Upotreba reči vukovom u književnim delima


Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Slušali su ga, jer se, eto, pokazalo da je imao pravo, kad je, prvi, po savetu Vukovom, predlagao da se napusti Austrija. Pavle nije hteo, u prisustvu Petrovom, i Trifuna, da se sa bratučedom svađa.

Olujić, Grozdana - GLASAM ZA LJUBAV

gospođa upravnika Vodne zadruge i još neki imali su takav rečnik da su mirne duše mogli da popune neke praznine u Vukovom. Pomislih da pozvonimo i drugu direktoru, mom očuhu, ali se setih majke.

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

U Vukovom Rječniku ovakvih izvedenih imena ima preko pedeset! (Ovo leksičko bogatstvo i domišljatost naroda kada je u pitanju stvar

Ovi izrazi ukazuju na to da je u prastarom mišljenu dete „stopljeno“ s majkom ili uopšte s nemoćnim stvorenjima. U Vukovom Rječniku pod „glota“ stoji: „1. (u C. G.) panpress, 2. čeljad, tj. žene i djeca, familia: đe je tvoja glota?...

U timočkom govoru, na primer, reč „pupavko“ znači istovremeno „tupav, malen, zakržljao čovek“, ali i dete.⁹ Prema Vukovom Rječniku, u Dubrovniku reč „mali“ znači muško dete. I u nekim drugim slovenskim jezicima, npr.

U Vukovom Rječniku, ali i u mnogim narodnim pričama, pesmama, često se kaže: „rodila je muško čedo“, ili: „U njega se muško čedo n

Za označavanje ovog perioda najčešće se koristi reč beba, koja se nalazi i u Vukovom Rječniku. Za tek rođeno dete (do sedam dana) u srezu homoljskom kaže se: „novoroče“ i „nekrštenjak“.

hrani gotovo isključivo sisanjem, ono se ponegde naziva „sisanče“, a kao sinonim upotrebljava se i reč „odojče“ (u Vukovom Rječniku ova reč označava samo prasence!).

Danojlić, Milovan - NAIVNA PESMA

Osećanja su vezana za ljude, za njihov bezizgledan život; dečja pesma zato, traži partnera za igru drugde. Igra s Vukovom azbukom U poslednjem odeljku Radovićevog stvaralaštva pojavila se temperatura koje kod njega, do sada, nije bilo; skepsa

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

»Mojsijem nove srpske književnosti«, [čak i »sveti Vuk«,] i sa dosta razloga naraštaj od šezdesetih godina naziva se i »Vukovom omladinom«.

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

Slovenac Kopitar, posebno zagrejan za slovenske jezike i folklor, čim je pročitao prve prave srpske narodne pesme u Vukovom izdanju, odmah se dosetio da u takvom narodu mora biti i vrednih pripovedaka.

U Vukovom strateškom planu za tu borbu, Srpski rječnik je bio leksička riznica, narodne pesme i pripovetke oruđa i zastava živog

13. ZLATORUNI OVAN: Vuku Karadžiću poslao zemunski učitelj Lazar Marjanović. Objavljena u Vukovom izdanju od 1853. 14. TRI ČUDA: Zabeležio Jovan B. Zorić, sveštenik iz Bosne (selo Krnjeuša, srez Bosanski Petrovac).

41. DVA NOVCA: Čuo od jednog prosjaka u Novom Sadu pa je onda sam napisao Vuk St. Karadžić. Objavljena prvi put u Vukovom izdanju narodnih pripovedaka od 1853 g. 42. ZLA ŽENA: Sve kao pod 30. (Srpske novine: čislo 89, 8 novembra 1821.) 43.

Jakšić, Đura - JELISAVETA

Telal tek biva većeg grdila, Što krajem svojim pjano povodeć Za sobom vuče tešku mrcinu — Baš kô na repu, negde, vukovom Što je lisica sante lepila. KNEZ ĐURĐE: Venecija je u opasnosti.

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

Umetničkom dometu srpske narodne poezije nisu doprinele samo one pojave koje su neposredno prethodile Vukovom vremenu, već i postojanje jedne veoma razvijene usmenopoetske gramatike nastale vekovnim procesima oblikovanja i klesanja

Stefanović Venclović, Gavril - CRNI BIVO U SRCU

Što je nama vukovom otimačem i tebi pastirovi dobromu i jagnjetu, sprilikovalo se da si ti blizu ovde došao? I krošto li si došao ovamo?

se stanili, krome, što je pretilo da kolju za svoju im potrebu, — što li je mršavo i rđavije ono dopuštati kradljivcem i vukovom. A sakato i bolestljivo što je za to i ne mariti nikad s pogledanjem. Ako samo ozdravilo, imanjče.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti