Upotreba reči ćuteci u književnim delima


Stanković, Borisav - TAŠANA

KAFEDžIJA (poleti k njima): Kakvo »a«? Aksilos! Nemat »a«, nego brgo ovam. Da ne poručate ćuteci. Dolaze Kosta i Rista (zakopčavajući i stežući pocepane pojaseve, bunovni).

Ama, da se ne opiješ, zašto će poručaš ćuteci, dor mrtaf ne staneš! SLUGA (zabezeknut): A, be gazdo, do sag nesam služija ni gazde u kafani, a dekmol begovi.

Bojim se, će se sopletem, pa nekem na glavu a nekem u nedra da izručim piće. Pa me straf da izručam ćuteci i toj onoj pravo turcko tepanje! KAFEDžIJA Može, može, de. Ja ćem sve okolo teb da sam. Čak i ruci da ti pridržim.

Sremac, Stevan - ZONA ZAMFIROVA

— Znam si ja ubavo, zašto: „kude si ona toprv ide, ja se otutke vrćam“, bata-Mane! Zar malko poruča ćuteci od tetka mi zaradi Mitka?!... — A zbori si nešto za men’? — Pa... ete... zbori: demek, mnogo gu milo za teb’...

šta ga čeka ako to učini, jer ga je samo zapitao kratko i hladno: zadržava li se on poduže uveče, zna li šta su to ćuteci, i nosi li fenjer kad se vraća kroz sokake i budžake kući.

A kad ga je ovaj začuđeno zapitao našto sve to, i otkud sad taj razgovor, otkud fenjeri i sokaci, ćuteci i budžaci, Mane mu je odgovorio hladno i mračna lica: — Za pisuvanje da batališ ti toj, tol’ko ti zborim!

A za ono pa što te pitujem, demek, za docna kući idenje... znaješ, ima tesni sokaci, budžaci, ćuteci, — a t’mnina je — pa može lasno bez fenjer da se sopleteš priko niki direci što su prokaj zid, ta da se strošiš!...

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti