Upotreba reči zmajeva u književnim delima


Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

Kao mladić, ovo najmlađe dete suočava se sa mnogobrojnim preprekama u vidu htonskih čudovišta (aždaja, zmajeva itd.), sudbinom i zlim ljudima (to često mogu biti rođena braća, car-tast itd.).

Danojlić, Milovan - NAIVNA PESMA

slovenskim narodima što će se, kasnije, združiti u Jugoslaviji: ispunjavanje duga, još jednom, i to prema budućnosti. Zmajeva pesnička radionica je jedna mala, uvek bučna i uvek uposlena vodenica podignuta na širokoj reci druge polovine XIX

II Svako se detinjstvo, i dečaštvo, iznova s njim upoznaje. Zmajeva pesma ulazi u nas pre i nezavisno od imena pesnikovog, koje je, u prvi mah, nerazumljivo, tajanstveno, ili se čini

I kroz taj nas je svet Zmaj prvi proveo: čvorak je Zmajev čvorak, i svi ciganski konji jesu potomci Zmajeva ciganskog konja. Kažu daje ona prpošna, nestašna Veverica prepev nekog manje poznatog nemačkog pesnika.

Radičević, Branko - PESME

Kam do kama, a sve raskrhano, Ponajviše na jednojzi strani, E tu bezdan strahotan zinuo, Pravo leglo smuka i zmajeva, — Često nad njim sunce jarko sjalo, Ali još mu dna ne sagledalo.

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

reče zmajski: — Ta kud ideš, boga ti, prekojuče Baš-Čelik prođe i pronese tvoju ženu, ja ga dočekam sa sedam hiljada zmajeva, pa mu ne mogoh ništa učiniti, prođi se đavola, molim te, da ti dam novaca koliko hoćeš, pa idi kući.

Devet svetova prođe, i kad već beše na kraju devetog sveta naiđe na jednu staru, mater od pet zmajeva, te k njoj svrne. Kako dođe u sobu zmajeve matere, rekne joj: — Pomozi bog, majko!

Kako dođe u sobu zmajeve matere, rekne joj: — Pomozi bog, majko! — pa joj pristupi i poljubi ju u ruku. Zmajeva mati rekne mu: — Bog te pomogo, sinko! Koje dobro? Rob: — Tražim carevu kćerku koje nestade od oca iz zazidane kule.

ću mu kćer naći ako me pusti da ju tražim, pa dođo već evo u deveto carstvo a nigde mi ne znadoše o njoj ništa kazati. Zmajeva mati mu rekne: — Srećan si što me odma pri prvom pozdravu materom nazva, i k ruci mi pristupi, tim si mi postao sin.

Ja imadem pet sinova zmajeva. Kad koga kod mene u kući nađu, odma ga raskidaju, ako im ja ne zakratim. Al ti nećeš pognnuti.

Dakle, ako ti ovi carevu kćer ne nađu i ne dobave, doista je nitko drugi u celom svetu neće naći ni dobaviti... Zmajeva mati sakrije roba pod korito za vrata i prikrije ga, da joj ga sinovi, ako s puta srditi dođu, u prvom srcu ne raskinu.

Sinovi zmajevi zakunu se da pobratimu neće ništa zla učiniti. Mati zmajeva ustane radosna, pa podigne korito za vrati i izvede ispod korita posinka n odvede ga sinovima, pa se ovaj sa zmajevi

Dok se sa braćom zmajevi izljubi proli se iz njega tri oke krvi. Zatim večeraju, pa legnu spavati, da se odmore. Mati zmajeva i zmajevi umorni dobro spavaše, al se čovek celu noć od bolova premetaše.

U tom mraku satre glavama kulu u mlevo, uzme devojku pod krila i digne se u oblake. Ali onaj od braće zmajeva što bijaše dobar strelac odapne strelu i pogodi zmaja sedmoglava baš u srce, ovaj ispusti devojku ispod krila, te ova

Onaj od zmajeva što bijaše vešt u vatanju pritrči i privati devojku na ruke lako, a sedmoglava zmaja dočekaše ona druga braća i pokidaše

Pavlović, Miodrag - Srbija do kraja veka

Ukrstili se zima i mrak, po škrapama tražim zaklon na domaku zmajeva i arslana, do grla me sustiže sneg i konj mi u ponornici tone, ja sam fitilj pod oklopom gorim na mrazu između dva

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

pao mrak, među vozovima punim trupa, trčkala uz crvene, zelene fenjere, uz lokomotive iz kojih je izbijala para, kao iz zmajeva, i, najzad se gorko zaplakala. Vikala je i moje ime. Ja sam, sutradan, pošao u tvrđavu Komoran.

Matavulj, Simo - USKOK JANKO

Treći je bio brkonjin brat, a oba podalji rođaci Pejovi. „Pogledaj, serdaru, rekoh, ovakijeh zmajeva pedeset, braća su tvoja!

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

car reče zmajski: „Ta kud ideš, Boga ti, prekojuče Baš-Čelik prođe i pronese tvoju ženu, ja ga dočekam sa sedam hiljada zmajeva, pa mu ne mogoh ništa učiniti, prođi se đavola, molim te, da ti dam novaca koliko hoćeš, pa idi kući.

“ „Koje?“ upita carev sin. „Tvoju i moju majku“, odgovori zmaj, a zmajeva majka bila je ona aždaja u carice. Carev sin na to pristane, ali vila reče im: „Ne tako, ako su vam majke dušu

Velmar-Janković, Svetlana - DORĆOL

mu se da je, kao u priči o Baš-Čeliku, on jedan od onih moćnih careva koji nisu ljudi: car sokolova, ili orlova, ili zmajeva.

Najradije bi da je zmajevski car pa da se, na čelu sedam hiljada zmajeva, dok se od njih roni nebo, uz munje i gromove, i pisku oblaka, strmoglavo sjuri na Baš-Čelika.

Hiljade se zmajeva kovitla, otkidaju se komadeške oblaka, pramenje fujuka pada po zemlji, bitka je stvarno strašna a onda Baš-Čelik, taj

a onda Baš-Čelik, taj nepobedivi, sa likom Turčina, propada u sunovrat i Vasa, dečak u košulji slepljenoj od rose, car zmajeva, sav od nedohvatne seki, lebdi pre ma zori.

U toj predjesenjoj, prosvetljenoj zori priznao je sebi, sav zbunjen, da on i jeste car zmajeva, tek sad, iako već i prosed i nagluv, samo što će se njegove bitke voditi na zemlji a ne među oblacima.

Sa šakom zmajeva, kao u priči, rasterao je množinu Turaka i zadobio silan plen. Ta je pobeda bila važna i zbog toga što se, posle nje,

Iza njega je bilo tri a ne sedam hiljada zmajeva ali je i to bilo dovoljno. U zoru 30. novembra valjalo je napasti Beograd.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH PRIPOVEDAKA

Prekojuče Baš-Čelik prođe i pronese tvoju ženu, ja ga dočekam sa sedam hiljada zmajeva, pa mu ne mogoh ništa učiniti; prođi se đavola, molim te, da ti dam novaca koliko hoćeš, pa idi kući.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

”. — jednom je dotaknuto pitanje izvesnog uticaja Pavla Popovića Šapčanina na mladoga Zmaja. Jovan Maksimović je pisao (Zmajeva lektira, Bgd 1906, 4; separat iz Srpskog književnog glasnika, knj.

Gornjim podacima dodajem i sledeće. Kao što je poznato, prva štampana Zmajeva pesma ima moto iz Homjakova. Istoriju tih ruskih stihova objasnio je Zmaj u jednom pismu M. Ševiću, iz Kamenice, 20.

marta 1847, č. 9, str. 65. I forma ovih dveju pesama važna je radi pravilne analize Zmajeva Proletnjeg jutra. Ipak, skrećem pažnju na već raniju konstataciju Svet.

Vulovića koji je (Glas XIV, 173) u toj pesmi zapazio uticaj Branka. Nesumnjivo je da Zmajeva prva pesma zaslužuje, iz mnogih uzroka, oprezniju i svestraniju ekspertizu. POGOVOR PRVOM IZDANjU Svet.

njoj bio najpoznatiji; tek sada, međutim, jasnije se vidi njegova zaboravljena i prećutana uloga nesumnjivoga prethodnika Zmajeva u satiričnoj poeziji.

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

pesme, sabrana najvećim delom u dve tematski povezane pesničke knjige, Đulići i Đulići uveoci (od turcizma đul-ruža). Zmajeva lirika izražava osećanje duboke veze, jedinstva, sa svojima, sa ženom, decom, porodicom i, u produžetku, s celim

Lirika čini srazmerno manji deo Zmajeva pesničkog opusa. Njegova produkcija u oblasti angažovane poezije bila je ogromna.

Najbliža narodnoj metrici i govornom jeziku Zmajeva poezija stekla je ogromnu popularnost kod čitalaca. Ali istovremeno ona je dala veliki doprinos razvoju srpskog

Ilić, Vojislav J. - PESME

A kad rumena zora ozari visoke gore, I daljni pretvori istok u sinje, plameno more, U vidu zmajeva, zmija i groznih gorgona, hala, Vojska se sa strašnom vikom k Benari kretati stala.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

One su tu više kao nekakav ukras. Malo se polaže, kad je pobeda u pitanju, na pomoć od boga, vila, zmajeva itd. Cela vera u pobedu zasniva se na ljudskom heroizmu. U tome je i izuzetna snaga realizma naše narodne epike.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti