Upotreba reči svadbenim u književnim delima


Olujić, Grozdana - GLASAM ZA LJUBAV

) nagonima kada su u pitanju manje ribe i o svadbenim noćima štuka. Ćutala je i klimala glavom očigledno zaboravljajući seterku, koja joj se uvijala oko kolena.

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

). Isti drevni običaj bacanja oraha, žita, badema, maka i drugih plodova javlja se u mnogim svadbenim ritualima svih slovenskih naroda.

U svadbenim običajima koji izvode mladenci da bi dobili sinove, važnu ulogu igra malo muško dete (komšija ili rođak mladoženje).

Udatoj ženi je bilo zabranjeno da ide gologlava i da se češlja pred muškarcima. 3aklanjanje i povezivanje kose u svadbenim običajima simbolično je lišavalo nevestu njenih mitskih moći, čime se označavalo da se ona stavlja pod vlast muža.

247. ¹⁶ Grbić, S. M., isto, s. 98. ¹⁷ Šnevajs, E., „Apotropejski elementi u svadbenim običajima kod Srba i Hrvata“, GEM, 2, Beograd 1927, s.

, Život i običaji „Planinaca“, pod Fruškom Gorom, SKZ, 54, SKA, Beograd 1939. Šnevajs, E., „Apotropejski elementi u svadbenim običajima kod Srba i Hrvata“, GEM, 2, Beograd 1927. Šnevajs, E.

Milanković, Milutin - KROZ CARSTVO NAUKA

„Kad je to bilo?“ „Kad se Napoleon ženio Marijom Lujzom, ćerkom mog vladara, prisustvovao sam svadbenim svečanostima u Parizu kao član jednog naročitog austriskog izaslanstva.

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

88 Doduše, svi pomenuti odlasci usklađeni su sa svadbenim običajima, pa je čak i u samo kompoziciono jezgro romana položen obrazac stare svadbe, što je i razumljivo ako je

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

"Budi, snaho, sobom dobra, /to su darovi", zahtev je koji mladoženjina porodica ponavlja u svadbenim pesmama, a on se, s druge strane, usklađuje s uverenjem siromašne neveste: "ako budu roda gospodskoga / primiće mi

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

i nose ga uza se (BV, 11, 1896, 249). G. se često spominje u svadbenim i ljubavnim pesmama, i to uvek metaforički i simbolički (v. primere u Sofrić, 78 id). G.

D. se upotrebljuje i u svadbenim vračanjima, kojima je cilj da se održi među supružnicima sloga i izazove plodnost. Na Kosovu, kad svatovi ulaze u

(SEZ, 16, 294). Narod u Bosni veruje da vile tkaju platno na razboju od šimšira (SEZ, 32, 1925, 377). U svadbenim običajima š.

o raznim svadbenim k. i SEZ, 16, 1910, 226 (Lužnica i Nišava); 19, 1914, 135, 139 idd, 158 id, 162, 167 id, 172 (Homolje); GEM, 38, 1975,

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti