Upotreba reči ženidbu u književnim delima


Veselinović, Janko - HAJDUK STANKO

” — Šta? — Nešto bih te kao čovek upitao. — Šta? — Ja, brate moj, imam sina za ženidbu, sokola!... A tvoja je kći stigla za udaju. Šta veliš da mi tu decu sastavimo? — Pa.. eto... — sleže Miloš ramenima.

— reče Zavrzan. — Bio je u njihovom selu subaša neki Ibro. Jovica je imao sestru na udaju, a Jovan, opet, bio momak za ženidbu, pa kao komšijske kuće... Znali se od detinjstva, pa se i zapazili. Jovan, dakle, hteo uzeti Spaseniju, sestru Jovičinu.

Lazarević, Laza K. - PRIPOVETKE

Na ženidbu, naravno, nisam ni mislio, a o aranđelu sam i iz ranije imao tvrdo uverenje da je on od te njegove afere sama slepa poslu

Taj je čardak Nenada Đerića, a u njega je sin Pavao, momak za ženidbu. Onaj isti kome učitelj reče da je marva. Sjede pop s Marom za sto pod orahom. Ikonija donese bijelu kavu.

Ja još koji mesec pa ostavljam skamiju i stupam na svoje noge, i svaki, ma i neozbiljan korak u ljubav bio bi korak u ženidbu, a ti vrlo dobro znaš da se ja njom oženiti ne mogu. Bože moj!

li je đavo bio, ja sam se mislio i tvrdo sam odlučio da nije pošteno od mene igrati se njome kad ne smem da mislim na ženidbu. Odem u sobu na doručak. Uozbiljim se i činio sam se kao da ništa i nije bilo među nama.

Sremac, Stevan - POP ĆIRA I POP SPIRA

Bilo u selu dobrih momaka na ženidbu i lepih devojaka na udaju, a rogljeva u selu dosta baš k’o praznika u godini, pa svakog praznika ili nedelje na drugom

Ignjatović, Jakov - PRIPOVETKE

Sad si ga pretstavite kao mlada ili stara mladića od dvadeset i devet godina, jer kao takav sprema se za ženidbu. Dvadeset i devet godina! To je doista vreme za trgovačkog momka u maloj varošici da se ženi.

za neko vreme ženidbe, al’, međutim, oženio se vrlo dobro jedan prisni njegov prijatelj, te tako opet dobije volju va ženidbu. U varoši G. ima Ljuba jednog negdašnjeg druga, koji ima dve sestre, jedna je lepša a druga umiljatija.

Ona je tim sebi kredit pravila. Svet je nju poznavao, pa koja je mati imala kćer, ili sina za ženidbu, ta joj je morala laskati, jer blago onoj koju gospođa Evica pohvali, a teško onom koga ona pokudi!

— Ala mi je teško ustati! Kako sam se odučio od ranog ustajanja, i to sve otkako sam se dao na ženidbu! Pre toga svaki dan već u četiri sata sam otvarao dućan, a sad valjda već ima i osam! — Tako će što i biti. Ded’ ustaj!

i tako skriju se i otseku nokte, te s tim je uklonjena bila i poslednja prepona koja je mogla ženidbu pokvariti. Odu u crkvu. Po časa — pa je svemu kraj. Čekmedžijić je, najzad, oženjen. Svatova je bilo sijaset.

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Dok se samo nebo ospe zvezda konjokradica. Ja sam čovek senovit, Šokice, ne boj se, ali što kažeš za ženidbu, ko će mene za ženika? Nesreća se za mene privezala. To bi bila moja ženidbina. Greh je na to namamiti drugoga!

A pošto je, posle smrti ženine – da bi zadovoljio prirodu, i izbegao ženidbu, ponova – imao dve‑tri takve ljubavi, koja se naziva ancilarna, bio je počeo da se ponaša, i prema sluškinjama, kao

veselo, doterala bila, da bude kako ga je želela – taman u trenutku kad joj, jedno jutro, priznade da misli na ženidbu i da treba da se rastanu. Za Pavla je to bilo prirodno. Čak mu se nije činilo ni naročito žalosno.

Reče mirno Božiču da on, Isakovič, nije ni na kakvu Teklu i ženidbu mislio, niti misli. On se seli u Rosiju. A želi da ode u Rosiju, bez žene, sam, samcit, udov.

Međutim, sad bar znaju, na čemu su. Kapetan, dakle, nikad nije mislio, ni na ženidbu, ni na Teklu? To samo alapače brbljaju? Isakovič je sad gost u njegovoj kući i nema više šta da se pitaju.

I da je otišla samo zato, što je, pred njegovu ženidbu, otpuštena. Među kirasirima, u Temišvaru i Oseku, bilo je mnogo oficira, većih parajlija, nego on, koji su bili voljni

Vranci Isakovičevi se pročuše u Kijevu. A pročulo se i da je udovac. Za ženidbu. Pavle je, međutim, već prvih dana, izgubio veselost, koju je bio sa sobom u Kijev doneo.

crkva pomoći da dobije decu, ali da ne može biti, ni govora – dok mu je prvobračna žena živa – o dozvoli, za drugu ženidbu. Vitkovič, pa i Kostjurin, bili su obećali Trifunu, sasvim sigurno, decu.

Ignjatović, Jakov - VEČITI MLADOŽENJA

I taj medaljon će Šamika uvek u džepu kod srca nositi. Moli oca da mu dâ za neko vreme za ženidbu mira. Prolaze dani i meseci, a Šamika jednako preživa staru ljubav.

Posle nekog vremena, kad mu se bólja malo utaložila, drži da je vreme opet ženidbu započeti. Uzeo je na oko svoje varoške frajle. Počne u jednu, u drugu kuću odlaziti. Svud ga dragovoljno primaju.

I što je čudno, kod kuće ga uvek misao o ženidbi mori, a kad dađe među frajle, on u toj konkurenciji zaboravi na ženidbu, pa s njima „štrika“, „hekluje” i pripoveda kako je bila ova ili ona u crkvi obučena.

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

da ga opčine, zaslepe i zalude. Da bi se momak privoleo pa ženidbu, koriste se raznovrsna, katkad poetična, a katkad nimalo nežna sredstva.

iz okoline Kopaonika, Levča i Temnića otkrio je i opisao naš čuveni etnolog na sledeći način: Kada momak stasa za ženidbu, to jest kada mu se „zagarave nausnice“ i kada „oseti da je muško“, on tada ode u šumu i odseče jedan drenov štap.

u punoj muškoj snazi ponese i tako se pred društvom podiči, a više još da devojkama otvoreno pokaže da je on momče za ženidbu“.⁷ Ponegde, u Šumadiji, posle prve igre u kolu, mladić je sticao priznanje da je punoletan, odnosno zreo za ženidbu.

⁷ Ponegde, u Šumadiji, posle prve igre u kolu, mladić je sticao priznanje da je punoletan, odnosno zreo za ženidbu. Kad jednom povede kolo, od tada se dečak u Kragujevačkoj Jasenici računa u mladića.⁸ 2.

Matavulj, Simo - USKOK

Mirko Jokašev, udovac, najličniji od sviju brastvenika, najzadružniji, imađaše sedam sinova, najstarijeg za ženidbu. O tome se i povede razgovor.

Sremac, Stevan - PROZA

Gledaj ga samo! More, ta ti si mi već momče na ženidbu!« — »Molim vas, prekida ga dečko, kaz’o mi majstor da se ne vraćam bez para!

Kostić, Laza - PESME

” Filišćanin se maša za mandal: „U nagradu sa vešte izdaje gospodar mladi, Askalonski kralj, na ženidbu s Delilom pristaje! —” U Samsonovim grudma nema dâ. „Rad izdaje? Rad kakve?” prošapta. „Rad kakve? Gle, još pita!

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

ŠLjIVE ZA BUBRE Bio jedan čovek, pa imao sina, vrlo valjana i ugledna momka. Kad mu sin doraste za ženidbu, stane čovek misliti, kako će naći prema sinu i devojku dobru i valjanu.

Milošević-Đorđević, Nada - LIRSKE NARODNE PESME

vučetinu, Vučju kapu i od orla krilo, I na kapi svakojaka bilja, A najviše djevojačkog smilja, Da mi budeš junak za ženidbu, Da te niko ureći ne može! Spavaj, spavaj, san te prevario, Prije tebe nego tvoju majku.

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Veseli smo kao oni kojima su dozvolili, pre nego što će da ih vešaju, ženidbu. Sedim sad sa ostarelom Frau von Thiess u pansionu i ona me ispituje o Birimcu.

Domanović, Radoje - MRTVO MORE

je manja što su deca manja: „To je manja žalost, a ne dao bog da roditelji dočekaju da gube decu kad prispeju za udaju i ženidbu. Kad je tako suđeno, bolje što pre, jer manje i žalosti!” — tešio je opet onaj govornik.

Ranković, Svetolik P. - PRIPOVETKE

da se seća svoje prošlosti i, idući tako unatrag, hteo je da se seti trenutka, kad mu se prvi put javila misao za ženidbu.

Matavulj, Simo - USKOK JANKO

Šta on zna, ne zna ni da putem hodi... Nego eto, kad već njegova ne može biti, a ja imam sina za ženidbu, te zgodna momka, kako bi bilo da za nj pođe?...

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

vučetinu, Vučju kapu i od orla krilo, I na kapi svakojaka bilja, A najviše devojačkog smilja, Kad mi budeš momak na ženidbu, Da te niko ureći ne može. Spavaj, spavaj, san te prevario, Prije tebe, nego tvoju majku.

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

Najmlađi bio najlepši i odveć dobar, pa su ga druga braća držala za budalu. Sva trojica već dorastu za ženidbu, a otac ih ne ženi ni jednoga, jer je bio siromah. Onda reče najstariji k ocu: „Babo, hoću da me ženiš.

Onda reče najstariji k ocu: „Babo, hoću da me ženiš.” A kad to čuje srednji, reče i on: „I mene, babo, i ja sam za ženidbu.” A kad čuje i najmlađi, i on reče: „I mene, babo, i ja sam za ženidbu.

” A kad čuje i najmlađi, i on reče: „I mene, babo, i ja sam za ženidbu.” Sad se otac nađe u nevolji pa se stane dogovarati sa svojom ženom šta će raditi.

7. TICA DJEVOJKA. Imao nekakav kralj jedinka sina. Kad mu već za ženidbu prispije, otpravi ga po svijetu da traži za sebe đevojku.

je tolišno dete rodila, ali posle dođe joj na žao gledajući drugu decu koja su se s njezinim rodila gde narastoše na ženidbu i udadbu, a njezino ostalo kao biberovo zrno. Onda okrene u plač i jauk svaki dan.

Obradović, Dositej - ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA

Decu u neko vreme i moje vrsnike poiznalazim, prve u varoši, jedne s[a] sinovi na ženidbu, a druge s kćer ˊma na udaju. Dečica kojima sam babinje čuvao i potom u naruči nosio, sad su oci i matere.

Ćosić, Dobrica - KORENI

Ako dobiješ, znam te dobro, zaboravićeš ti na Badnje veče i njegovu ženidbu. Jeste.“ Plen pod šapama, mek i mlak, malaksavao je postiđen.

Ranković, Svetolik P. - GORSKI CAR

’Vala je Bogu!... — More, ti ne traži navodadžiju za ženidbu: vidiš kako umeš lepo da se hvališ. Ni baba Ruža ne bi umela bole nameštati. — Ja, vala, jok... što ?

— Nije. A da li je pomišljao na pošten život, na ženidbu, na kućenje, na rad? — Odrecite mu to, ako možete! Dakle, slučajno učinio jednu pogrešku i bio loše sreće, te ga vlast

Ćipiko, Ivo - Pripovetke

bijaše joj svejedno ma kakav odgovor da dođe, a na mahove mišljaše da će to sve tako proći, da se Spasoje neće na ženidbu ni odlučiti. Međutim, sada je odgovor došao i iznenadio je.

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

veće analize, jedna se stvar lako zapaža: da se u sižeima Stankovićevim najveći broj sociokulturnih zapreka vezuje za ženidbu, odnosno udaju.

Božović, Grigorije - KOSOVSKE PRIČE

Poređaće se oko izvora nasred sela gledanici — momci za ženidbu. Doći će da zahite studene vode nakićene gledanice i baciće kitu tek iščupana bosiljka na svoje srećne izabranike.

Durutu ne bi milo, ali na veliko Hamzino navaljivanje uze gusle i kliknu kao vila, ozbiljno ređajući Ženidbu Paše od Tirana, kojega je majka usavetovala da za stara svata pozove Kraljevića Marka, koji je posle svojim čudnim

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

Mladi ljudi oženjeni I momčići za ženidbu Koji danas tu vidiše Mlado momče golobrado, U sebi su pomislili: — Da se hoće oženiti!

Stanković, Borisav - GAZDA MLADEN

Eno, baš sproću njih gazda Stojanče što samo jednog sina ima. Pa ni njega, mada je već stigao za ženidbu, otac ipak ne sme ni u dućanu da ostavi, a kamoli da njemu preda radnju, tako je slab, bled.

Nemam ih više. Jedno imam. I što da se i ono muči, pati? Kada nije za ženidbu, što se ženio? Ne dam. Č̓a Marko, unezveren, preplašen a čujući otuda Jovankino grcanje, plač, kao nastavi: — Bog,

uplašena njime, unapred, čisto neprijateljski, zaklanjajući mlađeg sina, znala je da Mladen neće [pristati na njegovu ženidbu].

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

Gos-Toša blago odgovara: — Dosta je ona čuvala i kuću i vas, sad vi nju čuvajte. Nekako pred ženidbu, kad gos-Toša beše s one strane sredine između pedesete i šezdesete, izabraše ga istovremeno za pretsednika udruženja

Nušić, Branislav - AUTOBIOGRAFIJA

Najzad su profesori digli ruke i strpeljivo očekivali da moj rođak doraste za ženidbu, te će ga valjda to izvući iz škole. Drugi moj rođak, opet, toliko je zavoleo školu da se čak primio za famuluza.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

One naročito i najviše pevaju Zmaj-despota Vuka (1471—1485), unuka Đurđeva, njegovu ženidbu, razne avanture njegove, bojeve i odnose s Mađarima, često sa mnogo istorijskog smisla, katkad sa nešto legendarnog

ovi ponovljeni stihovi kojima se bolje nego na ikoji drugi način izražava koliko je Lazaru teško da pomene caru za ženidbu: Voljan budi, care, na besjedi!

Kad je Dušan ipak posredovao za takvu ženidbu, Jugovići zamalo što nisu posekli cara u stolici. Što je do ženidbe najzad došlo, za to treba zahvaliti „knjigama

Kosovu sluge: „Gdi devojka ima za udaju, neka traži sebi gospodara, nek s’udaje dok je za mladosti; a gdi junak ima za ženidbu, nek se ženi, neka ljubu traži; odsad više nema svadbarine, Marko za sve svadbarinu plati“.

kneza Lazara, Uroš i Mrnjavčevići, Zidanje Ravanice, Ženidba Grujice Novakovića, Margita djevojka i Rajko vojvoda. Ženidbu kralja Vukašina (uz još neke pesme) zapisao je Vuk od Stojana hajduka, koji je bio „rodom odnekud iz Ercegovine“.

Stefanović Venclović, Gavril - CRNI BIVO U SRCU

kćerke, izlez'te iz kuća napolje, te gledajte cara Solomona pod vencem, s kojim ga je mati mu venčala za ženidbu! ... A da odsad koji ću već dobar razgovor imati od koga li, gledeći mi tebe na poslednjem koncu izdišući?

za njih kako su oni u tuđoj zemlji sirotni ostali bez postaraoca se za njih a već i dobrički, poodrasla momčad bijahu za ženidbu skoro. Pisa on gore k Cesaru da mu ih ima poslati k njemu obojicu.

Sremac, Stevan - ZONA ZAMFIROVA

je za udaju; a dečak, čim počne da krivi noge i nakrivljuje fes na jedno oko i da gleda vrhove od cipela — on je već za ženidbu!... Čim otvori dućan, odmah oseća da mu treba i domaćica.

! — veli Manina majka. — Zašto da mu zborim? Što da ga karam? Karanje nema! U vojsku teraju sas zor, a u ženidbu — jok! — Eli je, zar, u Beograd begenisuvaja kakvu mâznu Beograđanku, ta mu sag ove naše nesu prilika?!

je, veli, ona razgovetnije nagovestila zašto je došla, oni, Jordanovi, su se učtivo izvinjavali: da im dete nije još za ženidbu, da nije odslužilo vojsku, da će ga možda poslati gore u Grac na više trgovačke nauke (na što se tetka Uranija

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti