Upotreba reči svetozar u književnim delima


Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

Istu zaštitnu funkciju imaju i imena Svetolik, Svetozar, Svetlan (zli duhovi beže od svetlosti). Lako je mogućno da u ovu grupu ulaze i lična imena Zvezda, Zvezdana, Zvezdan

) je zajednička, odnosno svi članovi zadruge mogu se njome koristiti, ali je ne mogu deliti i prodavati. Kako kaže Svetozar Marković: „Imanje svake porodice zajedničko je, tj. na njega imaju pravo svi muški i ženski članovi dok su u zadruzi.

³³ Žena u Srbiji je „sluga i mužu i njegovim roditeljima“, piše Svetozar Marković. U mnogim našim krajevima supruga je gotovo potpuno i u svemu potčinjena ne samo mužu, već još i više njegovoj

I danas se čuje: ja sam te rodio (rodila) i othranio — ja sam tvoj gospodar“, piše Svetozar Marković 1872. godine.⁵¹ Roditelj se kao stariji mora uvažavati i bezuslovno slušati, ali i više od toga; roditelj koji

Popović, Jovan Sterija - ŽENIDBA I UDADBA

ŽENA (zagrli ga): Slatki moj Svetozare! MUŽ: Beži, vidiš da imam posla. ŽENA: Ti si moj medeni Svetozar. MUŽ: Odlazi, kad ti kažem. ŽENA: Milo mi je kad sam kod tebe, znaš? MUŽ: Znam, znam; samo me ostavi.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

RUVARAC 257 IV REALIZAM 259 KULTURNE I KNjIŽEVNE PRILIKE 260 NOVI DUH I »NOVA NAUKA« 261 LjUBEN KARAVELOV I SVETOZAR MARKOVIĆ 263 RUSKA KNjIŽEVNOST 266 GLAVNE IDEJE SEDAMDESETIH GODINA 267 UTICAJ POLITIČKIH PRILIKA 269 SRBIJA POSTAJE

VESELINOVIĆ 289 SIMO MATAVULj 293 SVETOLIK P. RANKOVIĆ 297 STEVAN SREMAC 299 RADOJE DOMANOVIĆ 303 SVETOZAR ĆOROVIĆ 305 VOJISLAV J. ILIĆ 307 VLADIMIR M. JOVANOVIĆ 314 MILORAD J.

JOVANOVIĆ 314 MILORAD J. MITROVIĆ 316 ALEKSA ŠANTIĆ 318 MILETA JAKŠIĆ 319 MILORAD PETROVIĆ 320 BRANISLAV Đ. NUŠIĆ 321 SVETOZAR MARKOVIĆ 323 SVETISLAV VULOVIĆ 326 LjUBOMIR NEDIĆ 328 MARKO CAR 331 BOŽIDAR KNEŽEVIĆ 332 V DANAŠNjA

i srpske narodne misili, i za ugarske Srbe četrdesetih godina bio što je šezdesetih i sedamdesetih godina bio Svetozar Miletić. SIMA MILUTINOVIĆ SARAJLIJA ŽIVOT.

bio Dimitrije Davidović, oko 1840. Teodor Pavlović, oko 1865. Svetozar Miletić. On je stvorio čitalačku publiku srpsku, bio jedan od glavnih buditelja narodne svesti u teškim vremenima, i

uticajem stvorene su prve srpske đačke družine i vaspitalo se nekoliko važnih ljudi, među kojima prvo mesto zauzima Svetozar Miletić.

za ugarske Srbe bio mitropolit Stevan Stratimirović i patrijarh Rajačić postaje u novome dobu mladi advokat i novinar Svetozar Miletić.

U to doba, 1852, pisao je Svetozar Miletić, koji je već počeo sticati svoj veliki glas: »Kako nam je literatura svakolika sumorna, sad bi joj osobito

Pozitivizam u nauci i realizam u književnosti kao teorije unose u srpski život dva »nova čoveka« Svetozar Marković i Ljuben Karavelov.

LjUBEN KARAVELOV I SVETOZAR MARKOVIĆ Te ideje počele su se kod Srba prenositi od 1868. Ljuben Karavelov, bugarski emigrant, jedan od glavnih

Ali glavni duhovni reformator i učitelj novih naraštaja srpskih bio je Svetozar Marković. I Svetozar Marković je otpočeo svoj rad 1868, nekoliko meseca docnije od Ljubena Karavelova.

Ali glavni duhovni reformator i učitelj novih naraštaja srpskih bio je Svetozar Marković. I Svetozar Marković je otpočeo svoj rad 1868, nekoliko meseca docnije od Ljubena Karavelova.

Radičević, Branko - PESME

Uroša i baš Svetozara, Slabo im je degod naći para; Onaj skakô skoka junačkoga I preskakô dvaest četir noga, A Svetozar, ona vatra živa, Svakom kamen junak odbaciva.

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

15. Luka Grđić-Bjelokosić: Stotina šaljivih priča iz srpskog narodnog života u Herceg-Bosni, Mostar 1902. 16. Svetozar Ml. Bajić: Srpske narodne pripovetke iz Banata, Novi Sad 1905 („Knjige za narod“ Matice srpske, sv. 115). 17. M. B.

Objavljena u Karadžićevom izdanju narodnih pripovedaka od 1853. 28. SREĆA I NESREĆA: Zabeležio Svetozar Ml. Bajić i objavio prvi put u Javoru za god 1876, str. 473.

106. 33. NOVAC DUŠOGUBAC: Zabeležio po pričanju Miše Popova Skorupova iz Đale (Banat) skupljač Svetozar Ml. Bajić i objavio u svojoj zbirci srpskih narodnih pripovedaka, 1905. 34.

50. GROZNICA I PAUK: Čuo od Nove Trivunjagića iz Kumana skupljač Svetozar Ml. Bajić i objavio je u svojoj zbirci narodnih pripovedaka, 1905. 51.

75. 102. MEDVED KAO PUDAR: Čuo od Mladena Stančića iz Kumana i objavio u svojoj zbirci narodnih pripovedaka Svetozar Ml. Bajić, 1905. 103. LAŽ I PARALAŽ: Zabeležio Vuk Vrčević.

ŠLjIVE ZA ĐUBRE: Čuo od svoje babe, devedesetogodišnje starice rodom iz Vršca iz porodice Akimović-Mačenkov, skupljač Svetozar Ml. Bajić i objavio je u svojoj zbirci, 1905. 107. POMOZ BOG, ZLA ŽENO: Objavio Vuk St.

Popović, Jovan Sterija - IZABRANE KOMEDIJE

penzionirati oficir — Maksimov brat NIKOLA, rukodjelac — Maksimov brat MAGA, Nikolina žena MITAR, kum Maksimov SVETOZAR, pisar i Sofijin srodnik DJEJSTVO PRVO (SOBA KOD MAKSIMA.) 1.

SOFIJA: Ćuti, boga ti; ko te čuje, mislio bi, bogzna šta se tu troši! MAKSIM: Nego nije! 9. SVETOZAR, PREĐAŠNjI SVETOZAR: Pomozi vam Bog! SOFIJA: Bog ti dobro dao, Svetozare! Odkud te sreće?

SOFIJA: Ćuti, boga ti; ko te čuje, mislio bi, bogzna šta se tu troši! MAKSIM: Nego nije! 9. SVETOZAR, PREĐAŠNjI SVETOZAR: Pomozi vam Bog! SOFIJA: Bog ti dobro dao, Svetozare! Odkud te sreće? SVETOZAR: Eto se i ja zakanio malo.

9. SVETOZAR, PREĐAŠNjI SVETOZAR: Pomozi vam Bog! SOFIJA: Bog ti dobro dao, Svetozare! Odkud te sreće? SVETOZAR: Eto se i ja zakanio malo. SOFIJA: Sedi. (Sednu.) Šta radi mama? SVETO3AR: Fala bogu, zdrava je.

SVETO3AR: Fala bogu, zdrava je. Pozdravila vas i ona i Kata. SOFIJA: Blagodarim. Zašt ne dođu, zaboga? SVETOZAR: E, znate ženske rabote: čas ovo, čas ono, pa ne mogu da stignu. SOFIJA: A što tebe nema?

SVETOZAR: E, znate ženske rabote: čas ovo, čas ono, pa ne mogu da stignu. SOFIJA: A što tebe nema? SVETOZAR: Ta znate, kad je čovek u službi. I sad ne bi došao, da nemam jednu lepu poruku. SOFIJA: Ta boga ti? A šta će to biti?

I sad ne bi došao, da nemam jednu lepu poruku. SOFIJA: Ta boga ti? A šta će to biti? SVETOZAR: Kata navalila odavno, a i ja sam želio, da damo jedan bal. SOFIJA: Gle, gle! SVETOZAR: Pa sam došao i vas pozvati.

A šta će to biti? SVETOZAR: Kata navalila odavno, a i ja sam želio, da damo jedan bal. SOFIJA: Gle, gle! SVETOZAR: Pa sam došao i vas pozvati. MAKSIM: Za nas nije bal. SVETOZAR: Zašto? MAKSIM: Poslova, ne znamo gdi nam je glava.

SOFIJA: Gle, gle! SVETOZAR: Pa sam došao i vas pozvati. MAKSIM: Za nas nije bal. SVETOZAR: Zašto? MAKSIM: Poslova, ne znamo gdi nam je glava. SVETOZAR: Bar za ljubov Leposavinu.

MAKSIM: Za nas nije bal. SVETOZAR: Zašto? MAKSIM: Poslova, ne znamo gdi nam je glava. SVETOZAR: Bar za ljubov Leposavinu. MAKSIM: Ima ona dosta zabave kod kuće. SVETOZAR: Ali opet u društvu.

SVETOZAR: Bar za ljubov Leposavinu. MAKSIM: Ima ona dosta zabave kod kuće. SVETOZAR: Ali opet u društvu. MAKSIM: Društvo nije najveća sreća. SVETOZAR: Ta o sreći i ja ne govorim.

MAKSIM: Ima ona dosta zabave kod kuće. SVETOZAR: Ali opet u društvu. MAKSIM: Društvo nije najveća sreća. SVETOZAR: Ta o sreći i ja ne govorim. MAKSIM: Društvo daje često povoda da se čovek kaje.

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Pa to zar da bude meni grob? Gde je bolan Svetozar milovao lica, pod obrazinama ruskim? Zato se, kao Mihajlo, tuđine liših?

Neverovatno – svaki dan. Austrijskom vojskom u Italiji komanduje Srbin. General Svetozar Borojević. (Razza di mercenarii). Prelazim, zatim, reku Taljamento, kojom još plove lešine pobijenih konja.

Sremac, Stevan - LIMUNACIJA U SELU

— Komora je raspuštena, a državni savet ukinut«. — To je još pokojni Svetozar tražio i zastupao! — dodade Sreta, a zatim nastavi: »Javno mišljenje naklonjeno je novoj vladi. Na sve strane vlada mir.

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

koje je došlo iza onog Božića kada su se moj otac i moja majka saglasili da se ne slažu oko predloga da pođem u Prag. Svetozar Miletić, veliki nacionalni vođa Srba u AustroUgarskoj, posetio je Pančevo a narod ga je dočekao svečanom bakljadom.

Popović, Jovan Sterija - POKONDIRENA TIKVA

LICA: FEMA, bogata udovica EVICA, njena kći MITAR, Femin brat ANČICA, služavka JOVAN, šegrt SARA, čankoliza kod Feme SVETOZAR RUŽIČIĆ VASILIJE DJEJSTVO I POZORIJE 1.

POZORIJE 4. FEMA i SARA dovedu Evicu lepo nakićenu. SARA: Ovo je moj rođak Svetozar ot Ružičić, koji je... RUŽIČIĆ (digne ruku): Stante! Ružica je cveća carica.

Sram te budi, šta si počela! Zašto ne raspita najpre ko je on i šta je? Ne verujem da mu i imena znaš. FEMA: Svetozar Ružičić. MITAR: Ružičić, Ružičić, da ne bude taj što je služio u dućanu kod Jelkića i štetu učinio?

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

(Svetozar Matić je u Opisu rukopisa Narodne biblioteke, Bgd 1952. pod br. 321, zabeležio i jednu tragediju o Stefanu Urošu III od

Auѕgewählt und übersetzt von Svetozar Manojlović. (Zweіte, bedeutend vermehrte Auѕgabe der „Serbіѕchen Frauenlіeder.”) Eіѕenѕtadt.

decembra iste godine, „u Fruškoj Gori, međ svetinjom srpskom”, kako je pisao uzbuđeni Svetozar Miletić. Odista, rana smrt Pavla Popovića Šapčanina duboko je potresla omladinu u čijoj sredini je on radio.

” (Javor 1892, 561). Svetozar Miletić je već ranije, 13. decembra 1847, pisao Jovanu Đorđeviću: „Zbilja! da drugu Slavjanku ,Seni Pavla Popovića’

januara 1848, č. 8, str. 30b—31a, ima dopis iz Požuna sa potpisom Učeća se mladež srpska (pisac je verovatno Svetozar Maletić), gde se referiše o tome kako je „na Bogojavljenje...

Svetozara Miletića o pesniku Putnika (Životopis Pavla Popovića Šapčanina, Javor 1876, 193—8), i to je bilo sve. Svetozar Miletić je tu između ostalog pisao i sledeće: „Kao istinito genijalni pjesnik sišao se on u dubljinu duha slavjanskog,

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

Programske osnove realizma formulisao je socijalista Svetozar Marković (1846-1875) u člancima Pevanje i mišljenje i Realnost u poeziji.

Njoj je u početku pripadao i Dučić, kao i najznačajniji pripovedač koga je Hercegovina dala Svetozar Ćorović (1875-1919). Tu nije prekidan kontinuitet razvoja s književnošću 19. v.

Nušić, Branislav - AUTOBIOGRAFIJA

Janko Veselinović, Vojislav Ilić, Svetolik Ranković, Ilija Vukićević, Aleksa Šantić, Milorad Mitrović, Ivo Ćipiko, Svetozar Ćorović, Milorad Petrović, Boža Knežević, Bora Stanković i Radoje Domanović.

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 2

Onda nam naredi da se vratimo u bateriju i da se raspitamo. Podnarednik konjušar bio je Svetozar... Onaj beli. Zovnem ga i pitam jesu li svi konji na licu. „Svi su ovde“ — odgovori mi on odrešito.

Dalji postupak je išao po nadležnosti. Podnarednik Svetozar je izudarao kaplara, vođu odeljenja, a ovaj opet vozara koji je ispustio konja, a nije to prijavio.

Moja je osmatračnica bila na dvesta metara ispred baterije, u streljačkom stroju. Priču njegovu prekide podnarednik Svetozar: — Gospodine kapetane, pitaju vojnici, hoće li da čekaju? — Dragi Svetozare, ja o tome ne odlučujem već komandant.

Ali ja moje vojnike ne mogu da ostavim. Evo baš pred tvoj dolazak, prišao mi je podnarednik Svetozar, onaj koga sam ja izudarao, i veli mi: ,,Gospodine kapetane, čuli smo da ste dobili novu bateriju...

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

ko bi danas delio carstvo po tome kome je ono „od koljena“ — taj bi zastupao ideal pravde iz XIV veka, kako je govorio Svetozar Marković.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti