Gorskій vіenacъ (Beč, 1847), i Lažni car

godine. Dosada je od te Vukove prepiske izišlo sedam velikih tomova (I — 1907, II — 1908, III i IV — 1909, V — 1910, VI — 1912, VII — 1913).

Živeo je vrlo brzo, ceo njegov pesnički rad ograničen je na sedam godina, i umro je onda kada je tek trebalo da daje zrela i trajna dela.

nenarodno, i to je bilo doba, po rečima Ljubišinim, kada je »među Barom i Zadrom bivalo u izobraženoj vrsti samo sedam ljudih, koji nijesu bili izgubili svijest svog imena i porekla«.

novembra 1908. godine. PEDAGOG. — Milićević je najplodniji pisac u novoj srpskoj književnosti: za nekih pedeset i sedam godina književnoga rada napisao je preko 100 knjiga i veliki broj rasturenih članaka, prevoda i beležaka.

U mestu rođenja i u Slankamenu učio je osnovnu školu,95 sedam razreda gimnazije u Karlovcima, ispit zrelosti položio je u Budimu.

Tu je ostao sedam godina, [do 1881,] i za to vreme učestvovao [?] u dva ustanka, u hercegovačkom 1875. i u bokeljskom 1881.

Sremac, Stevan - PROZA

koja je bila tako širokih grudi da je trpela najneslanije šale, tim pre što se već na njih navikla, jer ih već skoro sedam godina jedne iste čuje iz njegovih usta. Tu bi se do osam časova, do kancelarijskog vremena, razgovarao s društvom.

I to kakvog ćurana! Ne znaš šta je veće, ćuran ili prase, a kad vam kažem da je prase bilo od sedam i po oka (bez džigerice i droba, od koga će Jova sam svojom rukom dobru jednu kavurmu napraviti) — onda računajte kakav

bilo prva tri lista, domaćin uze da peva prvu pesmu koja je bila na prvom očuvanom listu, i ispevao je tako sam nekih sedam strana svakovrsnih pesama, sve na jedan glas.

Radičević, Branko - PESME

21. Ko tu belca dva-tri plati, Te još neće pozadugo, Naće moma što će dati: Bele grudi, i što drugo; A za sedam, osam, devet Pušta svu noć i u krevet. 22.

Ćopić, Branko - Bašta sljezove boje

Već sljedećeg jutra djeda otjeraše žandarmi. Odsjedi starina sedam dana u sreskoj „buvari“, a kad se vrati, ublijedio i mučaljiv, on mi naveče poprijeti prstom.

Kalajdžija primi granatu u ruke, odvagnu koliko je teška i preko srca reče: — Sedam banki, više ne vrijedi. Rožljika brže-bolje grabi granatu iz njegovih ruku, kao da bi kupac mogao pobjeći s njom, i urla:

kao da bi kupac mogao pobjeći s njom, i urla: — Rđo nad rđama, ovdje ima najmanje dvadeset kila čiste vage, a ti — sedam banki! — Petnaest kila, nema više — trezveno, apotekarski kaže Mulić i opet uzima granatu da je još jednom izmjeri.

Simović, Ljubomir - HASANAGINICA

To je i optužba, i presuda, i zakon? Da je rekao da me ne voli, ne bih ni pitala! A to ti nije rekao? Nije? Sedam godina ne da da mrdnem iz kuće, plaši se da me neko pogleda; neko mi kaže „dobardan”, a on zato po mesec dana ne

HASANAGINICA: Treba vremena i onom detetu, koje ste svi zaboravili... MAJKA HASANAGINA: Ko bi od aga čekao sedam godina da mu se rodi prvenac? Ko bi strepeo sedam godina da l će mu žena uopšte roditi?

MAJKA HASANAGINA: Ko bi od aga čekao sedam godina da mu se rodi prvenac? Ko bi strepeo sedam godina da l će mu žena uopšte roditi? A Hasanaga je, vidiš, čekao. Nije ti teško da pogodiš zašto.

Evo i potpisa. HASANAGINICA: Šta kažeš? Nema moga braka sa Hasanagom, ne postoji? Izbrisan? Ni onih sedam godina ne postoje, ni moje dete ne postoji? Ja, budala, patim i plačem, a ti uredio da ne postoji!

HASANAGINICA: Šta kažeš? BEG PINTOROVIĆ: Znao sam da š prebledeti! HASANAGINICA: Imotski kadija? On, posle sedam godina? MAJKA PINTOROVIĆA: Hvala Alahu! Čuješ li, Alah te radosnim znakom opominje!

Visok, vitak, oči čelično plave... HASANAGINICA: To su moje reči! Tako sam ga ja vama opisivala pre sedam godina. BEG PINTOROVIĆ: Pre je bilo pre, a sad je sad. MAJKA PINTOROVIĆA: Bogami, lepo! Ne znam na šta se žališ!

HASANAGINICA: Pa i to sam tako govorila, baš tebi, onda, pre sedam godina! Hoćete li sad da ja vama na to odgovaram onako, onim rečima, kako ste vi meni odgovarali?

BEG PINTOROVIĆ: Ako počnemo tako da razgovaramo, ne vidim na čemu ćemo završiti. Za sedam godina prođe mnogo vode. Hasanagi ne moš da se vratiš, to ti je valjda poznato. I šta sad?

To treba da ceniš! HASANAGINICA: Kako baš ništa, ama baš ništa ne razumeš? Pa sam kažeš da prođe mnogo vode za sedam godina... Ja sada imam dete... U Imotski... Šta ja da radim u Imotskom? Koga ja imam u Imotskom?

Ljudskom organizmu je potreban san. A i šta me ispituješ? MAJKA PINTOROVIĆA: Baš malo, sedam dana! A kud su darovi, pa pozivnice, pa kad će ljudi stići, ako već zorom glasnike ne pošalješ?

pa ima, bogami, odavno... U stvari, od onda kad smo zajedno prosili Hasanaginicu. Znači, više od sedam godina... Pa da. I vidiš, čeko pa dočeko! JUSUF: I šta sad misliš? HASANAGA: Odavno se nigde ne pokazuje.

Pred tim strahom izgubiš i volju i snagu... Eto zašto je aga stalno ratovo... Besneo na drugim ženama... Sedam me godina pitaju šta je sa decom...

Kostić, Laza - PESME

prema tom su drugi glumovi kô prema suncu sitne zvezdice; vaseljena je samo kutija, da sobom čuva dragi kamen taj u sedam boja što se preliva i svaka boja jednu kaže strast: taj glum se zove: tajna večera, junak je bog u licu

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

ZET I KRILATA BABA 51 ZLATNA JABUKA I DEVET PAUNICA 56 GRBO I KRALj ĐAVOLSKI 66 U CARA TROJANA KOZJE UŠI 80 SEDAM VLAŠIĆA 82 ZLATORUNI OVAN 88 TRI ČUDA 93 ALA 94 MILOŠ i DIVONjA 97 NEMUŠTI JEZIK 101 ĐAVO I NjEGOV ŠEGRT 105 KRAVARIĆ

Onda mu car reče zmajski: — Ta kud ideš, boga ti, prekojuče Baš-Čelik prođe i pronese tvoju ženu, ja ga dočekam sa sedam hiljada zmajeva, pa mu ne mogoh ništa učiniti, prođi se đavola, molim te, da ti dam novaca koliko hoćeš, pa idi kući.

Ovaj se obeća i pođe, i tako carski zet dobi devet stotina i devedeset i sedam ljudi. Idući još dalje opazi trećega čoeka, koji u nebo gledaše, i upita ga što u nebo gleda i šta od tuda izgleda, a

zemlji ništa ne može sakriti, pa onome berberinu oprosti život, i posle dopusti da svaki može dolaziti da ga brije. SEDAM VLAŠIĆA U jednom vilajetu bijahu dve velike carevine, u jednoj je carovao car Petar, u drugoj car Tatarin.

vešt u vatanju pritrči i privati devojku na ruke lako, a sedmoglava zmaja dočekaše ona druga braća i pokidaše mu svi sedam glava pre nego što je na zemlju pao.

Vi ste braća a ona neka vam bude sestra. Ovi šest braća i sedma im sestra stoje na nebu i jesu Sedam Vlašića. Pa svake godine idu vetrovoj, mesečevoj i sunčevoj majci da joj za savet zahvale, i onda se na nebu ne vide.

I tako nauči cara te dozove momče i reče mu da posadi vinograd i da za sedam dana donese s njega nova vina. Momče kad to čuje stane plakati i moliti se da on to ne može učiniti, niti to može biti;

Momče kad to čuje stane plakati i moliti se da on to ne može učiniti, niti to može biti; a car mu opet reče: — Ako za sedam dana to ne uradiš, nije na tebi glave.

bude vinograd, pa neka ti išpartaju, a ti uzmi torbu i u nju struk bosiljka, pa idi na ono mesto i lezi te spavaj, a za sedam dana imaćeš grožđa zrela.

Kad ujutru ustane, a to vinograd posađen; drugo jutro — listao; do sedam dana bilo je već grožđe zrelo u njemu. A to je bilo vreme kad nigde nema grožđa.

onda neka im sve zube izrežu pa ih nosi na ono mesto gde car hoće da mu se grad sagradi, pa lezi te spavaj, a za sedam dana biće grad gotov. Onda se on vrati kući i pripovedi materi kako je bio opet s devojkom i šta mu je ona kazala.

na ono mesto gde će se grad zidati; on uveče metne u torbu struk bosiljka, pa otide onamo i legne spavati, i tako za sedam dana bude grad gotov.

Popović, Jovan Sterija - IZABRANE KOMEDIJE

LjUBA: Od koliko bojeva ima kuća? VELIMIR: Tje! Ima od šest, sedam, a i od dvanaest. STANIJA: Ko lud gradi takove pustoljače?

Kapor, Momo - BELEŠKE JEDNE ANE

do socijalističkog, i još jednačine sa tri nepoznate i romantizam u srpskoj poeziji (tvoj pismeni zadatak), i sedam neprijateljskih ofanziva čula opažanja Galileo Galilej i osmeh Omara Šarifa i Veliki Medved ruski klasnici sa bradama i

Sa vama dvema — ja sam potpun čovek!“ Kako vam to zvuči! A? A tek ovo: „Imam trideset i sedam godina. Kada sam s tobom, osećam se kao da mi je dvadeset, a ponašam se kao da mi je petnaest!

Izaći će vam na nos ono vaše zabavljanje, kada ste dolazili u sedam, zategnuti kao sam đavo, mirišljavi, mladi, puni nekih slatkih očekivanja, kad ste stizali pod onaj javni sat kasneći po

neke druge, već odebljale žene gledale zavidljivo sa ustima punim krempita, dok ste trčali ispred kafane „London“ u pola sedam, pretrčavali ulicu kroz crveno svetlo, dok ste se zaklinjali da se nikada nećete ugojiti, da nikada nećete nositi sive

vode za osveženje, a komandir, kao fol, aplaudira, a u stvari prebrojava ekipu: zna čovek, prijavljeno dvadeset i sedam takmičara.

Obećavam! Veliko spremanje otpočelo je tačno u sedam časova, nula, nula, po srednjeevropskom vremenu. Sa povezanom kosom i plastičnim rukavicama do lakta, maman me je

Tu im smislim opaku stvar! Sedam časova, jutro, ptičice cvrkuću. Zvono: — Dajmivasu! — Trenutak! odgovaram s besprekornom intonacijom najrazmaženije

Jaka stvar! Help!“ Jednostavno, kad god nekom iznad dvadeset i sedam godina spomenete slučajno da odlazite s vremena na vreme na žurke, njemu se oči istog časa nekako zacakle i u njima lepo

materijal o porodici Johansen koja se znoji u sauni, a posle trlja snegom, dok su u Briselu umesili džinovsku tortu od sedam metara sa dve hiljade osamsto pedeset jaja i, što je naročito zanimljivo, trista kila oraja, a u dalekoj Norveškoj

Na takvo zanimanje sigurno još niste naišli? Ali, Sule sa Ade je na svoju jednosobnu gajbu čekao punih dvadeset i sedam godina, mada je rođeni Beograđanin; mislim, toliko je obijao pragove različitih opština, pisao molbe, kumio, bogoradio

Tešić, Milosav - U TESNOM SKLOPU

Uz trmke trajem, molitven u bruju, a narav moja jestastvènica je, što istim činom uzima i daje. Za obed sedam Tuču i Oluju. Trenutak snolik: gledam se iz groba, a gozba teče - sjaje sveta oba.

muk mi zelen, koji bi da smelje kamenjar greha, da ga smrvi, svali u netraj trajni: zvekara da zeva kad svrše delo „sedam čaša gneva.“ Po puklom sluhu još mi cvile čavli. V Jezera suva - nebo izmaknuto.

Ćopić, Branko - Čarobna šuma

gazda u gnevu ljutom, po gustoj magli šibao prutom: „Ni od koga ja se varati ne dam, vrati mi, maglo, gusaka sedam! . . .“ U podne u vis magla se diže, odnese guske mesecu bliže.

POKLON U broju sedam Berek-sokaka unuka Peru prodaje baka. Džabe ga daje, starica veli, hitno je vrlo, baka se seli. Putuje na jug.

Rakiju piće i lumpovaće sa Vlašićima, sa sedam braće. Tako deda pod tovarom, u kožuhu krenu starom uzletištu, na put plavi.

A meseci na Saturnu započeli trku burnu kao da ih đavo gurnu. Tu meseca jure sedam. Vrti mi se kad ih gledam. Sve pristiže druga drug, načinili sjajan krug.

Petrović, Rastko - LJUDI GOVORE

— Ja počinjem rad u sedam. Ako pođete u pet, mogao bih vas i ja prevesti; tako bih za posao zadocnio samo oko pola sata.

— Dobro veče, gospodine. Pred krčmom, u potpuno mračnoj ulici, dva puta više ljudi. Unutra gori sveća. Sedam za sto ispod sveće i pokušavam da čitam Život Čeliniev. Redovi igraju prema igri plamena.

Popio sam kafu u jednoj od dve krčmice na pristaništu, zatim izišao na onaj molo što je na koljima. Bilo je oko sedam časova, ali još sasvim daleko od večeri; mogao sam da vidim, jasno ispod sebe, žurno proplivavanje čitavih jata riba.

— Bio je bolestan? — Danas se prvi put malo digao iz postelje. Imao je polmonite (zapaljenje); četrdeset i sedam gradi („sic!“). Doktor nije više ništa mogao, i da mu majka nije izvukla krv, danas ga više ne bi bilo.

Treba da idem dosta stazom pre no što zađem sa nje, jer je dotle, između maslina, žito. Sedam u senku neke masline. Čekam tačno jedan sat. Znam da devojka više neće doći. Rešavam da ostanem još pet minuta.

Osvrćem se lagano. Zaista, sve što je ljudsko na jezeru spava. Nema više ničega čovečanskog u ovome predelu. Sedam u prvi čamac koji se njiše na vodi i gledam. Ne odvezujem ga. Šta čini sada što danju po njemu gamižu ljudi!

Pavlović, Miodrag - Srbija do kraja veka

No čas ni brdo preobraženja nisu još stigli, kolo je mučenja u meni s obrtanjem počelo. Sutra, sutra tek, iza sedam bregova prići ćy dvorima obećanim, sirotište je tamo za sirote čiju povorku vodim evo za ruku kroz noć.

Nušić, Branislav - OŽALOŠĆENA PORODICA

GINA (još od ulaska svaki čas krije oči maramom i plače): Ne mogu da se uzdržim. Što kažu, eto, pre sedam dana bio je tu, ovde, u kući... a danas?... SIMKA: A danas, eto, održasmo mu sedmodnevni parastos.

ADVOKAT: Vi ste, dakle, čovek od zakona? AGATON: Kako da ne, zaboga; bio sam dvadeset i sedam godina sreski načelnik.

Šta sam poživela sa prvim mužem? Dve godine!... a sa drugim tri i sedam meseci, a to, brate, časkom prođe, nemaš kad ni roditi. Nisam imala vremena, a ne što nisam bila kadra.

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 1

Već je šest časova. Vojnici sedaju... Oko sedam časova sunce poče da pali, te smo se sklanjali iza prednjaka, a malo docnije odosmo pod neka drveta.

— Jao, naredniče, magarčino jedna! — razvika se on na mene, a dlake u brkova se ispružiše kao bodlje u ježa. — Sedam dana zatvora. A, ako još jednom to čujem, optužiću te prekom sudu za pronošenje obespokojavajućih vesti.

— Za prvi vod: tri hiljade pet stotina... za drugi: tri hiljade sedam stotina! G-rrru!... Vazduh se prolomi. Za ovim drugi, treći, četvrti...

Ali haubica je ćutala. Sa teškom slutnjom očekivali smo sutrašnji dan. Ljudska klanica nastavila je dalji rad tačno u sedam časova, dvadeset četvrtog oktobra.

Naknadno ćete dobiti pismenu zapovest. Komandir se pljesnu po kolenu i opet uzdahnu. Onda očajno viknu: — Sedam časova sam silazio, treba mi dvadeset da se ispnem! — Pa se okrete nama i utučenim glasom reče: Dobro...

To dobro upamti. Srećan ti put! Objava je bila već gotova. Glasila je na sedam dana... U komandu sam morao da se vratim sedmoga dana u deset časova.

Ranković, Svetolik P. - SEOSKA UČITELJICA

— Hm, dosad smo kupovali od Smiljke, po sedam za groš. Daće valjad’ i sad tako... — Evo ti groš, pa kupi i spremi. Čiča iziđe veseo, a Gojko se spusti i leže na

Milošević-Đorđević, Nada - LIRSKE NARODNE PESME

Gledao je paša sa čardaka, Gledao je, pa je govorio: “Pokri’ lice, Budimko devojko, Sa tebe se paše posvađaše, Sedam paša, od sedam gradova, I knez Rajko iz ravnoga Srema.“ 194. Mislila sam (o zlu ne mislila!

sa čardaka, Gledao je, pa je govorio: “Pokri’ lice, Budimko devojko, Sa tebe se paše posvađaše, Sedam paša, od sedam gradova, I knez Rajko iz ravnoga Srema.“ 194. Mislila sam (o zlu ne mislila!) Što bih dragom od milosti dala.

Sinoć moma dovedena, Malo večera, Malo večera: Osam volov’, sedam krava, Šest ovnova, pet gusaka, Četir’ patke, tri goluba, Dvije tice jarebice, Jednu ticu prepelicu, Ticu

Sinoć moma dovedena, Malo večera, Malo večera: Devet pogač’, deset sira, Osam volov’, sedam krava, Šest ovnova, pet gusaka, Četir’ patke, tri goluba, Dvije tice jarebice, Jednu ticu prepelicu, Ticu

Simović, Ljubomir - PUTUJUĆE POZORIŠTE ŠOPALOVIĆ

BLAGOJE: Čega da se plaši? GINA (vraćajući se iz kuće): Svakoga i ti primaš u kuću, sačuvaj Bože! SIMKA: Ko sedam dana ne vidi beloga boga, osmoga se obraduje i đavolu! GINA: Obradovaćeš se ti, kad ti kuću napune stenicama!

Oni tuku i pet, i šes, i sedam sati, po trojca na smenu, i ništa! Oni ga tuku, a on im ćuti ko kap! Sve što zna da im kaže, to je ne znam!

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Odlazim u Komoran dvadeset i devetoj. Očekujem da ću sa njom na ratište. Međutim, posle sedam dana dolazi moj ratni raspored. Imam da odem u Vrhovnu komandu armije na Soči (Isonzo Armee) u San Vito, na Taljamentu.

Poljak ih je smestio u jednu praznu sobu. Sedam na svoj sanduk i pišem. Kuća je prazna, ali u jednom mračnom uglu primećujem neku stvar.

Napolje!“ Kao što to obično biva kad se pojedinac sretne sa gomilom, ja onda, melanholično, popuštam i sedam pored voza, na svoje kuferče.

To je socijalistima zabranjeno, i isključivo zadržano za one koji su izgubili rukopise u Albaniji. Pre sedam godina, jedno letnje veče, poneo sam, iz stana mog brata, koji se bojao detektiva, sokolske medalje, lismo kojim mi je

Jakšić, Mileta - HRISTOS NA PUTU

isto vreme bio je episkop Hristove crkve u Rimu jedan starac, koji je, pre toga, u postu i molitvi proveo četrdeset i sedam godina u nekoj pustinji. Starac se pročuo kao svet čovek, veliki pravednik i čudotvorac.

Domanović, Radoje - MRTVO MORE

Ja to činim uvek kad god sedam za posao, a naročito sada molitva ima mnogo više smisla zbog ovih poslednjih nemilih događaja na jugu naše mile zemlje.

— naredi predsednik. Ustade njih nekoliko. Sekretar izbroja sedam. — Kud je osmi? — pita predsednik. Niko se ne javlja.

Ranković, Svetolik P. - PRIPOVETKE

I opet se nastavi čitanje, koje se ponovi ravno sedam puta. Ja vi ni sad ne umem kazati sve što se tu čitalo o našem kapetanu i njegovim »nedelima« i »bezakonju«.

Seća se dobro, i ako je to bilo pre... hmm... koliko će biti?... dvadeset i... jest, i sedam.... pre dvadeset i sedam godina ! ... Onda pop Kosta beše tanak, suh i visok kao ova zvonara, a posle, he ...

Seća se dobro, i ako je to bilo pre... hmm... koliko će biti?... dvadeset i... jest, i sedam.... pre dvadeset i sedam godina ! ... Onda pop Kosta beše tanak, suh i visok kao ova zvonara, a posle, he ... jedva uđe kroz južne dveri.

Č’a Gliša već je počeo da se ulaguje oko kalfica, za koje mišljaše da će skoro svoje gose postati. Sedam meseci je prošlo posle odlaska starog kapetana i još se niko ne javi za Kaju.

Nušić, Branislav - NARODNI POSLANIK

na primer, kasapina koji liferuje meso okružnoj bolnici, zovnem ga i sasvim mu blago kažem: ti, bratac moj, imaš sedam krivica za davanje smrdljivog mesa bolnici, i sva akta tih krivica evo ih u mojoj fioci!

Sremac, Stevan - LIMUNACIJA U SELU

— Ama ni slovca. I đeca mi se, gospodine, posmevaju, pa vele: kad ćeš, čiča, u školu, jes’ napunio, vele, sedam godina il’ još nijesi? »Pravo veli! — reče u sebi Sreten — pravi kreten, sudeći po licu.

ali je zato oduševljeno pričala kako se uoči onog dana kad će otputovati četiri sata na fijakeru vozala po varoši i sedam puta se prevezla pored načelstva i jedanaest pored telegrafa i petnaest pored načelnikove kuće, upravo pored

čitati blagodarnost, što je proletos poklonio vojnicima te i te čete, toga i toga bataliona kad su onuda prolazili, sedam oka rakije i dao im slame za prostirku. Tako je već nekoliko puta bilo.

i Gutenberga i svoj poziv, urednik je škartirao mnoge druge stvari samo da izađe ceo Sretin dopis koji je zahvatio sedam stubaca.

Četvrtoga dana stigoše samo sedam učitelja iz najbližih sela. Sreta ih dočeka srdačno, zahvali im se na odzivu i pozva ih u školsku zgradu.

Danojlić, Milovan - KAKO SPAVAJU TRAMVAJI I DRUGE PESME

— A međ usnama mu, stalno, po sedam-osam eksera, Jer pendže kad se ukiva nema radnje potpune Dok se svaki klinac ne oliže i ne opljune!

Zarivši glavu u papir (baš ko u pesak noj) Već sedam dana tamani debeli praznični broj. Vesti ne čita, niti ga zanima šta ima novo; On jede, red po red, i guta, slovo

Jer ima negde jedna mačka... BALADA O ODBEGLOM MAČORU Deco, tužan sam da bi mi srce moglo pući: Sedam je godina jedan mačor živeo u mojoj kući, Iz sobe u kujnu, iz kujne u sobu šetao; Ponekad mi je smetao; češće, nije

” Dve stare torokuše Tisuća i Hiljada, vek se čitav roguše, Vode sedam džihada, Al iz blata do guše Neće izaći nikada. Hiljada i Tisuća: Podanice bespuća.

I čuti to što u večnoj tuzi Šuškaju zreli kukuruzi. STARINSKA PESMA Daleko, iza sedam brda, Gde reka usporeno, leno teče A sunce napasa šarena krda — Daleko, iza sedam brda, Uvek je tiho, uvek je veče.

STARINSKA PESMA Daleko, iza sedam brda, Gde reka usporeno, leno teče A sunce napasa šarena krda — Daleko, iza sedam brda, Uvek je tiho, uvek je veče.

Đak sa knjigama, konj pred bičem, Lampa što svetli nikom i ničem. Mali autobus u sedam sati Ode, da se nikad ne vrati.

Sat pre venčanja, u crkvenoj porti Nestade, ko u zemlju da potonu... Sedam su sati moji svatovi Čekali, i poglédali niz bulevar, Dok im se ne iskriviše tanki vratovi, I ne shvatiše u čem je

bratstvu i pravdi, A meni, iz ponosne Crne Gore Ti ideali od rođenja u srcu gore, Za pravdu bih dao života sedam (Al ovaj, prvi, nizašta ne dam!

„Beskrajnih, dugih sedam godina, Čamila sam, ko čuma, u Kutleši, Dolazila mi je cela rodbina Al niko ne umede da me uteši!

” „Kako je samo sitan i bedan, Mršav kao drvce na gradskom skveru! Napunio je sedameset šest, ili sedam, Pa šta ako nekad nije držao veru? Ne mogu pokoru ovu da gledam: Prevršile smo svaku meru!

tri moralne nakarade, Izvršile podelu bedne zarade: To je obavljeno u samoći, Na proplanku, između grada i sela. Sedam su dana i sedam noći Usred divlja šumskog predela Tri babe stenjale u nemoći Da petobanku podele na tri dela.

Petrović, Petar Njegoš - GORSKI VIJENAC

SKUPŠTINA UOČI TROJIČINA DNE NA LOVĆENU GLUHO DOBA NOĆI, SVAK SPAVA. VLADIKA DANILO (sam sobom) Viđi vraga su sedam binjišah, su dva mača a su dvije krune, praunuka Turkova s Koranom!

DOĐOŠE POGLAVICE TURSKE, OKOLO SEDAM OSAM. I POSJEDAŠE S CRNOGORCIMA, SVI MUČE I GLEDAJU PREDA SE. KNEZ JANKO Koje ste se jade skamenili?

Kome braću ti ostavi, bratska hvalo, i staroga baba Pera, kuku, Pero! i tri mlade sestre tvoje, kukavice? Sedam snahah što ošiša? njima prazno! Što ne čuva mladu glavu, ljudska vilo; što krvnika njom nasladi, bratska diko?

Nego ko će đecu dočekati? KNEZ JANKO Kolika mu brata ostadoše? VUK TOMANOVIĆ Sedam bratah, svi sedam jednaci. KNEZ JANKO Hoće li ga osvetiti, Vuče? VUK TOMANOVIĆ Hoće, kneže; ali što za fajdu?

Nego ko će đecu dočekati? KNEZ JANKO Kolika mu brata ostadoše? VUK TOMANOVIĆ Sedam bratah, svi sedam jednaci. KNEZ JANKO Hoće li ga osvetiti, Vuče? VUK TOMANOVIĆ Hoće, kneže; ali što za fajdu?

Prosta sablja po sto putah turska, od Kosova koja nas siječe, pri zlu tome, ako je istina. Evo ima šest-sedam godinah kâ dohodi jedna proročica među nama. Iz Bara se kaže.

Pandurović, Sima - PESME

MOTIV 68 U IZNURENOM OSEĆANjU JEDNOM 70 TRAG VREMENA 73 NA PUČINI 75 ODBLESCI 77 PADA CVEĆE 79 U POLA SEDAM 81 TRILOGIJA 83 LUTANjE 85 ČESTI TRENUCI 87 JAMBI O SVRŠETKU 89 JESEN NA TERASI 91 MІЅERERE 92 SEVERNA

I sad pada cveće... U POLA SEDAM Boginji Probudiše me k’o rubin crveni Zraci večernjeg sunca. Pola sedam... Čas odlaska tvoga došao je meni Tužan k’o

I sad pada cveće... U POLA SEDAM Boginji Probudiše me k’o rubin crveni Zraci večernjeg sunca. Pola sedam... Čas odlaska tvoga došao je meni Tužan k’o ova jesen koju gledam.

Prespavao sam poslednje trenutke Boravka tvoga ovde. Pola sedam... Zamračio sam i sobu i kutke Duše, jer slab sam bio da se predam Mislima koji dube, kao pijuk, Nesrećno srce

Matavulj, Simo - USKOK JANKO

vi dramo... i! Krivo ti se što nijesmo cicije kao vi, cicije i od svojijeh usta. Za vas se baš može reći: ’sedam kuća jednu kozu muze, još se hvale da se dobro rane!’ A, te i vi. Crmnica vi vinom rađa, ali vi ga drugi piju.

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

Jad te jadu dodâva dovijeka! Kuća ti se kućetinom zvala, na ognjištu iznicalo trnje! Lijek tražio kod sedam Stana i devet Marija! Majka te u mrtve oči poljubila! Majčino te mlijeko gubalo! Manji umro nego što si se rodio!

— Narod je kao oblak: nekog orosi, nekog pokosi; nekog nahrani, nekog sahrani. — Na carevu ljebu ima sedam kora. — Nebojšu najpre vuci pojedu. — Ne budi svakoj ptici kobac! — Ne može jedna vrana na sto kolaca.

VLAŠIĆI Vlašiće, zvezde, seljaci drže kao sedam brata i: zovu ih: Mika i Mioka, Raka i Raoka, Orisav i Borisav, i sedmi Milisav.

Njih može čuti samo namernik koji slučajno u kući zanoći, kad se dete rodi. Usuda ili suđaja ima sedam, u belo su obučene, ulaze kroz dimnjak i sede na ognjištu.

BABA-KORIZMA Baba-korizma je mršava — mršava, a visoka tako da bi u niskoj kući dosegla glavom u šljemena; ima sedam zubova, koji joj svake neđelje posta po jedan ispane, a o Uskrsu ostane bez ijednoga, pa je nekud nestane.

VUCI — HRTOVI SV. SAVE Savica se zove post koji se posti svetom Savi. Taj post traje sedam dana. U Starom Vlahu čobani poste ovaj post, da im vuci ne bi klali ovce, jer su vuci hrtovi svetoga Save.

sa strehe pada, i ovako vrača): Ne zabadam ja ovaj nož u zemlju, nego u Mujino srce i džigericu, i njegovih sedamdeset i sedam damara, osamdeset i osam žglavaka (a međutim sve jače upire nožem u zemlju) i njegovih devedeset i devet kostiju.

ni voćke sađene, ni ovce jalovice, ni krave bakovice, već Muje i Mujina srca, i džigerice, i njegovih sedamdeset i sedam damara, osamdeset i osam žglavaka i njegovih devedeset i devet kostiju! (Sada duhne u zvezdu i bez obzira ode kući).

3 Poletelo devetoro uročića: od devet osam, od osam sedam, od sedam šest, od šest pet, od pet četiri, od četiri tri, od tri dva, od dva jedan i od jedan nijedan. Bež’te, uroci!

3 Poletelo devetoro uročića: od devet osam, od osam sedam, od sedam šest, od šest pet, od pet četiri, od četiri tri, od tri dva, od dva jedan i od jedan nijedan. Bež’te, uroci!

Sinoć moma dovedena, Malo večera, Malo večera: Osam volov’, sedam krava, Šest ovnova, pet gusaka, Četir’ patke, tri goluba, Dvije tice jarebice, Jednu ticu prepelicu, Ticu

Sinoć moma dovedena, Malo večera, Malo večera: Devet pogač’, deset sira, Osam volov’, sedam krava, Šest ovnova, pet gusaka, Četir’ patke, tri goluba, Dvije tice jarebice, Jednu ticu prepelicu, Ticu

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

” I tako nauči cara te dozove momče i reče mu da posadi vinograd i da za sedam dana donese s njega nova vina. Momče kad to čuje, stane plakati i moliti se da on to ne može učiniti, niti to može

Momče kad to čuje, stane plakati i moliti se da on to ne može učiniti, niti to može biti; a car mu opet reče: „Ako za sedam dana to ne uradiš, nije na tebi glave.

bude vinograd, pa neka ti išpartaju, a ti uzmi torbu i u nju struk bosiljka, pa idi na ono mesto i lezi te spavaj, a za sedam dana imaćeš grožđa zrela.

Kad ujutru ustane, a to vinograd posađen; drugo jutro — listao, — do sedam da- | na bilo 84 već grožđe zrelo u njemu, a to je bilo vreme kad nigde nema grožđa.

| onda neka im sve zube izrežu pa ih nosi na ono mesto gde car hoće da mu se grad sagradi, pa lezi te spavaj, a za sedam dana biće grad gotov. Onda se on vrati kući i pripovedi materi kako je bio opet s devojkom i šta mu je ona kazala.

na ono mesto gde će se grad zidati; on u veče metne u torbu struk bosiljka, pa otide onamo i legne spavati, i tako za sedam dana bude grad gotov.

| Sutradan u veče opet tako, i tako za sedam večeri. Kad bi osmo veče, ona kaže mužu da on uspe svinjama da jedu. Kad muž uspe, i pustivši svinje kad vidi kako su

i vila, i vilenik hoćaše da mu vila nešto silom kaže, a vila bojeći se zakle mu se govoreći: „Tako mi sedamdeset i sedam izvora što je u ovoj planini, ne znam.

Onda mu car reče zmajski: „Ta kud ideš, Boga ti, prekojuče Baš-Čelik prođe i pronese tvoju ženu, ja ga dočekam sa sedam hiljada zmajeva, pa mu ne mogoh ništa učiniti, prođi se đavola, molim te, da ti dam novaca koliko hoćeš, pa idi kući.

“ Ovaj se obeća i pođe, i tako carski zet dobi devet stotina i devedeset i sedam ljudi. Idući još dalje opazi trećeg čoeka, koji u nebo gledaše, i upita ga, što u nebo gleda i šta od tuda izgleda, a

Sveti Sava - SABRANA DELA

vodi poučavajući i tešeći, bolne izlečujući, nemoćne utvrđujući, malodušne bodreći, grešne vraćajući, sedamdeset i sedam puta praštajući po reči Gospodnjoj. (Mt.

Ako se desi da su nepoznati, po isteku sedam dana od njihovog dolaska ovde da se oblače u plaštanicu i u monaški šlem.

Od rođenja mu četrdeset i šest godina, i tu odmah po Božijoj voli primi vladavinu. I provede u vladavini trideset i sedam godina, i tu odmah primi sveti anđeoski lik, i požive u tom liku tri godine.

Simović, Ljubomir - ČUDO U ŠARGANU

neverovatno star SKITNICA, preko šezdeset godina, pomalo izgubljen JAGODA, devojka iz unutrašnjosti, oko dvadeset sedam godina; odevena, po svom shvatanju, moderno; mogla bi da odgovara opisu Vukosave, koji Skitnica daje u prvoj

Šta kažeš, a? On mi kupio! CMILjA: Stvarno je prekrasna! GOSPAVA: Platio sedam iljada! IKONIJA: To se na vašeru nàkilo prodaje! CMILjA: Vamo lupaju, izgleda imaš mušteriju!

Vidiš li ovu kišetinu? PROSJAK: Meni je ovaj kaput odličan, šta će mi bolje! Džepova imam tačno sedam, kolko mi treba! U ovom džepu držim parče kanapa, za privezivanje odvaljenog pendžeta.

druge džepove: u ovom držim rezervu, lukac i leb, u ovom ovde iglu i, vidiš, konac, a u ovom ovo parčence sapuna! Sedam džepova, to je čoveku taman! A osmi bi mogo sve da upropasti! IKONIJA: Što da upropasti?

Pa posle uz oluk, pa na verandu. Pa sa verande kroz prozor pravo u sobu, pa po tintari sa flašom vinjaka! Sedam — osam — devet puta! ANĐELKO: A kad sam ga ucmeko, ponovi, molim te!

Gledajte da nešto ne zaboravim! Treba da stignem i u bakalnicu, nemam bakaluka, a u sedam zatvaraju... MILE: Meni u sedam počinje sastanak ogranka! Moram da stignem, biće prozivanje! IKONIJA: Meni pričaš!

Treba da stignem i u bakalnicu, nemam bakaluka, a u sedam zatvaraju... MILE: Meni u sedam počinje sastanak ogranka! Moram da stignem, biće prozivanje! IKONIJA: Meni pričaš! Ti i sastanak ogranka!

Obradović, Dositej - ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA

zadužbina da ja to učinim“, odgovori dobri sveštenik, „nego, ako vami nije od potrebe časlovac, daću vam za njega sedam marjaši i postaraću se za vaš prevoz. Ostario sam, i ne mogu zadugo voziti, a bi[h] vas sam prevezao.

U nekolikop meseci očitam sva žitija. I osim sviju omili mi se žitije moga imenjaka. Piše se o njemu da i on, dete od sedam godina budući, ostavi roditelje i ode u kaluđere, i pročaja.

i ono šta je uzakonjeno, i one koji su uzakonili; jošte k tomu da u samom | Carigradu bilo je više od dvadeset i sedam sabora koji su prokletstvu i anatemi predati.

Nahodio sam u žitijam da neki od pustinika po celi[h] | sedam dana, a neki po četrdeset, ništa ne bi u usta uložili. Silio sam se ne bi[h] li i ja kako mogao do sedmog dna

Ja sam odgovorio da ja nisam prvi koji je postio sedam celi[h] dana; ima koji su postili i četrdeset, kako Mojsej, Ilija i sam spasitelj naš.

se je pre nekoliko godina jednom carigradskom patrijarhu slučilo, koji je hoteo post Petrov i roždestva Hristova od sedam dana učiniti, kako su i ispočetka bili, kako se je narod protiv njega uzbuntovao i mal’ ga nije ubio.

Zašto da im se ne kaže da su ove stvari izmišljene na šest i sedam stotina godina posle spasitelja Hrista i apostola? Kaži, brate, po duši i po sovesti tvojej, [h]oće li što najmanje

Sutradan popnemo se na visoke hormovitske planine. Nađemo prekrasnu veliku varoš od sedam stotina domova, sve kamena zdanija kako kasteli.

Nama[h] se poznam s jednim oko sedam godina starijim od mene, no u jelinskom jeziku i naukam soveršenim učiteljem, zovomim Andrejem Petricopolom.

U ovim meni dragim i slatkim upražnjenijam provedem u Beču oko sedam godina. Treće godine i lekcije sam na francuskom predavao jeziku, na[h]odeći se trgovaca koji su pretpočitavali mene

On je s takovim userdijem o meni ovom kupcu besedio, da čovek obešta ne samo za svoga najmlađega od sedam sinova plaćati mi, no saviše u svojem domu u sadu i u gradu, dok sam god u Hiju, kvartir i trapezu davati.

Put nam je bio kroz Lemberg, Poljsku i Sleziju. U Breslaviji, trgovci imajući dela svoga, zadržimo se sedam dana, i črez Lajpsik pređem u Halu i primim višerečene mladiće k sebi.

Matavulj, Simo - BAKONJA FRA BRNE

četiri mitronosna opata, šest kaptola, deset bogoslovskijeh sjemeništa, četrdeset dekanata, dvjesta devedeset i sedam parohija, sto trideset i tri kapelanije, sedamdeset i tri manastira i u njima oko dvije hiljade pet stotina manastirske

A imao je Bakonja šta i vidjeti! Sedam fratara izvalilo se na klupi pod orasima. A kakvi su da od boga nađu! Petorici se kulja nadula, svakome jednako

— Jeto jest... Ajd’ učini svoju dužnost! Bakonja poljubi redom sedam ruku, pokloni se sedam puta, pak se vrati na pređašnje mjesto obrćući kapicu među prstima.

— Jeto jest... Ajd’ učini svoju dužnost! Bakonja poljubi redom sedam ruku, pokloni se sedam puta, pak se vrati na pređašnje mjesto obrćući kapicu među prstima. — A koliko mu je godina, Brne? — Dvanajs...

se učini da je na jezero stupio, tako sijahu crvene i plave ploče od poda, a tako isto i mramorne stubice ispred sedam oltara.

Fratar namignu, a na to Dundak, u tinji čas, sali u se sedam kupica rakije, uz nazdravice. — Sad, neka iščati molitvu! — reče Boban. — Kakvu molitvu!? — zapita fra-Tetka.

Fra-Tetka pomaza uljem bolesnikove vjeđe, čelo, slijepe oči itd., pa ga onda njih sedam blagosloviše i rekoše narodu da se razilazi. Bakonja je to jedva čekao.

— Umra je taman u jednu uru posle ponoći, a prinili smo ga u crkvu u sedam uri. Bile su već i tri mise. Ja mislim da sad četvrtu divani tvoj stric... — Kako to?

Žvalonja je služio misu. Sa strana, osim domaćih, klečalo je još šest-sedam fratara. Njeke od tijeh Bakonja je gledao o „proštenju“, ali mu većina bijaše nepoznata.

Doduše, opošteniše se postriženici manastirski, koji se nalažahu po parohijama. Njih sedam porevenaše se, te kupiše četiri tovne krave („da bude mlika šjor!“) i dva tovarna konja.

Bakonja se zamisli. Kako se brzo sve mijenja u svijetu! Udaje se Krivica za Oškopicu, koji je, istina, stariji od njega sedam godina, ali koga je on, više odjednom, kamenicama tjerao!

„Biži, dok si na vrime. Soldati ubijaju koga god sritu. Ne čuješ li puške? Jeto se primiču. Sa mnom je bilo još sedam ljudi iz mog sela, i svi su izginuli. Ja jedva izmakâ. Biž!

Ćosić, Dobrica - KORENI

Moram je razočarati.) Pa jeste, i za Božić. Toliko godina nisam bio kod kuće za Božić. Nisam te video... da, da, sedam godila. Pariz, pa odmah služba, državni činovnik... (On! Žao mi, šta motu?) dobro veče, Đorđe.

Tola polako pođe za njom, težak, ruku opuštenih od umora. „Sreski batinaš sa sedam dugmeta i svojim kerovima eno ga u kafani jede vešalice, pije, i hoće lopužu kafedžijsku Levića da nam postavi za

— Sigurno znaš što sam te zvao. Pričaj. — Sa mnom se, mundirdžijo, ne razgovara sedeći. Pljujem ja na tvojih sedam dugmeta. — Beše tvoje, gazda-Aćime. Sada si ti pod mojim kolenima. — Moje beše i biće, ali tvoje neće zadugo.

Tek posle nekoliko trenutaka Aćim se pribra: — Kući? Ja?... Ne teraj šegu. Znaš li ti, majkoviću, šta si? Sedam dugmeta... — E, da mi nije depeše od ministra, ne bi te zora zatekla — šapuće kapetan. — Kakva depeša? — uzdrhta.

“ „Što da me najuri?“ smejala se. ,,Dao me u službu. Ima nas... jedan, dna, tri... šest, sedam, i... Ljuba je osmi. Bilo mu je žao što nije siroče. Dugo je gledao i čudio se što mu je u početku bila toliko ružna.

Velmar-Janković, Svetlana - DORĆOL

Razlika i vije tako velika, jer terdžuman je tumač. Sima je umeo da tumači govor sa sedam jezika i da govori na sedam jezika.

Razlika i vije tako velika, jer terdžuman je tumač. Sima je umeo da tumači govor sa sedam jezika i da govori na sedam jezika.

terdžumana sa sjajnim izgledima na uspeh, hrabrog više no što i legenda zahteva, jedinca, tumača koji je govorio sedam jezika, lepog, pratili su izrešetanog Simu i, takođe, izrešetanog Nišliju, plač i pojanje su se stapali sa gustom

Najradije bi da je zmajevski car pa da se, na čelu sedam hiljada zmajeva, dok se od njih roni nebo, uz munje i gromove, i pisku oblaka, strmoglavo sjuri na Baš-Čelika.

Iza njega je bilo tri a ne sedam hiljada zmajeva ali je i to bilo dovoljno. U zoru 30. novembra valjalo je napasti Beograd.

Ustanak nije bio na početku, kao pre sedam godina, nego na kraju, a ustanici nisu toliko verovali u pobedu koliko u pogibiju. To su bile razlike, velike.

Više nije bio sam: imao je tajnu malu radionicu za izradu izazova istoriji i, u njoj, sedam pomoćnika. Privlačni pauk, kako ga je video Mavrogeni, postao je u austrijskoj prestonici, u kojoj su zanati i veštine

Popović, Bogdan - ANTOLOGIJA NOVIJE SRPSKE LIRIKE

hajd'mo u doba ono Kad Helagabala Avgust vladaše bogatstvom Rima; Hajdemo u cvetne zemlje gde Tibar veselo šumi, I sedam podnožja ljubi, nežno se grleć' s njima.

Milanković, Milutin - KROZ CARSTVO NAUKA

Ona lebdi u središtu nebeske sfere. Između nje i te sfere obrću se, povlačeni od ove, sedam daljih koncentričnih sfera koje nose po jednu od sedam loptastih nebeskih tela.

Između nje i te sfere obrću se, povlačeni od ove, sedam daljih koncentričnih sfera koje nose po jednu od sedam loptastih nebeskih tela.

Talesovo ime posta poznato i slavno u svim grčkim krajevima. Moji učitelji govorahu mi često o njemu kao jednom od sedam mudraca cele Grčke. „Kad završih školovanje u svom rodnom mestu, pođoh u Milet da onde budem Talesov učenik.

Na levo krug!“ Oni se povrstaše u red i krenuše. Majmun se iza njih izbekelji i pljunu. Tako pođe njih sedam abderićana - magarac je u tom broju uračunat - kući. Njihov vođ uzdisaše i reče poluglasno: „Pravedni bože Posejdone!

„Imaš pravo!“, odgovori mu Hipokrates. „Već puna tri veka otimaju se sedam naših varoši o Homera, pošto su ga za života ostavili da luta kao beskućnik po belom svetu“.

Ceo taj tovar razdelite besplatno svima građanima varoši, sedam funti na glavu, a vama, gospodo senatori, duplo toliko.

„Koliko se razlikovao sadržaj tih spisa od predmeta naših spomenutih sedam nauka ili, kako su se inače zvale, sedam slobodnih veština!

„Koliko se razlikovao sadržaj tih spisa od predmeta naših spomenutih sedam nauka ili, kako su se inače zvale, sedam slobodnih veština!

Veliki orman sa fijokama, jedan okrugao sto, nekoliko teških naslonjača i jedan jevrejski čirak sa sedam krakova upotpunjavahu nameštaj ove sobe. Ja sedoh na jednu od naslonjača, a Mardohaj se zgrči na minderluku.

Učio sam ga punih sedam godina“. „Ne čudi me ni najmanje!“ „Jel’te! I vi sigurno dobro poznajete to delo, pošto ste na njemu sarađivali“.

Ona mi reče da je čekam posle sedam sati uveče na uglu Žakenove ulice i Vidnergirtla. davno pre ugovorenog časa pođoh Vidnergirtlom i zaustavih se na uglu

ih sve u četvora zatvorena kola, praćena žandarmima i nosačima baklji i odvedoše ih u Konsijeržiju, tamnicu iz koje je sedam meseci ranije kraljica Marija Antoaneta izvedena na gubilište.

Vasić, Dragiša - SABRANE PRIPOVETKE

A gore, na uzvišici, sedam crnih paviljona sve više tonu u glibu. Raskaljale se stazice od šljunka, svuda žitko blato sa razgaženim krečom, i

žagor i sve veća tišina osvaja, pa se žuborenje limenih oluka sve bolje čuje, i kako sa streja cure mlazevi, i sve više sedam crnih paviljona tonu u glibu.

Išao sam, svejedno mi je bilo kuda, samo da jedanput dočekam svanuće i doživim dan bez kiše. Sedam dana kako je ona nemilosrdno lila bez prestanka i držala nas pod strejama gde smo pobegli iz naših logora koje oluja

— U svima sam bio... — Čekaj! Odgovaraj što te pitam! Jesi li ranjen koji put? — Četiri puta, na sedam mesta. — Neoženjen? — Jesam oženjen, troje imam dece. — E, tu si nas slagao, Petronije.

ti dolaziš.“ Tada se moje srce steže, grlo suši, i ja se zbunjujem, zaboravljam spremljeni govor, i sedam, brukam se, odustajući od tražene reči bez ikakve motivacije.

A posle onoga kobnoga dana ostao je Mitar u prestonici još ravno sedam dana. Za to vreme, redovno u isti čas, odlazio je on na groblje, da tamo kraj krstače, obavijene već sparušenim

“ Ali on ni da mrdne s mesta. Vidim ja da se nema kud, pomirim se i za prvi astal sedam sa Ilijom Ilićem. Pa udišemo onaj smrad, gledamo kako se ispijaju polići, slušamo onaj žagor, ništa se ne razume, dok

ali da idem po redu. Oko sedam časova izjutra otpočelo je komešanje po opštinskim hodnicima, gde je bilo mnogo sveta sa kojim sam se, dosta uplašeno,

Dogurasmo mi, doduše, i kako-tako, do one krvave „Đurđevke“ koju smo đuskali punih sedam godina, ali neka se naši čitaoci ne boje: nećemo se mi na njoj nimalo zadržavati.

Desnica, Vladan - Proljeća Ivana Galeba

(faza mađioničar: mast od šišmiša, s dlakom krastače, korijenom trave-obeznanke, i tri lista trave od nepomisli, sedam kapi krvi od nekrštena djeteta).

Sjećam se iz djetinjstva odlazaka u te vinograde. Udaljeni su svega sedam ili osam kilometara od mjesta, ali su se pripreme za odlazak vršile kao za dugo i daleko putovanje.

„Ples s mačevima”, „Igra sa sedam hanira“ , „Poskočnica s odsječenim glavama”, i tome slično. Sve sami sušti, krvavi ljudožderski folklor!

u očima njegove zore, njegove sutone, njegova razjarena sunca i njegove zvjezdane noći, i neka između sebe i njega stavi sedam mora i sedam planina. I možda tek pod starost neka se vrati da u njemu umre.

zore, njegove sutone, njegova razjarena sunca i njegove zvjezdane noći, i neka između sebe i njega stavi sedam mora i sedam planina. I možda tek pod starost neka se vrati da u njemu umre.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH PRIPOVEDAKA

Onda mu car reče zmajski: — Ta kud ideš boga ti! Prekojuče Baš-Čelik prođe i pronese tvoju ženu, ja ga dočekam sa sedam hiljada zmajeva, pa mu ne mogoh ništa učiniti; prođi se đavola, molim te, da ti dam novaca koliko hoćeš, pa idi kući.

Ti znaš da je pred mojom kućom bio veliki trs, sa koga sam, bogac, dobivao svake godine po sedam akova vina, a eto, neku noć, bog ga satro, dođe neki vrag, ukrade mi ga i ja ostadoh bez njega.

I tako nauči cara te dozove momče i reče mu da posadi vinograd i da za sedam dana donese s njega nova vina. Momče, kad to čuje, stane plakati i moliti se da on to ne može učiniti, niti to može

kad to čuje, stane plakati i moliti se da on to ne može učiniti, niti to može biti; a car mu opet reče: — Ako za sedam dana to ne uradiš, nije na tebi glave.

bude vinograd, pa neka ti išpartaju, a ti uzmi torbu i u nju struk bosiljka, pa idi na ono mesto i lezi te spavaj, a za sedam dana imaćeš grožđa zrela.

Kad ujutru ustane, a to vinograd posađen; drugo jutro — listao, do sedam dana bilo već grožđe zrelo u njemu. A to je bilo vreme kad nigde nema grožđa.

dunđeri onda neka im sve zube izrežu, pa ih nosi na ono mesto gde car hoće da se grad sagradi, pa lezi te spavaj, a za sedam dana biće grad gotov. Onda se on vrati kući i pripovedi materi kako je bio opet s devojkom i šta mu je ona kazala.

na ono mesto gde će se grad zidati; on uveče metne u torbu struk bosiljka, pa otide onamo i legne spavati, i tako za sedam dana bude grad gotov.

Ovaj se obeća i pođe, i tako carski zet dobi devet stotina i devedeset i sedam ljudi. Idući još dalje, opazi trećeg čoeka, koji u nebo gledaše, i upita ga što u nebo gleda i šta otuda izgleda, a

Odgovoriće jazavac: — Imam tri vještine. — Ja imam sedamdeset i sedam vještina, — reći će lisica. Elem, kako mu drago, pođu svojijem putem, i naiđu na jednu strvinu, đe su bila i gvožđa

— A sad, jazo, što ću od života? — zapita lisica jazavca. Jazavac joj odgovori: — Ti kažeš da imaš sedamdeset i sedam vještina, pa samo jednu upotrebi, izbavićeš se. Lisica: — Kaži, jazo, i tvoju vještinu, biće mi štogođ bolje.

— Znadi da u našemu ćitabu piše: kad pravo i vjerno raja služi svojega agu sedam godina a aga ga osme godine posiječe, otvoren mu je raj kao da je pravi Turčin; anaišeš li?

Tesla, Nikola - MOJI IZUMI

koji piju kafu i ustanovio da su smrtni slučajevi prouzrokovani srčanim tegobama ponekad dostizali gotovo šezdeset i sedam procenata od ukupnog broja umrlih.

Kada se prirodna sklonost izrodi u pasioniranu želju, čovek napreduje ka svome cilju čizmama od sedam milja. Za vreme kraće od dva meseca razradio sam gotovo sve tipove motora i modifikacije sistema koji se danas vezuju

Marsel, gde sam stanovao, do kupatila na Seni, zagnjurio bih se u vodu, isplivao dvadeset sedam krugova a onda hodao jedan sat da stignem do Ajvrija (Ivry), gde se nalazila fabrika kompanije.

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

se volovi na ispaši kretali prema dobu noći, a ovo vreme smo procenjivali po položaju zvezdanih jata kao što su Orion i Sedam Vlašića. Pazilo se i na kretanje Večernjače i Zornjače. Venera je bila naša bela zvezda, a Mars crvena.

Luis je taman završio koledž, ali Vintrop, iz opravdanih razloga bio je u opasnosti jer je imao sedam uslovnih ocena, a to je bilo skoro obeshrabrujuće.

Bio mi je preko potreban. Sedam meseci neprekidnog učenja i vežbanja pod rukovodstvom Ruta, uz studiranje dopunske literature po njegovom predlogu i

Dvadeset sedam godina kasnije, Srpska akademija nauka objavila je da će se prihod od fondacije posvećene uspomeni Olimpijade Pupin

Proveo sam sedam nedelja u Parizu. Premijer Pašić uveravao me je da su rezultati ove moje akcije bili dobri. Pozvao me je u Beograd da

sada u Pariz i posmatrajte ono što se sad radi na mirovnoj konferenciji, kao što sam činio ja za ovih poslednjih sedam nedelja.

Jedna grupa imala je sedam odeljenja nauka i tehnologije koje su predstavljale, respektivno, fiziku, matematiku i astronomiju; hemiju i hemijsku

Ćipiko, Ivo - Pripovetke

U njoj porušen grad. Pred dvostrukom kapijom, turski zvaničnik, crnomanjast Anadolac. Jedi—Kula! Grad od sedam kula. Pusto, visokim korovom zaraslo dvorište, oko kojega se dižu stare sure zidine, niz koje zevaju posrnule kule, u

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

g. (I, 249), zapisao je Vuk u hitnji olovkom na poleđini vozne karte za poštanska kola koja su 3. jula 1820. g., u sedam časova izjutra, polazila iz Beča za Zemun, i svakako da ju je u to vreme i negde na tome putu i zabeležio; pesmi je

o spevovima; otuda i ciklička organizacija strogo provedena u celome Sporednom nebu: pesme se uključuju u cikluse od sedam pesama, koje pesnik naziva spevovima; oni poslednji se uključuju u zbirku od sedam ciklusa, što bi trebalo da

nebu: pesme se uključuju u cikluse od sedam pesama, koje pesnik naziva spevovima; oni poslednji se uključuju u zbirku od sedam ciklusa, što bi trebalo da funkcioniše kao celovit ep; danas čak postaje jasno da Popa i svoje knjige želi da

U samome predgovoru Antologiji Mišić je izneo, odsečno i odvažno kao što je i inače umeo, sedam saznanja do kojih je došao iščitavajući domaće pesništvo u rasponu od jednog veka.

Tih sedam saznanja predstavlja celovito viđenje poetskoga nasleđa, ali i sažet program kritičarev. Jedno od njih je da je u ovome per

Objavljeno je već sedam knjiga iz ove serije, u pripremi su i nove. U svetu veoma zastupljena, kod nas su poetička proučavanja, u sistematskom

Nušić, Branislav - GOSPOĐA MINISTARKA

Šta se utrpala između mene i Sime ova udovica! (Broji.) Jedan, dva, tri, četiri, pet, šest, sedam...Glas (broji u sebi) kuća... brzo... novac s večeri. (Govori.) Znam, to će tetka Savka da mi donese...Cela istina...

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

21 Doduše, već u drugoj verziji - koju je Stanković sedam godina kasnije počeo objavljivati i takođe je bez objašnjenja prekinuo22- uklonjena su oba mesta gde se Sofka počinje

U tom je pogledu manje zanimljiva činjenica da se poema raščlanjuje na šest jednakih delova od po sedam strofa, a više da se u svakome delu njegova prva strofa ponavlja i kao završna.

Jovanović, Jovan Zmaj - DRUGA PEVANIJA

Dok istinu ne doznamo (A ta će se teško dati), Ja ću ono što najlepše Najradije verovati. Onih sedam Daničića, Što ih srpski guslar gudi — Ima l’ koga da ne prizna: To su bili uzor-ljudi.

Kako j’ da je, gde smo tu smo, Nebo nam je krov, A pred nama eto stoji Prazan listak nov. Jedan, osam; osam, sedam, — Naslov mu je to. S tog će lista svako čitat’ Što napiše ko.

»Starmali« 1882. ODA SNEGU Ti svake zime nađeš se ovde, Baš kad ja sedam da pišem ode; O staklo biješ prozora moga, Il’ oko mojih kupiš se noga; Skrivaš mi drugih predmeta mnogo Kojim’

Miljković, Branko - PESME

Miljković PESME Sadržaj UZALUD JE BUDIM 2 ZA ONE KOJE VOLIMO 3 UZALUD JE BUDIM 4 PRVO PEVANjE 6 SEDAM MRTVIH PESNIKA 8 BRANKO 9 GROB NA LOVĆENU 10 LAZA KOSTIĆ 11 DIS 12 TIN 13 MOMČILO NASTASIJEVIĆ 14 GORAN 15 NOĆ S ONE

od krvi videh videh videh čuh i padoh mrtav o Aheronte Aheronte sve strane sveta stiču se na tvojim obalama. SEDAM MRTVIH PESNIKA (1956) BRANKO Noć ispod zemlje razveselim Izraste vetar u nežnu biljku iz tog podzemlja gde svetiljku i

1957. ARILjSKI ANĐEO O ANĐELU NA ZIDU I Zauzme svoje mesto između sedam zvezda kada prestaje vatra i zbivanje i počinje čista kristalizacija podarena u smirivanju.

Petrović, Rastko - AFRIKA

U pola sedam ulazi moj boj da me probudi. Ne pitajući ništa, i veštije no što bih to činio sâm, on skuplja i pakuje moje stvari,

Celoga dana ova mešavina vode i vina bila je moj san i moja uteha; sada, vidim da ni njom neću ugasiti žeđ, sedam na prag, na granici da zažalim što sam i došao u ovu zemlju.

derana sede ispred kolibe na asurama i udaraju u bubanj i u kalbase pokrivene mrežom po kojoj su nanizali perle. Sedam kraj njih. Oni ne prekidaju svoju tužnu, ritmičnu pesmu čiji se motivi neprestano ponavljaju.

Vuijea sustižem u momentu kada se sprema da se utovari na kola. Sedam kraj njega, i gladan i žedan; počinjem odmah svoju priču o Komoi i šalupi.

Lupa tam–tama, i gomila, larmajući veselo, prate me do izlaska iz sela. Produžavam, odatle na sedam kilometara, u planinu, u selo Zegele. U trenutku had se pojavljujem, uplašeni stanovnici beže u svoje kućice.

su bronzanim grivnama svih oblika, svih šara; oko vrata su takođe kolajne i đerdan sa libričkim gri–griima. Sedam ispred nje, punim krilo novcem i dajući joj grupicu po grupicu, skidam sa nje jedan po jedan nakit Vrlo je zadovoljna.

Silazak sa bregova ka Banfori neobično je živopisan. Na sedam kilometara pred njom, Samba zastaje da vidi svoju porodicu i da je pozove da mu dođe u Banforu.

Dok smo se vraćali, seljaci jednog sela kraj koga prolazimo, i koje je na sedam kilometara od Banfore, kažu nam da će oko deset časova biti neka svadba.

Beli se vređaju što im kvarim zabavu; oni me ubeđuju da se izlažem pravom samoubistvu što idem. Nov put od sedam kilometara navući će mi groznicu a na putu je ovih dana primećeno masa zmija–pljuvačica koje se sad pare, zbog čega su

Od trideset sedam godina slavne vladavine ovoga crnca, petnaest je ispunilo krvavo ratovanje sa Francuskom. Bio je nemilosrdan: jednoga

Posle večere idem sam u šetnju, gubim put, nalazim ga, zabavljam se tako do mile volje. Na nekom proširenju sedam pod ogroman fromaže i slušam život sela oko sebe. Sve je radosno što je sunce najzad otišlo.

Ja sam onda plakao i moja verenica je zajedno sa mnom plakala. Danas, pišu mi, ceo svet puši, dečaci od sedam godina puše!

Jakšić, Đura - STANOJE GLAVAŠ

On je za jednu noć toliko snijevao da mu svih sedam vlaškijeh proroka za sedam godina ne bi protumačili sanove!... No, babo, reci, duše ti, koja je golema nevolja što te

On je za jednu noć toliko snijevao da mu svih sedam vlaškijeh proroka za sedam godina ne bi protumačili sanove!... No, babo, reci, duše ti, koja je golema nevolja što te do čestitoga paše dovodi?...

Todorović, Pera - DNEVNIK JEDNOG DOBROVOLJCA

Do pod Šumatovac pade ih ravno sedam s konja; »divni čovek« Hludov padao je dvaput uzastopce, ali to opet nije smetalo junačkim štablijama i oni su se opet

J. Ristić i Radivoje bili su u novom ministarstvu. Odmah zatim skupštinske sednice odložene su za sedam dana. — 27 avgusta bila je prva skupštinska sednica, u kojoj su se javili novi ministri i pročitali knežev ukaz, da

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 3

Čisto ne verujemo. Čitali smo zvanični izveštaj... Ali komordžije tvrde odlučno. I zaista, trinaestog septembra, u sedam i po časova, stiglo je naređenje komandantu puka da sa svojim prvim i trećim bataljonom, odmah krene, i stavi se na

Ponavljam i ja ono što je rekao gospodin upravnik: u varoši možete ostati do sedam časova, večera je u osam, spavanje u devet i po. Čuli ste, i kvit! Ja ću svojim primerom prethoditi.

kao kapetan potporučnike, „Maher“ slonove, a potporučnik Sima „Jarebica“, pre nego popije čašicu konjaka, „naleteo“ je sedam puta na Francuskinju Irenu, bolničarku u rekonvalescentnom logoru. Neko povika: — Eto ih!

A tek kako li je onim pešacima, koji već sedam godina, još od turskog rata, riju zemlju kao krtice. — Redak je takav.

Zastao sam... Hteo bih nešto... Ne znam ni sam. Onda se okrećem oko sebe i nanovo sedam na krevet... Iz daljine čujem jezivi fijuk šrapnela, zavitlao je iznad zemunice, i stručio se negde u jarugu.

Bio je to teretni, pokriven auto, sa klupama postavljenim po dužini. Na takvim kolima trebalo je preći sedam stotina kilometara... Putovali smo tri dana. Ali meni je još prvoga dana pripala muka...

Pogledao sam na časovnik... Sedam i po. Rešio sam da idem odmah. Pri polasku pogledao sam na divan, i obuze me slatka misao kako će na njemu ležati sutra

— Kada polazi prvi voz preko Valansa za Marselj? — Sutra izjutra u sedam časova. — Napišite gospodi objave — onda se okrete nama: — Gospodo, molim vas, ako bi neko od vas ostao, pričinio bi

— onda zapovednim glasom: — Sutra u sedam časova da ste na stanici! Ja sam ćutao. Ali je Toma govorio i pravdao me: — To on onako kaže.

Stegli smo srdačno ruke jedan drugome i rastali se. Pripremljeni su magacini u kojima je smeštena municija za sedam dana borbe. Ljudima je razdeljena rezervna hrana za tri dana, a u slagalištima je navučeno još za deset dana.

spremni su da stupe u dejstvo: sedamdeset i pet bataljona pešadije, preko dve hiljade šest stotina puškomitraljeza, oko sedam stotina šezdeset mitraljeza, pet stotina osamdeset topova i osamdeset i jedan aeroplan...

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

Jovan Rajić JOVAN AVAKUMOVIĆ PAŠHALIJA NOVAJA Hiljada sedam sto sedamdeset peto Hristova roždestva začinjajet leto, Koje vama, drage, sada privetstvuju I čto po njem sledujet zdje

U toj knjižici, u kojoj je štampana ova jedina pesma uza svaku od sedam strofa ima sa leve strane u nekako barokno kapricioznom i komplikovanom, osobito naglašenom poretku od gore nadole

41, 49), kao „prekrasan priklad” da „jesu vrlo ugodni” „sličnoredci” (tj. slikovi) „od sedam dugokrataka” (tj. troheja) „ako su s rastavkom” (tj. sa cezurom.

Svirajući maršu otvoriše se dvokrilna vrata, kroz koja sprovod jedan od sedam muških i pet ženskih lica, na podobije rimskih boginja obučenih, u salu uđu, stanu do postamenta i tu najvažnija

Bojić, Milutin - PESME

Cepte trske mnoge; Mi u belom ruhu kô afrički žreci Grehom novom Judi opraćemo noge. (Bez datuma) XLI SEDAM SMRTNIH GREHOVA O, grešio sam svih grehova sedam, Gordost i gnev mi zadavahu rane.

(Bez datuma) XLI SEDAM SMRTNIH GREHOVA O, grešio sam svih grehova sedam, Gordost i gnev mi zadavahu rane. Kad ljubomora mojim okom plane, Prezrivo grešne pokajnike gledam.

Nušić, Branislav - SUMNJIVO LICE

A muze, brate, vešto! Tek vidiš, pritvori kakvog gazdu, veli: „Lajao protiv dinastije!” i natovari mu ovolika akta... sedam, osam, dvanaest svedoka... pet godina robije.

I onda, razume se, mesto šest otkuca devet, mesto četiri sedam i napravi uopšte takvu zbrku da je ne možeš do smrti razrešiti. Vratiću se ja. (Pođe, pa se kod vrata seti i vrati se.

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

Od prve zbirke Pesme (1924) pa do naših dana ona je sedam decenija bogatila i usavršavala liriku koja ima sva tradicionalna obeležja: ispovedna, osećajna, deskriptivna i,

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

uz verige (da brani novorođenče od veštica, ŽSS, 194, Stig), ili se (takođe od veštica) maže njime novorođenče kroz sedam dana po rođenju (SEZ, 17, 534 i 535), ili se metne pored novorođenčeta, zajedno sa nožem (GZM, 6, 1894, 667), ili

Rašćenju kose pomaže čak i voda od kiše koja se na l. zadržala (GZM, 6, 1894, 656). Sedam ili devet ugljenova od loze, stavljeni u vodu, upotrebljuju se pri bajanju kad je dete urečeno (ZNŽOJS, 7, 1902, 388).

III), u te dane ne treba te godine ništa sejati ni saditi, jer će krti sve pojesti, makar i posle sedam godina (ZNŽOJS, 19, 199).

U istom cilju daje se urečenom detetu da pije vode u kojoj je potopljeno sedam ili devet hrastovih ugljena (ZNŽOJS, 7 388).

(obično zajedno sa bosiljkom i katranom): njime se kade porodilja i dete, prvih sedam dana (ib., 95); porodila koju su savladale babice (ib., 99); žrtva koja se prinosi mrtvima na Veliki četvrtak (ib.

Ćipiko, Ivo - Pauci

zamjeri, Ilija bijaše, odmah pošto je Božica u kuću došla, u varoši napravio molbu, vjenčanicu, i potrošio za nju preko sedam talijera, pa zar je on kriv što molbu nisu uvažili? Ali se pop ne da razlogu.

Služio staroga gospodara sedam—osam godina, a jednom iznebuha odluči ići kući; Veljaše da mu je otac na umoru; uze najam i ode.

Nenadić, Dobrilo - DOROTEJ

Barem toliko. Prohor Dimitrije je proneo glas kako se ja spremam na podvig. Kaže da sam se zarekao da ću sedam noći prespavati u otvorenom grobu punom trnja.

Iskopaće, kaže, grob, baciti na dno naramak glogovog trnja i zatim leći u njega. Provešće tu sedam noći. Ništa mu nisam rekao. A i šta sam mogao.

hrastovim žilama pa će biti teškoća oko kopanja dobre i prostrane reke a pogotovo će biti teško tu stanovati tih sedam noći. Ne znam da li sam baš pomenuo reč „stanovati“ ili sam rekao „provesti“, Možda sam rekao — „živeti“.

Sroči pismo prema ovome što sam ti rekao. Kaži kralju da će moći na mene da računa najdalje za sedam-osam nedelja. Dotle ću se oporaviti.

Na zapadnom bedemu, na kojem je i kapija s dve kule, postavio je glavne snage: dvadeset kopljanika, deset strelaca i sedam kanata sa oblucima.

Prošlo je sedam ili osam dana, najviše deset, otkako leži dole i već je uspeo da se tome potpuno prilagodi. Mito kaže da se smejao

Nema više ni viteštva, ni dostojanstva, ni otmenosti, ni ponosa, otvaramo vam nove dveri, zavirite nišči iza sedam zapečaćenih brava, saznajte sve tajne neba i zemlje. Sve vam je dozvoljeno, sve dostupno.

se mnogo zadržavao na opisivanju anđela, jagnjeta i mača, te tako nikad ne saznadosmo da li je jagnje kao u Jovana imalo sedam očiju i sedam rogova.

na opisivanju anđela, jagnjeta i mača, te tako nikad ne saznadosmo da li je jagnje kao u Jovana imalo sedam očiju i sedam rogova.

staraca reče: 'Nemoj plakati, pobedio je Lav iz Judina plemena, Davidov izdanak, tako da može otvoriti knjigu i njezinih sedam pečata.' Tada opazih između prestola sa četirima Bićima i između Staraca Jagnje gde stoji kao zaklano.

' Tada opazih između prestola sa četirima Bićima i između Staraca Jagnje gde stoji kao zaklano. Imalo je sedam rogova i sedam očiju to jest sedam Duhova Božijih poslanih po svoj zemlji.

' Tada opazih između prestola sa četirima Bićima i između Staraca Jagnje gde stoji kao zaklano. Imalo je sedam rogova i sedam očiju to jest sedam Duhova Božijih poslanih po svoj zemlji.

Ilić, Vojislav J. - PESME

I ja, umoran teško sa daljna nekakva puta, Na pustu obalu sedam. I tada pored mene Mrtvački prolazi sprovod u nemom svečanom hodu, A maske na licu nose i ludi, deca i žene.

moja, hajdemo u doba ono Kad Helagabala Avgust vladaše bogatstvom Rima: Hajdemo u cvetne zemlje gde Tibar veselo šumi I sedam podnožja ljubi, nežno se grleći s njima.

Milanković, Milutin - KROZ VASIONU I VEKOVE

od hrastovih parketa, koji starački ječe pri svakom koraku, zagrevana kaljevom peći, koja, pevucka kada se podloži. Sedam knjigama nakrcanih ormana od hrastovog, orahovog i jelovog drveta, različitih po svom obliku i po svojoj boji, ne

Naša sedmica postala je na ovaj način. Vavilonci su poznavali, kao što iz napred rečenog sleduje, svega sedam pokretnih nebeskih tela: pet planeta, Sunce i Mesec.

zgradama i prostorijama stanuju sada strani ljudi, ali je njegova glavna zgrada, a naročito njen gornji sprat, sa svojih sedam soba, isti onakav kakav je bio u mome detinjstvu.

Ali, zaista, najoštrije oko ne vidi ih na celoj nebeskoj kugli više od sedam hiljada. No sada uzmimo opet naš starinski dogled u ruke i naperimo na nebo.

U tome merilu pretstavljeno je Sunce kuglom koja ima prečnik od sedam santimetara. Eno, tačno u sredini stola ovog paviljona stoji crvena bilijarska kugla te veličine. To je naše Sunce!

Na dva metra iza Venerine putanje, dakle sa poluprečnikom od sedam i po metara, vidite novu planetsku putanju. Nju sam pretstavio zlatnim koncem, razapetim preko tuja i jela.

One su spolja optočene širokim međuprostorom od dvadeset sedam i po metara, koji ih deli od spoljnih planeta. Zbog toga moramo ostaviti za jedan časak ovaj paviljon, da putanje tih

devet metara, pa sam je jedva mogao smestiti u moj vrt; sam Jupiter pretstavljen je ovim zrnom ćilibara, debelim sedam milimetara. Njegov prečnik je, dakle preko jedanaest puta veći od Zemljina.

da sumnjaju da će tome biti uzrok jedna osma, transuranska planeta, koja obilazi oko Sunca daleko izvan putanja poznatih sedam planeta, i koja, svojim privlačenjem, remeti kretanje Uranusa.

Neptun je bio pronađen! Tu planetu našao je, kako je to duhovito rekao Arago, Leverije vrhom svoga pera. Sedam godina iza toga, kada je Arago umro, postao je srećni Leverije upravnikom pariske Opservatorije.

A morao sam je staviti, jer samo prva polovina moga dela ima pet stotina devedeset i sedam numerisanih matematskih obrazaca, a druga dvadeset i devet numeričkih tabela.

Ali je ovaj lov bio mnogo teži, i trajao je skoro sedam godina. Otpočeo sam ga u najboljim godinama života, da sam onda bio samo nešto mlađi, ja ne bih imao dovoljno znanja i

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

A ovaj se, Bože prosti, umrcinio, teško njemu, i onoj njegovoj ženi i detetu, i nama svima. Sedam godina je „markiz” trunuo u gadu i hulio na Boga i na nebo.

A možda i ne treba da gori; dosta si ti gorela i za dušu i za grehe njegove ovde na zemlji. Da nisi zaborvila: sedam godina! Pogledaj se kakva si. Teško se i sporo popravljaš. — Julica udari u plač.

U Starom zavetu ima žena vladarki, ima bogatih, lično uglednih devojaka za koje mladoženja mora sedam godina da tegli — profesori se smeju — ima inteligentnih i prepredenih robinja koje u porodicama prave komplikacije i

A zatim, demoni nisu poslednji ljudi u literaturi. Naš narod veruje da arhanđeo ima šest krila, a đavo sedam... Za pisca, ja mislim da je korisnije vitlati po društvu i avanturama, nego sedeti u sobi kraj knjiga.

Sve mladi ljudi, radni ljudi, sposobni ljudi... Od duševnih i telesnih muka, Mija se za nekoliko dana stopio u dete od sedam, osam godina. Pa je ogluveo, oslepeo, i posle tri nedelje dana, iako bez svesti, u mukama umro.

Na Bajićevima se opažalo, čak i na Savinoj ženi, da ih je nešto mnogo zabolelo. Nata je bila bar sedam, osam godina starija od Mirka. Zapravo, već počela da matori.

Sedam meseci posle Harisijadesove smrti rodila je Jelena Harisijades sina, maloga Grka. I Rimska ulica, i grčka čaršija, i Ju

Popović, Jovan Sterija - ROMAN BEZ ROMANA

« Vi ste vrlo strogi, gospodo moja. Ja, istina, zanat spisatelja vodim od sedam godina i trudim se doznati što se god doznati može, ali o muzama ne znam ništa postojano kazati, jer ja u ono vreme

Popa, Vasko - USPRAVNA ZEMLJA

noći Zlatno i plavo Poslednja zvezda u duši Poslednji beskraj u oku SENTANDREJA Bežala si do kraja večnosti Učinila još sedam koraka Prema severu Izvadila iz rajske reke Lobanju svog imenjaka sveca I na temenu joj sagradila Sedam

još sedam koraka Prema severu Izvadila iz rajske reke Lobanju svog imenjaka sveca I na temenu joj sagradila Sedam suncomolja Zapalila si ispod kubeta Sedam staraca hrastova I prelila ih vinom Oslobodila iz žara sedam

iz rajske reke Lobanju svog imenjaka sveca I na temenu joj sagradila Sedam suncomolja Zapalila si ispod kubeta Sedam staraca hrastova I prelila ih vinom Oslobodila iz žara sedam gugutki Otpojala sa njima sedam večernji Pomirisala si

joj sagradila Sedam suncomolja Zapalila si ispod kubeta Sedam staraca hrastova I prelila ih vinom Oslobodila iz žara sedam gugutki Otpojala sa njima sedam večernji Pomirisala si cvet perunike Zatvorila se u nebesku krunicu I

si ispod kubeta Sedam staraca hrastova I prelila ih vinom Oslobodila iz žara sedam gugutki Otpojala sa njima sedam večernji Pomirisala si cvet perunike Zatvorila se u nebesku krunicu I zaćutala (1950—1971) SAVIN

koraka Zastane na proplanku Žutom bez prilaza Kamen po kamen muze Poji žedne vukove Gustim kamenim mlekom Što se u sedam duginih boja preliva Jaki zubi i tajna krila Od kamenog mleka rastu KOVAČNICA SVETOGA SAVE Iz opsednutih

Nušić, Branislav - AUTOBIOGRAFIJA

Babica je tom prilikom konstatovala i to da sam sa rođenjem zadocnio punih sedam dana. Ja ne znam po kome sam redu vožnje ja trebao da stignem sedam dana pre, ali znam da sam u tom zadocnjenju celoga

Ja ne znam po kome sam redu vožnje ja trebao da stignem sedam dana pre, ali znam da sam u tom zadocnjenju celoga svoga života ja video jednu tragediju.

Zamislite, molim vas, debi, prvo stupanje na pozornicu, prva pojava u životu, pa zadocnjenje od sedam dana, i to u doba kad nisu postojale naše državne železnice.

otac sve do moga rođenja bio bogat čovek i da je nekako baš tih dana bankrotirao, što znači: da nisam imao zadocnjenje od sedam dana, ja sam se još mogao roditi kao bogatoga oca sin.

raspitivao može li se nekako od sudbine dobiti satisfakcija, drugim rečima: može li se nekako naknaditi taj gubitak od sedam dana koji mi je nanelo zadocnjenje. — Može, kanforom! — tešio me je moj kućni lekar. — Kako kanforom?

— Kako kanforom? — Pa, kad budete umirali, možemo vam uštrcati malo kanfora, te da vam produžimo život za jedno sedam dana, koliko ste izgubili pri rođenju.

No ono što me je, i pored ove utehe, još uvek uznemiravalo bila je pomisao da je moje zadocnjenje od sedam dana, koje me je sprečilo da se rodim kao sin bogata oca, možda kakav neodoljiv fatum koji lebdi nada mnom; tako da

kakav neodoljiv fatum koji lebdi nada mnom; tako da predosećam da mi se pred kraj života može još i to desiti da na sedam dana posle moje smrti moj loz dobije glavni zgoditak.

I tada će se reći ne samo da sam pri rođenju sedam dana zadocnio, već i da sam sedam dana ranije umro, a to bi već bila strahovito bezdušna igra sudbine.

I tada će se reći ne samo da sam pri rođenju sedam dana zadocnio, već i da sam sedam dana ranije umro, a to bi već bila strahovito bezdušna igra sudbine.

Sećam se, na primer, da sam zbog sedam mršavih krava izeo sedam tako debelih batina da o debelim kravama nisam smeo ni govoriti.

Sećam se, na primer, da sam zbog sedam mršavih krava izeo sedam tako debelih batina da o debelim kravama nisam smeo ni govoriti. Pa onda Marija i Magdalena mal' mi nisu došle glave.

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 2

Jer oni nisu znali za višu politiku. Stroj se počeo naglo osipati i oko sedam časova bili su svi u prihvatnim položajima. Tek u sedam časova stiglo je naređenje iz divizije.

Stroj se počeo naglo osipati i oko sedam časova bili su svi u prihvatnim položajima. Tek u sedam časova stiglo je naređenje iz divizije. Tada smo otvorili vatru i mi. Ali Bugari su kuljali kao mravi.

Zastali su da vide kuda će. Vojnici se presamitili preko pušaka i gledaju mrzovoljno preda se. Sedam stotina kilometara odstupali su pod borbom, braneći svaku stopu. Odelo im pocepano, šajkače nagorele.

Na celom putu nigde vode. A i da je ima na išli bismo samo na sante leda. Nalazimo se na visini preko hiljadu sedam stotina metara. I da je leto, bilo bi nam hladno. Nozdrve se pri disanju lepe.

— Jest, jest, tvoj najbolji prijatelj, s kime si u ona srećna vremena pojeo osam stotina četrdeset i sedam ćulbastija — odgovara Dušan. — Kipislcauf. A-ha! Drugo. Sveštenika ovoga puka uvažavam kao duhovno lice.

Cele te noći maršovali smo, i tek sutradan, oko sedam časova, zastali smo na jednoj poljani. Mislili smo da ćemo sledeće noći krenuti dalje, te smo ceo taj dan prespavali.

— Kad je takva stvar, onda možemo da zapalimo cigarete! veli mirno kapetan Đuknić. Oko sedam i po časova vratili su se sa izvianja komandant diviziona i komandiri baterija.

Petrović, Rastko - PESME

Jer rođen posle sedam meseci trudnoće, Preturiv sve nesreće, želi da se vrati majci; I, ne izlazeći više nikada, hoće Da izbegne - bar večno

Gospode, rana! Mrka drugarico, afazijo! Mrle! Pišem sedam nemogućih reči nad hartijom: i u svakoj se cedi, zaokrugljuje, po kap krvi, a u svakoj kapi pomalo zemlje, trunja od kore

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

Isto to može da se kaže i za stajaće brojeve (koji najčešće znače: nekoliko ili mnogo): tri, četiri, sedam, devet, dvanaest, petnaest, trideset, sto, tri stotine, hiljada. Stereotipni počeci su veoma česti.

“ Bježi jadno momče Prijepoljče; dostiže ga Miloš na kulašu, te i njega kucnu šestopercem, sedam se je luta premetnulo: „Drž' se dobro, momče Prijepoljče!

Ja ga znadem i on me poznaje. Kralj ga rani sedam godin' dana da rašćera kićene svatove i da otme Roksandu đevojku: sad će njega za nama poslati.

Ima otad sedam godinica, već ovuda nijesam prošao“. Istom oni u besjedi bjehu, dok se pramen zapođede tame vinogradu uz ravno primorje

Carovati oba ne možemo, već mi pošlji ključe i harače, zlatne ključe od svijeh gradova i harače od sedam godina; ako li mi to poslati nećeš, a ti hajde u polje Kosovo — da sabljama zemlju dijelimo“.

Pak poćera konja na kapiju. Al' eto ti starog Jug-Bogdana i za njime sedam Jugovića; sve je sedam ustavljala redom, al' nijedan ni gledati neće.

Pak poćera konja na kapiju. Al' eto ti starog Jug-Bogdana i za njime sedam Jugovića; sve je sedam ustavljala redom, al' nijedan ni gledati neće.

devet sivi sokolova: u svakog je devet iljad' vojske, a u Juga dvanaest iljada, pa se biše i sekoše s Turci, sedam paša biše i ubiše; kad osmoga biti započeše, al' pogibe Bogdan Juže stari, i izgibe devet Jugovića, kako devet sivi

Mače vojsku srpski knez Lazare: u Laze je silni Srbanj bio, sedamdeset i sedam iljada, pa razgone po Kosovu Turke, ne dadu se ni gledati Turkom, da kamoli bojak biti s Turci!

Tada Lazu nadvladaše Turci, i pogibe srpski knez Lazare, i njegova sva izgibe vojska, sedamdeset i sedam iljada! Sve je sveto i čestito bilo, i milome bogu pristupačno.

te bogom istinijem, i kumim te bogom istinijem i vašijem svetijem Jovanom, ne daj mene crnu Arapinu, evo tebe sedam tovar' blaga, i evo ti sedam boščaluka: nit' su tkani, niti su predeni, ni u sitno brdo uvođeni, već od čista zlata

kumim te bogom istinijem i vašijem svetijem Jovanom, ne daj mene crnu Arapinu, evo tebe sedam tovar' blaga, i evo ti sedam boščaluka: nit' su tkani, niti su predeni, ni u sitno brdo uvođeni, već od čista zlata saljevani; i daću ti od zlata

Ršumović, Ljubivoje - MA ŠTA MI REČE

kralja Mnogo dobrih detalja Te zlatna dvorska halja Te kruna od koralja Al pralja nije princeza Ona srce zaveza Sa sedam čeličnih reza U sedam jakih kaveza Kralj baci krunu i presto Što nije činio često Prošeta do jedne vode Gnjurnu se

Te zlatna dvorska halja Te kruna od koralja Al pralja nije princeza Ona srce zaveza Sa sedam čeličnih reza U sedam jakih kaveza Kralj baci krunu i presto Što nije činio često Prošeta do jedne vode Gnjurnu se i tako ode ZAMISLITE

Rekoše mi ČOVEČE SVRATI OPET DOVEČE AKO BUDEŠ DOBAR GOST NAĆI ĆE SE NEKA KOST JEDNOGA DANA Jednoga dana Pre sedam dana Srelo se sedam Gotovana Prvi gotovan Naočit mlad Sede pa reče PREZIREM RAD Drugi gotovan Nemade kud

SVRATI OPET DOVEČE AKO BUDEŠ DOBAR GOST NAĆI ĆE SE NEKA KOST JEDNOGA DANA Jednoga dana Pre sedam dana Srelo se sedam Gotovana Prvi gotovan Naočit mlad Sede pa reče PREZIREM RAD Drugi gotovan Nemade kud Dodade na to PREZIREM

Ćopić, Branko - Orlovi rano lete

Puzio je tako na koljenima i laktovima sedam-osam metara, dok mu je lampa osvjetljavala samo gole zidove niskog kamenog hodnika.

Tako će se znati da dolazi nova opasnost — tumačio je Jovanče. — Pojavi li se pak neka poveća grupa, jedno sedam-osam, nek jedan od njih odmah trči u prvi zaselak i nek javi narodu. —A šta će raditi ostali dječaci?

Jovanče zastade. — Idemo tamo, šta veliš, majstore? — Možemo — tiho se saglasi Mačak. Poslije sedam-osam koraka naiđoše na bistar potočić, koji im je sjekao put i brzao nekud u tamu. — Da krenemo niz potok?

Stefanović Venclović, Gavril - CRNI BIVO U SRCU

ZA POVRATAK SRPSKE ZEMLjE 279 PLAČ NAD CARSTVOM 280 U PREVRATNA VREMENA NEPREVRAĆEN 282 GODINE HILjADU SEDAM STOTINA TRIDESET DRUGE 284 OKO GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESETE 286 GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESET

NAD CARSTVOM 280 U PREVRATNA VREMENA NEPREVRAĆEN 282 GODINE HILjADU SEDAM STOTINA TRIDESET DRUGE 284 OKO GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESETE 286 GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESET PRVE 290 GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESET

HILjADU SEDAM STOTINA TRIDESET DRUGE 284 OKO GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESETE 286 GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESET PRVE 290 GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESET TPEĆE 298 ZEMLjODRŠCIMA 302 GODINE HILjADU SEDAM

DRUGE 284 OKO GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESETE 286 GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESET PRVE 290 GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESET TPEĆE 298 ZEMLjODRŠCIMA 302 GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESET TREĆE 308 GODINE HILjADU SEDAM

HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESET PRVE 290 GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESET TPEĆE 298 ZEMLjODRŠCIMA 302 GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESET TREĆE 308 GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESET PETE 311 GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESET

SEDAM STOTINA ČETRDESET TPEĆE 298 ZEMLjODRŠCIMA 302 GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESET TREĆE 308 GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESET PETE 311 GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESET ŠESTE 314 NIJE SVAKOM CAREVINA 321 1732. 323 1736.

HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESET TREĆE 308 GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESET PETE 311 GODINE HILjADU SEDAM STOTINA ČETRDESET ŠESTE 314 NIJE SVAKOM CAREVINA 321 1732. 323 1736. 324 Oko 1740. 325 1741. 326 1743. 349 1745.

Obazre se on natrag da vidi Što je, i tko li je taj, Što mu tako podviknu, Al' čudno čudo viđe: Stajaše sedam zlatnih svećnjaka S gorućim svećama, — i usred njih Stojaše neko mlado momče visoko, Priličan đakonu kad služi

I u desnoj mu ruci držaše sedam zvezda. Kad to smotre Joan, Pade mu pred noge na zemlju Od straha kano mrtav. Metnu oni čudni čovek na njega Svoju desnu

Te toga cara u tome gradu, tako je bio pokarao Bog za njegovu visokoumljivu gordinju, te se je bio volom pretvorio, i za sedam godina je travu pasao ka i ostalo govedo, i sin mu Valtasar uze carovati.

Malo posle toga, glad golem nasta po svoj zemlji: ima do sedam godina što jednako drža. Nesta mu braći hrane u Hanamskoj zemlji.

A na zimišta odlažahu u Ćizik. A na proleće opet dohođahu biti se pod grad te tako ima do sedam godina što vrlo ratovahu i mnoge svoje galije potrošiše i vojištani im tušteni izginuše.

Sremac, Stevan - ZONA ZAMFIROVA

Jednom kad je pošao u „Apelovac“ na strelište, dao mu otac sedam groša. Manulać popije pivo za groš, pri povratku kupi jagnjeću kožu za šest groša i odmah usput proda za devet, — i

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti