Upotreba reči vokativ u književnim delima


Milošević-Đorđević, Nada - LIRSKE NARODNE PESME

(mor), zelene ili crvene čohe; dolamu su nosili janjičari, a kasnije postaje deo svečane narodne nošnje donosac (vokativ: donošče) - donosilac, onaj koji nešto donosi dora, dorat - konj tamnoriđe dlake dohod - dolazak droban, drobna

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

da bi stih bio deseterac, upotrebljava se genitiv mesto akuzativa, vokativ mesto nominativa, nominativ mesto drugih padeža, deminutiv i udvojeni predlog, ili se neka reč iz prethodnog stiha

U Momčila sablja sa očima, tj. sablja na kojoj su naslikane oči. Imenica kralj u ovoj pesmi ima dvostruk vokativ: kralje i kralju. 3 Skadar je podignut mnogo pre nego što su živeli Mrnjavčevići (koji se u ovoj pesmi zovu Mrljavčevići).

Imenica kralj, i u ovoj pesmi ima dvostruk vokativ: kralju i kralje. Ne mož, kralje, temelj podignuti, tj. ne možeš (mož je stari oblik).

Đetetu je od koljena carstvo, tj. dete nasleđuje carstvo po rođenju. Imenica kralj ima u ovoj pesmi dvostruk vokativ: kralju i kralje.

Ovo tumačenje je u skladu sa smislom čitave pesme. Imenica gospodar ima u ovoj pesmi dvostruk vokativ: gospodaru i gospodare. 14 Jednog sestri brata od zakletve, tj. da sestra ima brata kojim bi se zaklela.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti