Upotreba reči srem u književnim delima


Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

U to vreme čuje se da će ćesar Josif doći u Srem, u manastir Fenek, da vidi gde se profunta peče. Naskoro posle toga poruči meni iz Boljevaca neki Arsa Andrejević, moj

poruči meni iz Boljevaca neki Arsa Andrejević, moj stari poznanik (on je rođen u Valjevu, pa ubio Turčina i utekao u Srem) da idem da vidim cara.

u kom opišu sav zulum i da ga sirotinja ne može više da trpi, no paša da ga digne, ili sirotinja hoće da bega u Kaure (u Srem). Potom to prošenije uzme moj otac i odnese veziru, koji ga je vrlo pazio i uvažavao, i sa sobom dovede boljeg sudiju.

No oni skočiše za oči: „Prođi se, proto, zašto se zadužuješ? Sutra, kad u Srem pobegneš pod dugom, a ionako, čime ćeš se raniti” itd. Eto opet muke gore.

Kad smo u Srem prešli, ne znam ko ga je preneo, no posle 1816. godine opet meni dođe u ruke ovako razrušeno. Zato ga veće nikuda ne

Sremac, Stevan - POP ĆIRA I POP SPIRA

banke, sve gore; pa dok mogu, — dobro, a kad udari ruda u breg, a ja ću, što kažu, »aljku na bataljku«, pa il’ u Srem preko, il’ još dalje u Serviju... A zasad još pomalo od kočijašenja... — A imaš li ’asnu od kočijašenja? — Pa...

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

u isti mah, Pavlu se činilo da čuje kako mu odobravaju svi koje je bio, pre trinaest godina, preveo iz Srbije u Srem. Ono što je on rekao tom škopcu sa Krfa, kazali bi mu i svi oni iz Mahale.

iz Temišvara odgovarala je na to da svi oni, koji se sele, nema šta više da traže u Temišvaru, nego nek se vrate u Srem i Slavoniju, pa neka tamo čekaju, pod šatorom, dok im njihova Rosija ne pošalje carske saone!

Bio je to čovek koji je sad bio retko veseo. Nadežda njegova u neki bolji život pokazala se prazna, kad je prešao u Srem, i naselio svoje rođake u Hrtkovce, sa popom Todorom.

Ta veza se nije prekidala. Pa i ta želja odselenija ostala im je bila od Vuka, i one godine, kada je u Srem bio došao, posle turskog rata, prvi put, rosijski poslanik iz Beča, Voznjicki.

Kazaće mu kad ostanu sami. Prema mišljenju Božiča, bio je došao kraj njima, oficirima, koji su ruku cara Lazara u Srem preneli. Sad je carstvo komersanata serbskih i u Vijeni. On se ne meša među njih.

Neće više videti ni svoje ljude, koje je bio, sa Trifunom, u Srem, preveo, a koji sad čekaju da čuju, je li živ, i kad će početi selidbu u Rosiju.

Volkov, odredio je bio jedanaesti avgust, po vijenskom kalendaru, za polazak Isakoviča, u njegovu novu misiju, u Srem. U Sanct Demeter, zovomaja Mitrowitz.

Psovali su mu mater u prikrajku. Oni nisu ni sanjali da Kajzerling šalje Isakoviča, u Srem, na Savu, gde Črnogorci prelaze u Mitrovicu. Lud je taj Kajzerling! Neki Garčula!

Komanda, da ih slomije, nudi, sad, i status militarni, onima, koji neće u paoriju, pod uslovom da se vrate u Srem i Slavoniju. Stvoriće se zabuna oko Trifuna.

Tome se mora učiniti kraja. Mora! Čak se i Marija Terezija bila rešila. Kad je Isakovič, dakle, stigao u Srem, takvih oficira, koji traže pašport, bilo je i u Oseku, a neki su, kao i Pavle, bili arestirani, zbog toga.

Samo, ni Piščevič nije rekao, sve. Najviše o tome kažu pisma, koja su dolazila, u to doba, iz Rosije, u Srem. Jedna Futoškinja, na primer, pisala je, iz Rosije, u Futog, ovako: „Kome tamo rđavo ide, ovde će mu biti dobro!

U vojenim stvarima bio je spretniji i uspeo je da prođe kroz Srem i vrati se u Beč, bez aresta. On je pred ponoć, petog septembra, stigao, mirno, u Rumu, pred kuću oca gospože Kumrije,

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

I u privrednom se pogledu u panonskim zemljama razlikuju tri različite oblasti. Na istoku su Srem, Bačka i Banat potpuno zemljoradnički krajevi; ostale vrste privrede su im sasvim beznačajne.

Popović, Jovan Sterija - RODOLJUPCI

LEPRŠIĆ: Evo kako. Srblji su najviše krvi prolili za oslobođenje Madžarske; upravo, oni su osvojili Srem, Banat i Bačku, a u privilegijama jasno stoji da sve zemlje koje Srblji zadobiju, za sebe zadrže; dakle, ove su zemlje

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

MILORAD P. ŠAPČANIN ŽIVOT. — Rođen je u Šapcu, 7. jula 1841,92 ali kao dete sa roditeljima je prešao u Srem, u Irig. Svršivši tu osnovnu školu, učio je gimnaziju u Novom Sadu i u Karlovcima.

Tešić, Milosav - U TESNOM SKLOPU

Vrh Podunavlja kunja dremljiv Srem, a munja, munja četiriju rez tek ukrsti se, te zažuti drem sa pamtiveka, čija suva kost šupljinom trubi: Povest, to

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 1

Komandir nam tek tada objasni cilj našega puta. Jedna naša divizija prešla je reku Savu na drugome mestu i prodrla u Srem. Oni su sada u visini Čevrntije. Mi smo vraćeni da vatrom naših topova štitimo njihovo odstupanje.

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Pa zar da kopnim, bolujem, mrem, u smrti, kuda si brdovita se rasula? Budućnost, što mi obeća rascvetani Srem, uzalud je, suzom braka, na Tebe, kanula.

A klone li, klonuće mi na sneg tek, drhćuća i ledna, ljubav, kao sen umorne srne. Srem to više nije. Što sad zasja, preda mnom, izbledelim, od slasti, pre telesnih.

To me je gušilo, te iziđoh u hodnik. Voz je bio stigao u Srem i prolazio ispod Fruške gore. Neke grane udarale su u okno, koje je bilo razbijeno.

1924. LAMENT NAD BEOGRADOM JAN MAJEN i moj Srem, Paris, moji mrtvi drugovi, trešnje u Kini, priviđaju mi se još, dok ovde ćutim, bdim i mrem, i ležim, hladan, kao na

Sremac, Stevan - LIMUNACIJA U SELU

U ovo selo je došao pravo sa pozornice. Kao glumac prošao je dosta sveta: Dalmaciju i Slavoniju, Banat i Bačku, Srem i Srbiju.

Simović, Ljubomir - ČUDO U ŠARGANU

teče ko zlato, bački kukuruzi prepuni suncokreta, Beograd svetli kao belo grožđe, svetli Prizren, pun žita svetli Srem, reke se ulivaju u reke, prolaze lađe, s Dunava se puši velika svetlost, uz Drinu blistaju dželepi goveda, Morava

Obradović, Dositej - ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA

Nađemo jednog starog sveštenika gdi nešto u svojoj avliji teše. Pitamo ga kako bi[smo] mogli u Srem preći. Kaže nam da se mučno prelazi za veliko navodnjenije Tise i Dunava; žali što njegovi sinovi nisu doma, on bi nas

Meni nije mrsko bilo putovati; no, jedva bi[h] čekao da dođem u manastir da čitam žitija. S njim sam obišao sav Srem, Slavoniju i Bačku. On je svud bio dobro primljen za svoje veselo i, u isto vreme, prepošteno ophoždenije.

jesam li ja onaj isti koji pre nekoliko dana s mojim komšijom Nikom Putinim, iz Banata, sve pokraj Begeja u Srem, a odavde u crveni [h]ajdučki opanci s Atanasijem pokraj Dunava u Horvatsku u velikoj itošti iđah?

Petković, Vladislav Dis - PESME

Tu je Banat, Bačka, tu je i Srem ravni, Dalmacija, Bosna — sve to zemlje Srba, Tu je i Hrvatska: svud spomeni slavni Čuvaju se tajno mesto srpskog grba.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

1852. Jovan St. Popović MILOŠ SVETIĆ PRVI PRELAZAK CRNOGA ĐORĐA iz Serbije u Srem, pa u Krušedol manastir, pred nemačko-turski rat, okolo godine 1787.

Dim. Ruvarac, Arhimandrit Jovan Rajić, Srem. Karlovci 1901—2, 114—5). Između teksta iz god. 1790. i ovoga koji se ovde objavljuje ima izvesnih sitnih razlika: u

(Tih. Ostojić, Srpska književnost od Velike seobe do Dositeja Obradovića, Srem. Karlovci 1905, 80). Tako je ova pesma Kozačinskoga zapravo himna Vićentiju Jovanoviću: u Kozačinskoga drami „dolaze

Ruvarac je uostalom u svojoj knjizi Arhimandrit Jovan Rajić, Srem. Karlovci 1901—2, 94, pisao: „Rukopis iste Rajićeve tragedije...

XXIII predgovora knjizi Srpska građanska lirika XVIII veka. Za štampu priredili Tih. Ostojić i V. Ćorović. Beograd—Srem.

Iz starih pesmarica. Za štampu priredili Tih. Ostojić i V. Ćorović. Beograd—Srem. Karlovci 1926, gde je pesma štampana pod br. 88, str. 103—5. Stih 3.

lađom od Pešte do Fruške gore, pevao godine 1839: Pa kad se kraj Kamenice spustimo, eto Slavonskog, Kojim se Srem ponosi, Gibraltara, Petrovaradina, gdi, kao što soko sa stene Na lovca izvan domašaja gledi, Gledi na Dunav i šajke po

Tu imaš prostranu Bačku, koja ti sve za život donosi; tamo preko Dunava ubavi Srem, koji ti šiler i nektar, malvasiju i šljivovicu daje; pred tobom Petrovaradin, kapija Sremska, sremski Gibraltar...

49ab—50a; ovde se preštampava iz zbirke Davorje, Novi Sad 1854, 20—1. PRVI PRELAZAK CRNOGA ĐORĐA IZ SERBIJE U SREM (str. 192). Preštampano iz Dela Jovana Hadžića u knjižestvu nazvanoga Miloša Svetića. Knjiga I. Pjesne izvorne.

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

Vino se lije, orasi se tresu, sudžuci se mese; umazan je od šećera i šire ceo Srem. Tako čitav mesec dana. Pa onda „Svi-mrtvi” i „Svi-sveti” — katolici hadžijaju na groblje; srpski grobar viri,

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

). Kad Turci 1813. godine opet obladaju Srbijom, i on s familijom svojom prebegne u Srem, i namesti se u selu Grku. Čujući ja da on zna lepi pesama, osobito od Karađorđina vremena, dobavim ga u Šišatovac

Te godine — kaže V. Jovanović „prešao je u Srem, gde se u sirotinji mučio, a posle knez-Miloševa ustanka vratio se u Srbiju, dobio službu u Šapcu, gde je i umro u

Stefanović Venclović, Gavril - CRNI BIVO U SRCU

On ih milokrvno prihvati k sebe i dade im pod vladu Srem štono i tako od pre njihov bijaše, al' kroz Turčina s bojem pade pod Madžara. I taj kralj opet im ga povrati natrag.

Potom pak otseli se dole u Srem da se već boravi u svome manastiru što ga je bio sam i spravio za sebe. Al' onaj nevera novi despot i opet protera ga

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti