Upotreba reči šuleka u književnim delima


Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

BELA LOZA Waldrebe (clematіѕ vіtalba). Bela loza, pavit, pavitina, V. Šulek, Rad, 39, 16. u Šuleka (Imenіk) 33 naziva. Vezuju je oko sebe, i govore basmu, žene koje žele da imaju dece (ZNŽOJS, 7, 1902, 179).

Vetrena trava, trava od groznice, kesica, kesica majke božje, mačkine suze (Šulek; LMS, 139, 86; u Šuleka 39 naziva). Ima jaku apotropajsku snagu. Prži se na ožegu, da bi se odagnale veštice (Karadžić, 3, 188).

ŽUČENjICA Wegwarte (cіchorіum іntybuѕ). Žučenjica; ženetrga; vodopija. U Šuleka 39 naziva. Narodni lek kod hemoroida, i kad je rđava krv, i mokraća odveć žuta (GZM, 12, 1900, 152).

Hajdučka trava, mesečina (trava), kunica, mekušica, paprac, spor, sporiš, stolistnik. U Šuleka ima 49 naziva. U narodnoj medicini ima veoma ugledno mesto, naročito ona koja je ubrana u Međudnevice (npr.

»ajma (ili aljma)«, »ajma ili aljma« (ibid., 9; 40; v. i »Registar«). Upor. i Simonović i RSA. Kod Vuka (Rječn.) i Šuleka, kod kojih se takođe ne nalazi naziv ajma, zabeleženi su kao sinonimi vlašac i ljutika.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti