Upotreba reči sremsko u književnim delima


Ignjatović, Jakov - PRIPOVETKE

No vino je dobro bilo, sremsko. Malo se razgrejaše. Peršunović se učini kao da je više pio nego što treba, a Ljuba se usiljavao pretstavljati se da nema

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

kuću, ostavio svoje, svakidanje, društvo, a žao mu je i što ne vidi više Dunav, i Frušku goru, i što neće više piti sremsko vino. U Rosiji, kažu, koješta piju. Ne valja što se toliko seljakaju.

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

ploče Varijetet Srednje gore Rumelijsko-trački varijetet Pomački varijetet Panonski tip Slavonski varijetet Sremsko-banatski varijetet Slovenački ili alpijski varijetet.

NASELjAVANjE Banatsko-bačka ravnica. — Sremsko-slavonska nizija sa planinskim ostrvima. — Slovenački krajevi. — Ekonomski tipovi. — Saobraćaj.

I to je plodan predeo i u njemu se takođe najčešće seje pšenica. U središtu su mu Temišvar i Čakovo. Sremsko-slavonska niska zaravan sa planinskim ostrvima.

OSAMNAESTA GLAVA: PSIHIČKI VARIJETETI Glavne psihičke razlike kod panonskih Južnih Slovena. — Slavonski varijetet. — Sremsko-banatski varijetet. — Slovenački ili alpijski varijetet. — Zagrebačka i zagorska grupa. — Prava slovenačka grupa.

Treba, dakle, razlikovati dva psihička varijeteta: slavonski i sremsko-banatski. U Slavoniji prevlađuje stanovništvo koje je poreklom od doseljenika iz Bosne i Hercegovine, a u

U Slavoniji prevlađuje stanovništvo koje je poreklom od doseljenika iz Bosne i Hercegovine, a u sremsko-banatskom varijetetu stanovništvo poreklom od doseljenika sa Kosova, iz Metohije i iz moravske i vardarsake Srbije.

U Slavoniji su izmešani pravoslavni i katolici, ali većinu čine katolici. U sremsko-banatskoj oblasti preovlađuju pravoslavni.

uticajima iz Zagreba, kao i pod uticajem školovanih ljudi, koji se trude svim sredstvima da podignu moral kod naroda. Sremsko-banatski varijetet U ovom varijetetu, koji je vrlo blizak slavonskom, održalo se više balkanskih osobina.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Ali njegov pripovedački glas stvara se tek od 1885, posle uspele pripovetke Jole. On nalazi svoj put, i počinje slikati sremsko selo onako kao što je Veselinović u to doba slikao mačvansko selo.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

decembra 1901, kada ju je, na svečanoj sednici u sremsko-karlovačkoj gimnaziji, otpevao hor bogoslovskog društva „Sloga”, u kompoziciji Ise Bajića (v. dim.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti