Upotreba reči čardak u književnim delima


Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

Glave obadve metne Fočić više sebe na čardak. To je bilo januarija 23. pred veče 1804. godine. Nji̓ova tela stajala su oko 80 fati niže ćuprije na poljicu do

Kad smo Grabovcu došli, htedoše da zapale han tj. tursku kuću; no bijaše blizu jedan čardak pun kukuruza, te ja jedva odbranim da ne zapale han, jer bi i čardak izgoreo, a ̓rane nam treba.

tursku kuću; no bijaše blizu jedan čardak pun kukuruza, te ja jedva odbranim da ne zapale han, jer bi i čardak izgoreo, a ̓rane nam treba. Odatle pođemo u Ljubinić na konak. Dok ja tamo dođem, a brzokonjici sve popalili.

godine), no Živković ne bejaše doneo, džebanu. Pređem na boljevački čardak, gde mi dođe neki obrlajtnant, koji je na kordonu; on je rimskog veroispovedanija, ali je prepun čovekoljubija i

Ništa to; ja ne smem da se usudim. Odem u Zabrežje, i kažem da ću čekati Živkovića, i sutra ću opet na čardak preći. Onu noć dođe meni pismo od Grbovića, i od naši̓ buljubaša, da su Turci onu noć, kad sam ja otišao, pobegli iz

Ja onako radostan pređem na čardak boljevački. Dođe lajtnant i pop Jakov, paroh boljevački, sa kočijama; ja se poče̓ hvaliti i kazivati, kako su Turci onu

godine, poboravio sam datume. Sutra odnesem pisma na čardak. Dođe mi lajtnant i pop Jakov, doneše mi crvenog voska; ja pročitam moje jadno prosto prošenije, a lajtnant: „Eto

Šta sam ja na Šancu radio, dok je gore stric otišao i tukao se s Turcima — Mi smo od pre često odlazili na klenački čardak poslovima; a tako su i šabački Turci dolazili kupovati što im treba.

da i ortak pokojnoga Milana Obrenovića, poruči da vojvoda Miloš Obrenović, što pređe može, na klenački prema Šapcu čardak dođe: „Imam mu nešto važno kazati”.

Glišić, Milovan - PRIPOVETKE

— Odista? — Bogami jest! Ja sam još pre sunca poranila. Vidim nema konja za vajatom. Popnem se polako na čardak, provirim... Nema ni popa ni onog drugog. Jamačno su otišli zorom. — Što mu drago — reče Boško i nasmehu se.

Lazarević, Laza K. - PRIPOVETKE

ali ne! Neću baš ništa! Dakle, vatra se brzo opazila u magazi. Odatle ona dohvati čardak sa šišarkom, šupu s vetrenjačama i s rakijom, pa dućan s celim jespapom, i od kuće ostadoše samo naše dve sobe.

Ja vidim kako ispod babina rukava kanu kap i blesnu spram mesečine. — Pa zar si zaboravio na čardak pun šišarke? — Pun je! — kaže otac glasom mekanim kao svila, a rukav prevuče preko očiju i spusti ruku.

A kroz letve od čardaka u susednoj avliji cakli se jedno oko. Taj je čardak Nenada Đerića, a u njega je sin Pavao, momak za ženidbu. Onaj isti kome učitelj reče da je marva.

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Bagremovi su bili ceo taj forpost zarasli. Malo dalje od ulaza, na utrini, bio je podignut jedan čardak, ni na nebu, ni na zemlji, sa doksatom, na koji se išlo stepenicama od čamovih dasaka, a sa puškarnicama, u visini,

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

poređani da obrazuju kvadrat ili pravougaonik sa zajedničkim „dvorom“ ili „avlijom“, usred koje je visoka agina kuća, čardak, sa koga on nadgleda sabiranje letine. Ovaj se oblik čifluka retko javlja izvan južnomakedonskog varijeteta.

Uz rđave stepenice penjemo se na isti onakav čardak kakav je kod svih kuća podrimskoga varijeteta, i iz njega se ulazi u „kuću“, kadšto i u sobu. U kući mnogo čega nema.

— Karakterističan je „čardak“ uz gornji sprat, kao veliki balkon duž cele prednje strane kućne. I on je mahom prljav i u neredu.

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

Junak i u našim narodnim bajkama jeste po pravilu najmlađi, treći sin („Baš Čelik“, „Čardak ni na nebu ni na zemlji“, „Zlatna jabuka i devet paunica“ itd.).

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

po ugledu na narodne pesme, i tako je ispevan i Lijek jarosti turske, i docnije izdani spevovi Kula Đurišića i Čardak Aleksića (Beč, 1850).

Sremac, Stevan - PROZA

i što vuku naviše decu za uši ili zulufe, sve dotle dokle se žrtva ne ispravi na palcima, te jadno dete stoji kao ono čardak ni na nebu ni na zemlji. A nije tražio ni regraciju od đaka.

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

i poznade svoju sestru najstariju: ruke šire, u lica se ljube, a sestra njemu govori: — Hajde, brate, sa mnom na čardak.

Kad iziću na čardak onda carević stane pitati sestru svoju ko je njen čoek za koga se ona udala, a ona mu odgovori: — Ja sam se — veli —

Onda Stojša iziđe na zmajev čardak pa legne u hlad, a dvorani kad vide šta učini, stanu mu govoriti da beži: — Beži, junače, kud te dvoje oči vode, dok

Dvorani iziću na čardak k Stojši pa mu kažu šta veli zmaj, a Stojša se oseče na njih: — Idite kažite zmaju, ako mu je žao zeca, neka mi iziđe

Kad oni to kažu zmaju, a zmaj cikne, sve vatra sipa iz njega, pa poleti na čardak, a Stojša ga dočeka pa se ponesi: niti se Stojša daje oboriti, niti može zmaja da obori: najposle reče Stojša zmaju:

Tešić, Milosav - U TESNOM SKLOPU

Otisnuto sa površi o bokal se veče skrši, pa se digne, rastalasa kao žito koje klasa. Šaren čardak - blaga senka. Zašto Pava, a ne Lenka? Sija li to - o Gospode!

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

19 ODGONETLjAJI. 27 SRPSKE NARODNE PRIPOVIJETKE 34 SLAVNOME NIJEMCU JAKOVU GRIMU 35 PREDGOVOR 37 1. MEĐEDOVIĆ. 40 2. ČARDAK NI NA NEBU NI NA ZEMLjI. 43 Z. NEMUŠTI JEZIK. 45 4. ZLATNA JABUKA I DEVET PAUNICA. 47 5. STOJŠA I MLADEN. 52 6.

(Dva novca) slušao sam u Novom sadu od jednog prosjaka, pak sam je poslije pisao; 2. (Čardak ni na nebu ni na zemlji) napisao mi je u Berlinu 1844 godine knez Mihailo M.

” — I na čast vam laž. 2. ČARDAK NI NA NEBU NI NA ZEMLjI. Bio jedan car, pa imao tri sina i jednu kćer, koju je u kafezu hranio i čuvao kao oči u

Po dugome putovanju naiđu na jedan čardak, koji niti je na nebu ni na zemlji. Došavši onđe, pomisle da ne će u onome čardaku biti njihova sestra, pa se odmah

konjske da okroje oputu, pa pritvrdivši jedan kraj od nje za strijelu, da puste odozdo strijelu iz luka da se dobro za čardak prihvati, kako bi se uz nju peti mogli.

onda najmlađi zakolje svoga, od kože njegove okroji oputu, jedan kraj od nje veže za strijelu, pak je pusti iz luka u čardak. Kad dođe da se penju uz oputu, opet najstariji i srednji ne šćednu se peti, nego se popne najmlađi.

te svoga brata, mladoženju, udari malo buzdovanom u leđa da se odmah s konja premetnuo, pa onda odleti opet natrag u čardak.

Onda Stojša iziđe na zmajev čardak pa legne u hlad, a dvorani kad vide šta učini, stanu mu govoriti da beži: „Beži, junače, kud te dvoje oči vode, dok

” Dvorani iziđu na čardak k Stojši pa mu kažu šta veli zmaj, a Stojša se oseče na njih: „Idite kažite zmaju, ako mu je žao zeca, neka mi iziđe na

” Kad oni to kažu zmaju, a zmaj cikne, sve vatra sipa iz njega, pa po- | leti s na 44 čardak, a Stojša ga dočeka, pa se ponesi: niti se Stojša daje oboriti, niti može zmaja da obori; najposle reče Stojša zmaju:

pogleda i poznade svoju sestru najstariju: ruke šire, u lice se ljube, a sestra njemu govori: „Hajde, brate, sa mnom na čardak.

“ Kad iziđu na čardak, onda carević stane pitati | sestru svoju, ko je njen čoek za koga se ona udala, a ona mu odgovori: „Ja sam se“ veli

Stanković, Borisav - JOVČA

iz kujne, dole: Sofija nosi među prstima očišćene cipele; Vela nosi legen, ibrik i peškir; penju se u čarapama na čardak). MARIJA Pa gde ste, za Boga? SOFIJA Pa tu smo, nano. Ne možemo od onih dole da se okrenemo. Već se svi iskupili.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH PRIPOVEDAKA

OD SMRTI 2 SOLDAT I SMRT 8 BESMRTNI STARAC 11 NEMUŠTI JEZIK 15 ČUDOTVORNI PRSTEN 19 ZLATNA JABUKA I DEVET PAUNICA 28 ČARDAK NI NA NEBU NI NA ZEMLjI 38 AŽDAJA I CAREV SIN 40 ALA 46 ZMIJA MLADOŽENjA 49 BAŠ-ČELIK 54 STARAC PREVARIO DIVOVE 70 OČEV

Onda carica usedne na ovoga konja, i tako otidu sretno u njezino carstvo i onde ostanu carujući do svoga veka. ČARDAK NI NA NEBU NI NA ZEMLjI Bio jedan car, pa imao tri sina i jednu kćer, koju je u kafezu hranio i čuvao kao oči u glavi.

Po dugome putovanju naiđu na jedan čardak, koji niti je na nebu ni na zemlji. Došavši onđe, pomisle da neće u onome čardaku biti njihova sestra, pa se odmah stanu

konjske da okroje oputu, pa pritvrdivši jedan kraj od nje za strijelu, da puste odozdo strijelu iz luka da se dobro za čardak prihvati, kako bi se uz nju peti mogli.

onda najmlađi zakolje svoga, od kože njegove okroji oputu, jedan kraj od nje veže za strijelu, pak je pusti iz luka u čardak. Kad dođe da se penje uz oputu, opet najstariji i srednji ne šćednu se peti, nego se popne najmlađi.

te svoga brata, mladoženju, udari malo buzovanom u leđa, da se odmah s konja premetnuo, pa onda odleti opet natrag u čardak.

i poznade svoju sestru najstariju: ruke šire, u lica se ljube, a sestra njemu govori: — Hajde, brate, sa mnom na čardak.

Kad iziđu na čardak, onda carević stane pitati sestru svoju ko je njen čoek za koga se ona udala, a ona mu odgovori: — Ja sam se — veli —

a ono nema nego samo šest ljudi za njim, pa i oni svi idu lagano i nešto premišljaju; a kad siromašak stigne pred Jerinin čardak i vidi je kako stoji na čardaku sva u suvu zlatu, a ogrnula se ćurkom od svile i zlatom izvezenim, a oko nje dvorkinje,

Spram ledine bijaše jedan pogolem čardak, a na čardaku jedna bogata hadžinica. Kad hadžinica opazi Bošnju gdje onako nemilice puši duvan, reći će sama sebi:

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

sedi, Mladen bi se odmah dosetio šta je posredi, ali tamo nije ulazio, gosta nije pozdravljao, nego se odmah peo na čardak (gornji sprat).

Kao što je poznato, uostalom, kuće su tako i bile građene. U romanu Gazda Mladen: „To je bio taj njihov, čuveni čardak, kuća, gornji sprat koji, opkonjen zidovima, ulicom, čaršijom, nije se video a sa koga se sve videlo[. . . ]”.

Stanković, Borisav - GAZDA MLADEN

To je bio taj njihov, čuveni čardak, kuća, gornji sprat koji, opkoljen zidovima, ulicom, čaršijom, nije se video a sa koga se sve videlo; taj čuveni

gornji sprat koji, opkoljen zidovima, ulicom, čaršijom, nije se video a sa koga se sve videlo; taj čuveni »baba-Stanin čardak«.

Dvorište blještalo. Po bašti šuštale senke i lelujalo se lišće a gore čardak sigurno se još jače belio. I Mladen izišavši i prošavši pored te njene sobe, trzao bi se od straha videći kako, makar

Ilić, Vojislav J. - PESME

Prilično vremena prođe dokle se razabra malo i k sebi zabunjen dođe. On vide da nije vajat no čardak na kome leži, Oseti nekakvu studen, a koža čisto se ježi; I glava teška mu zdravo.

Stanković, Borisav - KOŠTANA

Polovin čovek bidna! I još k’d nju čujem, njojnu pesmu i njojno grlo — ete, dori pupak me zaboli. (Penje se na čardak. Besno Salčetu): Salče, stara đidijo, mori! Vidiš li? A »naše« k’d beše? K’d mi ovakoj mladi i ubavi besmo?

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

“ Skoči Marko na noge lagane, obrnu se i dva i tri puta, sav se čardak iz temelja trese; pa poteže sablju zarđalu, manu sabljom zdesna nalijevo, te on Mini odsiječe glavu, pa povika iz grla

klin čador — šator čair — livada čakarast — plavook čalma — komad materije koju Turci obavijaju oko glave čardak — gornji sprat zgrade; zgrada na četiri stuba; kuća uopšte čarni — crni čaršija — trg, pijaca čatali-jular — račvast

Stefanović Venclović, Gavril - CRNI BIVO U SRCU

STRAHA ILI CRNO OGLEDALO 399 BOG STRAHA 401 PAHORSKI BOG SE SRDI 403 PROROK GOVORI 404 U VOĆNjAKU OBRATOM ČARDAK 405 BOG PROSJAK 406 PRE VREMENA BI I POD VREME DOĐE 408 MOJSEOV POKROVAC 410 PRITČA 411 ALEGORIJA OBJAŠNjENA

To je zarekao se više da ga ne okopava, više ni ne obrezuje i više da i ne mari za njega; čardak će soboriti, bunar zaroniti, plot mu razmetnuti, nek ostane pust i pometen.

U VOĆNjAKU OBRATOM ČARDAK Rad toga i zemlja je vaša zapustila, vaša sela i gradovi i crkve i manastiri vatrom popaljeni, a vašu zemlju pred vami

ostaljena biti kćerka sionska jerusalimske crkve ka jedna koliba u zimno dobi u obratu vinogradu i ka u voćnjaku obratu čardak, — od zločesta posla. I biti će kano grad kogano za mnogo opkoljena biju...

Sremac, Stevan - ZONA ZAMFIROVA

— Tam vidov mome Evrejče, na visok čardak stoješe, ruse kose si češljaše, drobne si solzi roneše i žalnu pesnu poješe, u pesnu majku kolneše: Zašto me rodi

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti