Upotreba reči vidovdan u književnim delima


Jakšić, Đura - PROZA

Ima li u istoriji dva karaktera koji bi jedan na drugi više ličili nego ta dva junaka?... Da i danas žive, Vidovdan bi kazao: „Dva crkvenjaka!“ Ali oni poginuše slavno, pošteno, viteški!

A nećete mi verovati, — tima reč’ma je on svaku pripovetku počinjao, otprilike kao što Vidovdan počinje svoje uvodne članke pisati: najpre ide skelet, meso, familija, pa onda država, a u državi je bolestan ud svaki

Obradović, Dositej - BASNE

Noć prolazi, dan se približava: ide Vidovdan, Vidiće se ko je v e r a, ko li je n e v e r a! Mi prolazimo, al' idu drugi posle nas.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Prvo i glavno delo njegovo to je u svoje doba čuvena Lazarica ili Boj na Kosovu između Srba i Turaka na Vidovdan 1389 (Novi Sad, 1847; drugo i treće izdanje, Novi Sad, 1860. i 1882).

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Da neko sprema atentat u Sarajevu, o tom nismo imali pojma. Za Vidovdan, udruženje je bilo spremilo veliki, patriotski zbor Srba, Hrvata i Slovenaca, u prostorijama Štatparka.

Matavulj, Simo - USKOK JANKO

Tako je trajalo do pred Vidovdan. Serdar se čudio što se Janko bolje ne oporavlja u planini. On i stopanica mu čuđahu se još više šta je Stani.

Todorović, Pera - DNEVNIK JEDNOG DOBROVOLJCA

Ristićev »Istok« i »neverna vera svakog gospodara« »Vidovdan« bili su jedini organi »javnog mnjenja« u Srbiji. Dok se u Hercegovini razvijao ustanak, čiča Danilo je u Srbiji

»Vidovdan« opet, koji je dotle valjao na nas drvlje i kamenje, nazivajući nas »komuncima,« »Adamovcima,« »bezgaćnicima« i svakim čud

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

OBRADOVIĆA 157 SOČINjENIJA DERŽAVINA U ŠIŠATOVCU 160 VUKU STEFANOVIĆU, SERBLjINU OD SERBLjINA 163 K SAMOM SEBI 169 NA VIDOVDAN 170 GRIGORIJU GERŠIĆU 174 ODA K SAMOM SEBI 175 GLAS HARFE ŠIŠATOVAČKE 177 KLEVETNIKU 185 JOVAN

Na novi podvig um već spremam sutra. 4. novembra 1816. Lukijan Mušicki NA VIDOVDAN Memіnіѕѕe іuvabіt! Da grozna serpskom duhu pozorišta! O mati bede, večero kneževa! Uvi, Lazare, što ti reče!

Jovan St. Popović SPOMEN VIDOVA DANA (Odlomci) Za večerom Lazar sedi, Sutra ide Vidovdan, Pogružena njega gledi Srpske vojske smućen stan.

Srpsku slavu, srpsku sjajnost, Srpsko ime, srpsku znatnost, Sve proguta Vidovdan. * Ništ’ na zemlji postojanog! Danas veseo, sutra tužan, Danas silan, sutra sužan, Danas bogat, sutra dužan, Danas

Oživi na podobije tio goreća ognja, kad se jelej na njega pospe.” (Prepiska II, 174). NA VIDOVDAN (str. 133). Tekst je uzet iz Mušickoga Stihotvorenija, Pešta 1838. I, 70—3. Šaljući ovu odu Vuku 12.

I, 70—3. Šaljući ovu odu Vuku 12. juna 1817, Mušicki mu piše, između ostalog: „Šiljem vam novu odu na Vidovdan s nemačkim prevodom. Soopštite g-dnu Kopitaru. Pročitajte mu vi sami patriotičeskim duhom i tonom.

” (Prepiska II, 185—6). Vuk mu je na to odgovorio (na Petrovdan 1817): „Odu na Vidovdan čitali smo ja i Kopitar s osobitim čuvstvovanijem, meni se osobito dopada”; pa mu potom daje nekoliko „primječanija”

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

Vid se smatra kao siguran lek od očiju, i zbog toga ga na Vidovdan bacaju u vodu i tom se vodom umivaju (іbid., 373; SEZ, 14, 67.

, 373; SEZ, 14, 67. Pri tom valja naglasiti da sva »Vidova vrela« leče, na Vidovdan ili inače, od očiju, cf. npr. SEZ, 41, 1927, № 185; Milićević, Kneževina Srbija, 133).

protiv probadi u grudima kao da sama reč lan, koja se mnogo puta ponavlja, ima spasonosnu snagu: »Poseja̓ lan, lan na Vidovdan, Izniče lan, lan na Vidovdan...

da sama reč lan, koja se mnogo puta ponavlja, ima spasonosnu snagu: »Poseja̓ lan, lan na Vidovdan, Izniče lan, lan na Vidovdan...« i tako stalno u narednih četrnaest stihova (SEZ, 83, 1971, 248, Aleksinačko Pomoravlje).

»Da kosa bude česta«, pere se vodom sa češljakovinom (etimološka magija, GEI, 1, 1952, 148 i 158). Da ne bole oči, na Vidovdan pre sunca umiva se vodom u koju je isceđen sok iz cveta č. (SEZ, 70, 1958, 389, Leskovačka Morava). Č.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

Do sudara je došlo na Vidovdan 15. juna 1389. g. u blizini Prištine. O borbenom poretku imamo samo docnije vesti koje se ne mogu proveriti savremenim

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti