Upotreba reči zaharije u književnim delima


Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

7 do 1810. štampati na 70 srpskih knjiga, crkvene i svetovne sadržine, među ostalim i pojedina dela Zaharije Orfelina, Jovana Rajića, Pavla Đulinca, Dositeja Obradovića i Pavla Solarića.

Isto tako štampano je u njoj prilično dela svetovne sadržine, od Pavla Đulinca, Jovana Rajića, Zaharije Orfelina, Aleksija Vezilića i Jovana Muškatirovića.

pogledu isticao pred Dositejem Obradovićem i da je slavist Dobrovski pisao da »nova srpska književnost počinje od Zaharije Orfelina«. ŽIVOT. — Zaharija Stefanović Orfelin rodio se 1726. godine, u Vukovaru, u Sremu.

* Značajan posao Zaharije Orfelina jeste Slaveno-serbskій magazinъ to estъ: sobranіe raznыhъ sočinenій i prevodovъ, kъ polьzъ, i uveselenïю

ISTORIČAR. — Najvažniji posao Zaharije Orfelina jeste njegovo istorijsko delo Žitіe i slavnыя dъla Gosudarя imperatora Petra Velikago, samoderžca

Ščerbatov i V. Troepoljski izdali su drugo i popravljeno izdanje ovog Orfelinovog dela. OPŠTI POGLED. — Delatnost Zaharije Orfelina u srpskoj književnosti je raznostrana i plodna, i nekih trideset godina on uspešno radi u nekoliko pravaca.

Matavulj, Simo - BAKONJA FRA BRNE

Dalje naiđe na Čagljinu, Kljaka, Rdala, Rkalinu, Roru i ostale seljane. Sa svakijem se Bakonja ljudski pozdravi. Fra-Zaharije ne bješe doma. Bakonja otide ka zetu Oškopici i zateče Krivu samu.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

ni ovlašna, a kamoli pouzdana i na ispitanim pojedinostima zasnovana istorija razvoja srpske umetničke poezije od Zaharije Orfelina do Branka Radičevića. Jedva da je teže zamisliti lepšu, ali i teže izvodljiviju želju od te.

dobiva (se) utisak da je slovenski tekst original, a srpski njegov prevod.” — Akademik Nikola Radojčić u raspravi Zaharije Orfelin kao istoričar, Glasnik Istorijskog društva u Novom Sadu, 1933, VI, 253—80, a v. naročito str.

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

Razvoj je nezadrživo krenuo u pravcu približavanja književnog jezika narodnom. Godine 1768. Zaharije Orfelin proklamativno je uveo u srpski književni jezik mešavinu crkvenoslovenskog i narodnog jezika, u kojoj je uvek

Na tim temeljima u narednim decenijama izrastaju dva svestrana stvaraoca, Jovan Rajić (1726-1801) i Zaharije Orfelin (1726-1785), prvi teolog, istoričar i pesnik, drugi daroviti slikar, naučnik i pesnik.

Opačić, Zorana - ANTOLOGIJA SRPSKE POEZIJE ZA DECU PREDZMAJEVSKOG PERIODA

POEZIJE ZA DECU PREDZMAJEVSKOG PERIODA Sadržaj PREDZMAJEVSKI PERIOD U SRPSKOJ KNjIŽEVNOSTI ZA DECU 2 PESME 9 ZAHARIJE ORFELIN, MELODIJA K PROLEĆU 10 LUKA MILOVANOV, NA KNjIŽICU ZA NOVOLjETNI DAR 15 NIKANOR GRUJIĆ, MAJSKA PESMA 16 JOVAN

izdao Emanuel Janković. Od književnika u epohi prosvetiteljstva izdvajaju se Zaharije Orfelin (1727–1785) i Dositej Obradović (1739–1811).

veku, ali svojom estetskom vrednošću sopstvenu epohu višestruko nadilazi. Zorana Opačić PESME MELODIJA K PROLEĆU ZAHARIJE ORFELIN Dično vreme nam prihodit, zima progonjava se, što proleće već dohodit, ljeto približava se.

Sve što oko božije, Sa nebesa gledi, To ne živi nikada U žalosti, bedi. PODACI O PISCIMA Zaharije Orfelin (1727–1785), prezivao se Stefanović, a sam se nazvao Orfelin.

Milet Smotriski: Slovenskaja gramatika 1760. Zaharije Orfelin: Kratkoe da prostoe o sedmi tainstvah učitelskoe nastavlenije....(Beč, bakar) 1765.

Zaharije Orfelin: Kratkoe da prostoe o sedmi tainstvah učitelskoe nastavlenije....(Beč, bakar) 1765. Zaharije Orfelin: Melodija k proleću 1783.

Stefanović Venclović, Gavril - CRNI BIVO U SRCU

i rada je, a dvostruko se plaši: jedno Evine tamo u raju prevare i onde pak one kaštige za neverovanje arhijereja Zaharije, te zle ćudi kloni se i po devojački govi mu, a svesrdo ne podlaže se k rečma.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti