Upotreba reči slivu u književnim delima


Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

se povuku sa zapada na istok, od Jadranskog mora prema moravsko-vardarskoj dolini i dalje; na donjodunavskoj ploči i u slivu Marice su najbolji oni psihički profili koji se povuku u pravcu sever—jug.

neposredno posle slovenske najezde na Poluostrvu, istorijski spomenici pominju kao plemena Brsjake, Dragoviće i druge u slivu Vardara i Crnoga Drima. Ime Brsjaci održalo se i do danas u zapadnoj Makedoniji.

Uticaji vizantijske civilizacije na stanovništvo najviše se osećaju u oblastima centralnog tipa i u maričkom slivu. Tome ima raznih uzroka.

Ali gnjilansko stanovništvo u gornjem slivu Binačke Morave (Gornja Morava) čini prelaz između kosovskog stanovništva i stanovništva moravskovardarske oblasti.

Iz poslednje dve oblasti su oni „ljuti Pećanci“ kojih ima raseljenih i nastanjenih po Gornjoj Toplici i po Kosanici, u slivu Južne Morave. Po pregnuću, po žrtvama i junaštvu oni ne ustupaju ni najboljima od Dinaraca.

Ali na severu ova dva varijeteta neosetno prelaze jedan u drugi, naročito u slivu Južne Morave. Na istoku je granica takođe jasno izražena.

Ima takođe srpskih doseljenika iz oblasti Čermenike, koja je u slivu reke Škumbije, na 300 km severoistočno od Elbasana.

Velikim delom je pokriven šumom i žbunjem. Prema tome je i stanovništvo u slivu Binačke Morave podeljeno u tri grupe koje odgovaraju označenim predeonim celinama: Moravci (stanovnici Gornje Morave),

Uzrok je tome položaj ove oblasti i manja ekspansivna snaga Arbanasa u slivu reke Škumbije. Zatvorena je sa severa Drimskim grlom, kroz koje do pre nekoliko godina nije bilo pravog puta, i tim

Takva je bila oblast Mokra, prostrana župa, s mnogobrojnim selima u gornjem slivu Škumbije. Ova sela imaju sva, bez izuzetka, srpska imena, i većinu u njima čine poarbanašeni Sloveni.

moravska kuća i prostire se ne samo do Bujanovca, već je prešla i preševsko razvođe i javlja se ovde i južnije, u slivu Vardara.

su već živeli u ovim oblastima ili su tamo došli u toku srednjeg veka i za vreme turske uprave, naročito u maričkom slivu. Bugari se, dakle, u pogledu etničkog sastava razlikuju od drugih Južnih Slovena.

Danojlić, Milovan - KAKO SPAVAJU TRAMVAJI I DRUGE PESME

U magli, nedogledno, Sve je isto i jedno. Kroz dane, kao kroz snove, Kupušnjaci plove, plove; Lutaju, po rečnom slivu, Tonu, u magli i dimu, Idu, iz njive u njivu, Iz jeseni u zimu. Ćute, u vlažnoj tami. Vazda sami. Da l sami? Ne.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

Raške i Studenice na istoku i doline Lima i Drine na zapadu, uglavnom u oblasti oko Uvca, severno od Sjenice i u slivu Ariljske Moravice.“ Starina Novak — v. uvod. III, 6 stariš — stari, starac staroslavne (starostavne) knjige — v. bel.

tabor — logor, vojska tavan — (znači i:) sprat, kat: Kulu gradi od dvadest tavana Tavnava — Tamnava, predeo u slivu reke Tamnave tavni — tamni tavnica — taminca tadaj, tade — tada taze — svež taindžija — onaj koji se stastara o

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti