Upotreba reči svetovnom u književnim delima


Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

Prema svetovnom shvatanju, malo dete je nesamostalno, zavisno, nekompletno stvorenje, nužno upućeno na odraslog (pre svega, na majku).

očima gledam, al’ ništa ne znam; glavu nosim, pameti nemam.“) U svetovnom modelu dete je shvaćeno kao biće prelaza, ono je stvorenje u odrastanju, a njegov (nizak) status samo je privremen i

(„Što čine đeca? — Što vide od oca“; „Djelaj kolac kao ti i otac.“). Veliku ulogu u svetovnom poimanju odrastanja deteta igra i činilac sudbine.

). Sâm proces razvoja u svetovnom modelu razvoja deteta, na osnovu tradicijskih socijalizacijskih postupaka i odnosa prema odrastanju, možemo predstaviti

U mitskomagijskom modelu razvoj je shvaćen kao skokovit, kvalitativan, neizvestan i dramatičan proces, a u svetovnom modelu kao neprekidan, pretežno kvantitavin, spor, ali izvestan, bezbedan proces.

U narodnom, svetovnom modelu deteta, posebno kako se on ispoljava u pedagoškim postupcima (podučavanje, kažnjavanje i nagrađivanje), ima nešto od

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Zlatousta i Ezopa, koje će docnije prevoditi; tu se, u »graždanskim rosijskim i istoričeskim knjigama« upoznao sa svetovnom naukom i modernim duhom, čiji će apostol u srpskom narodu docnije postati.

Onakav kakav je on čini zgodan prelaz od crkvenog vladara ka svetovnom, od vladike Petra I ka knezu Danilu. DUHOVNO OBRAZOVANjE.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti