Upotreba reči stih u književnim delima


Jakšić, Đura - PROZA

I on ga ushićeno ljubljaše; suze mu tekoše niz lice, i umalo nije u svome ushićenju onaj stih iz psaltira pevao: „Blaženi izgnani pravde radi!“ — O, stari, progonjeni Sremče!

Obradović, Dositej - BASNE

” Naravoučenije I ovo je protiv zla obiknovenija, budi u piću, budi u kakvom mu drago zlu delu. Zato neka deca ovi stih Ovidijev dobro nauče i nek se bolje njim polzuju: „principiis obsta, sero medicina paratur, cum mala per longas

Zato neka nam je vsegda na pameti onaj prekrasni latinski stih: „Deo proximus est ille quem ratio movet: Bogu je najbliži onaj kojim razum upravlja.

Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

, poverenik age ili spahije za sela SUDARAC, (suvarac), tur., predstavnik vlasti SURA, tur., red, vrsta, stih SURE, tur., slika SUŠČESTVOVATI, rus. sl., postojati, biti TAKUM, tur., oprema za jahaćeg konja TAL, po nem.

Dučić, Jovan - PESME

Čujem i sad: huji ispod oštrih žala Isti stih, još isti što me nekad srete — Stih iz strofe ko zna kada započete. ZVEZDE S ostrva Lopuda Visoko u granju mirno

Čujem i sad: huji ispod oštrih žala Isti stih, još isti što me nekad srete — Stih iz strofe ko zna kada započete. ZVEZDE S ostrva Lopuda Visoko u granju mirno gore zvezde, I široka pesma mora u

Tad sve kanda znadem pojmiti i reći, I pogađam tajnu skrivenu od sviju: Da pretvorim u stih bol od svega veći, I jad u molitvu i u harmoniju.

Afrika

Oni znaju da grijon ne vidi i da je možda samo slučajno pogodio jedan stih koji odgovara i spoljnoj stvarnosti. Grijon ohrabren sad samo peva o tome: „Ti si veliki, ti si veći od sviju, Ti si

Žao mi je da ih prekidam sitničarskim zapitkivanjem. Tek s vremena na vreme divni Žuv prevede pokoji stih: „On je bio lav, on je bio veliki lav“.

Ignjatović, Jakov - VEČITI MLADOŽENJA

I nemački su vrlo lepi. Šamika vadi svilenu kesicu i vadi dukate. — Evo, amice, trinaest, nek bude za svaki stih dukat. Jurista primi i zahvali se. — Čekajte, amice, još nije gotovo. Vi radite kod nonina? — Jeste.

Maksimović, Desanka - TRAŽIM POMILOVANJE

Za zemlju, za melodičnost njene poezije, za bogatstvo sroka planinskih njenih odjeka, za njenih potoka slobodan stih, mladi, uspavanku što je usred ušća peva reka, za zdravice što ih iz kamena napijaju vodopadi.

Matavulj, Simo - USKOK

Ona dva mlađa pjevača zapjevaše drugi stih bržim naglascima: „U Ro-vi-ne, u To-ma-no-vi-će!“ Pop i brkonja, debljim glasovima a istijem načinom, ponoviše taj

“ Pop i brkonja, debljim glasovima a istijem načinom, ponoviše taj drugi stih. Kad mladići preuzeše pjevanje, starac uze podvikivati: i—i—i, pa oboje počeše igrati.

Danojlić, Milovan - NAIVNA PESMA

za Čukovskog Šklovski kaže da je „dečje stihove, verovatno, počeo da piše kao parodiju i sagradio je novi dečji stih”.

Taj red, obično početni stih, dat nam je od Boga ili podsvesti: ostatak nam vala otkriti, to jest dopuniti nedovršenu, prišapnutu rečenicu.

njihovim mnogoznačnostima, dali nam se na prvi pogled, u distisima, gde rima pomamno i nezasitno doziva rimu, i gde stih neprestano traži i nalazi zadovoljenje u zvučnoj eksploziji koja ga zaokružuje, ispunjava, i poništava, sve u isti mah.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Stihovi su u takozvanom »poljskom trinaestercu«, kojim će se najradije služiti naši pesnici XVIII veka. To je stih od trinaest slogova, sa cezurom posle sedmoga sloga, i sa strofama od dva stiha sa slikovima.

To je stih od trinaest slogova, sa cezurom posle sedmoga sloga, i sa strofama od dva stiha sa slikovima. Taj stih je došao u rusku književnost još u XVI veku iz poljske književnosti, i njime su vrlo rado pisali ruski retoričari i

Iz narodne pesme on ima čist jezik, tečan stih, ali i njene mane, epsku opširnost i jednolikost. Ceo njegov posao karakterističan je za romantičarski preteran kult

Njegov stih je po prevashodstvu muzikalan, i kao niko do njega on je osetio i izrazio muzikalnost srpskoga jezika. Njegovi glatki,

frazu, zaokrugljenu strofu kao u mramoru rezanu, snažan i svečan ritam, stil kristalno jasan, krepak i efektivan, stih bogat, zvučan, metalan. Njegovi stihovi, zvonki i čisti, odjekuju zvekom plemenitog metala.

Njegov elegičan i liričan stih je muzikalan i u nekoliko pesama postignuti su veliki muzički efekti. Nekoliko njegovih pesama simboličkih i muzikalnih

Kod njega ima afektiranja, stih mu nije dobar, jezik nije siguran, ali neočekivane pesničke i estetičke ideje kazivane su smelo i prkosno, i gotovo

Pesnik je vrlo često nejasan, stil mu je pun stranih reči, stih dosta nepravilan. Ali u tim prvim pesmama ima mnogo originalnoga, osobenih duševnih stanja, suptilnih osećaja, dubokog

Bojić ima živu maštu, živopisnu rečenicu, bogat rečnik, krepak i zvonak stih. [Pesme (Beograd, 1914); drama Kraljeva jesen (Beograd, 1913).

] Korolija, Dalmatinac rodom, stoji pod jakim talijanskim uticajem. Stih mu je vrlo slobodan i nov. [Njegova zbirka: Pesme (Zadar, 1914).

Sremac, Stevan - PROZA

a sve gleda preda se i jednako čisti rukom mrvice na stolu i skuplja ih na gomilicu. Samo kad je došla na onaj stih: Jer bez tebe šta je život moj?

Kostić, Laza - PESME

objasniću ti stihom u knjizi! Otvori knjigu!” Ja je otvorim. Ja prevrćem, al' i on pažljivo u glavama upleten vreba stih. „Ha! evo ga! gle! ja sam alfa i — okrenem se, al' — nema gosta mog. Gle prokletnika! prevario me!

Tešić, Milosav - U TESNOM SKLOPU

Krakov, Požun: trgovina dobra... Što zveckalo radosnim praporcem, zamuklo je u šobotu groba. Lepu propast u stih smoren prima Sentandreja, Іrіѕ florentina.

Ćopić, Branko - Čarobna šuma

srca raste barikada, zarobljen sam, ne mogu da dišem, pa se pera, poput koplja, mašam i, zanesen, prvu pjesmu pišem. Stih iznikne, iza njega Zora, bez nje nema pravog odgovora.

Pavlović, Miodrag - Srbija do kraja veka

u tebi zato da još jednom strada, mora li da prođe kroz tela, bolnice i groblja pre no što postane šapat i sibilski stih? Il ume da traje van čoveka Slovo u kamenu, pesku, izvesnost o svemu, bez nadanja u pesmu.

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Pandurović je tvrdio da ja tvrdim da tavan ima oči.: To je bila aluzija, sa igrom reči, na moj stih u pesmi Zamorenoj omladini, gde sam umesto reči „taman“ upotrebio reč „tavan“ (kao Tavnava, tavnilo, tavna, tavneti).

Isto tako, veselo, Pandurović je tvrdio i to da ja kažem da duša može biti brkata. To je bila aluzija na onaj moj stih u pesmi Moja pesma, gde je slika moja transponirana u sliku seržana, brkatog, blago nasmejanog.

On je to sam rekao!“ Ta aluzija se odnosila na moj stih u pesmi Pozdrav, gde se, u prvom redu, kaže fraza: „majke bludnice“.

Pokušavamo da nađemo ritam svakog raspoloženja, u duhu našeg jezika, čiji je izraz na stupnju feljtonskih mogućnosti! Stih je naš zanesena igračica, pa svoje pokrete čini u ekstazi. Svoju ekstazu pretvara u gole pokrete.

Inače, sva ta hrpa stihotvorstva, zanata, ne bi bila ništa drugo do odvratno traćenje vremena. Ali naš slobodni stih, naša nerazumljivost – kome je milije „bolest“ – sasvim je nešto drugo.

Kostiću i vratiti se, pa opet nastaviti svađu o tome ko je sve kod nas krao, i šta je slobodan stih. U zoru, kroz klopot železničkih točkova, mnogo štošta postaje sentimentalno.

Pijem ga, izgovarajući često najlepši Miličićev stih: „a Zemlja, neka je srećna, sirota naša sestra, Zemlja“. Sâm sam, daleko od svojih, i od obešenjaka.

Danojlić, Milovan - KAKO SPAVAJU TRAMVAJI I DRUGE PESME

Dignutih glava, gord vojnik do vojnika, Zbijeni kao reči u dobro složen stih! A evo, sad se vuku pored samog pločnika Spuštenih lestvica: motor je spor i tih.

Petrović, Mihailo Alas - ROMAN JEGULJE

i pesnike i na uzbudljive scene iz Fabijanovog romana »Ostrva u kojima se od ljubavi umire« i dalo im temu za koji lep stih ili roman. XVIII. Od francuske obale do svetskog plodišta jegulje (leto 1938 god.) Za vreme leta 1932.

Pandurović, Sima - PESME

— Poezija, to je veliko iskustvo I saznanje što se nemilo ispašta. — Dobar stih za mene to je trenut sjajan! – Za pesnika, Gospo, uvek bol potajan. — I mislite?...

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

Uopšte uzev, i kod poslovica, kao što je to slučaj i kod zagonetaka i kod druge frazeološke građe, — stih i proza se sreću u neomeđenom odnosu.

Iz njih provejava ditirampski ton, izrečen i u ritmovanom tempu koji često prelazi i u pravi stih. Najobičnije se izriču kao pohvala, čestitka ili molitva.

Kad otpevaju i poslednji stih, onda jedna drugu poljube kao da sišu med; zatim se promene i otidnu na susedno mesto, pa opet nastave igru i pevanje.

Obradović, Dositej - ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA

Poznat ti je stih Navmahija: Oϋτίγε τoίoζ έτύχϑη, 8’ ζέργειν φιλότητα χαί ήϑεα πιζά δαήναι. Nije takog porodila mati, verne naravi

Velmar-Janković, Svetlana - DORĆOL

ULICA RIGE OD FERE Sa imenom koje zvuči kao stih iz bajalice i sa sudbinom o kojoj se zna samo to da je bila tragična, Riga od Fere je u Beogradu dobio, na padini

Popović, Bogdan - ANTOLOGIJA NOVIJE SRPSKE LIRIKE

Objasniću ti stihom u knjizi! Otvori knjigu!“ Ja je otvorim. Ja prevrćem, al' i on pažljivo u glavama upleten vreba stih. „Ha! evo ga! gle, ja sam alfa i - -“ Okrenem se, al' - nema gosta mog! Gle prokletnika! prevario me!

Meni je bilo k'o da pjesme ove Svaki stih posta pun behar u rosi, Pa trepti, sjaje, i meni po kosi Prosipa meke pahuljice nove... O mili časi, kako ste daleko!

Vasić, Dragiša - SABRANE PRIPOVETKE

kako je to sjajno opisao Dode, pored samoga sarkofaga njenoga muža, u grobNici, na čijem mermernom zidu beše ispisan stih Salamite: Ljubav je jača od smrti, i dok je ptičica jedna riđe boje kljucala crviće između kamenih ploča. — Da, dabome!

da nateže i, crven kao vatra, da se bori sa onim upornim rečima, zapinjući iz sve snage da izgovori svakome poznati stih: Pazi, Vuče, sad Obilić tuče.

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

55 PUKOTINA U JEZIKU 57 PESNIK SNA I DEKONCENTRACIJE 82 MATIĆEVO PESNIČKO ISKUSTVO 87 STIH I JEZIK SKENDERA KULENOVIĆA 98 SLIKOVNA PODLOGA POPINOGA STIHA 105 MIŠIĆEV PRILOG RAZVITKU SRPSKE POEZIJE 122 NA

U jednoj posebnoj analizi moglo bi se stih po stih da pokaže ovo Matićevo bombardovanje okameneloga govornog niza i oslobađanje ritma i melodije koje memoriše, na

U jednoj posebnoj analizi moglo bi se stih po stih da pokaže ovo Matićevo bombardovanje okameneloga govornog niza i oslobađanje ritma i melodije koje memoriše, na primer,

oni su najpre morali odvojiti sintaksu i njenu intonaciju od metra, da bi rečenični niz slobodnije vodili iz stiha u stih, ne narušavajući pri tome meru njegovih polustihova.

Do promene je došlo tek kada je, jednostavno, napušten narodni stih. Pri tome je, kao što je poznato, Vojislav Ilić taj stih zamenio antičkim heksametrom.

Pri tome je, kao što je poznato, Vojislav Ilić taj stih zamenio antičkim heksametrom. Ali ni u drugim stihovnim oblicima kojima se služio ne prepoznajemo narodni stih, kao da

Ali ni u drugim stihovnim oblicima kojima se služio ne prepoznajemo narodni stih, kao da se na njega sasvim zaboravilo ili kao da uopšte nije postojao kod prethodnih pesnika, romantičara.

Narodni stih zamenili su stranim – dvanaestercem i jedanaestercem iz francuske poezije – i pesnici koji su došli posle Ilića: Milan

No ipak, dubina promene, gotovo preokreta, kada se tuđi stih uzima da bi se na domaći sasvim zaboravilo, govori o izvesnom diskontinuitetu u našoj poeziji, svejedno što je inače

Razumljivo je onda što se rečenica sada s lakoćom vodi iz stiha u stih i iz strofe u strofu, ponekad duž cele pesme. Prvi put su u našoj lirici rima i rimovanje, opkoračenje cezure i

Na početku veka srpski stih i poezija dostigli su svoju punu umetničku zrelost. U osnovnome je izgrađen i prilično stabilizovan književni jezik,

Pri unošenju zapisa pesme u knjigu Vuk je blago redigovao samo poslednji stih: u zapisu je bilo zvezdama se nakitila, a u knjizi je a zvezdama nakitila. O tome smo saznali kada je, 1975.

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

Pošto stih podrazumeva golim okom vidljiva i proverljiva ograničenja, o pesnikovoj privatnoj (ne)pismenosti govori se sa izvesnim

je on, po svemu sudeći, u prozu preneo jedan postupak koji je tipičan za poeziju: kao što postoji običaj da se prvi stih strofe ponovi na njenome kraju, ili da se prva strofa u pesmi ponovi na njenome kraju, eto tako se i u Seobama prva

još manje neprirodno, budući da su „planska gradnja” i „konstruisanost teksta” karakteristične za poeziju, za stih. Crnjanski ih je, naime, otuda preneo u prozu, u roman.

A i visok stepen simbolizacije slika (opisa) koji ovde nalazimo takođe je tipičan za stih. Još konkretnije: poznato je da uzajamna zavisnost između ponavljanja i procesa simbolizacije potiče iz ritmičke

Razlika može postojati, i postoji, u stepenu: stih M. Crnjanskog, upoređen sa proznom rečenicom, nalaže na govorni niz gušću i, već po prirodi stvari, strožu mrežu

- a uglavnom njih ćemo u ovome radu i uzimati u obzir - sa izuzetnom lakoćom prelazio iz stiha u prozu i iz proze u stih. Malo je, međutim, verovatno da je ta lakoća slučajna.

Zasniva se ona, po svemu sudeći, na nekoj zajedničkoj podlozi koju je Crnjanski izradio za stih podjednako kao i za prozu.

U dva svoja pogramska teksta - Objašnjenje „Sumatre” (1920) i Za slobodni stih (1922) - Crnjanski tradicionalnome, metričkom stihu, suprotstavlja novi, slobodni stih.

„Sumatre” (1920) i Za slobodni stih (1922) - Crnjanski tradicionalnome, metričkom stihu, suprotstavlja novi, slobodni stih.

Književna previranja s početka veka i inače su, u srpskom kao i u drugim evropskim pesništvima, slobodni stih istakla kao značajnu novinu. Tako je, na primer, hrvatski ekspresionist Antun Branko Šimić objavio 1923.

281 O rimi se kaže sledeće: „Slobodni stih, kad je zadržao gde rimu, upotrebljava je asimetrično. 282 Treba dodati i odnos prema jeziku: „Oslobodili smo jezik

Mi, dabogme , odosmo dalje”. 283 Slobodni stih se dakle - što je dovoljno jasno kazano - shvata kao stih sa ritmom oslobođenim od unapred date, stalne metričke sheme,

Jovanović, Jovan Zmaj - DRUGA PEVANIJA

Pazite, braćo mlada, Ja ću ga stvorit’ sada, Makar da nemam dara. Uzme se forma stara Stih po stih u nju pada, Kraj se sa krajem sklada — I formi nema kvara.

Pazite, braćo mlada, Ja ću ga stvorit’ sada, Makar da nemam dara. Uzme se forma stara Stih po stih u nju pada, Kraj se sa krajem sklada — I formi nema kvara.

Miljković, Branko - PESME

u kip Javu kad zbuni pesnik i mag Krije početak tajnu i mig Od jezera dublja stoji kap Poverene boli dostojan stih Marljivim zaboravom izmenjen lik Veni u gromu kasna za lek Prognane šume gde nogom stah RONDEA M. D.

Petrović, Rastko - AFRIKA

Oni znaju da grijon ne vidi i da je možda samo slučajno pogodio jedan stih koji odgovara i spoljnoj stvarnosti. Grijon ohrabren sad samo peva o tome: „Ti si veliki, ti si veći od sviju, Ti si

Žao mi je da ih prekidam sitničarskim zapitkivanjem. Tek s vremena na vreme divni Žuv prevede pokoji stih: „On je bio lav, on je bio veliki lav“.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

odviše su izobličeni, otprilike kao oni panađurski muzikantski šlageri šabačkih cicvarića, koji poznati Brankov stih pevaju u ovako smelo primaknutom izvitoperenju: a kleca mi šabačko koleno — dok jednu drugu, poznatu kafansku pesmu

Daj mi ljubov tvoju dar, serce budet mi oltar, žertva budu sam. Na oltaru budet stih hram postavit medan, tih tvoj klijent, madam.

primerka, prepisao prvih 18 strofa i prva četiri stiha 19-te strofe, dakle prvih 130 stihova Gorestnog plača (poslednji stih: Mnje ona ne javi), pa je onda zbog nečega prepisivanje prekinuto; pretpostavljam da je svoj nedovršeni prepis ostavio J.

Ostojić i V. Ćorović. Beograd—Srem. Karlovci 1926, gde je pesma štampana pod br. 88, str. 103—5. Stih 3. strofe VII je nepotpun u jedinom sačuvanom rukopisu, pošto je prvi list Avrama Miletića pesmarice (na kojem je

štampana (u Letopisu) sa nekoliko očevidnih štamparskih pogrešaka, koje su u ovome prepisu ispravljene; jedan nepotpun stih je ovde popunjen, verovatno sasvim dobro, ali je ispravka stavljena u uglaste zagrade.

Stih treći, štampan u Letopisu očevidno pogrešno, glasi onde: Verse su zlatne bile, il’ podobne zlatu, pa sam ga ja morao is

ŽENIDBA PO MODI (str. 100). Štampano u Letopisu Matice srpske 1828, č. 13, str. 30—1. Reč umetnuta u pretposlednji stih stavljena je u uglastu zagradu. HUDA SRPKINjA (str. 102). Štampano u Letopisu Matice srpske 1827, č. 9, str. 56—8.

21. i st. 30, koje su ovde, možda i dobro, ispravljene; ja mislim da bi i stih treći trebalo, logičnije, čitati ovako: Šta (tj. koliko) poklada prođe...). V. Stajić je, doduše sa rezervom (v.

strofe nisu bile označavane, nego sam ih načinio ja: što je ovde sada strofa, to je u rukopisu napisano kao jedan stih, zapravo red, pa je samo zbog dužine, i pošto nije mogao stati u jedan, svojim završnim delom prenošen i u drugi red;

Samo prvi stih te pesme podseća na našu (Nіncѕen pénzem se dohánzom, baš kao kod Tokina), ali se ništa dalje s njom nimalo ne slaže: to

U vezi sa pretposlednjom strofom ove pesme (v. moju redakciju iz god. 1937), za sada samo upozoravam na stih 468. u sledećoj strofi Bezimene Branka Radičevića (st.

Bgd 1854, 39—40. Naravno, i ova pesma bi se mogla napisati u drukčijem obliku: što je ovde strofa, mogao bi biti stih, sa shemom 4+4+5, tj. trohej+trohej+trohej+trohej+trohej+daktil.

Bojić, Milutin - PESME

(Persijski stih) Hor modrih zvezda mrkim nebom plovi, Ljubičast veo iznad mora blista. Noć vizantijska, sladostrasna, ista Kô ona

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

veka. Vitalan i delotvoran sve do našeg vremena, živi i deseterački stih, sastavljen od deset slogova, najrasprostranjeniji - epski, sa cezurom posle četvrtog sloga, i lirski, simetrični

Preko Rusa dolaze i druge novine: dominacija stiha umesto dotadašnje retorske proze (osnovni stih je tzv. poljski trinaesterac), barokni ornamentalizam, drama.

ON je artist u poeziji, "umetnik-pesnik", reformator srpskog stiha (najosobeniji mu je stih šesnaesterac), brižljiv stilista, majstor forme.

Takav je i njegov stih, odmeren i zvučan. Na tome se on, međutim, nije zaustavio: kasniji razvoj vodio je ka promeni stiha i zgušnjavanju slika

On se po nekim osobinama vraća na zvučan parnaso-simbolistički stih, s retorički podignutim tonom. Takvim stihom napisana je i Plava grobnica potresna pesma o jonskom moru kao grobnici

Polemiku je izazvalo i narušavanje pesničkih normi. Crnjanski je zatim ritmički izmenio srpski stih: potisnuo je metar, a veću ulogu dobile su intonacija i sintaksa.

Nastasijević, Momčilo - PESME

Sagoreti — prečistoj dar. TUGA U KAMENU 1 Ni reč, ni stih, ni zvuk tugu moju ne kaza; a dýge sveudilj neke nebo i zemlju spaja i spaja luk.

I čudno, na ramenu sebi, svetli svoj sagleda lik. 9 Ni reč, ni stih, ni zvuk tugu moju ne kaza. A dýge sveudilj neke nebo i zemlju spaja i spaja luk.

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

U toku obreda devojke pevaju pesmu koja počinje stihovima: »Bilarice bilo beru Na Vidovsko navečersko« (ovaj drugi stih je pripev u pesmi). Obred svaki put posmatra veći broj ljudi (ZNŽOJS, 43, 1967, 137 id). Bob (vіcіa faba).

Opačić, Zorana - ANTOLOGIJA SRPSKE POEZIJE ZA DECU PREDZMAJEVSKOG PERIODA

) i vedre slike detinjstva („Nestašni dečaci“, „Besposlen pastir“, „I njen sin je đak“ i sl.). Refrenski stih „U zemlji je zlato!

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

Soka je odmah znala, tačno, i primer: u Čika Jovinoj pesmici, dva puta je Koda za drugi stih vezala četvrti, i ispao je lud nesmisao. Soka je tačno ponovila taj nesmisao, i slatko se nasmejala.

Nušić, Branislav - AUTOBIOGRAFIJA

— Šta biva sa zagradom kad se pred njom stavi plus? — pita profesor. Đak odmah prošapće u sebi stih: „Kad je pred zagradom znak više, zagrada se i izvrši tu radnju.

— Ali zapišite, molim vas, zapišite makar jedan stih! — šapću vam njena usta „rujna“. Ja ponova umačem pero u mastilo i ponova se uzdržavam. — Molim! — ponavlja ona.

Zar, recimo, ovaj stih, kojega se tako dobro sećam, ne ukazuje jasno i precizno kako na poetski pravac tako i na sredinu koja je mladoga

latinske gramatike, koja je po svoj prilici pripadala nekome popovskome sinu sa sela, sećam se da sam pročitao ovakav stih: Gospode nebeski, koji vladaš svetom, Milošću okrepi celu našu naciju, I pomozi meni u nevolji teškoj, Da naučim

Eto, pre neki dan, naredio sam famuluzu da izgrebe jedan stih, koji se odnosio na vas, gospodine profesore, — obrati se direktor profesoru latinskog jezika — i u kome se odvratno

Istoričar: On je učinio dva zločina. Jedan, manji, što je uvredio jednu apotekarsku porodicu i drugi, veći, što je stih kojim je opevan Kraljević Marko, Sinđelić i Hajduk-Veljko — oskrnavio opevajući Paju sekretara.

Inače je stih, može se reći, dosta tečan; misao je u svemu izražena i, s obzirom na to, mogla bi se na njega primeniti i blažija

Petrović, Rastko - PESME

Ova je pesma moto u knjizi Planovi; prvi se stih rasteže kroz celu knjigu, pa i kroz život pesnika. Vadite, gospodo, vi ništa ne jedete. Hvala, siti smo.

Šantić, Aleksa - PESME

Meni je bilo kô da pjesme ove Svaki stih posta pun behar u rosi, Pa trepti, sjaje, i meni po kosi Prosipa meke pahuljice nove...

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

Druge su u dugom stihu, najčešće od petnaest ili šesnaest slogova, s cezurom posle sedmog ili osmog sloga (a ako je stih kraći od petnaesterca ili duži Od šesnaesterca, onda sa cezurom iza petog ili šestog i iza devetog ili desetog sloga),

Ali sudeći po drugim osobinama, izgleda da je stariji kraći stih. Te osobine su sledeće: u guslarskim pesmama, vrlo često.

Te osobine su sledeće: u guslarskim pesmama, vrlo često. da bi stih bio deseterac, upotrebljava se genitiv mesto akuzativa, vokativ mesto nominativa, nominativ mesto drugih padeža,

ne zahteva priroda dugog, rastegljivog stiha, od petnaest i šesnaest ili od više i manje slogova, pa ipak se i taj stih njima odlikuje. Ta pojava se ne može drukčije objasniti nego uticajem deseteračkih pesama na bugarštice.

Pogledajte samo tri poslednja primera. U prvom svaki stih kletve kazuje jednu negativnu, svaki stih blagosiljanja jednu pozitivnu Markovu osobinu, a svi ukupno — ukratko, ali

Pogledajte samo tri poslednja primera. U prvom svaki stih kletve kazuje jednu negativnu, svaki stih blagosiljanja jednu pozitivnu Markovu osobinu, a svi ukupno — ukratko, ali jasno — prikazuju celog Marka.

Sličnih okamenjenih formula ima i kod Homera, na primer: „Kad ranoranka zora ružoprsta osvanu veće“ (stih koji odgovara našem „Kada svanu i ogranu sunce“).

— već s' o tuđe otimate carstvo? U pesmi Car Lazar i carica Milica najviše se po navlja stih koji najjače izražava sestrinsku ljubav — „da imadem brata od zakletve“.

U Ženidbi od Zadra Todora ponavljanje opisa naših junaka deluje kao nagoveštaj turske nesreće, a više puta popovljeni stih „Marko veže za jele zelene“ pojačava — nesumnjivo — sliku turskog poraza.

reči u Ženidbi bega Ljubovića, reči Bećiraginice u Malom Radojici, Vukove reči u pesmi Vuk Anđelić i ban Zadranin, stih „što me, tužan, ovud poteralo“ u Predragu i Nenadu, stih „nek iziđe pred tavnicu kletu“ i „opet dželat sa tavnice viče“

Radojici, Vukove reči u pesmi Vuk Anđelić i ban Zadranin, stih „što me, tužan, ovud poteralo“ u Predragu i Nenadu, stih „nek iziđe pred tavnicu kletu“ i „opet dželat sa tavnice viče“ u pesmi Tri sužnja.

o tome da li je vreme da hajduci idu u šumu — sasvim prirodno — ističe se na kraju „janje za zaklanje“; u drugom slučaju stih „ne imao od srca poroda“ prenosi se s početka na kraj — zato što se ponavlja pred ženom koja tim delom kletve treba da

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti