Upotreba reči slog u književnim delima


Veselinović, Janko - HAJDUK STANKO

Najedared se prolomi da gora jeknu: — Jelice!... Sad igraj!... Poslednji slog zagluši pucanj iz pištolja, koji se razleže po lugu... Stanko posrte i pade na desno koleno...

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Zatim, Kurcbekov štamparski rad je bio nesolidan: hartija je bila slaba, slova rđava, slog pogrešan, rad spor, cena knjiga velika.

»Srednji slog«, skrpljen »srpski po slavenskoj gramatici«, jeste jedna jezična besmislica, dokaz neznanja i srpskog i crkvenoslovenskog

Kostić, Laza - PESME

u nj, čuvaru našem željen podaj mig — pa umesto krvnika roda tvog u tvoj će pasti blažen zagrljaj žeženog zlata nebrojeni slog, i purpura i kamen samosjaj.” Ućutao je gazin stari knez — iščekuje se Delilina reč.

Lalić, Ivan V. - PISMO

Usrkni ovaj slog: Rim. Da li se sećaš kiše onoga leta, Pomešane sa smehom i mladim glasovima Dvoje zaljubljenika, promočenih do

kako zakon Prostoga pada ne protivureči lepoti Pokušaja da mlaz iz školjke dodirne zvezdu, Utisnutu u nebo kao slovo u slog. Šta li smo ovde nekad ostavili u zalog, Što sada nam se nudi kao blagoslov i plač?

moram da greznem u reči, Jer govor, to je opstanak u nadi — Sa strme kose nekog čistilišta Vičem u vetar, slažem slog do sloga U glasne reči, da poništim ništa — Jer užas preti iz ćutanja Boga. (22—23.

Tešić, Milosav - U TESNOM SKLOPU

s tepsijom u Savi, razume rod mi šumovi šta znače, šta sjaj sa Drine kad se s Cera plavi, a šta tišina kad joj slog se sruši, a jastreb njen se začuje u tmuši.

Milanković, Milutin - KROZ CARSTVO NAUKA

se, dakle, samo o tome da se tih osam tabaka ponovo otštampaju, a za njih je, na svu sreću, ostao očuvan nerastureni slog.

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

kao što su But, Lorens Baret, Džon Makuloh i drugi, ja bih sa svog skromnog mesta na galeriji, pažljivo slušao svaki slog koji je izgovarao But i drugi glumci.

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

unutar stiha, i stoga se izbegava da cezura seče tešnju sintagmatsku vezu; takođe postoji vidljiva težnja da deveti slog stiha, ako je već pod naglaskom, ima jedan od naša dva duga naglaska (kvantitativna klauzula).

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 3

— obrati se meni, a zatim Tomi: — Vi ste divljak, a ne gospodin Dragiša — govorila je naglašavajući poslednji slog moga imena. — Également enchanté!... Zadovoljan sam što tako lepo mislite o mome prijatelju.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

Slavenosrpski jezik nije himna vukovskom narodnom jeziku: Borojević je, i teorijski i praktično, pre bio za srednji slog Mušickoga: protiv krasnohaotičeskih makaronizama, kako je pisao Mušicki, ali i bez potrebne odlučnosti da sasvim

Milanković, Milutin - KROZ VASIONU I VEKOVE

On ih je znao, izgleda, sve napamet, jer je često puta bila dovoljna jedna jedina reč, pa i jedan slog, da bude načisto o čemu se radi.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

ovako, ’nako m. onako), sinkopa (do’dio m. dohodio) upotreba nominativa mesto vokativa (da bi se dobio jedan slog manje, npr.: carSuleman’, i otac i majko; iziđ’ amo, Vuksan’ od Rovaca), izostavljanje predloga (npr.

: svome bratu Miloš-čobaninu; ja ću poći za Ustupčić-Pavla), rastezanje ѣ (da bi se dobio jedan slog više, npr.: dijevojka m. djevojka, biježati m. bježati), upotreba superlativa mesto pozitiva (npr.

tebe su pobolje haljine; da umesim prebele kolače), upotreba genitiva mesto akuzativa (kad imenica u genitivu ima jedan slog više, npr.: na Soluna porez udario; ali — o analogiji — i kad je isti broj slogova u genitivu i akuzativu, npr.

: čuvaj, care, ti gospodstva tvoga), upotreba vokativa mesto nominativa (kad imenica ima jedan slog više u vokativu, npr.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti