Upotreba reči srbsko u književnim delima


Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

Ardalić, V., „Vile i vještice“, ZNŽOJS, 22, JAZU, Zagreb 1917. Ardalić, J., „Narodni običai i pripovedke“, Srbsko-Dalmatinski magazin, Zadar 1865. Arijes, F., Vekovi detinjstva, Zavod za udžbenike, Beograd 1989. Adžić, S.

Marković, A., „Običaы narodni u Mostaru u Hercegovini“, Srbsko-Dalmatinski magazin, Zadar 1861. Marković, B., Narodne umotvorine Levča, Rekovac 1986. Marković, R.

Pavlović, M., Poetika žrtvenog obreda, Nolit, Beograd 1987. Pamučina, J., „Narodni običaji i pripovedke“. Srbsko-Dalmatinski magazin, Zadar 1867. Pantelić, N., „Selo, srodstvo, porodica“, GEM, 28—29, Beograd 1965—1966. Pantić, M.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Đorđe Nikolajević, u Srbsko-dalmatinskomъ magazinu za 1838. i 1839, a Matija Ban, u Podunavci 1844, upoznaju pravoslavne Srbe sa dalmatinskom

tridesetih godina počeo se buditi slovenski duh, prvo srpski, kod pravoslavnih, sa pokretanjem Lюbitelя prosvѣšteniя, »srbsko-dalmatinskog almanaha« 1836, potom hrvatski kod katolika, sa pokretanjem Zore dalmatіnѕke, 1844.

Pošto ga mađarska vlada nije odobrila, društvo se 1831. rasturilo. Bolje sreće nije bilo novo Srbsko književno društvo, koje je 1833.

slovesnosti, sa ciljem: »rasprostranjavanje nauka na srbskom jeziku, a poglavito obražavanje i usoveršenstvovanje jezika srbsko-narodnog«. Osnivači su bili, sem Sime Milutinovića, sve sami ugarski Srbi, među kojima Jovan St. Popović.

U Karlovcu je 1836. dr Teodor Petranović krenuo »srbsko-dalmatinski almanah« Lюbitelь prosvѣšteniiя docnije Srbsko-dalmatinskій magazinъ.

U Karlovcu je 1836. dr Teodor Petranović krenuo »srbsko-dalmatinski almanah« Lюbitelь prosvѣšteniiя docnije Srbsko-dalmatinskій magazinъ.

Od njega je ostala i jedna zbirka narodnih pesama, Ogledalo srbsko, štampana u Beogradu 1845. Ta zbirka, u kojoj ima i pesama iz Karadžićeve i Milutinovićeve zbirke, i u kojoj ima vrlo

je stavljen u penziju. 1864. pokrenuo je, bez uspeha, časopis Ogledalo srbsko, a 1864. i 1865, takođe bez uspeha, radio kao poslanik na srpskom saboru u Karlovcima. Umro je u Novom Sadu 23.

I on se počinje baviti narodnim životom, i 1845. štampa u Srbsko-dalmatinskomъ magazinu zabeleške o običajima plemena Paštrovića u Boki Kotorskoj.

Todorović, Pera - DNEVNIK JEDNOG DOBROVOLJCA

doveli su u svom otačastvu tući upravitelja i komandara, po naredbe kojih morali su protiv svoje vole vaoružiti srbsko naselenje puškama i topovima, i tako su napali na svoje susjede, s kojima su cjele petstotine godina živeli kao braća,

»A budući da je knažestvo srbsko edna čast od Imperije, a žiteli čast od imperatorskih podanika, javno je što nihove intjeresi, a takođe i povrede

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti