Upotreba reči stričevima u književnim delima


Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

Nije đogat gori od dorata, Ali bâta doratova nema. Ni po babu ni po stričevima, Već po pravdi boga istinoga. Ni hvali Heraka, Nit’ kudi Petaka, — Oba su jednaka. Od zla roda da nije poroda.

Matavulj, Simo - BAKONJA FRA BRNE

Velimo: kao da bješe, jer ne znamo pouzdano. On se kleo da nikad nikome nije ništa ukrao osim stričevima dvije koze, i to prije no što se oženio, i to po nagovoru pokojnog strica Jurete; ali su se i Zvrljevljani kleli da on

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

varoši više se znalo i pamtilo o njihovim čukundedama, pramdedama nego o njima koji su sada bili živi, o njenom ocu, o stričevima“.

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

U čuvenoj pesmi o Urošu i Mrnjavčevićima suprotstavlja se rođenom ocu i stričevima, koji se otimaju o tuđe carstvo, a sluša svoju majku Jevrosimu, čiji časni saveti dobijaju poslovičnu funkciju

majku Jevrosimu, čiji časni saveti dobijaju poslovičnu funkciju ("Nemoj, sine, govoriti krivo,( Ni po babu, ni po stričevima,/ Već po pravdi Boga istinoga!/ Nemoj, sine, izgubiti duše:/ bolje ti je izgubiti glavu,/ Nego svoju ogr'ješiti dušu!

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

koje lete od naraštaja naraštaju obasjavajući puteve kroz tamu vekova: Nemoj, sine, govoriti krivo, ni po babu ni po stričevima. Strahin-bane, ti sokole srpski, tvome đogu i tvome junaštvu svud su brodi đe gođ dođeš vodi.

Markovog lika narodni pevač naročiti udeo pripisuje majci Jevrosimi, koja kletvom goni sina da sudi „ni po babu ni po stričevima“ i da po cenu života spase nevoljnika.

majka: „Marko sine, jedini u majke, ne bila ti moja rana kleta, nemoj, sine, govoriti krivo, ni po babu ni po stričevima, već po pravdi boga istinoga! Nemoj, sine, izgubiti duše! Bolje ti je izgubiti glavu nego svoju ogr'ješiti dušu“.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti