Upotreba reči ureznika u književnim delima


Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

U pesmi „Vračanje materino“ kaže se: „Majka sina svoga sjetovala, da se čuva i da se sačuva od ujamka i od ureznika, od subote i od utornika.“ (Vuk, Srpske narodne pjesme, I, br, 643) U napomeni (br.

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

što je rečeno u »Rečniku« izdvajaju se (svakako starinska) vračanja o setvi i posle nje i zabrana upotrebe ujemnika i ureznika. U niškom srezu k. ljudi seju gologlavi (a sve ostalo pod kapom, GEM, 19, 1956, 88).

pesme u kojima se zabrana tiče samo muškarca: »Majka sina svoga svjetovala Da se čuva i da se učuva Od ujamka i od ureznika, Da ga tanka puška ne ubije«.

pak, kako se vidi iz jedne tamošnje narodne pesme, vila je streljala mladića »Koga majka nije verovala Ni ujamka niti ureznika«, i tu se, kao i kod Vuka, javlja naziv ujamak, ali sa značenjem koje, u kasnijem opisu verovanja u Jadru, ima ujemnik

u brdo, a ureznici su krajevi žica koji se nisu mogli utkati), a veruje se da nesreću izaziva upotreba ujamaka i ureznika ne samo od konoplje nego i od lana (GEM, 19, 1956, 91 id). Kopitnjak. U Gruži k.

— O verovanju da upotreba ujamaka i ureznika izaziva nesreću v. rope, ѕ. v. konoplja. Leska. U snu l. predskazuje suze (SEZ, 61, 1949, 190, Visočka nahija) i

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti